Ali je strela nevarna za jadrnice?

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Ali je strela nevarna za jadrnice?

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Jan 02, 2019 15:17

Xyaht je dobavil pletenice ,ki se zapnejo na pripone in spustijo v morje , sam ne same, haha morš jih prpet in spustit pomen,da mora takrat bit nekdo na barki..
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Ali je strela nevarna za jadrnice?

OdgovorNapisal/-a motorni » Če Jan 03, 2019 00:52

Taka preprosta rešitev s priročnimi sredstvi je tudi, da ob nevihti pripneš en krokodil zagonskega kabla na jambor, drugega pa na sidrno verigo. Pa ne tiste kitajske zagonske kable, ki imajo pod debelo izolacijo tanko žico, ampak take vsaj 16mm2. Tako so vsi preseki dovolj veliki, da ne bo kakšna povezava odletela, lupina barke in ti pa imate veliko možnost preživetja.
Aja, zagonski kabli tudi sicer pridejo prav, če je treba ob izpraznjenem akumulatorju kaj improvizirati.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Ali je strela nevarna za jadrnice?

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Okt 23, 2021 13:40

Kaj lahko naredi strela? Tudi to, da te pomalcajo sharki!
https://youtu.be/Hddk_bAzhy0
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Ali je strela nevarna za jadrnice?

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Okt 23, 2021 14:30

O tem dogodku sem bil obveščen že lani. Spremljam precej jadralskih vlogov in o tem je že bilo govora. Ta video je možakar dodelal, obrazložil in ponovno objavil skoraj leto dni po dejanskem dogodku, katerega je najprej dokumentiral že tukaj...

To se zgodi, če jambor ni ozemljen vsaj na kobilico.
omas
Admiral
Prispevkov: 721
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Ali je strela nevarna za jadrnice?

OdgovorNapisal/-a omas » Sr Maj 11, 2022 07:53

Barko imam pred bajto in moram dvignit jambor da preverim če vse štima. Kako j s strelo? Lahko udari v jambor zdaj ko je takšno vreme?
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Ali je strela nevarna za jadrnice?

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Maj 11, 2022 09:03

Lahko,lahko ga preventivno ozemljiš..končn tudi obcestni kandelabri stojijo ceu let..
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

Re: Ali je strela nevarna za jadrnice?

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Po Maj 30, 2022 08:38

Men je strela udarila v barko na privezu, k sreči nas takrat ni bilo na barki. Jambor, pripone ozemljene na kobilico, pa so vseeno šli k vragu vsi inštrumenti. K sreči "pokrila" zavarovalnica. Fasale so še tri barke okrog mene.
Po tem sem predelal elektriko in vse kable za napajanje in prenos podatkov inštrumentov in autopilota fizično ločim, ko zapustim barko (na kable sem naredil konektorje, ki jih razklenem). Pa nisem 100% prepričan, da bo pomagalo, če spet udari :?:
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2734
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Ali je strela nevarna za jadrnice?

OdgovorNapisal/-a evovii » Po Maj 30, 2022 22:09

zlatko83 napisal/-a:Men je strela udarila v barko na privezu, k sreči nas takrat ni bilo na barki. Jambor, pripone ozemljene na kobilico, pa so vseeno šli k vragu vsi inštrumenti. K sreči "pokrila" zavarovalnica. Fasale so še tri barke okrog mene.
Po tem sem predelal elektriko in vse kable za napajanje in prenos podatkov inštrumentov in autopilota fizično ločim, ko zapustim barko (na kable sem naredil konektorje, ki jih razklenem). Pa nisem 100% prepričan, da bo pomagalo, če spet udari :?:

Brez veze karkoli delati. Ti si itak "rešen" ker baje strela nikoli ne udari dvakrat na isto mesto :twisted:
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta