Kaj je voditeljem plovil dobro vedeti o potapljačih?

Vas poleg navtike zanima še potapljanje? Vprašanja o apnei in potapljanju z avtonomnimi napravami lahko zastavite tukaj.

Moderatorji: moderator2, moderator

Sandi__
Kapitan
Prispevkov: 154
Pridružen: Po Nov 07, 2011 23:11

Kaj je voditeljem plovil dobro vedeti o potapljačih?

OdgovorNapisal/-a Sandi__ » So Mar 10, 2012 19:01

Med tema dvema potapljačema je zelo velika razlika, kar se tiče navarnosti naleta nanju.

Slika Slika

V čem? Potapljač z jeklenko praviloma vstopa v morje na obali ali s plovila in se na obalo ali plovilo tudi vrne, ves čas potopa pa je pred naletom plovila v varni globini. Ob zvoku motorja na globini obstane, ali se celo potopi. Ves čas potopa je praktično na varni globini. Na gladino se odloči iti, kadar se mu to zdi varno.

Potapljač na vdih je večina časa na površini vode. Zajame zrak in se potopi. Ob koncu potopa se mora vrniti na površino po zrak. Potapljači na vdih so namerno obteženi tako, da nad gladino vode gleda kar najmanj telesa (glave) iz vode, ker jim to omogoča, da so negativno plovni že na manjših globinah (negativna plovnost je posledica pritiska na pline v telesu potapljača, ki se veča z globino). Potapljačem na vdih to omogoča, da so na površini plovni, na dnu pa lahko ležijo in prežijo na plen. Za voditelja čolna pa to pomeni, da mu je potapljač na vdih zakrit že pri manjših valovih.

Pomemben podatek je tudi ta, da se zvok v morski vodi širi cca 4,5 krat hitreje kot v zraku. Zakaj je to pomemben podatek? To pomeni, da potapljačevi slušni organi, ki so narejeni za zrak, ne morejo razločiti iz katere strani prihaja zvok, niti, koliko je oddaljen. Potapljač na vdih, ki se vrača na površje, lahko omejeno ukrepa samo, če zagleda brazdo plovila, kar je prepozno, če plovilo pluje hitro ali če je že potapljač že na gladini.

- hitrost širjenja zvoka v zraku pri 20 stopinjah 343.2 m/s
- hitrost širjenja zvoka v morski vodi 1560 m/s
Oba razloga glede nujnosti zajema zraka in nezmožnosti določanja smeri vira in oddaljenosti zvoka plovila ima za posledico, da je potapljač na vdih zelo omejen pri izogibanju nevarnosti.

Potapljači brez boje resnično tvegajo. Kar veliko potapljačev na vdih dosega globine 20-30 metrov. To pomeni, da so lahko od boje oddaljeni 20-30 metrov, če imajo toliko vrvice do boje, v katerikoli smeri. Torej radij 30 metrov, polmer kroga je 60 metrov. V zadnjem času so plastične vrvice za privez boje zamenjale votle gumijaste vrvice z velikim raztezkom, ker so gladke, plovne in se ne zapletajo. So črne in zato slabo vidne.

Potrebno je vedeti tudi, da so v zadnjih letih praktično vse neoprenske obleke za podvodni ribolov maskirnih barv, maske in dihalke so črne barve.

Slika

Vsak potapljač doživi večkrat, da se turistični morjeplovci želijo sidrati na njihove varnostne boje. Zato, če vidite v morju bojo z rdečo zastavico z belo poševno črto, zmanjšajte hitrost in se boje v velikem loku izognite. Z zmanjšanjem hitrosti boste pridobili reakcijski čas za vas in za potapljača. Izognite se dlje od predpisa, ker veliko prostih potapljačev bojo sidra in lovi v bližini boje.
Nazadnje spremenil Sandi__, dne Ne Mar 11, 2012 10:13, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » So Mar 10, 2012 19:16

Sem te prijavil za poskus poškodbe...

Ne sej ne. Lepo napisano!
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Mat2000

OdgovorNapisal/-a Mat2000 » Ne Mar 11, 2012 01:04

Mam, ti se kar hecej.


Lepo napisano, boja za potapljača je osnova.
Pa sej to vedo vsi, samo malo ljudi uporablja.

Tudi vsi vedo, da je potrebno poslušat na kanalu 16.
Samo moji inštruktorji na balkanu pravijo, da je to brez veze.

Takle mamo.
bfrenk
Poročnik fregate
Prispevkov: 61
Pridružen: Sr Jan 28, 2009 18:47

OdgovorNapisal/-a bfrenk » Ne Mar 11, 2012 08:39

Se pa najdejo tudi modeli, ki z veliko hitrostjo priglisirajo do signalne boje, da vidijo, kaj to plava na vodi ... :evil:
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Ne Mar 11, 2012 09:05

bfrenk napisal/-a:Se pa najdejo tudi modeli, ki z veliko hitrostjo priglisirajo do signalne boje, da vidijo, kaj to plava na vodi ... :evil:


Zaradi tega takšnih prispevkov ni nikoli preveč.

@Mat2000 sori, nisem se mogel zadrzati :D
je bilo v hecu, ne bom vec
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
animal
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 149
Pridružen: Sr Sep 28, 2011 19:44

OdgovorNapisal/-a animal » Ne Mar 11, 2012 10:57

Lahko še tako vpijemo. Alfa zastavo upoštevamo samo potapljači in zelo mali odstotek ostalih morjeplovcev. Naprimer označen kraj potapljanja privlači turistične ladje s steklenim dnom. Tako lahko potnikom pokažejo poleg delfinov, raznih koralnih rib še potapljače. Privablja tudi domačine, ki imajo na črno nastavljene vrše. Pa še bi se dalo.
animal
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 149
Pridružen: Sr Sep 28, 2011 19:44

OdgovorNapisal/-a animal » Ne Mar 11, 2012 10:57

Lahko še tako vpijemo. Alfa zastavo upoštevamo samo potapljači in zelo mali odstotek ostalih morjeplovcev. Naprimer označen kraj potapljanja privlači turistične ladje s steklenim dnom. Tako lahko potnikom pokažejo poleg delfinov, raznih koralnih rib še potapljače. Privablja tudi domačine, ki imajo na črno nastavljene vrše. Pa še bi se dalo.
jadralec-mihy
Kontraadmiral
Prispevkov: 261
Pridružen: So Dec 26, 2009 13:43

potaplajči

OdgovorNapisal/-a jadralec-mihy » Ne Mar 11, 2012 11:17

vseeno pa večkrat vidim it v vodo potapljače brez boje , pa zanimivo lani sem uspel videt 2 potapljača iz hrvaškega nekega morskega inštituta ki sta se veselo potapljala popoldan in zvečer pred vstopom v eno marino. ko sem vprašal če to ni malo nevarno sta v en glas odgovorila, dečko mi smo rojeni v morju, ne skrbi za nas :shock:
bobiboss
Viceadmiral
Prispevkov: 360
Pridružen: Pe Maj 30, 2008 15:34
Kraj: lj-podgorica

OdgovorNapisal/-a bobiboss » Ne Mar 11, 2012 17:04

imam osebno izkušnjo s Korčule.družina pride na plažo in se dec z dvema sinovoma pripravijo za lov z harpunami(o dovoljenjih nebi razpravljal)in hopala v vodo, brez oznak oziroma potapljaških boj.na koncu jim grem še v pomoč, ker se v doglednem času pač niso vrnili in je gospa jokala po plaži.naša mi pravi naj jih grem poiskat da jo ne zgrabi panika.no pa pejmo sem rekel in vzel še sina s seboj.ma kje naj jih pa iščem zaboga?boj niso imeli, ma bo že in se odpravim kar v smeri ob obali kamor so se na začetku odpravili.jih najdem kar precej daleč kako se vračajo.čisto ob obali, stari kot najmočnejši prvi, z njim starejši sin, še dalj zadaj pa že fejst upehani najmlajši.se sparkiram poleg njega in hopala v čoln, nato še starejšega v čoln, staremu je bilo izpod časti da bi šel na krov, je rekel da bo že sam do plaže splaval.le kako je lahko tako lahkomiselen, da pusti otroke za svojim hrbtom :roll: .o zahvali za pomoč pa sploh nebi izgubljal besed :evil:
so bli vsaj tolko pametni, da so se obale držali.zelo pa je bilo neodgovorno od starša, da takole izpostavlja svoje otroke in sebe.hočem še poudarit, da če bi uporabljali boje bi jih bilo lažje najti.
in ravno tako v istem dopustu se mi je pripetilo, da mi je med glisiranjem počasi začel motor crkavati.kuga se dogaja, pa kr daleč od "doma".pač motor crkne in grem pogledat kaj in kako.in nekaj navitega zagledam na elisi in na peti. me zvije kot ne vem kaj.sem se ustrašil, da nisem slučajno kakšnega zahaklu in ga navil na eliso.k sreči je bil polivinil od domačinov, tisti črni, ki jih imajo za zastavice od označevalnih boj za vrše in še kaj.uhh sem si oddahnu.
v glavnem se splača uporabljati bojo in seveda je tudi veliko bolj varno.tisti firbci pa so kvazi pomorščaki in take bi moral za ušesa.
animal
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 149
Pridružen: Sr Sep 28, 2011 19:44

OdgovorNapisal/-a animal » Ne Mar 11, 2012 17:55

Lovili so brez dovoljenja in zato seveda niso bili označeni z bojo. Ta namreč privlači varuhe reda. In tudi ti vsake toliko pocukajo za bojo, da preverijo dovoljenja. Se jim pač ne da čakati. Najvarneje je imeti oznako na čolnu in na najem nekoga, ki odganja firbce.
animal
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 149
Pridružen: Sr Sep 28, 2011 19:44

OdgovorNapisal/-a animal » Ne Mar 11, 2012 17:55

Lovili so brez dovoljenja in zato seveda niso bili označeni z bojo. Ta namreč privlači varuhe reda. In tudi ti vsake toliko pocukajo za bojo, da preverijo dovoljenja. Se jim pač ne da čakati. Najvarneje je imeti oznako na čolnu in na najem nekoga, ki odganja firbce.
Matejc
Admiral
Prispevkov: 2592
Pridružen: To Maj 19, 2009 22:01
Kraj: SLO - HR, skratka EU

OdgovorNapisal/-a Matejc » Ne Mar 11, 2012 18:27

animal
je treba vse napisat 2x???
Sm jo prpelu da bo kuhala kt mami, pa je pila kt ati...
rider666
Admiral
Prispevkov: 921
Pridružen: Po Jul 19, 2010 12:37

OdgovorNapisal/-a rider666 » Ne Mar 11, 2012 18:31

Glede boje je tako, da jo večina ljudi ne upošteva, italijani pa ko jo zagledajo pripizdijo do nje da vidijo kaj se tukaj dogaja, sem že imel izkušnjo ko mi je gliser zapel vrv od boje in me povlekel par metrov, kolega ko je bil na dnu z puško je pogledal proti vrhu in zagledal glassboat nad njim, turisti so mu pa veselo mahali, enkrat je že šel gliser točno name čeprav sem imel bojo, začel sem mahati in sreča da me je možakar opazil. Fotra je pred leti podrl italjan z gumico, sreča da ga je zadel samo z tubusom, prav tako je imel bojo. Jaz jo vedno uporabljam ali lovim proč od obale ali pa tik ob obali, ko pa šlišim najmanjši zvok propelerja ratam takoj pozoren. Dejstvo je da jo ogromno ljudi ne upošteva, spet za druge je pa kot magnet.
animal
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 149
Pridružen: Sr Sep 28, 2011 19:44

OdgovorNapisal/-a animal » Po Mar 12, 2012 07:14

Matejc napisal/-a:animal
je treba vse napisat 2x???


Sem opazil, če oddam komentar preko tabličnega računalnika (android) mi ga objavi 2x.

A kdo ve v čem je problem?
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Mar 12, 2012 21:39

animal napisal/-a:
Matejc napisal/-a:animal
je treba vse napisat 2x???


Sem opazil, če oddam komentar preko tabličnega računalnika (android) mi ga objavi 2x.

A kdo ve v čem je problem?

To ne, ampak jaz pogledam za sabo in če vidim, da je dvakrat (pri prvem javi o kakšni napaki in ponovim, potem pa vidim, da je prvič vseeno objavil, enega zbrišem.

Če je takoj (in za tem ni že kakšnega drugega prispevka) forum dvojnik čisto lepo in brez sledov izbriše.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta