Vrša

Vse o ribolovu s kopnega, plovila ali podvodnem ribolovu. Dodate lahko tudi primerne lokacije in vaše izkušnje.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

funt24
Desetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: To Avg 29, 2017 08:32

Re: Vrša

OdgovorNapisal/-a funt24 » To Sep 05, 2017 09:55

Hvala za naziv mojster. Ne v športnem ne v rekreacijskem ribolovu po mojem mnenju nima vrša kaj iskati. Težko gredo skupaj pojmi šport in rekreacija ter vrša. Bogat ne bom nikdar od vrše ker nikdar ne bom lovil na njo pa mi lahko to dovoljuje dovolilnica 100x. In če kot argument navajaš velikost vrš potem je najbolje da se dovolijo še mreže (sicer manjše od profijev), pa parangali sicer z manj trnki pa najbolje da še Ludar odprejo ampak bi ga lahko izvajali le v majhnih zalivih. Tukaj gre za to kako posameznik dojema ribolov in naravo.Zame je pravi ribolov prevarat ribo in to z opremo ki tudi ribi ponuja možnost :). Ja nekaterim je pač važno da se ujame. Najbolj me pa moti odnos kao saj mi s temi par vršami nismo problem!!!!
Problem je zavest, odnos do morja in narave in pričakoval bi da bo ta med športnimi ali rekreacijskimi ribiči na malce drugačnem nivoju kot pri domorodcih. Očitno še nismo tam :)
Verjetno tudi ko se ujame podmerska riba ali riba v lovostaju vse skupaj rešimo na način: Saj koče tudi potegnejo ven majne zubatce, ali pa poglej si domačine, hrvatje znajo še kakšne italjane omenit...... Vsak bi moral pri sebi razčistiti te stvari predvsem pa bi pričakoval da bodo športni ribiči prej proti vršam kot za njih vsaj tisti ki znajo ujeti ribo tudi na športno-rekreacijski način :)
lp
Funt
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Vrša

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » To Sep 05, 2017 20:33

Se ti ne zdi, da mešaš hruške in jabolke? Nekaj je način ribolova, ki ga zakonodaja dovoljuje, nekaj povsem drugeg pa je lovopust in podmerske ribe, (kjer se mimogrede iz vrše lažje nepoškodovano vrne nazaj v morje, kot pa iz trnka)
Parangal, pa je zame zelo vznemirljiv način ribolova, ki ga žal do sedaj nisem prakticiral (ker ni bil dovoljen), razen nekajkrat z domačini...super občutek, ko iz globine čutiš upor in opazuješ kdaj se bo zabliskala riba....si ga bom sigurno nabavil in začel uporabljati...če pa misliš, da bom s tem izropal morje, se pa presneto motiš...na 2x 50 trnkov ni bilo nikoli več kot 5-6 kil rib,včasih tudi občutno manj.
Sem pa zadnjih nekaj dni dopusta v uri in pol (od svta do 7h) na panulo ujel po 5kil skuš in šnjurov...z parangalom je veliko več dela....
mirno morje
funt24
Desetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: To Avg 29, 2017 08:32

Re: Vrša

OdgovorNapisal/-a funt24 » Sr Sep 06, 2017 08:54

@roman1: Čisto ničesar ne mešam ampak očitno marsikdo ne razume poante. Ponovil bom, da po mojem mnenju vrša nima kaj delat ne v športnem ne v rekreacijskem ribolovu ker nima ne z enim ne z drugim nobene zveze. Trenutno je pač dovoljena kot še marsikaj drugega.
Če je nekaj dovoljeno, še ne pomeni da je OK in zato vsi to počnemo. Zakaj sem v postu omenjal lovopust in podmerske ribe? Zato ker ne gre za zakonodajo ampak za odnos! In to sem poizkusil razložiti na preprostem primeru, ampak žal ni šlo :)
Bom poizkusil ponovno z zelo banalnim primerom: Zobatec recimo na Hr že od prejšne spremembe zakona nima več minimalne dolžine. Super bo rekli eni, super občutek ko iz daljave vlečeš zobatca od 0,5 kg. Pa tok simpl ga je ujet. :mrgreen: Gremo še en krog! In tako 10 krat čez rt,10 malih zobatcev in gremo na gradele :) Saj ne bom izropal morja z enim voblerjem. Kaj šele drugi delajo. Pa domačini,...... Saj ne kršim zakona :D Pa najbolši je majhen na gradeli :mrgreen: T
No vsak normalen ribič z odnosom in spoštovanjem do narave bo zobatcu prtisnil en poljub in ga lepo vrnil v morje.
Upam da bo sedaj jasna poanta?!
Še enkrat. Gre za odnos do narave ne za sklicevanje na zakonodajo!!!
In ker verjetno še vedno ne bo jasno. Nikomur ne vsiljujem svojega mnenja, želel sem samo malce bolj argumentirat vse skupaj. Verjamem pa da je veliko ljudi že v prvem postu dojel poanto.
Vsak naj počne kar ga je volja, še posebej če zakon to dovoljuje :)
Rekreacijski in športni ribiči pa bi morali biti zgled in tisti ki spreminjajo odnos do tega prekomernega ropanja ne pa da celo zagovarjamo takšne in podobne norosti.
lp

Funt
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

Re: Vrša

OdgovorNapisal/-a admin » Sr Sep 06, 2017 09:46

Jaz se tukaj v večji meri strinjam s Funtom, to je realno res.
Seveda ni proti zakonu, vse to je dovoljeno, od vrše, do parangalov... Samo to ni več šport.

Poanta je v tem, da velik del populacije, ki ima dovolilnico za športni ribolov gleda to kot večerjo ali kosilo... Ko enkrat gledaš na ta način, potem to ni več šport, temveč želja po čim večjem ulovu oziroma ulovu, ki bo nahranil familijo, ki ima rada ribe. Realno je to to, samo priznati si je treba.

Mogoče bi lahko bil jaz športni ribič, ker mi je od rib dobra samo una svinjska. :D Če pa bi imel rad ribe na krožniku, pa vem, da bi tudi mene zagotovo zaneslo v smer po polnem hoboku, ko se vračaš iz "športnega" ribolova...
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Vrša

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Sr Sep 06, 2017 10:10

kako je lahko šport ubijanje. Že sama definicija je zgrešena, da pa en iz veselja do mrcvarjenja rib to počne, potem pa še zagovarja, je pa absurd.

Poleg tega je tema VRŠA, in ne kako vsak zase definira kje je meja med športom in prikritim sadizmom.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4382
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Vrša

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Ne Sep 10, 2017 20:47

@Funt,

Za mene je pa ujemi in spusti navadno mučenje živali. Saj vem, ribe kao nič ne čutijo ampak zakaj se pa potem tako svinjsko zvija, ko jo prebodeš z harpuno...?
Edini naravni ribolov je za moje pojme tisti, ki da ribo iz morja na krožnik ne glede na način ulova. Ker ribolova ne jemljem kot športa, potegnem ven ribo na najlažji možen način in jo pojem. Ne rabim je slikat, niti preparirat, ker jo vidim le kot porcijo na krožniku.

Vem, da je ubijanje živali za prehrano sestavni del življenja, ampak šport z ciljnim namenom ubijanja ali mučenja živali zaradi samopotrjevanja, ponosa in kaj vem česa še, se pa imenuje šport le zaradi sprevrženosti človeštva. Res si frajer, ko ob trofeji ostalim krvolokom razlagaš kako pošteno si jo nategnil, da je v množični ponudbi prijela ravno tvojo doma izdelano sintetično vabo, potem se je pa pol ure borila za življenje, da sta bila oba čist švicna, za nameček si pa lovil na trikrat preslabo vrvico, ker nisi pričakoval takega proklna, ampak majster je majster...
Kako daleč od teh športov so potem pasje borbe, petelinji boji in, če hočeš konjske ali pasje dirke? Vse je en sam bruh.
tyson

Re: Vrša

OdgovorNapisal/-a tyson » Po Sep 11, 2017 13:36

SR 290 napisal/-a:@Funt,

Za mene je pa ujemi in spusti navadno mučenje živali. Saj vem, ribe kao nič ne čutijo ampak zakaj se pa potem tako svinjsko zvija, ko jo prebodeš z harpuno...?
Edini naravni ribolov je za moje pojme tisti, ki da ribo iz morja na krožnik ne glede na način ulova. Ker ribolova ne jemljem kot športa, potegnem ven ribo na najlažji možen način in jo pojem. Ne rabim je slikat, niti preparirat, ker jo vidim le kot porcijo na krožniku.

Vem, da je ubijanje živali za prehrano sestavni del življenja, ampak šport z ciljnim namenom ubijanja ali mučenja živali zaradi samopotrjevanja, ponosa in kaj vem česa še, se pa imenuje šport le zaradi sprevrženosti človeštva. Res si frajer, ko ob trofeji ostalim krvolokom razlagaš kako pošteno si jo nategnil, da je v množični ponudbi prijela ravno tvojo doma izdelano sintetično vabo, potem se je pa pol ure borila za življenje, da sta bila oba čist švicna, za nameček si pa lovil na trikrat preslabo vrvico, ker nisi pričakoval takega proklna, ampak majster je majster...
Kako daleč od teh športov so potem pasje borbe, petelinji boji in, če hočeš konjske ali pasje dirke? Vse je en sam bruh.



Do neke mere se strinjam stabo...ampak, sorry, mera je ta moment nizka. Zakaj? Ker je ribolov v bistvu eden od začetkov prvobitnega lova kot takega.
Strinjam se, da je postalo sprevrženo, kot praviš. Prav mogoče je, da riba tudi čuti...sploh harpuno! Mogoče je, da čuti trnek kaj manj, mogoče, kdo ve?
Moje mnenje je, da če loviš zase, s harpuno, za porcion na talarju, potem loviš merske ribe. S trnkom pa to malo težje oceniš, kaj se je prijelo, dokler si ulova ne potegneš ven. In res je stvar odnosa, ali vržeš podmersko nazaj (če ni zmrcvarjena od bogvečesa...čeri in skal npr), ali pa jo neseš domov.

Npr, big game je nekaj takega, kar ne maraš.
Pasje borbe, petelinje boje pa ni za primerjat z ribolovom...no, to pa je kriminalno mučenje!

Pa ne me zdaj harpunirat :lol: (mam tud sam harpuno 8) )
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4382
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

Re: Vrša

OdgovorNapisal/-a SR 290 » Po Sep 11, 2017 14:31

Te bom dal v vršo! :D

Če izključiš zakonsko določene meje in greš v moralo, so konjske dirke, pasje dirke, pasje borbe in petelinji boji primerljivi in ravno tako mučenje kot ribolov iz užitka. Doma imam precej velik akvarij in ko iz takega ali drugačnega razloga ulovim kako ribo v mrežo, po nekaj dni traja, da si ostale ribe upajo priti po hrano, ko jo natrosiš. Zagotovo niso Einsteini, ampak taki kamni pa tudi niso kot jih nekateri prikazujejo.
Selekcija po velikosti med trnkarjenjem? moja je taka, da morsko kumaro nataknem na dovolj velik trnek in vse to čez noč spustim na dno. Če kaj prime mora imet dovolj velika usta in realno nalovim največ 250-300 g fratrcov ali orad. Večje verjetno še videl nisem, manj pa prijet ne more.
In ribe lovim, da ne bi kdo narobe razumel, ampak lovim jih za v lonec, inteligentne hobotnice pa za v zmrzovalnik in pridejo kasneje na vrsto.
tyson

Re: Vrša

OdgovorNapisal/-a tyson » Po Sep 11, 2017 19:26

Amen :lol:
Daki

Re: Vrša

OdgovorNapisal/-a Daki » To Sep 12, 2017 14:49

To je vse odvisno od posameznika. Jaz tudi naredim selekcijo že s trnki in velikimi vabami, drugače se je pa itak treba držati mere rib (podmerske nazaj v morje) in do 5kg na osebo. Bi pa spet mogli uvesti lovopust, ker se dela velika škoda med drstom.

Kar se pa tiče vrš, pa jaz ne vidim problemov, saj se v glavnem malo ujame (komaj za večerjo). Problem je v gospodarskem ribolovu.
LUNA557
Kontraadmiral
Prispevkov: 265
Pridružen: Sr Jul 18, 2012 16:35
Kraj: Soline

Re: Vrša

OdgovorNapisal/-a LUNA557 » Sr Sep 13, 2017 07:39

Glede selekcije, verjetna velika vecina na forumu dela selekcijo in podmerske ter nedoraslo ribovraca nazaj.Druga zgodba so lokalci ,ki potovcejo vse, sem vidil lokalca z povno kaseto arbuckov noben vecji od 15cm tu je pa skoda!
funt24
Desetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: To Avg 29, 2017 08:32

Re: Vrša

OdgovorNapisal/-a funt24 » Sr Sep 13, 2017 13:43

@SR 290.
Očitno se ponovno ne razumemo. Nihče ne govori, da je športni ribolov samo C&R in da jaz zagovarjam da se riba lovi le na ta način. Tudi sam lovim ribe predvsem zaradi užitka in zato da družina in kolegi uživajo dopustniške dni ob svežih ribah. Praviloma ujetih rib ne spuščam razen v primerih manjših primerkov.
Je pa ena velika razlika, da se zaradi svoje odnosa do morja in narave nasploh, trudim to delati na kar se da prijazen in fer način ali z drugimi besedami s kar se da minimalno škodo.
To pomeni:
1. da ne lovim s tehnikami, ki nimajo z ribolovom nič skupnega (mreže, vrše, dinamit in podobno) in bom vedno in povsod zagovarjal stališče da mi rekreativci ali športni ribiči nebi imeli pravice uporabljati takšnih stvari. Prvič ker nimamo pravice vsepovprek pleniti in uničevati narave in drugič ker ne vidim v tem res nobenega užitka.
2. Manjše primerke trofejnih rib (gof, zobatec, lica, kirnja,....) VEDNO spustim nazaj v morje, kljub temu da večina nima niti več zakonsko določene meje.
3. Ko ujamem svojo ribo (praviloma je to 1 komad) in izpolnim dnevno kvoto sputim preostalo vabo nepoškodovano v morje in se odpravim domov na travarico. Ne plenim kot nekateri ki jim ni dovolj 5kg ribe v čolnu čeprav vsi vemo da ko je "ura od griza"

In če bi se večina držala le osnovnih pravil ali upoštevala naravne zakonitosti pa bi blo že precej bolje. In to je namen tele debate nič drugega - malce osvežit te naše materilaistične ume :)

Sicer nisem prepričan da tisto nadaljevanje leti name ker ne uporabljam sintetičnih vab in tukaj tudi še nisem objavil nobenega ulovov, je pa res da lovim z nepreforsirano opremo in se kdaj borim tudi pol ure :) Ne uporabljam pretankih laksov, ker praviloma vem kaj pričakujem ko grem na lov, švicam ne preveč ker večino naredi palica in da večina ljudi ki me pozna ali vidi moje ulove mi odkrito priznava da sam majster :) Ampak to ni bistve to debate :)

lp
Funt
Daki

Re: Vrša

OdgovorNapisal/-a Daki » Pe Sep 15, 2017 09:02

LUNA557 napisal/-a:Glede selekcije, verjetna velika vecina na forumu dela selekcijo in podmerske ter nedoraslo ribovraca nazaj.Druga zgodba so lokalci ,ki potovcejo vse, sem vidil lokalca z povno kaseto arbuckov noben vecji od 15cm tu je pa skoda!


Žal je res tako :( Nekateri ne gledajo ne na mero, ne na količino.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Vrša

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » So Sep 16, 2017 14:41

drugače tema je VRŠA, ne kako funt lovi s svojo palico pa se pametnega dela, kakšni krivolovci smo mi, ki imamo vrše.
Uporabniški avatar
widmann
Admiral
Prispevkov: 803
Pridružen: Ne Jan 26, 2014 20:24
Kraj: KAMNIK-Minkendorf

Re: Vrša

OdgovorNapisal/-a widmann » To Sep 19, 2017 19:30

Kaj predlagate tudi sam bi kupil eno vršo tako bolj za hobi,da bi otrokom pokazal kako to izgleda.
Rib tako ne jedo bi jih pa zanimalo kako se nekaj ujame na koncu pa spusti nazaj v morje.
Das Ist Valter

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov