Morska bolezen

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2206
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

Morska bolezen

OdgovorNapisal/-a Piki » Po Jul 14, 2008 21:30

Punci je včasih slabo, če je valovito in čoln stoji, ali pa se peljeva počasi. Pri glisiranju ni problema. Ima kdo kakšno idejo kako to omiliti ali preprečiti ? Včasih se pojavi tudi pri vožnji z avtom in takrat vzame tableto proti slabosti. Ali bi te tablete pomagale tudi na čolnu ?

Hvala in LP
Uporabniški avatar
stojko
Viceadmiral
Prispevkov: 464
Pridružen: So Jun 21, 2008 16:50
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a stojko » Po Jul 14, 2008 22:07

Tudi. Le pravi čas jih je treba vzeti. Če jih vzame prepozno, ne bo nič pomagalo. Sicer je pa najbolje, da se zazre v daljavo in sledi nekem cilju med vožnjo. Če gledam v tla je še meni slabo :D
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Po Jul 14, 2008 23:02

Hmm, prvo en nasvet tistim, ki so kadarkoli sploh pomislili, da ti je na barki lahko slabo... Ne kupujte večje barke! Ko boste v kabini in bo malenkost vzvalovano, boste v nekaj minutah pobruhali vse okrog. :shock: Ja žal, ko se obzorje skrije in gledamo samo stene barke dobijo možgani čudno informacijo. Najhuje od vsega pa je recimo čepenje v motornem prostoru, ko se barka nežno pozibava. Eno uro ni problema, ko pa "šraufaš" notri nekaj ur, se ti pomol skoraj zagotovo malo maje, ko zlezeš nazaj na kopno. :D

No tablete proti slabosti zagotovo pomagajo, najboljša rešitev pa je, kot je napisl že stojko, da čim manj (najbolje nič) gleda v čoln, v stekla, v motor... Vedno glejte morje ali še bolje obalo. Tako možgani vedo, da se guncaš, stabilizacijski center za ušesom pa jim tudi sporoča, da se guncaš... Torej ni slabosti. Problem je, ko ta center "ve", da se guncaš, vid pa tega ne zazna, če si recimo v kabini ali pa preveč gledaš v čoln.
Vse skupaj je pri nekaterih bolj, pri drugih pa manj izrazito. Na splošno pa je tako, da nekje do 5 m dolžine čolna še ni problemov. Potem pa se z vsakim metrom stopnjujejo... Zadeva se začne umirjati nekje po 15 do 20 metrih dolžine. Najhuje je na barkah dolgih okrog 10m.

LP
Uporabniški avatar
klemen
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 134
Pridružen: Po Maj 28, 2007 17:01
Kraj: Podmežakla

OdgovorNapisal/-a klemen » To Jul 15, 2008 08:30

Admin, v izogib morske bolezni se bom držal tvojega nasveta. Sedaj gumica 3,8m, potem fišerman 5m, nato pa preskok na jahto 15m+. :D
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » To Jul 15, 2008 11:08

Po čem prepoznaš mornarja na dolgih plovbah pri hoji na kopnem (sem bil sam, in ti povem da je resnično). Prepoznaš ga po hoji, pri kateri ima široko razpete noge, ker še vedno lovi ravnotežje. Vse stvari , katere vplivajo na morsko bolezen oz. neprijetno vrtoglavico, katera te sili na bruhanje, in jih je naštel Admin , so za izogibanje. Jaz bi še samo dodal eno. Sedenje v podpalubju z sklonjeno glavo pri prebiranju kake literature. Kdo je vsaj malo podvržen slabosti, bo letel na palubo in se bo "pogovarjal z jeleni"(bruhal).
Pa mirno morje tistim!!!
LP
Alfabeta
Kapitan fregate
Prispevkov: 116
Pridružen: Pe Mar 07, 2008 13:29
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Alfabeta » Sr Jul 16, 2008 19:49

No, jaz imam res zelloooo slab želodec. Po poti do morja bruham vsaj 2x (ampak me ne odvrne od vožnje do morja :P ). Na barki pa sem se res navadila, da med vožnjo niti pod razno ne grem v notranje prostore, ker je dovolj samo 3 sekunde in sem že na pozi za bruhanje. Sicer pa, če se med vožnjo tega držim mi ni nikoli slabo. Pa sem brez tablet proti slabosti.

Aja, še to. KO je že prepozno in je slabost že prisotna se želodec najhitreje umiri v vodi
Uporabniški avatar
Mike
Admiral
Prispevkov: 1373
Pridružen: To Jul 01, 2008 11:01
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Mike » Če Jul 17, 2008 07:25

Je pa zanimiv reflex, da nas ravno na bruhanje vleče ko gre za "zibanje".
Uporabniški avatar
nemo
Admiral
Prispevkov: 600
Pridružen: To Mar 20, 2007 21:20
Kraj: SLOBALA

OdgovorNapisal/-a nemo » Če Jul 17, 2008 08:13

atilone napisal/-a:Po čem prepoznaš mornarja na dolgih plovbah pri hoji na kopnem (sem bil sam, in ti povem da je resnično). Prepoznaš ga po hoji, pri kateri ima široko razpete noge, ker še vedno lovi ravnotežje. Vse stvari , katere vplivajo na morsko bolezen oz. neprijetno vrtoglavico, katera te sili na bruhanje, in jih je naštel Admin , so za izogibanje. Jaz bi še samo dodal eno. Sedenje v podpalubju z sklonjeno glavo pri prebiranju kake literature. Kdo je vsaj malo podvržen slabosti, bo letel na palubo in se bo "pogovarjal z jeleni"(bruhal).
Pa mirno morje tistim!!!
LP


Pa se radi ga dajo na zob, ko pridejo na obalo, pa se zgovarjajo na izgubo ravnotezja! :lol: :lol: :lol:
EDINI DOBER DAN JE DAN NA MORJU!
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Če Jul 17, 2008 10:03

No dobro, tega glih nisem hotel povedat, maš pa čisto prav :wink: . Na poti do Puba(gostilne), loviš ravnotežje že iz navade. Na poti nazaj do barke , pa zajebavajo maligani :lol: .
LP
Uporabniški avatar
luftar
Admiral
Prispevkov: 837
Pridružen: Pe Mar 21, 2008 16:23
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

OdgovorNapisal/-a luftar » Če Jul 17, 2008 11:12

Zanimivo je, da imam vkljub dolgoletnim iskušnjam na morju tudi sam včasih male težave. To se dogaja predvsem zgodaj spomladi po zimskem premoru, če plujem v slabem vremenu in velikih valovih. Ne vem zakaj, toda meni pomaga konzerva doručka brez kruha ali česa drugega, pa se mi želodec in vse ostalo lepo pomiri. lp :wink:
Uporabniški avatar
ss9940
Viceadmiral
Prispevkov: 435
Pridružen: Če Apr 10, 2008 19:15
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a ss9940 » Če Jul 17, 2008 12:19

Haha kak nasvet luftar, kaj pa v primeru da si vegetarijanec??? :D :D To bi bilo treba javiti gavriloviču ali podravki, bi ziher dvignili prodajo :D :D

Malo heca ne škodi...

LP

SS
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo naredili dobro prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat?
Uporabniški avatar
Pozejdon
Admiral
Prispevkov: 902
Pridružen: To Feb 12, 2008 17:55
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Pozejdon » Po Jul 21, 2008 18:18

Obliž preko popka.

Slišalo se bo malo smešno a deluje!

Enak problem sem imel z hčerko, dokler nam ni nekdo rekel naj ji damo obliž preko popka. Sprva sem mislil, da se zafrkava oziroma, da brije norca iz mene dokler nismo prišli do trenutka, ko nam je ostalo samo še to. Sedaj so na vseh potovalnih sredstvih pri nas obvezna oprema obliži za hčerin popek ali še koga, ki ima podobne težave. Sprva se vsi smejejo posebno pa na koncu ko vsi preživijo brez slabosti.
Pozejdon,
Grem spet na morje, da se spomnim kako diši morski zrak, da vsaj malo znebim se vsakdanjih debat ...
Uporabniški avatar
nemo
Admiral
Prispevkov: 600
Pridružen: To Mar 20, 2007 21:20
Kraj: SLOBALA

OdgovorNapisal/-a nemo » Po Jul 21, 2008 19:36

Prvic slisim za to varijanto, a je to kaksen psiholoski trik?
EDINI DOBER DAN JE DAN NA MORJU!
Uporabniški avatar
Pozejdon
Admiral
Prispevkov: 902
Pridružen: To Feb 12, 2008 17:55
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Pozejdon » Po Jul 21, 2008 20:37

Ne vem, a deluje! Res se sliši za lase privlečeno a odkar prakticiramo to z obližem, ne vemo več kaj je to slabost.
Pozejdon,
Grem spet na morje, da se spomnim kako diši morski zrak, da vsaj malo znebim se vsakdanjih debat ...
Uporabniški avatar
d.i.r.e.
Kapitan korvete
Prispevkov: 106
Pridružen: So Jul 26, 2008 09:17
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Obliži za morsko bolezen

OdgovorNapisal/-a d.i.r.e. » Ne Jul 27, 2008 09:19

Pozdravljeni,

Sem povsem nov uporabnik na morjeplovcu s podobnimi izkušnjami, namreč meni je vedno slabo, ko jadram po daljši prekinitvi.
Poizkusil sem vse živo, najboljše je delovalo gledanje horizonta, samo kaj ko moraš vedno kaj iskati v pod palublje.

Rešitev, ki deluje je sledeča, v italijanskih lekarnah se dobi obliž, ki je velik za en kazalec in prilepiš za uho in deluje kot mamilo za center ravnotežja.

Škatlica obližev stane cca 25€ imenuje pa se TRANSKOP.

Zadeva deluje, preverjeno!
Mirno morje in ugoden veter vam želi https://www.jkneptun.si še naprej :)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti