Menjava ventilov za vodo

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Feb 11, 2012 19:25

Letos moram menjati ventile za wc, kuhinjo, motor (postali zeleni, ročke zarjavele ... ). Rabim nekaj info:
1) Kupiti medeninaste ali inox?
2) Kako priporočilo kje jih kupiti (kaka trgovina kjer imajo kvalitetnejše kot v povprečju)?
3) Rabim kontakt kakega OK mojstra, ki bi mi stare vrgel ven in vgradil nove, ko bo barka na suhem.
sailman33
Poročnik korvete
Prispevkov: 56
Pridružen: Po Avg 31, 2009 22:36
Kraj: Ljubljana - Pula (Bunarina)

OdgovorNapisal/-a sailman33 » Ne Feb 12, 2012 18:18

Če boš zamenjal samo ventile in ne odtokov (prehodov skozi plastiko), morajo biti ventili iz istega materiala, kot odtoki in nastavki za cevi, zaradi galvanske korozije, kar pomeni v tvojem primeru medeninasti.

Ne kupuj ventilov v navtičnih štacunah imajo razno italijansko-kitajsko sranje.
Sam kupujem že vrsto let slovenske krogelne ventile podjeta KOVINA iz Šmartnega pri Litiji (www.kovina.si).
Na ročki ventila zamenjam vijak z enakim iz inoxa.
Dobijo se pri Merkurju.

Lahko pa zamenjaš vse z inoxom vendar je cena x3, mislim, pa da nimajo trikratne življenske dobe napram medeninastim.

Glede mojstra - vzemi cevne klešče (rorcange), teflonski tesnilni trak in nekaj dobre volje in imaš v 1 uri vse ventile zamenjane.
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1162
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

OdgovorNapisal/-a igorb » Ne Feb 12, 2012 20:32

ne kupuj inoxa ker ga galvanski tokovi poberejo kupi medenino.

lep pozdrav
al

OdgovorNapisal/-a al » Ne Feb 26, 2012 16:45

Tudi jaz se moram glede na stanje ventilov odločiti za menjavo:

Slika

Slika

Zanime me par zadev in vesel bom nasvetov:
1.) najbrž je priporočljivo menjati tudi odtoke (kot to imenuje sailiman33 v prejšnjem postu)?
2.) Če menjam odtoke potem bo že velik problem to odšraufati. Je kak sistem? Najbrž je potrebno "držat kontro": en zunaj, en noter na matici?
3.) ko vstavljam nov odtok, premažem s primerjem, predem nanesem sikaflex?
4.) kateri sikaflekx priporočate?
5.) v mojem primeru gre za odtoke (ventile) Wc-ja. Razen številke na ventilu: DN40, PN20, ne vidim drugih oznak. Kaj to pomeni? Kako naj vem kako velik ventil kupiti?
6.) Ventil ima pred cevjo še medeninasto koleno- to je najbrž posebej?

hvala.
spyder
Viceadmiral
Prispevkov: 566
Pridružen: Ne Mar 22, 2009 19:00
Kraj: portorož

OdgovorNapisal/-a spyder » Ne Feb 26, 2012 16:51

Ko sem jaz dajal dol je šlo kar težko.Sposodi si kake dobre klešče od kakega vodovodarja.Držat ti mora nekdo od zunanje strani.
Une številke prepiši in ti bodo dali iste :wink:
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a kr en » Ne Feb 26, 2012 16:54

Grega295 napisal/-a:Letos moram menjati ventile za wc, kuhinjo, motor (postali zeleni, ročke zarjavele ... ). Rabim nekaj info:
1) Kupiti medeninaste ali inox?
2) Kako priporočilo kje jih kupiti (kaka trgovina kjer imajo kvalitetnejše kot v povprečju)?
3) Rabim kontakt kakega OK mojstra, ki bi mi stare vrgel ven in vgradil nove, ko bo barka na suhem.


Poglej še pri navtiki Povhe, sem nazadnje videl ene hude pri njem.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Ne Feb 26, 2012 18:00

Oznaka DN40 je velikost ventila in bo zadoščala za nakup novega, enako velikega...
Ko sprašuješ kateri Sikaflex... NOBENEGA! Sem v zadnjem času že ene 5x napisal v različnih temah... S Siko je bilo toliko težav, da čim dalj stran od nje, še posebej pa v podvodnem delu... Uporabi Kent ali Tikal, oziroma katerikoli drugi MS polimer. Čeprav ne komplicirat, kupi Kent ali Tikal v prvi trgovini in rešeno.
al

OdgovorNapisal/-a al » Ne Feb 26, 2012 18:05

admin napisal/-a:Oznaka DN40 je velikost ventila in bo zadoščala za nakup novega, enako velikega...
Ko sprašuješ kateri Sikaflex... NOBENEGA! Sem v zadnjem času že ene 5x napisal v različnih temah... S Siko je bilo toliko težav, da čim dalj stran od nje, še posebej pa v podvodnem delu... Uporabi Kent ali Tikal, oziroma katerikoli drugi MS polimer. Čeprav ne komplicirat, kupi Kent ali Tikal v prvi trgovini in rešeno.


Hvala.
Kaj pa oznake 3/4" itd...?
In kje kupiti ja...
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Ne Feb 26, 2012 18:12

Ker moram tudi jaz nabaviti ventile, bom povprašal pri Povhe Navtika, kot predlaga Kr en: http://www.povhenavtika.4mg.com/index_si.html

ali morda pri Mibra d.o.o., kot priporočajo tule:
http://www.morjeplovec.net/forum/viewto ... highlight=

Če kdo ve še za kako štacuno za te zadeve, se tudi jaz priporočam. V skrajnem primeru pa Motomarine.
Borut
Viceadmiral
Prispevkov: 465
Pridružen: Če Jul 15, 2010 21:37
Kraj: ob Muri

OdgovorNapisal/-a Borut » Ne Feb 26, 2012 19:42

3/4" to je tričetrt cola vsak prodajalec bo vedel zakaj gre!
Mislim pa da imaš koleno z enim zunanjim in enim notranjim navojem,tam ko je notranji navoj rabiš še podaljšek(dvojni navoj)iste velikosti kot koleno,da boš spravil čez belo cev in objemko!
Še bolje je,če ti ta dvojni komad nekdo postruži,da je gladko,potem lepše naleže cev(seveda odvisno od premera)!
Objemko daj najprej na cev in potem cev natakni na podaljšek!
sailman33
Poročnik korvete
Prispevkov: 56
Pridružen: Po Avg 31, 2009 22:36
Kraj: Ljubljana - Pula (Bunarina)

OdgovorNapisal/-a sailman33 » Ne Feb 26, 2012 19:45

al napisal/-a:Tudi jaz se moram glede na stanje ventilov odločiti za menjavo:

Zanime me par zadev in vesel bom nasvetov:
1.) najbrž je priporočljivo menjati tudi odtoke (kot to imenuje sailiman33 v prejšnjem postu)?
2.) Če menjam odtoke potem bo že velik problem to odšraufati. Je kak sistem? Najbrž je potrebno "držat kontro": en zunaj, en noter na matici?
3.) ko vstavljam nov odtok, premažem s primerjem, predem nanesem sikaflex?
4.) kateri sikaflekx priporočate?
5.) v mojem primeru gre za odtoke (ventile) Wc-ja. Razen številke na ventilu: DN40, PN20, ne vidim drugih oznak. Kaj to pomeni? Kako naj vem kako velik ventil kupiti?
6.) Ventil ima pred cevjo še medeninasto koleno- to je najbrž posebej?

hvala.


Glede na sliki je včasih težko odviti ventil s kolenom, ker v barki običajno ni dosti prostora za cevne klešče oziroma moč, ki jo potrebuješ za odvitje.
Prav tako je nevarnost, da se pri večji moči odvitja, lahko odvije tudi odtok, kljub "kontri" oziroma se pri odvitju poškoduje tesnenje odtoka.

Najenostavneje je, da od zunanje strani s kotno brusilko odbrusiš prirobnico odtoka.
Strošek MS odtoka 6/4" za >WC je cca. 16 € - Motomarine brez popusta.

Za tesnenje odtoka se pridružujem mnenju Admin-a, da namesto Sikaflex uporabiš novejša tesnila na bazi MS.
Sam uporabljam KENT.
sailman33
Poročnik korvete
Prispevkov: 56
Pridružen: Po Avg 31, 2009 22:36
Kraj: Ljubljana - Pula (Bunarina)

OdgovorNapisal/-a sailman33 » Ne Feb 26, 2012 20:24

Borut napisal/-a:3/4" to je tričetrt cola vsak prodajalec bo vedel zakaj gre!
Mislim pa da imaš koleno z enim zunanjim in enim notranjim navojem,tam ko je notranji navoj rabiš še podaljšek(dvojni navoj)iste velikosti kot koleno,da boš spravil čez belo cev in objemko!
Še bolje je,če ti ta dvojni komad nekdo postruži,da je gladko,potem lepše naleže cev(seveda odvisno od premera)!
Objemko daj najprej na cev in potem cev natakni na podaljšek!


Iz Al-ove slike je razvidno, da je koleno z enim zunanjim in enim notranjim navojem. Zunanji navoj kolena je privit v ventil, v notranji navoj kolena pa se ne privije podaljšek (dvojni navoj) oziroma tuljava temveč podaljšek, ki ima na eni strani zunanji navoj, na drugi strani pa nastavek za cev (smrekico)

http://www.motomarine.it/catalog/plumbi ... ose-m/1620

Glede na sliko mislim, da je sanitarna cev premera 38 mm, zato so vsi priključki 6/4". V primeru, pa da ima Al električni WC, kjer se za iztok uporablja cev premera 25 mm, pa so priključki 3/4".

Vsi priključki se dobijo v navtičnih trgovinah, za ventil pa predlagam nabavo ventilov proizvajalca KOVINA pri Merkurju.
al

OdgovorNapisal/-a al » Ne Feb 26, 2012 20:28

Ja, 38mm cev imam (pa vseeno je el. wc a vgrajen naknadno).
Če prav razumem, moram kupiti tri stvari:
1.) odtok (kar gre čez trup)
2.) ventil
3.) podaljšek

...
Borut
Viceadmiral
Prispevkov: 465
Pridružen: Če Jul 15, 2010 21:37
Kraj: ob Muri

OdgovorNapisal/-a Borut » Ne Feb 26, 2012 21:01

sailman33

se strinjam,moja verzija je bolj domača(tudi deluje)je pa lažje stvari kupit gotove ker stanejo par eurov!!
Uporabniški avatar
navigator
Viceadmiral
Prispevkov: 445
Pridružen: To Maj 05, 2009 13:12
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a navigator » Po Feb 27, 2012 10:29

Lani sem menjal te odtoke.. ugotovil sem, kot je že napisano, da menjaš komplet.. se pravi izliv in ventil naenkrat.. Kent pa je obvezen ker boš drugače barko kaj kmalu spet dvignil iz vode.. tri leta nazaj sem menjal te ventile - medenino.. takrat so mi rekli da je to najboljše.. pa se je izkazalo, da je sicer medenina nedotaknjena a ventil ima tudi kroglo, in ročko.. to pa je v letu povsem razpadlo, tako da sem eno zimo imel ventil veselo odprt.. in nisem mirno spal.. sedaj sem namestil komplet inox, nabavil sem ga v MDM-u, garancijo so mi dali pet let.. in po letu so ventili kot novi.. tudi odpirajo in zapirajo se z lahkoto.. res pa je, da uporabljam vc olje, ki podmaže notranje sklope..
MORJE, ŠIROKA CESTA..

Kdo je na strani

Po forumu brska: Google [Bot] in 13 gostov