Vreme te dni

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Tadejko
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Ne Jul 27, 2014 11:27
Kraj: Ljubljana - Červar

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a Tadejko » Po Jul 29, 2019 23:38

Lure napisal/-a:
Tadejko napisal/-a:Kje pa si sidral na Vrgadi?

Sv.Andrija na severni strani

Tam še nisem sidral, se mi pa po karti sodeč zdi sicer zelo v redu za jugo, vendar precej odprto na 1. in 4. kvadrant - od kjer bi pričakoval veter med nevihto. Kakšno je pa tam dno?
Kofi
Kapitan korvete
Prispevkov: 103
Pridružen: To Dec 30, 2014 17:18

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a Kofi » To Jul 30, 2019 09:41

NASA napisal/-a:Živjo!

Zanima me kje bi lahko pogledal vremenske podatke za nazaj. Recimo iz petka na soboto, je bilo neurje v Portorožu. Ponoči je kar konkretno zapihalo, da je žvižgalo med priponami. Sem mislil da bo potrgalo jambor :(, toda koliko? Se te sunke da preveriti?

LP


V Seči je bil sunek 80 km/h. Preveriš lahko na Windfinder:
https://www.windfinder.com/#9/45.3811/14.0666
Kofi
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a Lure » To Jul 30, 2019 10:38

Tadejko napisal/-a:
Lure napisal/-a:
Tadejko napisal/-a:Kje pa si sidral na Vrgadi?

Sv.Andrija na severni strani

Tam še nisem sidral, se mi pa po karti sodeč zdi sicer zelo v redu za jugo, vendar precej odprto na 1. in 4. kvadrant - od kjer bi pričakoval veter med nevihto. Kakšno je pa tam dno?


Dno je pesek in kamniti "venci", tako da se lahko veriga kje zatakne. Držalo je super. Večina dogajanja je bila severno, tako da smo mi dobili malo spodnjega roba.
NASA
Admiral
Prispevkov: 635
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a NASA » To Jul 30, 2019 12:16

V Seči je bil sunek 80 km/h. Preveriš lahko na Windfinder:
https://www.windfinder.com/#9/45.3811/14.0666[/quote]

O super hvala.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Jul 30, 2019 15:47

Nastanek včerajšnje pijavice pri Splitu, ko se je spustila na vodno gladino nisem uspel slikat, saj je bilo preveč dela z jadri, pa tudi sredi dne ob 3.15 se je za krmo skoraj stemnilo, kar se je dogajalo z morjem in vetrom pa drugič kaj več napišem.
Slika
Slika
Kariera
Viceadmiral
Prispevkov: 520
Pridružen: Sr Avg 10, 2011 09:04

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a Kariera » Sr Jul 31, 2019 10:12

alesjo napisal/-a:Nastanek včerajšnje pijavice pri Splitu, ko se je spustila na vodno gladino nisem uspel slikat, saj je bilo preveč dela z jadri, pa tudi sredi dne ob 3.15 se je za krmo skoraj stemnilo, kar se je dogajalo z morjem in vetrom pa drugič kaj več napišem.
Slika
Slika


Zanima me predvsem kako stari jadralski mački ocenjujete spremembe vremena na morju v zadnjih desetletjih? Je vreme bolj ekstremno, se bolj in hitreje spreminja? Prvi in drugi teden julija, ko smo štartali z dopustom, se ne spomnim, kdaj je bilo vreme tako spremenljivo in nenapovedljivo...tudi lokalci kar sem spraševal, na nekaterih lokacijah npr. še niso videli takih never. Npr. marina na Velem Ratu se mi je zdela vedno škakljiva za npr. tramontano, zato se vedno vežem na notranjo stran, no zdaj so ga pa naj... barke predvsem na notranji strani, ker je pomol popolnoma potopilo in premaknilo za 2m...marineroti so bli čist posrani in jim ni bilo nič jasno...
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a alesjo » Sr Jul 31, 2019 17:31

Jaz predvsem opažam spremembe ob lepem in stabilnem vremenu ko naj bi pred sončnim vzhodom tja do 9 ure pihal burin, ga je komaj kaj ali ga sploh ni zatem pa zapiha maestral zelo pozno ali celo pred burinom. Kar se pa neviht in pijavic tiče so bile ponavadi zelo pogoste v vročih mesecih kot je julij in del avgusta tako da to ni nič nenavadnega. Letos pa sem se soočil z vetrovi ki sploh ne vem kaj naj rečem že par krat se je zgodila roža vetrov v nekaj urah dneva. Jebiga, vse moramo probat ampak mislim da se stara klasika vetrov na jadranu spreminja. L.p.alesjo in vsem želim najlepše vetrove
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jul 31, 2019 18:07

Tudi temperature so bile 20 let nazaj tam do 29...Bolj pregreto ozracje da vec neviht.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Jul 31, 2019 19:00

alesjo napisal/-a:Letos pa sem se soočil z vetrovi ki sploh ne vem kaj naj rečem že par krat se je zgodila roža vetrov v nekaj urah dneva.

Verjetno si bil v centru ciklona!? :P

Drugače pa res ja, spomnim se časov, ko je cel teden bil cikel od burina do maestrala, vmes kakšen dan jugo, pa potem burja. Mah, saj je bilo isto, kaj pa vem.
Letos je bilo v prvi polovici julija prav lepo "pravilno" vreme. Mislim, da ni bistvenih razlik.
Če pa pogledaš v zgodovino ali pa vprašaš domačine in pogledaš datume plimnih valov, pa vidiš, da se je tudi v preteklosti dogajalo marsikaj.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Avg 02, 2019 12:17

Danes (2.8.2019) se ne preveč zanašat na napovedi vetrov in padavin.
Za severno Italijo in Istro so napovedane nevihte, možnost "tornadov" ipd. tako da odvisno kako se bo stvar razvijala, se bo dogajalo tudi južnjeje (tramontane, burja...). Predvidoma južno od Rogoznice naj ne bi bilo večjih sprememb ampak vseeno, eno oko imejte na severozahodnem nebu.

Zaželjeno je tudi, da poročate s terena, tako bomo vedeli, kaj in kje se dogaja in ali kaj prihaja ali ne.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a alesjo » Pe Avg 02, 2019 12:25

Pravkar jadram mimo smokvice na koncu kornata v smeri žuta piha čista tramontana ki rahlo obrača na burjo.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a alesjo » Pe Avg 02, 2019 13:08

Par milj pred žutom. Veter je obrmil v levant ki počasi jača lepo jadranje z vetrom v polkrmo. Oblaki so se pomaknili proti celini in nad mano vedro nebo.
Uporabniški avatar
theDamjan
Admiral
Prispevkov: 959
Pridružen: Ne Mar 01, 2015 19:42
Kraj: Trebnje - Novi Vinodolski - Jadransko morje
Kontakt:

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a theDamjan » Pe Avg 02, 2019 13:53

V Sukošanu je sončno, je pa za Velebitom oblačno, prav tako so kopasti oblaki proti zahodu. Rahla burjica.
-----------------
***Naj bo vsak dan najlepši!
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a Lure » Pe Avg 02, 2019 14:23

Mi smo danes na poti iz Trogirja do Rogoznice. Štartali z SW, obrnilo na W, potem je bilo nekaj kapelj in bonaca. Smo se ustavili v Stari Trogir na kopanje in kosilo - trenutno sončno in 12vz SE (kar je po napovedi).
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a alesjo » Pe Avg 02, 2019 14:39

Sedaj proti severu žuta veter zelo šibak jugovzhodnik soparno in vroče od zahoda se pojavljajo oblaki.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta