Jadranje v nevihti - Taktika! Kaj je možno in kaj ne?

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Avg 18, 2017 08:58

Marchi, kolikor vem je polarni diagram značilen za jadrnico + določeno konfiguracijo jader.
    Pri jadranju veš, da je bistvena razlika (pri isti hitrosti vetra in vzvalovanosti), ali imaš le glavno jadro, le genovo ali obe, in zato bi me zelo zanmalo, za kakšno konfiguracijo jader (le viharno glavno jadro - stay sail?) je šlo pri polarnem diagramo za 50 Kn.

    In saj vemo: neuravnovešena jadra pomenijo pri plovbi naravnost popravek s krmilom. Če je to neravnovesje znatno (kar pri samo enem jadru često je), je lahko potreno močno vstran zasukano krmilo, to pa je 'zategnjena ročna zavora', kar tudi pri manjših hitrostih vetra poleg zmanjšanje hitrosti naprej pomeni znatno povečan zanos vstran.

Regatne jadrnice manj primerne za zelo močne vetrove?
    Mislim, da sem zgoraj prebral tako mnenje. Ena od reči, ki znatno vpliva, je tudi oblika kobilice.

    Regatne kobilice (krilo + bulb) so - bolj učinkovite proti bočnemu zanosu pri malo večjih hitrostih (podobno, kot hidrofoili), pri manjših pa ne. Dokler hitrost naprej ni dovolj velika, proti bočnemu zanosu skoraj nič ne primejo. Če imaš zraven še slabo uravnovešeno postavitev jader...

    Več kasneje, zdaj me čakajo na vodi

Sicer se pa se zdaj, ko kaže da si nazaj v SLO, lahko vidimo in dober del tega praktično poeksperimentiramo.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Pe Avg 18, 2017 22:46

Jaz imam klasično glavno jadro (full batten), ob močnem vetru spustim malo genove, 2.krajšava in malce bolj odprto glavno jadro, gre v orco mogoče 15 stopinj manj, kot pri manjšem vetru in full zategnjenih jadrih. To je pri cca 35kn vetra, udari malce čez 40kn.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Avg 19, 2017 12:31

@Marjan Tomki
Tudi mene zanima, kako se merijo podatki za polarne diagrame. Predvidevam, da se vzame neko povprečje v postavitvi jader, kot so specificirana v karakteristikah plovila ob optimalni postavitvi v danih razmerah Npr.
    The SY Bavaria 36 is equipped with the following standard and optional sails:
    Main Sail – Standard ca. 31,00 m2
    Main sail in mast furling gear ca. 27,00 m2
    Furling genoa ca. 36,00 m2
    Furling jib ca. 26,00 m2
    Storm jib ca. 6,50 m2
    Drifter ca. 56,00 m2
    Spinnaker ca. 91,00 m2

Podatki v aplikacijah pa so najverjetneje pavšalna ocena in dvomim, da so šli vse barke merit referenčno primerljivo. Sam sem se lotil merjenja, si izdelal tabelo, kamor naj bi zapisoval podatke ob določenih različnih postavitvah jader, pa je to kar zahtevno opravilo, ki traja več dni, saj situacije in vetrovne razmere nikoli niso idealne za meritve. Zato se bom zadovoljil kar z že pripravljenimi podatki v aplikacijah in jih potem primerjal, s tem kar se dogaja v praksi. Tako tabelo z vetrovi od 0 - 60 vozlov in maksimalnimi vrednostmi npr. hitrost, optimalen kot ipd. imam natisnjeno, tako da vem, kaj je približen optimum.
Slika
Mi je pa zanimiv podatek o maksimalni hitrosti downwind, 11,80 vozlov, pri 40 vozlih vetra in 160° kotu. Nimam razlage :? Res je, da smo z burjo v polkrmo čez Kvarner, dosegali hitrosti do 10 vozlov ampak z izdatno pomočjo valov. Me prav zanima, s kašnimi jadri in pod kakšnimi pogoji so izmerili 11,80 vozla hitrosti.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Jadranje v nevihti - Taktika! Kaj je možno in kaj ne?

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Jan 01, 2020 13:42

Tole sem skopiral iz druge teme ampak je posnetek tako zelo nazoren kaj se dogaja v nevihti in kako hitro vse skupaj poteka, da je uporabno za izobraževalne namene. Fina, suha šola, doma na kavču. :lol:
Tadejko napisal/-a:
pinosat napisal/-a:https://youtu.be/g7z89lF2z7c

mamo mi to s polnimi jadri, kaj te k**c :? :?

Res so divjaki 8)

Med regato je tako, da nihče noče biti prvi, ki bo krajšal, potem se pa trgajo jadra in lomijo jambori.
Vseeno imam občutek, da so kar vedeli, kaj se dogaja in kaj delajo... so se pač odločili da tvegajo in grejo do skrajnosti. Še dobro, da so jo odnesli samo s strganim jadrom.

Je pa res noro, kako hitro se vse dogaja:
0:00 - pospravljajo špin
2:00 - špin dol in pospravljen
4:00 - tangun fiksiran in na varnem
4:30 - veter ojača, posadka se še vedno trudi pospraviti genovo
5:00 - useka na polno, bum se vleče po vodi
7:00 - so že poravnani
8:00 - že "normalno" plujejo

Če te v tistih 2-3 minutah ne pobere od groze, je pravzaprav prav luštno, športno jadranje... 8)

Disclaimer: jaz v takih razmerah sploh ne grem ven, če bi slučajno bil zunaj, bi bil pa na viharnih jadrih :lol:
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Jadranje v nevihti - Taktika! Kaj je možno in kaj ne?

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Jan 01, 2020 13:46

Spinaker so dali pravočasno dol. Vse ostalo pa prepočasi. Če nimaš uigrane posadke, si vzemi čas, kar pomeni, vsaj 10-15 minut prej preden predvidevaš da bo usekalo. Ko pa vidiš, da po vodi prihajajo prvi močnejši sunki vetra, pa takoj glavno krajšat in genovo rollat ali manjšo gor. Preden so kaj sčarali, je bilo že mimo.
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Jadranje v nevihti - Taktika! Kaj je možno in kaj ne?

OdgovorNapisal/-a igorb » Če Jan 02, 2020 09:24

povedano iz lastnih izkusenj,prvi dve uri je nekako lepo,naslednji dve uri se kar gre,potem nastopi utrujenost,sicer rahla,drugi dan se tolazimo da bo enkrat danes konec,vendar pride stric mraz in teta vlaga,pomembno je da je posadka uigrana in da se nekako zamotijo med strazami,tretji dan je .....,ponoci je.....,ubija zvizganje vetra med priponami in valovi ki te zalivajo in jih vidis pred sabo dalec na horizontu,na koncu ko pomislis za nazaj je bilo ok
barka prestane skoraj vse,samo psiha mora bit ....bolj mocna od refulov,pa se spat se ne da ker barko premetava,najbolj mirno mest je na tleh in takrat ko pocivas se moras prisilit da pocivas,alko odpade ker te dehidrira,prisilit se moras da kaj pojes
Nazadnje spremenil igorb, dne Če Jan 02, 2020 11:45, skupaj popravljeno 1 krat.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Jadranje v nevihti - Taktika! Kaj je možno in kaj ne?

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Jan 02, 2020 11:15

Pa čim manj alkohola za gretje in dajanje korajže...
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

Re: Jadranje v nevihti - Taktika! Kaj je možno in kaj ne?

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Po Jan 06, 2020 12:51

Meni se vsi smejijo, ko še skoraj po bonaci (pred viharjem) plujem z krajšavami, ali pa kak dan prehitro sidram v varnem zavetju :oops: Ampak do sedaj se je še vedno vse lepo izteklo, če tudi je bilo dostikrat adrenalinsko :D
Pred davnimi leti se mi je samo enkrat zgodilo, da smo morali rezat štrike in jadra prat v morju, ker smo bili pubeci pač preveč samozavestni. Od takrat dalje sem vedno pravočasno pripravljen na najhujšo napovedano situacijo, in ne zadnjo sekundo :!:
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Jadranje v nevihti - Taktika! Kaj je možno in kaj ne?

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Jan 06, 2020 13:04

Vsi, ki uporabljamo Aladina imamo "srečo", ker poleti smo na Jadranu, 2 uri za UTC, tako da če ne prevajaš časa na Aladinovi karti, si pač 2 uri prezgodaj v akciji in pobegneš vsem štalam :lol:
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Jadranje v nevihti - Taktika! Kaj je možno in kaj ne?

OdgovorNapisal/-a igorb » Po Jan 06, 2020 20:14

meni se je zgodilo tako da smo imeli 6 do 8 ur casa po besedah meteorologa,(takrat bo okno odprto),ciklon oz kar je prislo in prislo je na polno ni poslusalo meteorologa in je prislo kasneje in vec kot napovedano,in mi trije smo bili tam v sredini,barka je delala kot rolex,skrajsana jadra,vse bp,drugi dan ko so bili refuli 40,50 vozlov,smo si govorili,ti zdej se malo umirja in tolazili sami sebe.na koncu je bilo res ok,in ko smo prisli prvic na kopno smo za enih 5 do 6 ur dobili nazaj staro korajzo.majhna poletna nevihta imam prijatelja ki vozi turiste z ribisko barko in preprosto zapelje v zid oz nevihto in za 20 min . se ze soncijo na palubi.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti