BoatSlip !!!

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Mitja P
Admiral
Prispevkov: 2367
Pridružen: Ne Okt 19, 2008 19:04

BoatSlip !!!

OdgovorNapisal/-a Mitja P » Ne Dec 04, 2011 20:46

No evo, kot sem v eni temi že obljubil, bom napisal moje izkušnje za vse nejeverne Tomaže z novostjo na navtičnem področju in poiskušal malo prikazati učinek inovacije, ki jo je razvil in patentiral naš kolega morjeplovec Miran.

Stvar si lahko pogledate tudi na njihovi spletni strani, katere pa ne bom limal tukaj gor, da me ne boste obtoževali, da delam brezplačno reklamo. Kdor bo hotel, bo že prosil za pomoč strica Googla.

Skratka, tudi sam sem bil sprva skeptičen, ali bo ali ne učinkovalo in sem nekako v ozadju spremljal nameščanje prototipa v naši marini. Potem pa me je prepričalo to, kar si vsak morjeplovec želi. Ko odstraniš plašč, je barka v vodi popolnoma čista. Brez alg, brez školjk, brez vodnega kamenja na osovinah itd. itd.

Vsekakor priporočam v razmislek vsem, ki ste malo bolj ekološko ozaveščeni in se vam pacanje barve zdi precej okolju in morju neprijazno, in takšnim, ki jim je dviganje barke vsako leto nepotreben strošek.

Še en mogoče zelo zanimiv podatek, po izčrpanju vode, barka ostane dobesedno na suhem, ni se treba bati, da vam spusti kakšen ventil in s tem vdor vode v barko, zanimivo je da se prekine tudi galvanski tok in s tem pripomoremo tudi k zaščiti barke. Edino cinke bom moral zamenjati v vodi, kar pa sploh ni problem.

No skratka evo takole se je začelo prejšnji teden ko sem skočil v vodo in malo pofotkal moj botanični vrt pod vodo :D


Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

No in potem sva z Acvnukam počasi namestila platno pod čoln. Enostavno ga položiš v vodo, počakaš, da potone potem pa ga potegneš proti premcu.

Slika

Slika

Slika

Potem se napihne rob plašča z navadno tlačilko za blazine in plašč se lepo dvigna na površje, objame plovilo in enostavno ga pripnemo z priloženimi vrvmi in elastikami.

Slika

Slika

Na krmi vstavimo priloženo črpalko in jo priklopimo da izčrpa vodo. Pri meni je to trajalo cca 1,5 ure.

Slika

Slika

No in po izčrpanju vode, sem šel zopet v hladno vodo, in ugotovil, da je moj čoln pod vodo vakumsko zaprt kot kakšna suha salama v trgovini.

Flapi...

Slika

Slika

trup,

Slika

Slika

Slika

osi in propelerji,

Slika

Slika

No in kot bi rekel naš Radovan Žerjav, vsak, ki ima kmečko pamet bi vedel, da organizem, ki mu odvzameš svetlobo in kisik zelo hitro odmre.

Jaz sem po nasvetu Mirana (beri izumitelja) dodal v plašč še 40 l navadnega solatnega kisa in pustil en teden. Včeraj sem z roko preveril stanje pod plaščem in ugotovil, da so vse trave že odmrle in odpadle, ostalo pa je še nekaj večjih školjkic, ki pa se še vedno raztapljajo v kisu in sladki vodi. Rezultat je že po enem tednu presegel moja pričakovanja!

Potem, ko je enkrat trup očiščen je enostavno gladek kot bi bil ravnokar pobarvan.
No čisto tako za info, verjamem, da se bo plašč zelo hitro razširil, saj ga imamo v naši marini že na 5 barkah.Ravno danes ga je gor ubesil tudi Kr en.

Drug teden ga bom snel dol se pravi bo gor 14 dni in zopet grem v vodo in vam posredujem slike rezultatov.

Lp Mitja
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Ne Dec 04, 2011 22:42

Zanimiva zadeva, ampak ni nova... nekaj podobnega sem že pred leti videl na sejmu v Miamiju... imeli so celo varianto, ki je omogočala izplutje (spredaj so bila nekakšna "vrata", ki si jih odprl za izplutje in potem spet nazaj zaprl). Fora tega je, da brez dotoka sveže morske vode alge in ostali organizmi odmrejo.
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » Po Dec 05, 2011 08:00

Fora tega je, da brez dotoka sveže morske vode alge in ostali organizmi odmrejo.

Po moje je bistvo v svetlobi, drugače bi bile vse mlakuže brez alg.
fischerr
Kapitan
Prispevkov: 150
Pridružen: Pe Okt 02, 2009 09:43
Kraj: Koper - Bunarina

OdgovorNapisal/-a fischerr » Po Dec 05, 2011 08:13

zanimiva reč ....
pohvalno

kaj lahko kdo še kako okvirno ceno pove.
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » Po Dec 05, 2011 08:43

Za barko 12 x 4 metrov je cena 1.700,00 € + DDV.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Po Dec 05, 2011 08:58

kocka napisal/-a:Po moje je bistvo v svetlobi, drugače bi bile vse mlakuže brez alg.

Kaj pa vem... zadeva ki sem jo videl v ZDA sploh ni bila tesno oprijeta k trupu (torej je z vrha prepuščala svetlobo) pa je vseeno funkcionirala.

Drugače je bila pa na moč podobna tejle... rob je bil ravno tako za napihnit... še barva je bila podobna.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Po Dec 05, 2011 09:48

Bravo izumitelju, izvrstna ideja. Mitja, me zelo zanima kako bo barka izgledala potem.

Edino kar me malo skrbi je, da se bo zadeva slej ko prej "prežulila" in bo sveža voda spet zraven. Školjkice po dnu barke so zelo ostre.

LP
Uporabniški avatar
Mitja P
Admiral
Prispevkov: 2367
Pridružen: Ne Okt 19, 2008 19:04

OdgovorNapisal/-a Mitja P » Po Dec 05, 2011 10:00

Kasaudio, vsekakor vam pokazem slike ko ga snamem. Glede materjala pa mislim da ni bojazni. Je zelo odporen, in tudi pri izračunu kroja se ga doda toliko viška, da ga ne more strgati. Ce pa ga slučajno poškodujes se ga pa samo popravi kot navadno kamionsko cerado. No in ravno zaradi teh školjkic sem noter nalil kis in ne moreš verjeti da so drug dan že vse zmehčane.
fischerr
Kapitan
Prispevkov: 150
Pridružen: Pe Okt 02, 2009 09:43
Kraj: Koper - Bunarina

OdgovorNapisal/-a fischerr » Po Dec 05, 2011 12:47

Za barko 12 x 4 metrov je cena 1.700,00 € + DDV

najlepša hvala
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Dec 05, 2011 12:53

Kdaj pa je potrebno potem spet nanesti anti-fouling oz. koliko sezon se lahko "prešvercaš" brez novega nanosa AF, če tole uporabljaš?
Koliko pa ti zadeva pobere samo-polirnega premaza dol oz. ali je samo-polirni AF sploh primeren za tole?
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » Po Dec 05, 2011 13:07

Grega295 napisal/-a:Kdaj pa je potrebno potem spet nanesti anti-fouling oz. koliko sezon se lahko "prešvercaš" brez novega nanosa AF, če tole uporabljaš?
Koliko pa ti zadeva pobere samo-polirnega premaza dol oz. ali je samo-polirni AF sploh primeren za tole?


Bereš mi misli.....
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Po Dec 05, 2011 13:11

Če imaš tole, antifolinga sploh ne potrebuješ več, v tem je point !

+ plusi :
+ antifolinga ne potrebuješ !
+ barka je "suha" oz ni možnosti vdora slane vode v njo !
+ cinki se ne obrabljajo, ker ne prihaja do električnih tokov

- če lahko temu sploh rečemo tako :
- pred plovbo je treba zadevo spustiti v vodo oz iz barka...
- motorjev ne moreš vžigat,če je "slip" nameščen ( odstranitev je pa cca 10min, oz za vžig motorje še manj) zopet obstaja še mnogo rešitev, kot bi bil lahko direktni priklop vode...
- ne moreš uporabljati wc, če nimaš črnega tanka in dotoka sladke vode ( zopet malo morje rešitev ) oz se uporablja wc v marini !
- nameščanje nazaj, cca 15min, kar pa spet ni nič !

Torej jaz sploh ne najdem minusov :)

Pa da pojasnimo še tole z AF :

Recimo, barko pustimo 14dni nepokrito( brez slipa) v marini, in nam jo obraste...
Ni problema, naslednjič,ko gremo zopet dam, navlečemo "slip" in vlijemo kis,(pa se kis ni vedno potreben) in ko čez en teden pridemo zopet na barko, sta "slip" in kis barko očistila...
Barko lahko pokrivate tudi med sezono, ko vas ni...
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Po Dec 05, 2011 13:40

Kako bomo pa tole montirali na jadrnice :?: :idea:
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Po Dec 05, 2011 13:45

tako lahko, da si ne moreš zamislit ;)

Testna jadrnica je bila 48feetna sosed nasproti mene ima na 30feetni in nič problemov...
SlikaSlika

“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
Mitja P
Admiral
Prispevkov: 2367
Pridružen: Ne Okt 19, 2008 19:04

OdgovorNapisal/-a Mitja P » Po Dec 05, 2011 15:41

No tukaj je Tex odgovoril zelo natančno.

Jaz bi samo še dodal, da glede antifoulinga ga v bistvu res ne rabiš če redno uporabljaš plašč se pravi kot je rekel Tex, ko greš domov ga enostavno navlečeš, ko si dol ga spustiš.
Če imaš samopolirni AF se v plašču sčasoma spere in barka ostane brez AF, če pa ima kdo vseeno boljši občutek da je AF pobarvan, pa ga enostavno pobarva z naprimer hard in potem ima mir za vedno oz, dokler ni treba dvignit barke zaradi karkoli drugega.

Je pa zanimiva še ena stvar ki sem jo izvedel od Mirana in namreč, ta projekt je zelo pozitivno podprt iz strani okoljevarsva in vse marine in vsi servisi se bodo sčasoma hočeš, nočeš morali privaditi na te plašče, če bodo hoteli izpolnjevat ekološke standarde.

Tako, da, razvija tudi mrežo servisiranja, oz. pranja, in nameščanja plaščev za tiste morjeplovce, ki jim bo to delo na svoji barki mogoče odveč. Bo enostavno nekomu to plačal in bo imel vzdrževano.

Za vzdrževalca v Červarju se javim jaz haha, pa boste meni plačali letno rento :D

Skratka če koga to zanima, naj si malo pogoogla, posnet je tudi filmček na barki v Izoli in viden je tudi rezultat.

Še glede cene. Jaz imam to povrnjeno v dveh sezonah če mi ni treba barvati in dvigovati barke.

Lp Mitja

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti