Jesensko vreme v Kvarnerju

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

PeterV
Admiral
Prispevkov: 685
Pridružen: So Nov 14, 2009 08:56

Jesensko vreme v Kvarnerju

OdgovorNapisal/-a PeterV » Če Avg 27, 2015 12:05

Konec oktobra planiram jadranje v okolici Cresa, Lošinja in Raba. Ali ima kdo izkušnje glede vremena v tem letnem času na tem območju? So za ta čas tam značilni kakšni posebni vetrovi? Ali je enako kot drugod in je treba imeti pač srečo?
Že vnaprej hvala za odgovore!
al

OdgovorNapisal/-a al » Če Avg 27, 2015 12:25

Burja. Sploh tam okol Krka pa do Raba.
Pa kakšen Jugo.

Meni je oktober eden lepših mesecev za jadranje.
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Če Avg 27, 2015 12:34

Nič posebnega ni. Le temperaturna situacija je takšna, da večinoma pozabi na termične vetrove - maestral, burin.

Lahko se pojavi meglica / megla, vetra bo pa verjetno več le ob kakšni fronti oz. anticiklonu - in takrat znajo jugo ali burja trajati dlje kot poleti.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Jesensko vreme v Kvarnerju

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Avg 27, 2015 13:20

PeterV napisal/-a: Ali je enako kot drugod in je treba imeti pač srečo?

To bo še najbližje resnici, ja!

Se pa res s koncem avgusta šele začenja pravo obdobje za užitke v jadranju in septembra in oktobra je pogosto prav lepo na morju, za razliko od mogoče že mrzle in mokre notranjosti deželice.
Podnevi prijetno toplo, zvečer kakšni dolgi rokavi, predvsem pa ni nadležne vročine in nevarnega sonca in pa seveda, mirni, prazni zalivi. Še koncesionarji se odpravijo spat :wink: Komaj čakam! :) Potem pa spet sledi debata o pečkah :?

Kar zadeva vetrove, so najbolj zoprni poletni vročinski vetrovi (iz smeri neviht, tudi tramontana), pozimi pa ciklonalna, dolgotrajni jugo in mrzla orkanska burja. Jeseni načeloma ni "orkansko" obdobje. V Senjskih vratih (Kvarnerič) in Velebitskem kanalu pa je burja praviloma močnejša za stopnjo ali dve, kot drugod. Področje plovbe, ki ga opisuješ spada bolj ali manj v Kvarnerič.

Slika
Nazadnje spremenil Marchi, dne Če Avg 27, 2015 13:30, skupaj popravljeno 4 krat.
PeterV
Admiral
Prispevkov: 685
Pridružen: So Nov 14, 2009 08:56

OdgovorNapisal/-a PeterV » Če Avg 27, 2015 22:02

Že nekaj let smo ista ekipa. Povezuje nas to, da radi jadramo, lovimo ribe, še najraje pa jih pojemo. Odpravimo se dvakrat letno: za prvomajske praznike in konec oktobra oz. za krompirjeve počitnice. Vedno imamo zraven tudi opremo za težke vremenske razmere a se ponavadi tudi še kopamo v morju. Ker smo že dodobra prečesali srednji in deloma južni Jadran, tokrat planiram ruto malo severneje. Zato to vprašanje.
In v glavnem sem dobil odgovor na to, kar me je najbolj zanimalo.
Hvala!
Določil sem že tudi ruto: Krk, Koromačna, Paržine, Planka, Melna, Krk.
Vem, da nekateri dobro poznate te zalive, nekateri pa jih boste iskali po ...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti