morski črv

Vse o ribolovu s kopnega, plovila ali podvodnem ribolovu. Dodate lahko tudi primerne lokacije in vaše izkušnje.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

lavrin
Prispevkov: 2
Pridružen: Če Avg 30, 2007 09:10

morski črv

OdgovorNapisal/-a lavrin » Po Sep 03, 2007 11:39

pozdravljeni!

mene pa zanima kako se najdejo luknje od velikega morskega črva?
mogoče ima kdo fotografije lukenj?

lp sašo
Uporabniški avatar
nemo
Admiral
Prispevkov: 600
Pridružen: To Mar 20, 2007 21:20
Kraj: SLOBALA

OdgovorNapisal/-a nemo » Po Sep 03, 2007 14:52

Fotografije nimam, je pa to podobno vhodu v mravljisce na trdi podlagi in sicer je to majhen krater na pesceni podlagi. Premer ca. 3-5cm visina 2-3cm. Pred Koprom jih lovijo na kos smrdljive sardele z posebno pastjo, ki crva ujame za glavo, ko ta poskusa premakniti vabo Na pasti je prazna steklenica za vodo (0,5Litra) ki ujetega crva pocasi potegne iz luknje. Dobro je nadzorovati crva , ko ga vlece iz luknje, ker ga lahko drugace ribe pozrejo.. V starih casih so jih ribici lovili na koscek cloveskega blata (dreka!!!!)
Pasti se da kupiti v Italiji, pri nas jih nisem zasledil.
EDINI DOBER DAN JE DAN NA MORJU!
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » So Jan 05, 2008 19:11

Berem to okoli črva, pa se mi zdi, da manjka začetek.

Kako sem začel sam bom poizkusil opisat.

Med preživljanjem poletja med Umagom in Novigradom, ter bolj in manj uspelimi ribolovi, je hodil nekdo že pred šesto zjutraj v vodo z vsemi pripomočki za lovljenje črva. Pravi profi!!!! Seveda sem od njega začel kupovat črva in ribolov-ulov se je občutno povečal. Ker sem postal redna stranka je postala cena bolj ugodna pa včasih še kakšnega za povrh sem dobil, če se mu je strgal ali so ga obgrizle ribe. Ta profi je g. Fulvio Nemec.
Postala sva kar prijatelja, ker sem ga po lovu povabil na sok, kavo in podobno. Alkohola ni pil nikoli, če je to pomembno ne vem. Želel sem izvabit čim več znanja iz njega, ker je bila želja, da začnem sam loviti črva že zelo močna. Lahko sva debatirala še in še o tej skrivnostni živali, ko je pa padlo vprašanje kako pa najdeš luknjo se je g. Fulvio samo nasmehnil in rekel, da ne morem plačat tega znanja, in da naj to neham spraševat ker NIKOMUR tega ne pove še manj pokaže. Še toliko zakaj je g.Fulvio profi. Povprečno je na dan ujel nad 20 kom črvov in to pred mojimi očmi. Dnevni rekord je imel pa 72 komadov(dvainsedemdeset). Ker ni imel toliko posodic za shranjevanje, jih je spravil kar v najlon vrečke. Delal je z petnajstimi pastmi na globini od 1-3h metrov.
Zakaj zgodaj zjutraj? Ker je bonaca, čista voda, ni firbcov, ki motijo črve.

Kaj pa zdaj?

Teoretično je o črvu vse znano, ko pa nastopi praksa je pa črna tema.
Sam sem si rekel takole. On postavi 15 trapul-pasti za črva in ujame skoraj v vsako, pa še nanovo nastavi pa zopet ujame. Sam mi je rekel, da jih je dovolj v zalivčku, kar je sigurno res, ker jih je redno lovil. OK!
Nabavil sem troje pasti in razmišljal takole. Ko bo on odšel iz vode grem jaz za njim in poizkušam videt kaj, kar bi mi lahko pomagalo pri odkritju luknje. Nepravilno!!!!!! Šel sem, videl pa popolnoma nič. Vse je bilo na mestu in ničesar kar bi bilo drugače. Jaz pa trmast pa spet v vodo, in spet v vodo, pa spet v vodo. Ko je g. Fulvio to videl mi je dal moralno oporo v tem, da je rekel, da ga bom ujel ker sem trmast-"uporan" in poizkušam zmeraj nanovo. Ugotovil sem, da z neko češko obleko ne bo šlo, ker me je v vodi zeblo, pa hajd v Trst po kvalitetno obleko za potapljanje, pa pas z utežmi, zelo kvalitetno masko z dihalko. skratka oprema mora bit brezhibna, da ti ne jemlje koncentracije. To se je zgodilo po cca 70ih urah preživetih v vodi. Dva meseca! Noro. Ampak je res! Z novo opremo je koncentracija narasla na 100% in kaj se je zgodilo. Po mojem tole:

-gibanje-plavanje s kvalitetno obleko in rahlo negativno plovnostjo je postalo rutina
-ker se nisem ukvarjal sam s seboj sem veliko bolje opazoval dno in njegove posebnosti, drugačnosti
-vidno polje sem usmeril največ na en kvadratni meter, lebdel na gladini in zelo, zelo, zelo počasi pregledoval teren

Ker sem že od prej vedel, da nima smisla na slepo- če se ti zdi-postavljat pasti sem iskal znake, ki bi mi odkrili znake prisotnosti črva. Seveda je tudi tukaj bilo dosti kiksov. Potem pa PRVI!!!!!!! 100 ur v vodi za prvega črva. Sreča in veselje sta bila brezmejna.

Seveda je potem šlo veliko lažje, toda še zmeraj ne lahko.
Dvajset let je od tega, ampak spomini so še zelo živi na črvolov.
Po dobrem letu sem vsakič ujel 5-8 črvov v2-3h urah. Danes jih lovim povsod po Jadranu za lastne potrebe. Poleg športne dovolilnice za ribolov moraš biti še član ribiškega kluba in lahko loviš na dve pasti- trapule.
Čez čas sva z g. Fulviom odprto govorila o lovu. Sedaj je s tem prenehal.

Vsak, ki misli to počet naj se zaveda, da je vložek v obleko neizbežen. Veliko ur in strogo pregledovanje dna je nujnost. Rezultat hitro izostane če je nemir ali hrup v bližini. Sam lovec mora lepo drset po vodi. Črv je zelo plašen in izgine v luknjo tik-tak. Samo od daleč in mirno pogledaš, če se je morda že ujel. Ulovi se lahko po 10ih sekundah ali pa po 20ih minutah, neka srednja vrednost je pa 3-8 minut ko položiš past. Splača se imeti kvalitetne pasti, ki so zaprte in je postavljena točno na luknjo, da je ne more sprožiti rak, babica itd.Kdor misli, da je to enostavno naj poizkusi, ker če bi bilo bi bili črvi po 1 EUR ali manj.

Moji ribiški prijatelji, ki so že bili z mano pri črvolovu, pa so vsi presenečeni potem ko vidijo kaj morajo videti pri odkrivanju lukenj, pa jim prej povem kaj naj gledajo. V vodi in pod masko je drugače!

To sem poiskušal napisat kot zgodbico, ne pa navodila za črvolov.

LP
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
perokl
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 47
Pridružen: Sr Dec 19, 2007 21:19

OdgovorNapisal/-a perokl » Ne Jan 06, 2008 10:21

Bravo Pajer zelo realen opis začetka lova velikega črva jaz sem rabil dve sezone, da mi je uspelo ujeti prvega.

lp
morje ja zakon
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5106
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Sep 06, 2010 20:37

VIDEO: Lov na velikega črva

zadnje priprave, Pajer1 v vodi in moja malenkost
Slika

zanimiv teren
Slika

Pajer preišče teren in premika kamenčke in travo
Slika

ko najde luknjo jo označi z školjko
Slika

Pajer1 v vodi pripravi (napne) past. Še na barki pa je nataknil nasoljeno sardelo.
Slika

pravilno postavljena past
Slika

ko se črv ujame se na past natakne stiropor, ki zaradi vzgona počasi izvleče črva iz luknje
Slika

Prav zanimivo je bilo opazovati kako počasi leze iz svoje luknje.
Slika

Črv na varnem v posodi. Poleg je potrebno dati kamen, da črv ob njem čisti sluz. V posodi je lahko samo en črv.
Slika

Najlepša hvala Pajerju1, da mi je pokazal skrivnost odkrivanja bivališča velikega črva in nam z dovoljenjem za objavo tudi posredoval del svojih bogatih izkušenj.
Lep pozdrav
Nikola Tesla
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Sep 07, 2010 21:20

WAU, pomoje tudi noben učbenik nima zraven videa, ki pokaže vse, sem pa pri gledanju ugotovil to, kar Pajer1 vedno ponavlja in o čemer je tudi pisal... Črva res ni lahko najti, ma kaj lahko, skoraj nemogoče izgleda!
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » To Sep 07, 2010 23:36

.

Vse se je zgodilo zelo spontano in brez velikih pričakovanj. Z Nikolo-Iztokom sva bila zmenjena že davno, da greva skupaj pod vodo na "mini" tečaj Črv in kar poleg spada. Šele sedaj ko je sezona že v zatonu sva uspela realizirat pogled pod vodo, pa nisva bila sama. Splet naklučij je potegnil pod vodo še dva fejst fanta s Primorske.

Moj namen je bil, da jim pokažem kako se najde domovanje-luknja. V poznem poletju in jeseni ga je najlažje najti, ker se kakor skriva in s tem odkrije domovanje.

Malce smo zgrešili "tajming", ker smo odšli v vodo šele okoli dveh popoldan. Rahlo valovito, motno morje, črv, ki je nočna žival med oseko ni ravno pri apetitu, pa še nekaj malenkosti. Na posnetku proti koncu se lepo vidi, kako valovi majejo past v katero se je ujel črv. Tudi tam ko dvignem rakovico-morskega pajka velja opozorilo, da na past pride vsemogoča žival. Zato striktno zagovarjam, da naj bi bila past-trapola zaprt sistem, ker so le take najboljše. Ko morje tako valovi se mora vrvica na dno pričvrstit s kamnom (se vidi na posnetku), da valovi ne "cukajo" ali celo premaknejo past. Še veliko se da in verjetno tudi bomo govorili o tem črvu.

Ne spraševat kje je to, ker to ni rudnik, zlata žila in podobno. So po celem Jadranu. Bistvo je da prepoznate teren, ki je odločilen za njihovo domovanje. Kamenje s peskom, 2-5m globine, alge, spužve, trava, ni da ni, mora bit.

Hvala snemalcu Iztoku-Nikoli, ki je prvič videl te kadre in jih je odlično ujel ter spravil na forum.

Verjetno bova stvar ponovila in se bolje pripravila, da izpade še boljše.

lp

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4387
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » To Sep 07, 2010 23:43

Odlično sta tole izpeljala, bravo Dr. Marko Črv.
lpg
https://medisken.si
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Mar 11, 2012 13:54

.

Po mojem je treba tole malo na vrh porinit, da se ne bo zopet odpiralo novih postov.

LP

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Po Okt 22, 2012 11:07

.

Malo prečiščeno, porinjeno na vrh in še vedno aktualno!

Pa tudi zaklenjeno.
Za debato predlagam nove teme.


lp

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti