Ribolov s SUPom

Vse o ribolovu s kopnega, plovila ali podvodnem ribolovu. Dodate lahko tudi primerne lokacije in vaše izkušnje.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

tyson

Re: Ribolov s SUPom

OdgovorNapisal/-a tyson » Pe Sep 01, 2017 14:31

da se razumemo...me ne moti ma prav nihče, ki vesla ali lovi ribe na supu al pa z borove veje na glavo obrnjen...

se pa čudim ljudem, ki potem to oznanjajo kot ne vem kaj...a mogoče še kdo ve, kaj je počel Valant v Treh dolinah za prvomajsko smučanje???? aaaa? z raftom je ljudi po smučiščih vozil!!!! pa kdo to ve? samo tisti, ki so bili tam... je bil atrakcija...le takalih forumov ni bilo za objavit...in to je to...pes si svoja jajca poliže, ker si jih lahko (meni ne rata, ker sem premal gibčen), eni imajo ferarija (ker ga imajo lahko), eni pa sup in forum, da povedo, da imajo u bistvu glupost (sup), s hobijem vred...

morebiti sem tečen in zoprn nekomu tu, ki ima sup...še vedno pa bom vprašal po zdravi pameti vsakega, ki reklamira nonsenz (sup), ali kako drugo glupost...
Uporabniški avatar
WSurfer
Kapitan
Prispevkov: 163
Pridružen: Sr Jul 29, 2015 22:51
Kraj: Domžale - Novigrad

Re: Ribolov s SUPom

OdgovorNapisal/-a WSurfer » So Sep 02, 2017 00:11

tyson napisal/-a:kaj je razlika med supom in surf desko? a mi lohk en razloži ta sup fenomen???
vem, da lahko na obeh stojiš in veslaš, s surf desko tudi jadraš...z obeh lahko loviš ribe... pa kaj potem? a je treba to prou posebej razglašat?

Razlike med SUPi in surf deskami vsekakor so...

V materiale se nebi spuščal, saj se med seboj močno razlikujejo že surf deske...

Je pa zanimanje po Wind Surfanju v 90etih letih in začetku novega tisočletja začelo močno upadati napram preteklim desetletjem in proizvajalci so morali stakniti glave in ubrati novo strategijo kako mlajše zopet navdušiti nad surfanjem...

Če se ne motim je takrat Fanatic ali pa F2 začel s proizvodnjo "družinskih" surf boardov. Sledili so jim še ostali akterji...
Deske so postale napram starim surfom (izdeloval jih je tudi Veplas?!) širše in krajše. Deske so proizvajalci po vrhu obložili z mehkim materialom, tako da se je lahko na desko dvignila tudi "lepša" polovica, brez da bi imela nacufane kopalke in podrgnjen trebuh.
Zaradi povečane širine so deske hitreje zglisirale, bile bolj stabilne in omogočale več zabave... Sredinski gredelj je šel v pozabo... tam okrog leta 2003 oz. 2004 so se zadeve začele premikati naprej z neverjetno hitrostjo. In kot vedno je šport začel pridobivat rekreativce, ki so zahtevali več. Verjetno je zaradi tega trg "novincev" zopet upadel, malo se zamenja generacija in na trg so lansirali supe.

SUPi (predvsem trdi) so napram družinskim surf deskam po litraži verjetno še enkrat večji (kot sem primerjal SUP napram svoji prvi surf deski). So tudi neprimerno stabilnejši napram starim surf dilam iz 70ih. Prav tako kot tudi vse novejše wind surf deske z neprimerno manjšo litražo, kot pa tiste stare deske... tako da to se na primerjat.

Osebno popularnost supa pripisujem lenobi mlajše generacije, in t.i. hipsterskem gibanju ter selfijem, ki jih moraš posnet na obali, na deski, pa še kod drugod...

SUP sem sem za sebe in mojo rental; po eni uri sva ga imela čez glavo...
Če bi me kdo vprašal ali bi na njega še stopil?! Ja, bi, za 10 - 15 min... Bi ga kupil?! Nikoli
Bi ga lahko primerjal z wind surfom?! Nikakor!

Kako pa nekateri na njem lovite ribe? Še na čolnu z ritjo kej podereš, da bi se pa na supu to igral...
Kruha in iger pravijo...
tyson

Re: Ribolov s SUPom

OdgovorNapisal/-a tyson » Ne Sep 03, 2017 13:01

hvala za izčrpno pojasnilo :wink:
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Ribolov s SUPom

OdgovorNapisal/-a kocka » Po Sep 04, 2017 08:41

Matic, v Ribiški vasi dnevno oddajajo pasaro za lovljenje rib in lignjev, mislim da mi je to informacijo dal Alesio.
Daki

Re: Ribolov s SUPom

OdgovorNapisal/-a Daki » Po Sep 04, 2017 22:30

WSurfer napisal/-a:
tyson napisal/-a:Kako pa nekateri na njem lovite ribe? Še na čolnu z ritjo kej podereš, da bi se pa na supu to igral...


Točno tako. Verjamem, da za marsikoga boljše kot iz obale, si pa sebe ne prestavljam, da bi panuliral na sup-u. Že na čolnu imam preveč dela (prava hitrost, palica v roki, gledanje sonarja, pravilno odpeljati, bazen z živo vabo...).
Sandi__
Kapitan
Prispevkov: 154
Pridružen: Po Nov 07, 2011 23:11

Re: Ribolov s SUPom

OdgovorNapisal/-a Sandi__ » Ne Avg 26, 2018 17:21

V zadnjih dveh mesecih sem naredil preko 60 ribolovnih ur na morju. V nasprotju s predsodki nekaterih je to prava zabava. Na nek način jih razumem, ker imajo v predstavo o navadnem napihljivem SUP brez dodatne opreme. V soboto je v Ljubljani dogodek 100 supov po Ljubljanici. Če je še kdo s podobnim interesom, vabim da se dobimo na Livadi pri kajak centru ob 10h. https://youtu.be/fw4pB8cSUSQ
Sandi__
Kapitan
Prispevkov: 154
Pridružen: Po Nov 07, 2011 23:11

Re: Ribolov s SUPom

OdgovorNapisal/-a Sandi__ » Pe Avg 31, 2018 06:27

Sandi__ napisal/-a: V soboto je v Ljubljani dogodek 100 supov po Ljubljanici. Če je še kdo s podobnim interesom, vabim da se dobimo na Livadi pri kajak centru ob 10h.


Zaradi slabe vremenske napovedi so morali sobotni dogodek prestaviti na nedeljo, 16. septembra 2018.
windfinder79
Poddesetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: Ne Jul 12, 2015 11:23

Re: Ribolov s SUPom

OdgovorNapisal/-a windfinder79 » Ne Sep 02, 2018 13:50

Sandi kaksno hitrost doseze smernik s propelerjem z tokom in proti toku
Sandi__
Kapitan
Prispevkov: 154
Pridružen: Po Nov 07, 2011 23:11

Re: Ribolov s SUPom

OdgovorNapisal/-a Sandi__ » Ne Sep 02, 2018 20:48

Spodaj so iz karakteristike motorja iz grafov motorja in meritev ob 32 Ah LiPo akumulatorju. Hitrost je bolj odvisna od vetra kot toka. Pogon mi omogoča, da se brez strahu oddaljim od obale do 2 km. Realno je bilo tako, da je kontroler zaradi pregrevanja odklapljal pri PWM signalu 1800 ali višje, dokler nisem dodal na kontroler dodatnega hladilnika. Večinoma se vozim s 5 km/h (z dodatnim veslanjem do 7 km/h) pri 1800PWM. Do sedaj sem porabil največ 60% kapacitete akumulatorja po štirih urah panuliranja pri cca 3,5 km/h.

Motor zelo lepo dela v morju. Tega sem izbral, ker je prvenstveno namenjem podvodnim robotom in je zelo preizkušen v morjih. Ocenjujem, da sem z njim do sedaj prevozil preko 70km.

V morju motor dela zelo lepo. Na rekah dodam 3d tiskano mrežico za zaščito. Na rekah je potrebno večkrat vzraten pogon, da se odstrani listje in podoben biološki material, torej za reke ni najbolj primeren.


PWM_km/h__W_____čas
1550
1600__2,5__17,44___28h 6min
1650_______41,1____11h 54 min
1700__4,2__75,52___6h 29 min
1750_______123,2___3h 58 min
1800__5,8__182_____2h 42 min
1850_______252,6___1h 55 min
1900__6,9__340_____1h 26 min
Sandi__
Kapitan
Prispevkov: 154
Pridružen: Po Nov 07, 2011 23:11

Re: Ribolov s SUPom

OdgovorNapisal/-a Sandi__ » Sr Jul 17, 2019 16:29

Prvo del dopusta je za nami in teče tretja sezona, odkar lovim s supom. Po vsakem morskem dopustu so vedno nova spoznanja glede tehnik ribolova in prilagajanja opreme.

V juliju je na Krku težko dobiti kvalitetno vabo v obliki sardel ali morskih črvov. Zato sem si pripravil tisto, kar je možno dobiti v Ljubljani. Sardele, ki se sem jih nasolil in zmrznjene dagnje. Na srečo ima ribolovna trgovina v mestu Krk na voljo vsaj žive bibije, ki so se izkazalo kot najboljša vaba. Običajno sem lovil od nekje od pol sedmih popoldne do desetih, enajstih ponoči, večinoma na globinah 10-20m.

S soljenimi sardelami na dno ni bilo kaj prida ulova. To vabo sem smatral za slabo. Zadnji večer pa bolj za šalo celo sardelo vezal samo na trnek in rolco flourokarbona in iz roke spustil v vodni tok. Riba je bila ujeta v desetih minutah. Vsekakor tehnika, ki jo bo potrebno še prakticirati. Odmrznjena in soljena dagnja na dno je bila boljša vaba od sardele na dno, ampak bistveno manj od bibija. Če ni vaba pristala v morski travi, je bila riba ujeta v največ pol ure.

Panula z manjšo 5cm umetno vabo se ni dalo ujeti največ ribo na uro ali več. Lovili so se šargi in manjše palamide.

Od opreme se je kot dobro izkazala pravokotna posoda z 2 cm robom, pritrjena na nosilec ribiške palice. V njo odložim klešče, filoelastiko, škarje, igle in ostalo aktivno opremo. Tako je onemogočeno, da bi kakšen firbec na gliserju, ki se pripelje čisto zraven, opremo odplaknil s supa.

Zadnji večer na morju srečam starejšega domačina, ki mi za šarge priporoči lov globlje. Zaradi globine 30m sem moral kolešček vrvice od sidra pripeti na stran, na elastično držalo torbe. Če sem se sidral do 25m globine, sem vrvico spustil preko utora zadnje bitve in se tako vedno postavil 90 stopinj na veter in valove. Stransko zibanje pa je napenjalec odpelo in kolut in sidro sta bila izgubljena. Izguba ni tragična, ker sem imel tako namen kupiti kolešček z najmanj 50m vrvice za sidranje v večjih globinah kot je npr. tale https://www.ebay.com/itm/162786677842

kosilo za 6 oseb:

Slika

ulov zadnji večer imenujem poker, ker so ulovljene 4 različne vrste rib:

Slika
branevrankar
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 46
Pridružen: To Jun 20, 2017 16:32

Re: Ribolov s SUPom

OdgovorNapisal/-a branevrankar » Sr Okt 02, 2019 12:34

Kaksna je pa opcija, ce bi hotel da dva lovita s supa? Je pa verjetno premalo prostora?
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1680
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Ribolov s SUPom

OdgovorNapisal/-a Paco » Sr Okt 02, 2019 14:59

S supom ali ne vsekakor je spoštovanja vreden ulov in znanje , da nekdo z "blazine" (tudi če je plastična) nalovi za toliko oseb simpatično večerjo.

:!:

Paco
pojdi se z bikom bost!
Sandi__
Kapitan
Prispevkov: 154
Pridružen: Po Nov 07, 2011 23:11

Re: Ribolov s SUPom

OdgovorNapisal/-a Sandi__ » So Nov 16, 2019 17:23

Se opravičujem za pozen odziv.
Brane, dva nikakor ne bi mogla loviti s supa. Poleg prostora je sup ozek in ima majhno maso. To pomeni, da bi za vsak premik drugi moral kompenzirati ravnotežje.

Paco, ribe niso nič posebnega, večinoma je komajda porcijskih. Razlika je, da prej iz obale nisem nalovil dovolj rib, s supa jih lahko. Te ribice objavljam samo za dokaz, da se s supa da loviti.

Prosim, ne imejta napačne predstave, da lovim z navadnega, rekreacijskega napihljivega supa.

Slika
Sandi__
Kapitan
Prispevkov: 154
Pridružen: Po Nov 07, 2011 23:11

Re: Ribolov s SUPom

OdgovorNapisal/-a Sandi__ » To Maj 26, 2020 17:41

Slika

Mesene vabe ni bilo, na panulo se je ujelo dovolj za tri. V popoldanski bonaci. Nasledni dan v valovih skoraj nič.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov