Plinski ali špiritni kuhalnik

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
navigator
Viceadmiral
Prispevkov: 445
Pridružen: To Maj 05, 2009 13:12
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a navigator » Če Jan 20, 2011 08:50

Plin. Definitivno.. Jeklenka, tele nove so prav v redu, kar dobro zaščitene.. videl sem kaj je bilo, ko so Brniški gasilci na pisti za vajo zakurili jeklenko..odprli so ventil in prižgali.. jeklenke ni razgnalo, kot bi pričakoval, le poletela je, dokler ni plin dogorel. in ostala cela..imel sem špiritni kuhalnik, a mi je prej zrasla brada preden sem skuhal kavo, da o kakem pečenju rib ni misliti.. in da ne rečem, da je špirit res drag kot zlato.. kar se tiče pa kuhalnika, z mini bombico, pa lahko povem, da se je moj znanec resno popekel, ko je pri menjavi bombice premalo privil vijak, pa se je zadeva vnela in vse je šlo po njem.. hude opekline so bile, model ni bil na soncu dve leti, a se je zaradi prave in pravočasne pomoči izvlekel presenetljivo dobro.. nima posledic. Ni varne ali nevarne energije, so le nevarni uporabniki..
MORJE, ŠIROKA CESTA..
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Maj 07, 2011 22:52

Evo, danes zmontiral Origo 3000, skuhala se je prva pašta in nekaj kavic. Na moje presenečenje zaenkrat res ne opazim bistvene razlike glede hitrosti zavretja vode s plinskim kuhalnikom.

Tudi nič vonja, minimalno edino ko ugasneš kuhlanik. Posoda ni nič črna. Vlil sem pa alkohol Origonol - prodajajo v Tramontani za cca. 6€ liter. Milsim da je cca. 2€ dražji po litru od drugih, vendar čistejši in namenjen za Origo kuhalnike.

Slika

Slika
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Okt 15, 2011 21:12

Evo, po eni sezoni nekaj izkušenj z Origo kuhalnikom.
1) Je slabše kot plin; zavre malo počasneje, pogosteje je treba skrbeti za dolivanje špirita kot pri plinu v jeklenki, posoda je ob uporabi slabšega špirita črna in sajasta.
2) Špirit najdeš v Bauhausu, Merkurju itd., vendar če želiš imeti lonce brez saj, je dober edino tisti iz Tramontane, original Origo, ki pa ga ne prodajajo ravno za vsakim vogalom (jaz vem samo za Tramonstano in Motomarine).
3) Kuhalnik ima ko ga odpreš gumijaste pokrovčke za kanistre. Ob kuhanju jih seveda odstraniš. Ko pa greš iz barke, jih je treba spet dati nazaj, sicer špirit zelo hitro izhlapi (recimo natočiš novo kantico; greš čez teden domov in med tednom vse skupaj izhlapi. Zato nujno pokrivati kanistre)
4) Bi se še enkrat odločil za Origo, namesto plinskega?: DA. Odpade vzdrževanje plinske instalacije; subjektivni feeling glede varnosti je boljši.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » So Okt 15, 2011 23:28

Grega295 napisal/-a: subjektivni feeling glede varnosti je boljši.

Kaj misliš da hlapi špirita niso eksplozivni? glede na plin ni bistvene razlike.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Okt 15, 2011 23:39

motorni napisal/-a:
Grega295 napisal/-a: subjektivni feeling glede varnosti je boljši.

Kaj misliš da hlapi špirita niso eksplozivni? glede na plin ni bistvene razlike.

V obeh kanistrih ni nikoli več kot 1l špirita (eno plastenko zlijem v vsakega pol) - v jeklenki je plina več.
V kanistru pa je satovje, ki se napije, tako da ne more špirit ven teči. Torej napaka bi lahko bila edino, če bi pustil gorilnik odprt (brez ognja). Druge napeljave, kjer bi lahko kaj uhajalo, pa špiritni gorilnik nima.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » To Okt 18, 2011 22:13

Za povprečno kabino barke ga je dovolj en deci. Pri obeh variantah je previdnost na mestu.
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Ne Jun 10, 2012 10:21

Pred kratkim sem namestil še nove nihajne nosilce, ki mi jih je naredil en inox mojster:

Slika
origonos by _grega02_, on Flickr

PS. Originalne stranske nihajne nosilce, pa prodam za pol cene novih ali menjam za kaj uporabnega.
val
Admiral
Prispevkov: 1566
Pridružen: Po Sep 08, 2008 20:12
Kraj: Maribor-koper- Pula

OdgovorNapisal/-a val » Ne Jun 10, 2012 10:47

motorni napisal/-a:Za povprečno kabino barke ga je dovolj en deci. Pri obeh variantah je previdnost na mestu.


Previdnost ni nikoli odveč.
Je pa bistvena razlika ,da alkohol izhlapeva v višino in se, da barko prezračiti.
Plin butan se pa nabira pri tleh in je ventilacija brez posebnih ventilatorjev skoraj nemogoča.
Nesreč je več kot si mislite.
NASA
Admiral
Prispevkov: 635
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: Plinski ali špiritni kuhalnik

OdgovorNapisal/-a NASA » Pe Jul 12, 2019 20:32

Ker iščem kuhalnik za malo jadrnico obujam staro temo.

Iščem mali kuhalnik, na katerem bi lahko kaj skuhali. Najraje na plin. Lahko je za en lonec, morda dva.

Zanima me kako rešujete težavo z malimi gorilci, da se vse skupaj ne prevrne, saj ko se giblješ po malem plovilu, se plovilo nagiba?

Kaj izbrati?

LP, Nasa
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Plinski ali špiritni kuhalnik

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » So Jul 13, 2019 08:46

Jaz imam kuhalnik v kovčku, prevrne se ne, je pa občutljiv če je premočan veter....imam tudi caddac, ki pa ga veter ne moti.
Oba zavzameta relativno malo prostora, je pa treba met vedno kako kartušo plina v rezervi, ker se kar hitro spraznijo,...
mirno morje
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Plinski ali špiritni kuhalnik

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Jul 13, 2019 09:00

NASA napisal/-a:Zanima me kako rešujete težavo z malimi gorilci, da se vse skupaj ne prevrne, saj ko se giblješ po malem plovilu, se plovilo nagiba?

Kuhalnik na barki naj bo na nihajnih nosilcih in pa gorilnik naj ima nastavljive prijemalke za lonce (navtični kuhalniki jih imajo).

Slika

Kuhalnike najdeš v trgovini Tramontana v Ljubljani (Ježica), Motomarine (Trst) ali www.svb.de.
Uporabniški avatar
sslavc
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 74
Pridružen: So Maj 12, 2018 08:57
Kraj: Ljubljana

Re: Plinski ali špiritni kuhalnik

OdgovorNapisal/-a sslavc » So Jul 13, 2019 10:42

Imam manjšo jadrnico. Želel sem kupiti plinski štedilnik z enim gorilcem, ki pa bi imel varnostno sondo v primeru, da ogenj ugasne. Nikjer ga nisem našel, niti mi ga nihče ni želel izdelati. Zato sem se konstrukcije in izdelave lotil sam. V večini sem uporabil dele plinskega štedilnika Gorenje.
Že vrsto let mi deluje brez problemov.
Slika
NASA
Admiral
Prispevkov: 635
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: Plinski ali špiritni kuhalnik

OdgovorNapisal/-a NASA » So Jul 13, 2019 21:03

Sem našel tegale pri italijanih

https://www.cfparker.com/en/marine-equi ... 00-na-265/

za 155€+ transport
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Plinski ali špiritni kuhalnik

OdgovorNapisal/-a omas » Po Jul 04, 2022 07:34

Je ta gorilni alkohol Stella iz Tramontane v redu? Ne smrdi in črni posode?
james.7
Kapitan
Prispevkov: 193
Pridružen: Pe Jul 04, 2014 08:56
Kraj: Vrtojba-portorož

Re: Plinski ali špiritni kuhalnik

OdgovorNapisal/-a james.7 » Po Jul 04, 2022 20:23

...upam! :lol:

sem ga naročil prejšnji teden 5l za letošnji dopust. Ga pa še nisem dobil ker kao imajo ful gužvo...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov