Globinomer in fishfinder

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

javor68
Višji vodnik
Prispevkov: 16
Pridružen: So Mar 03, 2007 16:20
Kraj: Škofja Loka

Globinomer in fishfinder

OdgovorNapisal/-a javor68 » So Mar 03, 2007 16:49

Čez nekaj mesecev gre moj čoln spet v vodo, bi si pa za letošnje leto kupil globinomer. Pred časom tega sploh nisem poznal in se mi je zdelo super, ko sem ga prvič videl... Me pa zanima kakšne so vaše izkušnje s tem. A to vedno dela al so kakšni problemi? Rabil bi ga predvsem kot napravico za merjenje globine in ne za ribarjenje. So dražji modeli bolj natančni? Je lahko tudi poceni varianta uporabna ali je pač treba dati več evrov...
Če ima kdo izkušnje, prosim za odgovore.

Janez
simon
Poročnik fregate
Prispevkov: 63
Pridružen: Po Dec 11, 2006 21:51

OdgovorNapisal/-a simon » Po Mar 05, 2007 17:30

Jst mam že kar neki izkušenj s tem...
Najprej sem imel en enostaven Garminov model (mislim, da se mu je reklo 80), pa je kr dobro delal. Le grafika je pač bolj slaba, sam če ne rabiš za ribe, se da potrpet. No pol sem kupil pa precej dražjo reč od Garmina 250 z barvnim ekranom. Super reč, lepo zgleda k je u barvah, nisem pa nič kaj bolj zadovoljen, kot sem bil s starim. Pač ne rabim boljšega pregleda, ker ne ribarim. Sem pa dejansko skoraj brez veze porabil kar lep kupček denarja...

simon
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Mar 06, 2007 18:14

Pozdravljeni,

Če rabite res samo za globino, sta varianti dve. Prva je samo digitalni globinomer, ki je ponavadi okrogle oblike v velikosti ostalih števcev (kot npr. gorivo ali temp. motorja). Taka varianta je super, ima velike številke in ponavadi tudi alarm plitke vode. Slabost pa je ta, da nimate pregleda nad zgodovino. Druga varianta je nakup fishfinderja, ki pa nudi dosti več... Zgodovina je ponavadi podana za vsaj 20 do 30 sekund, kar pomeni, da ni potrebno ves čas gledati na globino, ko pa prepeljete neko plitvino, pa to lahko opazite tudi še kasneje na izrisanih globinah. Kako dober (drag) fishfinder kupiti pa je stvar, ki nima ravno enoznačnega odgovora. Cenejši imajo ponavadi slabo grafiko in nizko moč, dražji pa so predvsem v tem boljši. Prav tako rabite dražjo varianto za odkrivanje rib in podobno. Nekateri vam zelo natančno prikažejo tudi sloje vode različnih temperatur... Vsekakor vzemite takega ki ima poleg globine tudi temperaturo vode, ki zna biti koristen podatek.

Simon... Ja res se mu je reklo Garmin FF80. Pred kar nekaj leti, sem ga tudi sam kupil. Mislim, da sem bil celo eden prvih v Sloveniji, ki ga je kupil. Tudi jaz sem bil zadovoljen. Natančnost je zelo dobra, tudi hrup (motor) v okolici ga ne moti preveč. Pozna se mu sicer, da je izsevana moč majhna, kar se odraža v nedelovanju med glisiranjem, ko je voda globja od 10 do 15 metrov. Ko se hitrost zmanjša spet normalno deluje... Ima tudi temperaturo vode kar je super. Grafično je sicer "revšna", ampak če nisi ribič je OK, še posebno za ta denar!

LP, admin
afna
Poročnik korvete
Prispevkov: 53
Pridružen: Po Dec 11, 2006 09:46
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a afna » Če Mar 08, 2007 20:35

Dobrodošel na forumu..
Če boš rabil samo za globino, pol ne razmetuj z denarjem in kupi najcenejšga. Kot pa so že drugi rekli, ke fino, če ima tudi temperaturo vode.

lp, afna
simon
Poročnik fregate
Prispevkov: 63
Pridružen: Po Dec 11, 2006 21:51

OdgovorNapisal/-a simon » Po Mar 12, 2007 17:23

Ojla

Točno "afna"! Tud jst sem mu že na začetku povedal, da naj ne kupuje predrago, če ne ve zakaj bi rabil. Ni treba, da ponovi mojo napako...

LP
javor68
Višji vodnik
Prispevkov: 16
Pridružen: So Mar 03, 2007 16:20
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a javor68 » Sr Mar 14, 2007 22:21

Tudi tukej se morm opravičit, ker me tolk časa ni blo nič na forum. Hvala za nasvete. Odločil sem se, da bom kupil kar fishfinder, GPS pa že imam ročen in je za to kar rabim čisto OK.
Kot ste svetovali bom kupil nekaj bolj poceni.

lp, Janez
tistja
Štabni praporščak
Prispevkov: 42
Pridružen: To Feb 20, 2007 15:42

OdgovorNapisal/-a tistja » To Mar 20, 2007 18:56

Fishfinder ti torej kaže globino, obliko tal - dna, temperaturo morja, hitrost barke...? :?:

lp
javor68
Višji vodnik
Prispevkov: 16
Pridružen: So Mar 03, 2007 16:20
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a javor68 » To Mar 20, 2007 19:01

Kupil Garmin FF100. Ko se malo odtali ga bom montiral, sicer pa imam do sredine maja, ko ponavadi dajem gliser v vodo še čas. Zadeva izgleda super, sem poskusil simulacijo.

Tistja:
Fishfinder ti kaže samo globino, ki pa je prikazana na ekranu še za nekaj trenutkov nazaj. Tako imaš dejansko prikazano obliko dna, čez katerega pluješ. To sedaj vem, ker sem zelo natančno preštudiral. Zraven je v sondi še termometer, ki normalno kaže temperaturo vode. Hitrosti ni možno meriti, vsaj ne z mojim. Za to imam pa ročni GPS.

Hvala za nasvete. So pomagali in mi odprli oči okrog fishfinderjev :wink:!

lp, Janez
tistja
Štabni praporščak
Prispevkov: 42
Pridružen: To Feb 20, 2007 15:42

OdgovorNapisal/-a tistja » To Mar 20, 2007 19:06

Uuu, je hitr odgovor... :P Torej je treba imeti tako globinomer, ki ti kaže kot praviš globino in obliko dna in GPS, kjer imaš hitrost, karto.

Nism vedu, hvala za nasvet.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Mar 20, 2007 22:19

Ni ravno nujno imeti vse to, ampak če želiš odčitavati in videti vse to kar si naštel rabiš dejanko oboje. Seveda je lahko to oboje v eni napravi, kar smo obdelali že v sosednji temi.

LP
Uporabniški avatar
climber
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Pe Okt 12, 2012 14:08
Kraj: Kranj

Re: Globinomer in fishfinder

OdgovorNapisal/-a climber » So Jun 08, 2019 10:11

Pozdrav,

za očetovo jadrnico moram kupiti globinomer in kompass (oba vgradna). Mi lahko prosim prilepite kakšen link kje je najbolj ugodno kupiti. Rabim čisto nekaj osnovnega. Lahko tudi rabljeno.

Hvala.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Globinomer in fishfinder

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Jun 08, 2019 10:25

Kompas
http://www.bolha.com/navtika/navticna-o ... 1557861794

Globinomer
https://www.svb.de/de/nasa-cruiser-echo ... geber.html
Sonda se vstavi v prej pripravljen nastavek s parafinskim ipd. oljem. Ni treba vrtati luknje v trup. Je pa doseg sonde zato manjši, ampak v majhnih globinah, kjer najbolj rabiš globinomer, bo delalo odlično.
Uporabniški avatar
climber
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Pe Okt 12, 2012 14:08
Kraj: Kranj

Re: Globinomer in fishfinder

OdgovorNapisal/-a climber » So Jun 08, 2019 12:55

Hvala za odgovor. Obstaja kakšen cenejši globinomer. Hvala.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Globinomer in fishfinder

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Jun 08, 2019 14:08

climber napisal/-a:Hvala za odgovor. Obstaja kakšen cenejši globinomer. Hvala.

Obstaja! Vrv z vozli in svicem :wink:
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

Re: Globinomer in fishfinder

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Sr Jul 10, 2019 21:34

:lol: :lol: :lol:
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!

Kdo je na strani

Po forumu brska: pinosat in 4 gosti