Podvodni ribolov - izbira podvodne puške

Vse o ribolovu s kopnega, plovila ali podvodnem ribolovu. Dodate lahko tudi primerne lokacije in vaše izkušnje.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

mato123
Prispevkov: 1
Pridružen: Po Jul 15, 2019 08:19

Podvodni ribolov - izbira podvodne puške

OdgovorNapisal/-a mato123 » Če Jul 18, 2019 17:45

Pozdravljeni,

navdušil sem se nad podvodnim ribolovom. Rad bi si kupil svojo prvo podvodno puško, pa ne vem katero izbrati. Namen imam loviti ob obali, v plitvini in želim puško čim manjše velikosti (50 cm) ter na elastiko (kolikor sem prebral na netu je boljša). Pač lovil bom vse kar se mi bo zdelo dovolj veliko.. špari, orade, brancini... karkoli. :)

Prebrskal sem internet, pa se ne morem odločit katero kupit, budget imam nekje do 100 eurov.. lahko kdo predlaga kakšno puško, ki je primerna za začetnika in da se z njo da kaj ujet. :)
jernejm
Kapitan
Prispevkov: 207
Pridružen: Ne Maj 31, 2009 11:11
Kraj: TupaTam

Re: Podvodni ribolov - izbira podvodne puške

OdgovorNapisal/-a jernejm » Če Jul 18, 2019 22:26

Puška 50cm ni za začetnika, ker se ne znaš plazit (šuljat). Brez zamere, ampak noben začetnik se ne zna.
In zato ti bodo vse ribe čisto izven dosega, ker ima 50cm puška premajhen doseg/domet. S 50cm puško lahko kvečjem kako sipo in hobotnico nabodeš, pa kake male pice, šarge ipd. Večji primerki so tako previdni da no way. Špari, orade, brancini....ne s 50cm puško.

Malo čez budget je tole: https://www.extremo.si/shop/salvimar-voodoo-rail/
Pa vedi še, da z zračno puško pade ogromno rib, ni nekega pravila. Rabljene se tudi dobijo. Al pa od kakega kolega, ki je prišel z dopusta in jo lahko pogreša kak mesec.

Upoštevaj tudi, da potrebuješ obleko, drugače puške ne moreš napet (prsni ščitnik na obleki je nujna stvar).
Plavutke najbrž imaš, nauči se plavutkat tako da kolesariš, ne mahaš, da ne čofotaš, ampak da se vse zgodi pod vodo.
Uteži itak. Preberi čimveč in se izobrazi, če že na tečaj ne bi šel. Podvodni ribolov je krasna stvar, mrtvih je pa v našem morju vsako leto kar nekaj :cry:


Moja prva puška je bila laštikača 90cm in jo imam še zdaj. Dovolj okretna da ni poleno, dovolj močna da ima doseg cca 4m. Je padlo marsikaj.
Me pa mineva podvodni ribolov, ker je Jadran vedno bolj prazen. Sej je lepo it tudi če nič ne prineseš, mi veliko več pomeni lov kot ulov, ampak vsake tolko pa je treba ženi pa otrokom prinest kako večerjo.....Po pripovedovanju kolegov rib do 20m skoraj ni, pod 20 metri je pa izbira velika.
...ti krmi ga v valovih, ti brani ga v vetrovih...
Uporabniški avatar
peterv6i
Admiral
Prispevkov: 1090
Pridružen: Po Okt 26, 2009 15:42
Kraj: Izola
Kontakt:

Re: Podvodni ribolov - izbira podvodne puške

OdgovorNapisal/-a peterv6i » Po Jul 22, 2019 09:25

90 cm.. all around puška...
jernejm
Kapitan
Prispevkov: 207
Pridružen: Ne Maj 31, 2009 11:11
Kraj: TupaTam

Re: Podvodni ribolov - izbira podvodne puške

OdgovorNapisal/-a jernejm » Po Jul 22, 2019 21:50

Pa ti predlagaj eno puško do 100€ pa da bo začetnik kaj ustrelil. Sej je lepo imet eno 60cm, seveda, kaj bo pa zadel? 10centimeterske ušate? Pa hobo če bo imel srečo.
...ti krmi ga v valovih, ti brani ga v vetrovih...
piko
Kontraadmiral
Prispevkov: 232
Pridružen: Sr Maj 26, 2010 09:23

Re: Podvodni ribolov - izbira podvodne puške

OdgovorNapisal/-a piko » Sr Jul 24, 2019 18:24

jernejm napisal/-a:Pa ti predlagaj eno puško do 100€ pa da bo začetnik kaj ustrelil. Sej je lepo imet eno 60cm, seveda, kaj bo pa zadel? 10centimeterske ušate? Pa hobo če bo imel srečo.

Nejko,
Morda Peter ni ravno pravšnji naslov za tvoja napletanja. Še Marecu povej kaj novega o podvodnem ribolovu, da bo mera polna.

Peter je predlagal 90 cm. Dolžina s kakršno si začel tudi ti. Vsaj tako si napisal.

50 cm puška NI za plazenje. Kot izkušen puskas to sigurno veš. Puške te dolžine so za po luknjah.
Jaz se po 20 letih ne znam plaziti. Lovim po luknjah, na čakanje... Plaziti se žal ne bom naučil.

Mato- nikoli in nikdar ne kolesari s plavutmi!!! Nikamor ne boš prišel.

Predlagam ti, da greš na kak tečaj. Tam te bodo naučili vsega kar potrebuješ. Predvsem za tvojo varnost.
Da pa do dvajset metrov ni rib je tudi izmišljotina. Marsikaj se da dobiti.
Ne le 10 centimetrskih ušat.
Ta je pač ribiška.

Ne vem odkod si. Ti pa predlagam, da greš k Žigu, Alešu, Favaiu, Arijanu... Oni ti bodo pametno svetovali.

Lepe potope in čimveč na gradele.

P
jernejm
Kapitan
Prispevkov: 207
Pridružen: Ne Maj 31, 2009 11:11
Kraj: TupaTam

Re: Podvodni ribolov - izbira podvodne puške

OdgovorNapisal/-a jernejm » Sr Jul 24, 2019 19:33

Morda sem razumel narobe Petrov post kot cinizem...morda, ne vem :oops:

Ne lovim že 3, 4 leta, ker nimam časa in ker me malo zdravje zaj....., sem pa bil pri Žigu in Arijanu in oba izjemno priporočam.

Kolesarjenje s plavutkami je prispodoba, ker lepše ne znam napisat kako vlečt plavutko da ne čofotaš po gladini.

In ja, da še tretjič povemo isto, kratke puške niso za začetnike, ki bodo verjetno največ ustrelili s plazenjem. Vidiš, jaz sem se pa precej uspešno plazil in mi je ta način najbolj pri srcu, morda tudi zato ker je najbolj podoben lovu na kopnem oz. piršanju.
Trpi pa oprema, roke in kolena.

Kako se Jadran prazni in kje je riba pa mi pravijo kolegi...morda se umika zaradi segrevanja morja, zaradi termokline, morda zaradi drugih vzrokov, ampak rib je vedno manj. Razen če napletajo...

Tečaj je fajn, fajn je pa tudi če imaš partnerja da z njim loviš in te uči osnov in skrivnosti.
...ti krmi ga v valovih, ti brani ga v vetrovih...
Uporabniški avatar
peterv6i
Admiral
Prispevkov: 1090
Pridružen: Po Okt 26, 2009 15:42
Kraj: Izola
Kontakt:

Re: Podvodni ribolov - izbira podvodne puške

OdgovorNapisal/-a peterv6i » Če Jul 25, 2019 11:03

jernejm napisal/-a:Morda sem razumel narobe Petrov post kot cinizem...morda, ne vem :oops:



ni cinizem.. 90 cm je dovolj za lovit v obali v peni ali tudi na čeko.. enostavno je napet elastike in puška je okretna..
Če pa želiš loviti na dlje pa daljše puške ampak v začetku predstavljajo težavo z napenjanjem elastik...
Uporabniški avatar
peterv6i
Admiral
Prispevkov: 1090
Pridružen: Po Okt 26, 2009 15:42
Kraj: Izola
Kontakt:

Re: Podvodni ribolov - izbira podvodne puške

OdgovorNapisal/-a peterv6i » Če Jul 25, 2019 11:07

jernejm napisal/-a:
Kako se Jadran prazni in kje je riba pa mi pravijo kolegi...morda se umika zaradi segrevanja morja, zaradi termokline, morda zaradi drugih vzrokov, ampak rib je vedno manj. Razen če napletajo...



res je.. rib je vse manj.. vse več srečam obstreljene ribe pod 30 dag! Na globini harajo na flaše in sposobni lovci, v obali smo vsi ostali.. Podvodni ribolov je po letu 2000-2005 se naglo povzvpel.. S prihodom youtube-a kamer še toliko bolj.. prispeli so novi sonarji s katerimi se najde vsak kamen in to je rezultat.. + izropano morje od mrež...
situacija se ne bo popravila, ker ni pogojev za to.. stanje kot je sedaj na hrvaškem je bilo 10-15 let nazaj v italiji..
Uporabniški avatar
peterv6i
Admiral
Prispevkov: 1090
Pridružen: Po Okt 26, 2009 15:42
Kraj: Izola
Kontakt:

Re: Podvodni ribolov - izbira podvodne puške

OdgovorNapisal/-a peterv6i » Če Jul 25, 2019 11:10

jernejm napisal/-a:Pa ti predlagaj eno puško do 100€ pa da bo začetnik kaj ustrelil. Sej je lepo imet eno 60cm, seveda, kaj bo pa zadel? 10centimeterske ušate? Pa hobo če bo imel srečo.



recimo:
http://seatec.it/it/hunter-4
cena 118 EUR - 20% ker zapirajo firmo.. (http://seatec.it/it/)

ali

http://seatec.it/it/snake vzameš 90-ko lahko imaš 2 elastike.. 130 eur..

naročiš in ti pošljejo na poštno ležeče v trst.. poceni in kvalitetna roba.. jaz za svoj podvodni ribolov uporabljam gabiano trb in snake puške (seatec).. in jih ne nameravam zamenjati (mi ustrezajo za lov, ki ga izvajam)..
jernejm
Kapitan
Prispevkov: 207
Pridružen: Ne Maj 31, 2009 11:11
Kraj: TupaTam

Re: Podvodni ribolov - izbira podvodne puške

OdgovorNapisal/-a jernejm » Če Jul 25, 2019 12:34

peterv6i napisal/-a:
jernejm napisal/-a:Morda sem razumel narobe Petrov post kot cinizem...morda, ne vem :oops:



ni cinizem.. 90 cm je dovolj za lovit v obali v peni ali tudi na čeko.. enostavno je napet elastike in puška je okretna..
Če pa želiš loviti na dlje pa daljše puške ampak v začetku predstavljajo težavo z napenjanjem elastik...


No, pardon, sem narobe razumel. In jasno se strinjam, saj sem sam napisal enako, 90cm za povsod.

Pa glede izlovljenega Jadrana - z ludaro se ne sme lovit že kajjazvemodkdaj. Pa je po otokih še vedno ogromno ribe polovljene na ta način, sem celo razmišljal da bi fotografije in posnetke objavil, jih prijavil, nevem kaj, pa sem potem obupal, dol itak vsi vejo kaj se dela.
Sem enkrat vprašal gostilničarja, ko nam je postregel s frišnim zobatcem, če tako lovijo vedno, pa mi je rekel nekaj v stilu: Italijani vsako noč prišibajo na otoke in čeri z gliserji in potamanijo z jeklenkami vse kar dobijo, jastoge, ribe, vse, zjutraj pa pičijo nazaj. Potem pa naj mi čuvamo naše morje za Italijane ali kaj...?
...ti krmi ga v valovih, ti brani ga v vetrovih...
Uporabniški avatar
peterv6i
Admiral
Prispevkov: 1090
Pridružen: Po Okt 26, 2009 15:42
Kraj: Izola
Kontakt:

Re: Podvodni ribolov - izbira podvodne puške

OdgovorNapisal/-a peterv6i » Če Jul 25, 2019 15:59

rekla kazala...

Hrvati delajo isto.. lovijo in preprodajajo ribo italijanom.. (niti ni potrebno da bi italijani prišli v hr vode se potapljati)..
Ludar ne vem če je povsod dovoljen... vem kako so vlekli ludar na unijah.. in tudi večkratni državni prvak hrvaške je sodeloval v ludarju.. in videl sem kakšne zobatce so metali na barko.. tako pač je..

saj pri nas v sloveniji je podobno
imaš nekatere, ki lovijo leta in leta v rerzervatu in jih živi bog ne takne (pa je policija in inšpektor tam vsak dan).. imaš druge, ki lovijo v luki koper pod pomoli..

Imaš tretje, ki lovijo v strogo zaščitenih območjih v trstu, ker so bivši policaji in jim nič ne naredijo pa še ribo prodajajo na 16-em kanalu...

tako, da .. loviš svoje ribe uživaš in to je to.. ;)
branevrankar
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 46
Pridružen: To Jun 20, 2017 16:32

Re: Podvodni ribolov - izbira podvodne puške

OdgovorNapisal/-a branevrankar » Pe Avg 30, 2019 15:29

Kot je meni domačin iz Poreča povedal, da večinoma hrvaški ribiči polovijo vse kar se da, potem pa ribe na ''meji'' z Italijo prodajo direkt italjanom za keš na roke...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov