Sem pa parkrat poskusil reakcije v lepem vremenu in skočil v vodo in čakal da so prišli nazaj, no sedaj je že bolje, sem se pa na prvih testihj kar dobro naplaval....

Moderatorji: moderator, moderator2, Marchi
inspiron napisal/-a:
(to je tolko tega, da bom en dan napisal knjigo)
Nikola T. napisal/-a:Da ne omenjam številnih neviht in udara strele v barko, ko je moral vsak nekaj postoriti saj smo ostali brez pogona in elektrike.
inspiron napisal/-a:Takole je pa butnilo na bojisce Komiza:
https://www.instagram.com/p/BztQQCtANqy ... ah0dehn5mk
(Vseeno mogoce nekatere boje vseeno niso tako zanic dimenzionirane kot se tu na forumu rado ‘pljune’)
mrdaco napisal/-a:Saj vem da je že malo pozno o tem debatirat... ampak vseeno, ker sem nedavno zvedel da je znancu takrat na Pašmanu vrglo jahtico na kopno. In če se ne motim je ravno ta, ki je prva na slikah. Potem nekdo pravi da je ta slika iz v Solinah na Pašmanu. Potem gledam malo obliko tega zaliva, in se mi zdi da ta zaliv nudi dobro zaščito pred zahodnikom, od koder je takrat udarila nevihta. Kako to da jih je vseeno ven pometalo?
Marchi napisal/-a:mrdaco napisal/-a:Saj vem da je že malo pozno o tem debatirat... ampak vseeno, ker sem nedavno zvedel da je znancu takrat na Pašmanu vrglo jahtico na kopno. In če se ne motim je ravno ta, ki je prva na slikah. Potem nekdo pravi da je ta slika iz v Solinah na Pašmanu. Potem gledam malo obliko tega zaliva, in se mi zdi da ta zaliv nudi dobro zaščito pred zahodnikom, od koder je takrat udarila nevihta. Kako to da jih je vseeno ven pometalo?
Takrat je pihnila tramontana (sever, severozahod). Zaliv Soline na Pašmanu je res zaščiten pred zahodnimi vetrovi, a je dovolj dolg, da v južnem kraku veter lahko močno pihne, sploh če gre za močno tramontano, ki se prikrade čez sedlo severnega kraka in potem zaradi konfiguracije terena dobi pospešek.
Ne vem, v katerem kraku je bil tvoj kolega in kako je bil sidran, privezan, a v vsakem primeru je imel smolo, ker človek res računa, da je v teh zalivih varen. Dobro bi bilo poizvedet, kaj je šlo narobe. Slaba boja? Slabo sidranje? Kaj drugega? V severnem kraku globina hitro pada in sidro lahko "shodi", če ni dovolj vkopano in spuščene dovolj ketne. Severni krak v Solinah ni najbolše sidrišče.
Takrat sem bil v Panteri (dugi otok) in ob napovedi kot je bila, v 5m globine, spustil cca 50m ketne in ob sidranju "bogato" vkopal sidro. Sidro je vsem 6 jadrnicam, ki so bile zraven nas, dobro držalo. Ena mega jahta, ki je bila sidrana sredi zaliva, seveda v globjem, se je morala sredi neurja presidrat. V najhujšem navalu vetra je krožila po zalivu, oz. manevrirala z motorjem, tako da je ni odnašalo, ko se je veter ustalil na 30+ vozlov pa so spet vrgli sidro.
To je mogoče tudi dobra metoda in nasvet, da v najhujšem navalu vetra ne skušaš iskati primernega sidrišča in čarat z metanjem sidra ampak, da z motorjem preživiš tistih 10 - 15 minut, dokler veter ne popusti (iz cca 60 na 30vz) in potem spet vržeš sidro. Pa brez panike, ki je reden spremljevalec neracionalnih odločitev!
mrdaco napisal/-a:To sem tudi jaz razmišljal, zakaj nista raje nevihte preživela kar zunaj na odpretem. Po mojem taki cca 10m jahtici ni hudega če lepo počasi z malimi obrati pluje proti nevihti. Ali se motim ali je vseeno premajhna, da bi brezkbno preživel tako nevihto ob plutju? Vem da nikoli nebom imel take jahte, ampak zanima me in informacij in izkušenj nobenemu morjeplovcu nikoli ni preveč.
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost