požari ob Jadranu

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

vrtavka33
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Mar 13, 2007 23:59

požari ob Jadranu

OdgovorNapisal/-a vrtavka33 » Po Avg 06, 2007 16:25

Zdravo.
V preteklem tednu je bilo ogromno požarov predvsem po Dalmaciji.... Je bilo kar pestro, saj kakor so poročali mediji. :cry:

Je kdo od vas dopustoval kje v bližini?

LP
acrobat
Admiral
Prispevkov: 718
Pridružen: Ne Apr 08, 2007 10:33

OdgovorNapisal/-a acrobat » Po Avg 06, 2007 21:05

Jest sem bil v bližini Zadra,natančno Ljubački zaliv.Dobre tri dni je gorelo vse okoli nas,Najmočnejši ogenj pa je bil na Velebitu,če se ne motim je gorelo okoli Plezalnega parka Paklenica.Dva avijona pa sta nonstop gasila ogenj.En dan zjutrej ko sem šel lovit ribe je bila zaradi dima po celem Velebitskem kanalu niska oblačnost(če se lahko tako izrazim).
Lp
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Po Avg 06, 2007 23:26

To pa je noro... Je kaj dosti tudi smrdelo po dimu al si mel vedno srečo, da je pihalo stran? Jaz odhajam z barko v Dalmacijo v sredini tega tedna...

LP
vrtavka33
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: To Mar 13, 2007 23:59

OdgovorNapisal/-a vrtavka33 » To Avg 07, 2007 09:04

Govorilo in pisalo se je, da ni več tako hudo in da je dosti manj požarov...?

Admin, vseeno ti želim prijeten dopust s čimveč sonca in čimmanj vetra... :P :P

Lp, anže :P
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » To Avg 07, 2007 11:11

Ja, zakaj so včasih imeli kamnite ograje, pa čistine med parcelami, pa še kup prazgodovinskih iznadb, ki jih pridno opuščajo.
Pa vse preveč se zanašajo na kanaderje. Recimo, zadnji požar pri Dubrobniku. Že par dni prej so vedeli, da se jim približuuje velih gozdni požer iz Bosne. Pa so lepo čakali ( v Bosni jih tako nihče ne gasi), da bo prišel do njih, pa dva kanaderja v zrak, 3-4 urce, pa bo mir. Ampak, ko so se plameni pojavili na Hrvaškem, je za nemeček pihnila močna burja, ki je ogenj dobesedno ponesla do doline, kanaderji so v kritičnem trenutku zaradi močne burje ostali na tleh, pa se jim je podrla cela doktrina.
Dost špekulacij požarov (ki naj bi bili podtaknjeni) je tudi ekonomske narave. Na Hrvaškem ni dovoljena gradnja na gozdnih površinah. Ampak, če gozd pogori, lahko občine tako zemljišče spremenijo v negozdno zemljišče in sprejmejo zazidalni načrt. Potem pa vrednost zemljišča, ki je pred tem bilo ničvredno, vrtoglavo naraste in vsak ima nekaj od tega.
Še je tukaj raznih cvetk. Kar nekaj let sem v stari Jugi delal v Dalmaciji, tako, da jih dobro poznam, od gasilcev dalje. Pred 30-imi leti so ob vsakem malce večjem požaru nagnali v gozd vojsko, če pa te ni bilo dovolj, pa so pred diskoteko postavili kamion in nas dobesedno deportirali na požarišče.
Sicer so tudi pri nas gasilci iz terase na Voglu dva dni "nadzirali" požar na Komarči. Ko pa je resno zagorelo, pa panika. Pol pa naravovarstveniki niso dali soglasja, da bi zajemali vodo iz Bohinjskega jezera, pa še kup cvetk, za katere bolje, da sploh ne vemo..... :twisted:
acrobat
Admiral
Prispevkov: 718
Pridružen: Ne Apr 08, 2007 10:33

OdgovorNapisal/-a acrobat » To Avg 07, 2007 19:26

admin je napisal:
To pa je noro... Je kaj dosti tudi smrdelo po dimu al si mel vedno srečo, da je pihalo stran? Jaz odhajam z barko v Dalmacijo v sredini tega tedna...


Na srečo niti enkrat nisem zavohal dima,sem pa videl en dan ko sem šel na drugo stran hriba gledat kako gori na Velebitu,videl dim ki se je valil direktno v vasi ob morju proti Maslenici.
Sem se kr mal zamislil kako bi bilo če bi bil jest tam.Sploh ne vem kaj lahko v takem primer narediš?Pomaga ti edino GAS maska pa pot pod noge.
Lp

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov