EPIRB

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
hrast
Viceadmiral
Prispevkov: 404
Pridružen: Če Mar 20, 2008 12:51

EPIRB

OdgovorNapisal/-a hrast » To Dec 20, 2011 18:19

V soboto,17.12.2o11, sem bil priča aktiviranju obalne reševalne službe ČG. Ob 11.40 UTC je potniški avion javil kontroli zračnega prometa Srbije, da je na področju od Petrovca do Ulcinja, aktiviran EPIRB, kar je takoj posredovano centrali za pomorska reševanja v Italiji (Ancona), ki koordinira akcije reševanja v Hrvaški, ČG in Albaniji. Ker so bile razmere kritične, saj je pihal jugo od 40 do 60 vozlov in morje 5 stopnje po Bf, so v iskanje takoj vključili helikopter MUP-a, plovilo-gumak obalne reševalne službe, v pripravljenosti pa je bil tudi vlačilec vojske.
Po določenem času, ko je akcija že intenzivno potekala, so določili točnejšo mikro lokacijo, ki pa je bila v marini Bar. EPIRB javi tudi ime plovila in to je bilo ime italijanske jadrnice "Nonsisamai" privezane v marini. Ko so vstopili v jadrnico, so našli aktiviran EPIRB, ki se je zaradi vlage sam sprožil.
Akcijo so komentirali, kot zelo uspešno vajo, kar smatram tudi sam, kot naključni opazovalec.
Del podatkov sem vzel iz članka v časopisu Vijesti od 18.12.2011 z naslovom "Senzor zbog vlage pokrenuo spasioce"

LP hrast
Uporabniški avatar
primula
Kapitan
Prispevkov: 159
Pridružen: Ne Jan 25, 2009 19:41
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a primula » Sr Dec 21, 2011 15:38

Ne glede na opisan dogodek, je EPIRB dober varnostni pripomocek.
Ni pa poceni, ceprav kadar gre zares to nic ne pomeni.
Me pa zanima, kdo od morjeplovcev ima na barki EPIRB.
Sam ga nimam, ce/ko se odpravim spet na kaksno resno plovbo, bom
o nabavi tudi resno razmislil.
primula
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Dec 21, 2011 15:43

Kot vidim so cene za oddajnik že od 450 € dalje (npr. EPIRB McMurdo E5 Smartfind ali za 1000 € EPIRB G5 Smartfind Plus z GPS) kar se mi ne zdi tako drago.
Je potrebno poleg oddajnika tega dokupiti še kaj, je kaka naročnina (poleg MMSID na Apek-u)?
Uporabniški avatar
hrast
Viceadmiral
Prispevkov: 404
Pridružen: Če Mar 20, 2008 12:51

OdgovorNapisal/-a hrast » Sr Dec 21, 2011 22:58

Sestavek sem napisal zaradi tega da pokažem:

-kako koristen je lahko EPIRB ob resnični nesreči
-da vsako javljanje vzamejo resno tudi za naše pojme v "manj resnih" državah
-da je hramba nujna ob naši odsotnosti na suhem mestu

sicer pa ga na oceanskih regatah ne jemljejo zamanj, kot OBVEZNO opremo!

LP hrast
Uporabniški avatar
luftar
Admiral
Prispevkov: 837
Pridružen: Pe Mar 21, 2008 16:23
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

OdgovorNapisal/-a luftar » Ne Dec 25, 2011 18:42

Zanima me ali mislite, da je epirb za Jadran res potreben? Lp Luftar
sly
Kapitan
Prispevkov: 158
Pridružen: Ne Avg 08, 2010 22:17
Kraj: Krško

OdgovorNapisal/-a sly » Ne Dec 25, 2011 20:12

Če pluješ znotraj otokov in po možnosti le v navtični sezoni in podnevi, potem je to le nepotreben strošek, saj je na voljo tako GSM signal kot tudi VHF bazne postaje in distress signal preko DSC-ja.

Če pa je področje in način plovbe izven tega, ti pa lahko reši življenje...

Lp
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Ne Dec 25, 2011 22:19

Ko smo se vračali iz Grčije, na sredi Jadrana ni bilo nobenega gsm signala.

Zato mislim, da je vsekakor potreben, ker boš zagotovo še večkrat preplul to pot. Sploh pa ga za Egejsko morje priporočam.

:D
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Uporabniški avatar
navigator
Viceadmiral
Prispevkov: 445
Pridružen: To Maj 05, 2009 13:12
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a navigator » Če Dec 29, 2011 10:19

Glede na to da je tale elektronika zelo koristna, še vedno ne vem ali pomeni to tako, kot je DSC, ki je plačljiv ali je zadeva zgolj kot elektronski segment, ki javlja da je z nekom nekaj narobe.. vemo kako deluje distress, funkcija in kaj pomeni, kako pa je s EPIRB-om?
MORJE, ŠIROKA CESTA..
Sea storm
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 74
Pridružen: Ne Mar 27, 2011 11:53

OdgovorNapisal/-a Sea storm » Če Jan 05, 2012 17:50

DSC (digital selective calling) je sistem za avtomatske klice med obalno radijsko postajo in plovilom; ladijsko radijsko postajo in obalno radijsko postajo ter med ladijskimi postajami.

DSC je temeljni del zemeljskega dela GMDSS sistema in služi ko dodatek klasični radiotelefoniji in radioteleksu. Po klicu z DSC sistemom se vzpostavi običajen sistem komuniciranja s pomočjo radiofonije.
DSC ne služi za samostojno komuniciranje; služi kot nadgradnja radio naprav zaradi lažjega, zaneslivejšega in hitrejšega klicanja oz. vzpostavitve zveze - nadaljne komuniciranje pa se opravlja s pomočjo radiotelefonije in radioteleksa. Prenos informacij v digitalni obliki omogoča avtomatsko oddajanje in sprejem sporočil, kar zmanjšuje možnost človeških napak.
Prednost DSC klica je tudi v tem, da bo sprejemna postaja DSC klic sprejela ne glede na to, da se istočasno komunicira preko preko radiopostaje. Da je omogočeno delovanje DSC sistema v skladu z GMDSS (global maritime distress safety system) sistemom morajo imeti plovila in obalne postaje dodeljeno devetštevilčno indentifikacijsko številko postaje MMSI (maritime mobile service identity).

Obstajata dve možnosti DSC klica v stiski; ena možnost je pripravljen klic v stiski, drugi je nepripravljen klic v stiski. Prvi DSC klic se odda, če ima radiooperater dovolj časa da klic pripravi z vsemi podatki, druga možnost pa je (zaradi pomanjkanja časa), da se odda nepopolni klic.

Kategorije DSC klicev:
1. klic v stiski DISTRESS CALL
2. klic nujnosti URGENY CALL
3. klic varnosti SAFETY CALL
4. rutinski klic ROUTINE CALL

EPIRB ( emergency position indicating radio beacon) plavajoči satelitski radijski oddajnik položaja v sili, ki ima dve funkciji:
1. s pomočjo stelita omogoča ugotavljanje položaja ponesrečencev, kar pripomore k reševanju in iskanju
2. dodatna metoda alarmiranja plovila v stiski

Ta oddajnik je obvezen za plovila nad 300 bruto tonaže

Navigator upam da sem ti napisal kar te je zanimalo, če boš imel še kakšno vprašanje bom z veseljem odgovoril, če bom vedel.

Lep pozdrav
sly
Kapitan
Prispevkov: 158
Pridružen: Ne Avg 08, 2010 22:17
Kraj: Krško

OdgovorNapisal/-a sly » Če Jan 05, 2012 21:04

Kot je Sea Storm napisal, ne smemo mešati obeh zadev.

Opravljata podobno funkcijo, vendar sta zasnovana na povsem različnih osnovah (ki so v prejšnjem postu opisane).

Kolikor vem DSC ni plačljiv :? in je sestavni del vsake GMDSS VHF postaje.

Kot sem že napisal, EPIRB za plovbo med Jadranskimi otoki ob Hrvaški obali ni potreben, posebno če imaš postajo, ki podpira Distress Call, ki se pošlje preko DSC-a.

Slišal sem že za primer, ko so južni sosedje našli nasukano jadrnico polno pijanih mornarjev preko triangulacije mobilnih oddajnikov, saj jim niso sporočili pravilnih koordinat...

Sicer ugibam, a verjetno te bo v primeru nezgode ob Hrvaški obali nekdo prej prišel reševati, če preko mobilca pokličeš 112, kot če aktiviraš EPIRB 8)
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Če Jan 05, 2012 22:30

DSC ni plačljiv, se pa plača MMSI številko pri prijavi na APEK, če gre za SLO zastavo oziroma pri pristojni agenciji v državi kjer je barka registrirana...
Letni strošek je okrog 70 EUR. Če uporabiš išči, pa je na to temo na forumu že tudi precej napisanega.
Uporabniški avatar
navigator
Viceadmiral
Prispevkov: 445
Pridružen: To Maj 05, 2009 13:12
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a navigator » So Jan 07, 2012 09:18

Hvala za izčrpno pojasnilo, verjetno bo komu prišlo prav nekaj znanja, žal se v zadnjem času forum ukvarja z vsem drugim le z navtiko ne.
Vseeno pa me še zanima, kaj je s stroški EPIRB-a, vemo da klicna številka MMSI stane nekaj denarja, kako pa je s tem pri EPIRB-u?
MORJE, ŠIROKA CESTA..
marjan5
Viceadmiral
Prispevkov: 363
Pridružen: Ne Apr 29, 2007 20:29
Kraj: Sevnica, Osor

OdgovorNapisal/-a marjan5 » Ne Jan 08, 2012 10:29

Isto se plača sicer ne vem koliko pa tudi plača se programiranje kjer vnesejo tvoje podatke pod kodo EPIRB-a Obstajajo tudi osebni epirbi katere prijaviš preko spletne strani in stane veliko manj. za moje pojme je to kar obvezna stvar če greš več kot 20NM od obale in otokov in če maš sebe rad, kot vsa varnostna oprema .
LP Marjan
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » Ne Jan 08, 2012 14:58

Bom se jaz izkoristil ksr tole temo in strokovnjake v njej. Ali se MMSI stevilko dobi izkljucno v drzavi, kjer je barka registrirana ali tudi, recimo, na Hrvaskem?

P.S. Na Sejsele se mi ne hodit :?
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Ne Jan 08, 2012 18:46

Kot sem že napisal, MMSI se nanaša na barko in če je registrirana na Sejšelih, potem more njihova agencija za telekomunikacije izdati MMSI, če je zastava Nemška, potem to naredijo Nemci, če pa je SLO, pa naš APEK.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti