lov na lice v Sloveniji

Vse o ribolovu s kopnega, plovila ali podvodnem ribolovu. Dodate lahko tudi primerne lokacije in vaše izkušnje.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

matjaz80
Viceadmiral
Prispevkov: 383
Pridružen: Sr Sep 24, 2008 11:10
Kraj: Nova Gorica

lov na lice v Sloveniji

OdgovorNapisal/-a matjaz80 » Pe Okt 31, 2008 20:29

Ima morda keri izkušnje z lovom na lice v Sloveniji. Lov mi je nepoznan, slišal pa sem da bi v tem času se dalo ujet lica. Če ima morda izkušnje z lovom na lice v Sloveniji:
-kje se jih lovi
-način lova
-kdaj naj bi se jih lovil

upam na odgovore hvala
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Pe Okt 31, 2008 21:57

.




Matjaž, kar ne morem dojet, kaj bi rad počel na prvo žogo, pardon prvo ribo.




Lov večjih rib roparic, kar Lica nedvomno je, se opravlja s tehniko panulanja oz. prevedeno, da vlečemo na določeni razdalji za plovilom vabo, ki je lahko živa ali mrtva riba, živa vaba je v SLO morju prepovedana, do vsemogočih umetnih vab.

Lico do kakih 20 let nazaj v SLO morju sploh niso poznali, ker je prebivala od srednje Dalmacije navzdol. Prvič sem se srečal z njo v Novigradu- Istrskem, ko je bila naključni lov ribičev profijev, pa jih večina ni vedela za katero ribo gre. Zakaj se sedaj redno pojavlja v drugi polovici poletja, je pa več razlag. Skratka tu so in fantje jih lovijo.


Kar se tiče lova na njih je potrebno imet poleg čolna z motorjem, kar nekaj opreme, ki pa ne sme biti niti srednje kvalitete, kaj šele slabe, ker je odličen plavalec in doseže tudi preko 20 kg teže. To je ribolov za izkušene, ker ciljno it na eno ribo ni šala.

Predlagal bi ti, da prebereš nekaj knjig, pa revij in da najdeš prikjuček pri bolj izkušenih, ki to že obvladajo.

Pa brez zamere!

Malo pobrskaj po forumih, ki jim je ribolov osnova pa brskaj in se teoretično nabij potem pa pride praksa, da boš lahko pripopal svoje fotke trofej na




Slika


in ti bomo vsi zavidal.






LP
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
racael
Poročnik korvete
Prispevkov: 55
Pridružen: Sr Sep 26, 2007 06:48
Kraj: lj

OdgovorNapisal/-a racael » Pe Okt 31, 2008 22:14

Pajer1 , kaj bi pa ti priporočal matjažu da najprej lovi ter si s tem pridobi izkušenje. lp racael
matjaz80
Viceadmiral
Prispevkov: 383
Pridružen: Sr Sep 24, 2008 11:10
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a matjaz80 » Pe Okt 31, 2008 22:15

hvala za tako obsežen odgovor. Raje se ne bom spravil lovit na živo vabo če je prepovedana. Sej drgač za panulo vem, ker kolega hod veliko lovit na kornate in mi je povedal njegovo tehniko(na zadnje je ulovil zobatca 3kg).

Bolj me je zanimalo kje v Slovenskem morju se jih lovi(kolko daleč od obala ), vendar če je prepovedat lov potem nima smisla niti probat.

Dejstvo pa je, da me lov na ribice po dnu že mal dolgočasi. Na zadnje je punca ujela "morskega psa" 53cm, skušo 30dag, ribona 30dag in še 6 ribonov okrog 12-20dag in je le poživila ribolov na morju. Sam nisem ulovil nič, zgolj popil par piv iz "obupa". Zraven dodajam še slikco ulova.

Slika
Slika
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » So Nov 01, 2008 08:33

.
Kje loviti Lico?

Odgovor je enostaven, če poznamo osnove življenja rib.

Ribe delimo na Plave in Bele, po načinu življenja pa na pelagične in bentonske.

Pelagične so ribe, ki nenehno potujejo in so načeloma v razpršenih ali zgoščenih jatah. V to skupino spadajo več ali manj vse plave ribe.Tudi način prehranjevanja je prilagojen življenju v jatah. Od planktona (sardela) do načina, večja žre manjšo. Prehranjujejo se samo v vodnih plasteh in ne na dnu. Vsekakor pa to vrsto rib ko jo lovimo prestrežemo na rtih, ali prehodih v zalive, ali globoko v zalivih, ali ............

Načini se malenkostno razlikujejo po regijah.

Bentonske ribe (špari, riboni, šargi, fratri, kanjci, mormore, orade, .....) pa živijo na določenem področju oz. še bolj natančno na terenu, ki odgovarja njihovemu načinu življenja. Pesek, mulj, trava, skale, luknje, malo mešano itd. Pri ribolovu na te ribe pa moramo poiskat tak teren, da bo ribolov kolikor toliko uspešen. Zato premikanje samo z dolžino vrvi na sidru, med samim ribolovom, nemalokrat prinese nadpovprečne rezultate. 5-20m razlike na terenu lahko pomeni zelo veliko.


Zakaj nekdo lovi ribe oz. se ima za ribiča je pa drugo vprašanje.
Meni je sam ribolov nekaj več. Govorim o ribolovu in ne o ribah.
Že priprava in misel nanj poveča adrenalin v krvi. Priprava opreme se mora zgodit že daleč prej, na suhem, ponavadi doma v miru, da res narediš prave in kvalitetne vozle, da so "mašince"-"rolce" podmazane itd......... Če to narediš vnaprej si v veliki prednosti, ko se začne ribolov, saj začneš loviti takoj ko natakneš vabo in se ne jeziš po nepotrebnem na sebe in ostale. Takoj po metu- če loviš z obale- pregledaš teren, da ugotoviš kje boš ulovljeno ribo pripeljal do podmetalke ali kar na suho.
Itd..........
Veliko tega sem že opisal v temi

http://morjeplovec.net/viewtopic.php?t=566

S samim plenom-ulovom nisem obremenjen, ker igralec npr. tenisa, golfa, košarke, nogometa, badmintona, kolesar, tekač, itdalje....., ne odnese nič v torbi domov, toda dela prvenstveno to za svojo dušo šele potem je rezultat, ki ga pri večini naštetih dejavnosti ni na vagi, tako kot je pri ribičih riba za stehtat.

Kako so fletne "KAVICE" na celini z ribiškimi prijatelji v dneh kot je današnji, ker neglede, da je zunaj "tmurno žmurno" nas v glavah odnese na marsikateri lep ribolov.

Ko se prične s takim jutrom,

Slika

si že zmagal, ne glede na plen.

Ma ne bi rad izpadel filozof, toda pristop se začne z nematerjalnim delom v glavi, potem so na vrsti knjige, revije, debate s somišljeniki-sotrpini,veliko- konkretno ribolovov- izletov v bolj ali manj prazno, da se začne kazat rezultat. Vsakemu, ki mu je ribolov pač zabijanje prostega časa in kr neki," sam da dogaja" to dejavnost odsvetujem, ........



Res lep pozdrav iz "tmurne žmurne" LJ, toda zadaj v glavi sem na eni skali poleg morja in opazujem konice palic, če..................
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » So Nov 01, 2008 11:01

pajer1 napisal/-a:.
Kje loviti Lico?

Odgovor je enostaven, če poznamo osnove življenja rib.

Ribe delimo na Plave in Bele, po načinu življenja pa na pelagične in bentonske.

Pelagične so ribe, ki nenehno potujejo in so načeloma v razpršenih ali zgoščenih jatah. V to skupino spadajo več ali manj vse plave ribe.Tudi način prehranjevanja je prilagojen življenju v jatah. Od planktona (sardela) do načina, večja žre manjšo. Prehranjujejo se samo v vodnih plasteh in ne na dnu. Vsekakor pa to vrsto rib ko jo lovimo prestrežemo na rtih, ali prehodih v zalive, ali globoko v zalivih, ali ............

Načini se malenkostno razlikujejo po regijah.

Bentonske ribe (špari, riboni, šargi, fratri, kanjci, mormore, orade, .....) pa živijo na določenem področju oz. še bolj natančno na terenu, ki odgovarja njihovemu načinu življenja. Pesek, mulj, trava, skale, luknje, malo mešano itd. Pri ribolovu na te ribe pa moramo poiskat tak teren, da bo ribolov kolikor toliko uspešen. Zato premikanje samo z dolžino vrvi na sidru, med samim ribolovom, nemalokrat prinese nadpovprečne rezultate. 5-20m razlike na terenu lahko pomeni zelo veliko.


Zakaj nekdo lovi ribe oz. se ima za ribiča je pa drugo vprašanje.
Meni je sam ribolov nekaj več. Govorim o ribolovu in ne o ribah.
Že priprava in misel nanj poveča adrenalin v krvi. Priprava opreme se mora zgodit že daleč prej, na suhem, ponavadi doma v miru, da res narediš prave in kvalitetne vozle, da so "mašince"-"rolce" podmazane itd......... Če to narediš vnaprej si v veliki prednosti, ko se začne ribolov, saj začneš loviti takoj ko natakneš vabo in se ne jeziš po nepotrebnem na sebe in ostale. Takoj po metu- če loviš z obale- pregledaš teren, da ugotoviš kje boš ulovljeno ribo pripeljal do podmetalke ali kar na suho.
Itd..........
Veliko tega sem že opisal v temi

http://morjeplovec.net/viewtopic.php?t=566

S samim plenom-ulovom nisem obremenjen, ker igralec npr. tenisa, golfa, košarke, nogometa, badmintona, kolesar, tekač, itdalje....., ne odnese nič v torbi domov, toda dela prvenstveno to za svojo dušo šele potem je rezultat, ki ga pri večini naštetih dejavnosti ni na vagi, tako kot je pri ribičih riba za stehtat.

Kako so fletne "KAVICE" na celini z ribiškimi prijatelji v dneh kot je današnji, ker neglede, da je zunaj "tmurno žmurno" nas v glavah odnese na marsikateri lep ribolov.

Ko se prične s takim jutrom,

Slika

si že zmagal, ne glede na plen.

Ma ne bi rad izpadel filozof, toda pristop se začne z nematerjalnim delom v glavi, potem so na vrsti knjige, revije, debate s somišljeniki-sotrpini,veliko- konkretno ribolovov- izletov v bolj ali manj prazno, da se začne kazat rezultat. Vsakemu, ki mu je ribolov pač zabijanje prostega časa in kr neki," sam da dogaja" to dejavnost odsvetujem, ........



Res lep pozdrav iz "tmurne žmurne" LJ, toda zadaj v glavi sem na eni skali poleg morja in opazujem konice palic, če..................

Zopet za desetko!
Posebno zadnji stavek se mi dopade, ker tudi sam tako razmišljam.
V tem kur..... vremenu tudi jaz nekje vzadaj odpotujem "dol" in uživam v ribolovu ali pa samo ob opazovanju morja.
Tvoji prispevki pa mi v veliki meri pomagajo "odplovit tamo dole".
Še enkrat , odlično!
LP
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » So Nov 01, 2008 13:34

.
.






HVALA!


Zaradi takih, normalnih ribolovcev in morjeplovcev, naredim take mini reportaže in razmišljanja, da tisti, ki se želijo učit (pa tudi ostali) in kasneje uživat tudi kaj odnesejo.

Takole bomo nadaljevali in obdržali "The best Forum"!


LP
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
EL CAPITANO
Admiral
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr Sep 03, 2008 11:45
Kraj: Brezovica pri Lj.- Bunarina Pula

OdgovorNapisal/-a EL CAPITANO » Če Nov 06, 2008 12:53

Pajer 1 pozdrav!

Ali si slišal, da je bilo ujetih nekaj manjših tun na zunanji boji? :shock:
Sipa in šnjur se že dobro lovita! Lov zobatca v Slovenskem morju :wink:
FISHING & SAILING IS LIFE
matjaz80
Viceadmiral
Prispevkov: 383
Pridružen: Sr Sep 24, 2008 11:10
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a matjaz80 » Če Nov 06, 2008 17:50

EL CAPITANO meni se zdi to neka neslana šala, al se motim?

Sicer pa kdor ne vpraša nič ne izve
EL CAPITANO
Admiral
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr Sep 03, 2008 11:45
Kraj: Brezovica pri Lj.- Bunarina Pula

OdgovorNapisal/-a EL CAPITANO » Po Nov 10, 2008 14:16

Ne to ni šala !
Tune naj bi imele težo od 10 do 15kg. Niso lice! Zanimiv bi bil podatek ali se lovi sardela.
Morda so se pojavile zato ker so Hrvatje prvič letos zaustavili lov tune po izlovu 900 ton. V to kvoto se seveda šteje samo prijavljen ulov.
FISHING & SAILING IS LIFE

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta