Kako loviti iz barke med plovbo?

Vse o ribolovu s kopnega, plovila ali podvodnem ribolovu. Dodate lahko tudi primerne lokacije in vaše izkušnje.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Jun 20, 2012 06:36

Ker nisem osebno organiziral, zato tudi nisem vabila napisal prej.
Smo bili pa tam itak do polnoči.
LP NT
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Sr Jun 20, 2012 10:15

Kar je, je. Smo pač zamudili. Bi bilo pa fajn, če bi na ruti naredil ponovitev, pa še praktično bi lahko sprobali.
mirno morje
cado1990
Viceadmiral
Prispevkov: 370
Pridružen: Če Jul 30, 2009 21:46
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a cado1990 » Ne Jul 08, 2012 18:13

No malo pozno pa vendar!

Moja USPEŠNA panula je narejena tako! NIKAKO ne uporabljam palice ampak pluto (navadno okoli katere je ovit laks) na leto imam gor ovitega cca. 150 - 200m debelega laksa. Ko navijem gor laks, potem se lotim z odvijanjem laksa in to z 20timi potegi celotnega razpona rok (cca. 2 metra) nazaj proti zač. Ko pridem do te meje obesim gor (potolčem lepo s kladivom) 10g utež (praktično bilo kake obilke), in potem ponavljam vajo 7x na vsake 2 prejomenjena potega. Tako pridem do tega, da mi na koncu ostanejo še 4 potegi. Navijem do konca vrvico nazaj na pluto in naredim navadno enojno zanko, na to zanko z prevežem potem nevidno vrvico (cca. 0,2 ; 0,4) približno 2,5 potega! Na konec potem obesim navadno srebrno žličko (brez kakih očesc ali barvastih vab). Letos sem si izbral eno majhno in prizam, da je zelo uspešna. Pač, je za vrste rib, kot so očade, šuri, ušate, plavice, igle ... letos mi je gor skočila tudi skuša!

Za kakšne specifične ribe bi pa potrebovali bolj specializirane vabe in debelejši zadnji del laksa!

Pa dober ulov želim!!!
In next five years I wanna have Bayliner 2052LS!!!
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jul 08, 2012 19:55

Za debel laks te dolžine, 70g uteži ne spremeni ničesar OB POTOVALNI BRZINI ki je ponavadi v razponu 4-12vozlov.(Ob glisiranju itak ne panulamo). Rezultat bi bil popolnoma enak tudi, če bi vlekel za sabo "žličko" (- blestivko, blinker) po površin niti ne rabiš vleči tako daleč 5-7 krmni val je dovolj!
Blestivka dela, vendar še zdaleč ne tako kot panula s slamico.

:wink: Nevidni laks ne obstaja!
LP NT
Nazadnje spremenil Nikola T., dne Po Jul 09, 2012 14:42, skupaj popravljeno 2 krat.
cado1990
Viceadmiral
Prispevkov: 370
Pridružen: Če Jul 30, 2009 21:46
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a cado1990 » Ne Jul 08, 2012 22:33

Tukaj te moram popraviti žal... 70 gramov uteži spremeni ravno to, da vsa stvar potone na cca. 4 - 5m. Pač laks je določene debeline in če je nanj obešena žlička ki tehta 4.5g bo le ta skoraj skakala po površini! Sem že marsikaj preizkušal in vem, da je tako uredu, ker pač vem, da tako kaj ulovim! Preblizu motorja pač ne lovim, in je kar fajn da je vsaj kake 50m odzadaj. Seveda ves ribolov izvajam na tisti brzini ki jo nudi yamaha, ko je ročica dana v pozicijo naprej in je praktično brez gasa (maximalni minimum in seveda nikakor ne morem prešteti, kateri od 10000 milimetrsko visokih valov bi bil 5 - 7 krmni!;))! Tam se pozna vsak gram!

Nevidni laks seveda ne obstaja, hvala za to prepametno opazko, upam, pa da vsi vemo o čem sem govoril, ker pač se nisem spomnil izraza! Neviden je žal samo Bog!


Srečno!

Aja pa Chuck Norris, ki ravno sedaj poleg tebe @Nikola Tesla prebira moj post;)

Hec je mora bit!
In next five years I wanna have Bayliner 2052LS!!!
EL CAPITANO
Admiral
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr Sep 03, 2008 11:45
Kraj: Brezovica pri Lj.- Bunarina Pula

OdgovorNapisal/-a EL CAPITANO » Po Jul 09, 2012 09:18

Nevidni je ,ko jo pismom zoveš :lol:

Mogoče zadeva malo spominja na viško panulo :shock:

Pri tako majhnih hitrosti uporablaj živo vabo in uspeh bo bistveno bolši !

Dober prijem !
FISHING & SAILING IS LIFE
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Jul 09, 2012 15:00

Post si napisal NEPOPOLNO, ker nisi napisal, da z umetno vabo panulaš tako zelo (pre)počasi. Če panulaš prepočasi umetna vaba nima prave akcije!
Prava hitrost panulanja je tista pri kateri vrh palice vibrira. Sedaj sem ti povedal malo skrivnost kako ugotoviti katera hitrost je za posamezno vabo najbolj primerna. Večina MANJŠIH umetnih rapal velikosti do 75mm najbolje dela pri hitrosti 3-3,5 vozla, zato si nisem mogel misliti, da panulaš tako počasi. Poskusi hitreje, boš videl da bo uspeh večji.
LP NT
cado1990
Viceadmiral
Prispevkov: 370
Pridružen: Če Jul 30, 2009 21:46
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a cado1990 » Po Jul 09, 2012 17:57

Ok, bom poskusil priznam pa, da sem tudi danes ulovil par lepih komadov s tako počasno vožnjo. Žal ne morem vedeti, kdaj vrh palice zavibrira, ker ne lovim na palico;) Bom pa poskušal pospešiti na 3 - 4 vozle, če bo bolje, sem dolžan pivo, če ne jo bom pa pač častil brez razloga ob priliki;)

Nikola, kako pa ti na palico razporediš uteži, ali imaš kar obteženo žličko?

Še eno vprašanje o panulanju, ali panulate na glavni motor ali na pomožni (tisti, ki ga imate seveda), kako dosežete, da vam pomožni motor lepo drži smer, če nanj panulirate?
In next five years I wanna have Bayliner 2052LS!!!
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Po Jul 09, 2012 19:03

.

Še moje izkušnje z lahko panulo.

Lovim s palico in za utež uporabim tole

Slika

nataknem pa direktno na vrvico. Dobi se jih različnih tež in s tem prilagajaš globino same panule. Odvisno je tudi koliko ima vaba-vobler veliko žličko. Potem pa še hitrost panulanja.
Pri umetni vabi je skoraj nujno, da vozimo od 2,8-3,5 vozla. Seveda pa pred spustom v globino opazujem kako vobler dela in takrat določim brzino.

Za šnjure, skuše in podobne ribe je dobro, da je globina panule okoli 4 metre.
Vozim pa obvezno s pomožnim motorjem.

Pa da vidimo, kaj bodo napisali še drugi.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
matjaz80
Viceadmiral
Prispevkov: 383
Pridružen: Sr Sep 24, 2008 11:10
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a matjaz80 » To Jul 10, 2012 07:29

Pajer teli svinci so ok. Ko pa ti prime pošast se vedno sname z laksa (v mojem primeru s pletenke) in če je teh primerov več se nabere kar nekaj €. Jaz dam navaden svinec 100-250g in ga pritrdim z laksom na pletenko.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » To Jul 10, 2012 07:52

.

Za "pošast" se izplača!
To je kolateralna škoda. Tudi sam lovim s pletenico.

LP

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
cado1990
Viceadmiral
Prispevkov: 370
Pridružen: Če Jul 30, 2009 21:46
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a cado1990 » To Jul 10, 2012 13:55

Danes sem malo razmišljal, kako bi naredil da bi mi panula potonila bolj proti dnu tam na ene 6 do 7m globine. Principa lovljenja nebi rad spreminjal, tukaj v Baški pa nikjer nisem našel tistega čolnička, ki potem, ko se kaj ulovi, sam pride na površje...

Ideja?
In next five years I wanna have Bayliner 2052LS!!!
Uporabniški avatar
ttomi73
Admiral
Prispevkov: 975
Pridružen: To Jul 21, 2009 22:41
Kraj: Kranj-okolica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a ttomi73 » To Jul 10, 2012 14:32

Kupil sem si eno ribico:
http://www.sulc.si/product.php?id_product=545


pa me zanima ali jo lahko zavežem za laks in je to to ali potrebujem še kaj?
Izpit za čoln sedaj imam, kaj pa zdaj... na morje seveda.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » To Jul 10, 2012 17:33

cado1990 napisal/-a:Danes sem malo razmišljal, kako bi naredil da bi mi panula potonila bolj proti dnu tam na ene 6 do 7m globine. Principa lovljenja nebi rad spreminjal, tukaj v Baški pa nikjer nisem našel tistega čolnička, ki potem, ko se kaj ulovi, sam pride na površje...

Ideja?


Si mislil tole?


Slika

še link cele strani.

http://www.stimparavaner.se/stim97_eng.html

Po mojih izkušnjah je tale napravica .......
Boljši je "olovo čuvar".

LP

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
cado1990
Viceadmiral
Prispevkov: 370
Pridružen: Če Jul 30, 2009 21:46
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a cado1990 » Sr Jul 11, 2012 12:08

Ja točno ta čolniček sem imel v mislih! Dobra stvarca, tudi načeloma deluje, ker spremeni globino panule DRASTIČNO! A imate čene še kekšan predlog?
In next five years I wanna have Bayliner 2052LS!!!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov