Tržaški zaliv in tramontana

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

mrdaco
Kontraadmiral
Prispevkov: 325
Pridružen: To Mar 27, 2012 15:04

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a mrdaco » Sr Jul 10, 2019 15:01

polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jul 10, 2019 16:33

Vam bo moj sin ob priliki povedal ,kako je bilo pod Anglijo, ko je pihnilo 92,7 vozlov..Slikan ima ekran ploterja..Jadra so imel že prej zvita,sicer bi bilo ekstra veselo..Šotor ki je na barki je pa te napore prestal..po moje je kvalitetno narejen..
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a jozko » Sr Jul 10, 2019 17:23

mrdaco napisal/-a:Nekaj slikic nasedlih...

https://www.facebook.com/groups/sailors ... 467437654/


Motornjak na prvih levih slikah je bil v ponedeljek še naseden v Solinah, otok Pašman :!:

Menda naj bi medtem, ko so večerjali v konobi odtrgalo vrv, niso pa vedeli ali želeli povedati katero - privezno ali od boje :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jul 10, 2019 18:34

Od hrvaške boje..ma kaki ni možn..
Mtrobec
Poročnik fregate
Prispevkov: 62
Pridružen: Pe Dec 12, 2014 11:33
Kraj: Vrtojba-Komen-Rib. Naselje

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Mtrobec » Sr Jul 10, 2019 21:28

Slike iz luke Jazi -Molat

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Ribaru ima mokre gače, za večeru nezna štače...
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jul 10, 2019 21:56

Kaj je kej se zgodilo da je jambor padel??
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Jul 10, 2019 22:00

Težko gledat :cry:
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Sr Jul 10, 2019 22:22

Smilijo se mi lastniki plovil... zanima pa me kak in s čim tako nasedlo jadrnico ali jahto spravijo iz te plitvine?
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jul 10, 2019 22:25

Vlečejo joče sotrupi poškodovani dajo v barko velike boje in balone da se drži na gladini taka barka
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Sr Jul 10, 2019 22:28

A kr potegnejo po onih ostrih skalah? Sem mislo če majo kake specialne pontone ki imajo kaka kolesa ali podobno da zaplujejo na plitvino.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9289
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jul 10, 2019 22:32

Kak ploh dajo morda ,če je kaka plitvina pod čoln drugač sem pa to vidu v Valdoltri ko je 1000 konjev zarezgetalo in je jadrnico skor prelomu, ko jo je iz bolniškega ozemlja potegnu... hrustalo je pa ko satan ,še posebej ,ko se kobila zatika .
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Če Jul 11, 2019 07:34

Me kr boli ko pomislim... :cry:
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5106
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Jul 11, 2019 08:32

Glede na to koliko ketne spustijo čarteristi mi je vse tole malce smešno in ne tragično.
Če bi se tem strgala ketna ali gambet bi rekel smola pa taka, tudi če jih je nepripravljene ujela tramontana na odprtem zalivu. Za predvidevanje glede vremena in izbire sidrišč rabiš več let izkušenj, sidranja pa se naučiš v manj kot eni uri in če to znaš potem tudi teh ne bi pometalo na obalo.
Mtrobec
Poročnik fregate
Prispevkov: 62
Pridružen: Pe Dec 12, 2014 11:33
Kraj: Vrtojba-Komen-Rib. Naselje

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a Mtrobec » Če Jul 11, 2019 09:22

Jadrnico brez jambora so privlekli iz Uvale Sabuza, več nisem izvedel. Jadrnici Antares je spustil sidrni vinč in je vso ketno odvilo... Pet jadrnic je bilo vezanih na bok in na dveh sidrih... ostali pa so bili sidrani preblizu obale, pa še vprašanje kam so sidra položili. Glede vleke nazaj v vodo, tistih pet katere so bile zvezane skupaj so splavili že do 12ih. En čoln je vleku za jambor in eden jih je vleku nazaj v morje. Nič podlaganja, nič dvigovanja z baloni itd. Tako kot so šle na obalo, tako do šle dol oziroma še bolj kruto. Itak plača zavarovalnica...
Ribaru ima mokre gače, za večeru nezna štače...
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

Re: Tržaški zaliv in tramontana

OdgovorNapisal/-a inspiron » Če Jul 11, 2019 11:29

Nikola T. napisal/-a:Glede na to koliko ketne spustijo čarteristi mi je vse tole malce smešno in ne tragično.
Če bi se tem strgala ketna ali gambet bi rekel smola pa taka, tudi če jih je nepripravljene ujela tramontana na odprtem zalivu. Za predvidevanje glede vremena in izbire sidrišč rabiš več let izkušenj, sidranja pa se naučiš v manj kot eni uri in če to znaš potem tudi teh ne bi pometalo na obalo.


Nikola T., delno imas prav (glede izkusenj), delno pa se tudi motis - in to ti govorim iz izkusenj, samo letos sem skipperiral 14 razlicnih jadrnic/katamaranov:

nekatera charter plovila, predvsem starejsi letniki, imajo zelo zelo slaba/podhranjena/neustrezna sidra. Poleg tega zraven ne ponujajo nobenega sistema za razbremenitev sidrnega vinca (jaz na skiperze nosim s seboj svojega!). Vsakemu charteristu razlagam, naj za boga ne sparajo na sidrih, naj pri prevzemu ne-pro skipperjem se enkrat razlozijo tehnike sidranja - pa se jih ne prime kaj dosti - zakaj tocno, mi ni jasno (zavarovalnice?).

Malo bolje je na vecjih in novejsih jadrnicah in sploh katamaranih, kjer sedaj ze 'vgrajujejo' boljsa oz. bolj ustrezna sidra - kjer pa imajo potem nekateri spet problem sploh dobit sidro ven in na veliko kurijo varovalke al pa kar winch (se ne hecam!).

Marsikaj sem dozivel samo letos na morju in zato, kljub temu, da nisem ljubitelj bojisc na HR: v vecini primerov so ob sranju, kakrsen je bilo prejsnje dni, boljsa resitev za ne-pro skipperje kot pa slaba sidra. Zal.

(ce si si pogledal mogoce video iz ene druge teme (https://www.instagram.com/p/BztQQCtANqy ... rMnTMQGOC4) - tole so na bojah v Komizi. Ob takih 60+ kts sunkih jih na omenjenih charterskih sidrih polovico pomece na rivo ko zajce. Tule so prezivele, vec ali manj brez praske, vse!)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti