Kolut za vrv - vezanje na obalo

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Po Feb 20, 2012 20:59

50m fi16 vrvi zavzame, ce je optimalno zlozena malo več, kot 0,01m3

Ta kolut pa ima volumna malo manj, kot 0.013m3
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
glens
Admiral
Prispevkov: 951
Pridružen: To Avg 17, 2010 18:25
Kraj: ACI Ičići

OdgovorNapisal/-a glens » Po Feb 20, 2012 21:12

Napiši kakšne mere želiš, pa bom skico prilagodil. Ne zastopim pa kaj želiš povedat s tem, da bi bilo vpetje horizoltalno. Probaj malo bolj razložit, mogoče s kakšno skico, bo potem bolj razumljivo. Najbolje pa, da kar prilepiš sliko tvoje ograje, kamor želiš montirat kolut.
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Po Feb 20, 2012 21:13

Al, pri tako veliki barki, s tako veliko prostora pod cockpitom bi se pa morda splačalo montirati kar sidrno vitlo za na krmo. Manjka še dobro vodilo za verigo in morda zaščita plastike.

Zakaj tak predlog: ker sta na barki ponavadi sama, ker je za vlečenje tega štrika potrebna neka (moška) moč, ker tak ogromni kolut kazi barko, ker se ti štrik lahko hitro kam navije, kamor se ne bi smel in ker je za nekaj sto eurov upravljanje prav gosposko - z daljincem v nežnih ženskih rokah.

V razmislek!

Slutim, da te spet vleče v Grčijo :D :D :D
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
al

OdgovorNapisal/-a al » Po Feb 20, 2012 21:13

glens napisal/-a:Napiši kakšne mere želiš, pa bom skico prilagodil. Ne zastopim pa kaj želiš povedat s tem, da bi bilo vpetje horizoltalno. Probaj malo bolj razložit, mogoče s kakšno skico, bo potem bolj razumljivo. Najbolje pa, da kar prilepiš sliko tvoje ograje, kamor želiš montirat kolut.


bom šel na barko pa malo poslikal, premeril in se javim.
tnx
al

OdgovorNapisal/-a al » Po Feb 20, 2012 21:17

Joško napisal/-a:Al, pri tako veliki barki, s tako veliko prostora pod cockpitom bi se pa morda splačalo montirati kar sidrno vitlo za na krmo. Manjka še dobro vodilo za verigo in morda zaščita plastike.

Zakaj tak predlog: ker sta na barki ponavadi sama, ker je za vlečenje tega štrika potrebna neka (moška) moč, ker tak ogromni kolut kazi barko, ker se ti štrik lahko hitro kam navije, kamor se ne bi smel in ker je za nekaj sto eurov upravljanje prav gosposko - z daljincem v nežnih ženskih rokah.

V razmislek!

Slutim, da te spet vleče v Grčijo :D :D :D


Ponavadi (no, zmeraj) je tako, da moja plava s štrikom do obale. Štrik se potaplja, se zatakne za kako skalo na dnu... :lol:

Saj varianta s sidrom zadaj oz. vitlom je zanimiva a se mi zdi tale varianta s štrikom na kolutu najcenejša.

Grčija ja... Grem dol, kaj pa naj. Pomoje si bom vzel mal več časa in mogoče še kam zavil.
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Po Feb 20, 2012 21:47

OK, sem razumel! Rajši manj šare (Eurov) od opreme, zato pa daljši dopust. 2-3 mesece? Peloponez, morda Egejsko morje :?:

Da bi zmanjšal dimenzijo koluta, lahko daš manjši fi vrvi, ki po karakteristikah ustreza prvotni, fi 16. Katera je taka, vedo poznavalci.

Glens, uporabna zadeva. :D Manjka še vpetje za ta kolut, ki pa se od barke do barke spreminja. Horizontalno vpetje pa je Al mislil tako, kot je narisano.

:D
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
u-r-o-s
Admiral
Prispevkov: 637
Pridružen: So Jul 14, 2007 10:51
Kraj: Celje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a u-r-o-s » To Feb 21, 2012 11:50

Meni se pa ta varianta dopade izključno varianta z gurtno, zakaj?

Ker ne zavzame veliko prostora
ker se enostavno navija/odvija
ker je gurtna relativno lahka (plavanje) in dovolj močna (za prvi šus)
ker najmanj kazi izgled

Moje mnenje je da je za "prvi štrik" ta zadeva čisto zadovoljiva, toliko da se nekam privežeš, potem že menjaš za močnejši štrik in gurtno lepo naviješ nazaj na kolut.
LP, Uroš.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Feb 21, 2012 18:50

Tule (klik na sliko za več) pravi, da je natezna trdnost tegale traku oziroma 'gurtne' - 2600 kg
Slika


Na ISAF tečaju je bilo priporočilo, da so prijemališča za trakove, na katere s trakom z vponko pripneš svoj pas v viharju, trakovi ozrioma 'gurtne'. Tudi pas sam je iz traku in ne iz vrvi, in tudi alipinisti za 'komplete' (dve povezani vponki) uporabljajo trak in ne vrvi.
Slika

Ko zdajle razmišljam o tem, vem, kaj bi in kako in zakaj česa ne smeš, ne vem pa, kako bi to povedal ali narisal. Mogoče za silo...

Priporočeno je bilo narediti posebno prijemališča za pripenjanje viharnih trakov (na katere bi se pripenjal), tako da naj ti tečejo po palubi ob obeh straneh tako, da lahko recimo brez prepenjanja greš na premec in nazaj.

Zapenjanje za ograjo ne ustreza, ker tudi če zdrži sunek ko te vrže čez krov, lahko obvisiš v vodi in te lahko nabija v trup (lahko izgubiš zavest... ).

Nič, za tole moram najti kakšno sliko in/ali opisati kdaj drugič...

Prav tak motek s trakom s prve slike, ki Alu ni bil všeč, je bil na ISAF tečaju med pokazano opremo, in kot rečeno za to je bila priporočena rešitev s trakom kot boljša od rešitve z vrmi (če pomnim prav tudi boljša od take z namenskimi žičnimi pletenicami...).

Al, kaj te moti, da izrecno izbiraš vrv in se izogibaš motka s trakom oziroma 'gurtno'?

Slika
Na tejle povezavi (klik na sliko) je recimo Joško mislim da v Grčiji poslikal eno rešitev za sidro na krmi (mislim da Rocna in kak meter verige in potem rola s trakom)
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne To Feb 21, 2012 19:54, skupaj popravljeno 6 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
bolid
Admiral
Prispevkov: 2659
Pridružen: Če Maj 29, 2008 18:56
Kraj: Novo mesto
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bolid » To Feb 21, 2012 19:37

mogoče samo naglas razmišljam

Slika

cena 22,99, dobite pa v Merkurju 8)
Ure dnevi leta tečejo....
al

OdgovorNapisal/-a al » To Feb 21, 2012 19:56

@Marjan Tomki
Jaz govorim o kolutu za vrv za vezanje NA OBALO in ne za varnost na palubi o kateri govoriš ti.
Za palubo je pa trak boljši kot špaga samo zato, ker se ne rola, ko stopiš nanj. Vežeš pa za zadnjo in sprednjo bitev.

Trak se uporablja pogosto tudi za vezanje na obalo. Meni ni všeč samo zato, ker si predstavljam, da špaga lepše amortizira sunke, kot trak.
A trak se bolj kompaktno zloži (zrola).

@bolid
Tole pomoje ne zdrži sezone.
Pa še pritjen mora biti (najbolj pogosto na naših dolžinah bark je to na ograji).
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » To Feb 21, 2012 19:58

http://www.shrani.si/f/37/hE/16w9kRTP/k ... dro-13.jpg


Marjan Tomki si ne predstavljam kako mu bo žena s tem sidrom plavala do obale? :wink: :lol: :lol: :lol:
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » To Feb 21, 2012 20:00

Bolid, tole je kolut za cev za zalivat ali pranje vozila, ga imam in povem da razpade, ko je najmanj potrebno.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » To Feb 21, 2012 20:03

Malo za šalo ... kaj če bi kdo tole restavriral: http://www.bolha.com/militarije-vojni-s ... 1274271137
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Feb 21, 2012 20:23

al napisal/-a:Jaz govorim o kolutu za vrv za vezanje NA OBALO in ne za varnost na palubi o kateri govoriš ti.
Za palubo je pa trak boljši kot špaga samo zato, ker se ne rola, ko stopiš nanj. Vežeš pa za zadnjo in sprednjo bitev.

Trak se uporablja pogosto tudi za vezanje na obalo. Meni ni všeč samo zato, ker si predstavljam, da špaga lepše amortizira sunke, kot trak.
A trak se bolj kompaktno zloži (zrola).

Mislil sem, da te mogoče skrbi, koliko trak zdrži; druga reč je bila, da je Joško omenil tudi sidranje s krme in - no ja.

Hvala za pojasnilo
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
al

OdgovorNapisal/-a al » To Feb 21, 2012 20:30

Aha, nisva se razumela ja...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti