Tramontana, 8.8.2008

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

dalvey

OdgovorNapisal/-a dalvey » Ne Avg 31, 2008 20:04

Rok-11,
se strinjam z 2. alinejo tvojega odgovora, malo preveč pavšalno sem napisal. Kar se tiče pa karabinov, sem imel podzavestno v misli manjša plovila, kot je n.pr. moj čoln in ne jahte, toda nisem tega dovolj decidno natančno napisal.
Res ne vem, kako sneti karabin pri "poštenem" vetru in če ima barka 2.000 ali 3.000kg ali celo več. Hvala za korekturo, pri mojem plovilu se to odlično obnese.
Lp in mirno morje
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Ne Avg 31, 2008 23:34

Rok-11, verjamem, da je tvoje poznavanje Poreča zelo dobro. Tudi sam sem že tretjo sezono v njem, poznam ga, toliko kolikor moram.
Da je bila tranmontana in da je prišla iz smeri Benetk sem zvedel naslednji dan, torej naslednje jutro od uslužbencev Luške kapitanije, ter ostalih, ki so bili poleg yahte. Za to yahto, ki je bila privezana na Rivi pa ni kriva tranmontana, tu je kriva človeška napaka.
Naj je bila tranmontana ali nevihtni udar, kot ga ti imenuješ, nesreča se je zgodila in glavno dejstvo je, da je bil posredi človeški faktor, pravzaprav njih več:
- brezskrbno in malomarno privezano plovilo
- starost skipperja oz. lastnika plovila ( nad 70 let)
- alkohol
- nepremišljenost sredi nevihte (prevezovanje muringa)

Kakor koli, nesreča je bila, barko so dvignili brez prevelikega onesnaženja, stroške pa povrne zavarovalnica.
"Morje je med vsemi opojnostmi najbolj opojno!"
...........................................................(J.H.)
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Po Sep 01, 2008 08:41

Ja, saj se strinjava. Ime vetra tule ni važno, pisal sem le zato da se ve kaj je kaj - za druge primere. Tramontana piha (načeloma) s severa.

Glede tehle človeških napak... saj so vedno krive človeške napake. Razen če je res orkanski veter.
In vedno je vmes malomarnost ali brezskrbnost - oz. nepremišljenost.

Želel sem izpostaviti - predvsem za novince - da je treba vedno premisliti kaj boš naredil, kako in zakaj.
Če premisleka ni, so lahko posledice. Te pa ponavadi niso dobre za samega človeka, njegovo barko ali pa sosede.

Pa še o Poreču... ja, tega kar dobro poznam. Naše barke so vezane tam - no ja, blizu - zadnjih 29 let in tisto obalo sem objadral, preglisiral, obveslal in obplaval velikokrat.
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Po Sep 01, 2008 09:41

Po moje je bil to čisti nevihtni udar in ne tramontana, vsaj v Premanturi. Jaz sem jo doživel na terasi hiše, v sekundi je pihnilo nakako iz severnega kvadranta, grmovnice in manjša drevesa je praktično položilo na tla, stoli, miza so dobesedno poleteli okrog, da o drugem ne govorim. Začetni udar je trajal kakšnih 10-15 sek, potem se je veter počasi umirjal. Nevihta nas je zaobšla, je pa bilo videti hudo v smeri Kvarnerja, Cresa in Krka. Na morju nekih posledic ni bilo, čeprav ob vsaki malce močnejši burji "priplava" k nam kak čolniček iz Medulinskega kampa.
dalvey

OdgovorNapisal/-a dalvey » Po Sep 01, 2008 11:40

Tudi na Korčuli smo imeli v drugi polovici avgusta precej dobro in konstantno tramontano, tako da so izpluli včasih le večji gliserji, domačini se pa niso upali izpluti niti v peškarijo. Hvala bogu (po novi ustavi se to že lahko reče), da ni bilo hušega, kot v severnem Jadranu

Lp in mirno morje
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Po Sep 01, 2008 11:51

dalvey napisal/-a:Tudi na Korčuli smo imeli v drugi polovici avgusta precej dobro in konstantno tramontano, tako da so izpluli včasih le večji gliserji, domačini se pa niso upali izpluti niti v peškarijo. Hvala bogu (po novi ustavi se to že lahko reče), da ni bilo hušega, kot v severnem Jadranu

Lp in mirno morje

"Konstantna tramontana", jaz sem pa mislil, da tramontana piha v udarcih (refulih)kot burja. Zopet sem se naučil nekaj novega.
Najlepša hvala za poduk, kapitan(zaenkrat) Dalvey.
Pa lep pozdrav in seveda bonaco ti želim.
dalvey

OdgovorNapisal/-a dalvey » Po Sep 01, 2008 12:04

Atilone,
Žal mi je nisem natančno napisal, s tem konstantno sem mislil povedati časovno trajanje in da smo imeli tramontano vse dni več kot 1 teden. Vidim, da natačno bereš prispevke, saj si pač Viceadmiral, hvala za opozorilo, da se ne bom kje še ustno tako zagovoril, kar pomeni čisto nekaj drugega, kajne! in hvala za tvoj odziv.

Lp in mirno morje
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Po Sep 01, 2008 12:20

dalvey napisal/-a:Atilone,
Žal mi je nisem natančno napisal, s tem konstantno sem mislil povedati časovno trajanje in da smo imeli tramontano vse dni več kot 1 teden. Vidim, da natačno bereš prispevke, saj si pač Viceadmiral, hvala za opozorilo, da se ne bom kje še ustno tako zagovoril, kar pomeni čisto nekaj drugega, kajne! in hvala za tvoj odziv.

Lp in mirno morje

Viceadmiral ? Ah ja , to misliš. Veš, na čine ne dam dosti. Za mene je važno znanje. Do činov lahko prideš z neumnostjo tudi, do znanja pa ne.
Kar se tiče znanja, je marsikateri član foruma bolje podkovan od mene, kljub nižjemu činu. V duši ( in z srcem) sem še vedno "navaden" mornar.
dalvey

OdgovorNapisal/-a dalvey » Po Sep 01, 2008 13:07

Ne boš verjel, da se s trditvijo v prvi alineji tvojega odgovora popolnoma strinjam, saj sem pretolkel 507 dana (ker mi je na faxu manjkala samo matematika) v JNA v Zadru in smo imeli "intelektualci" kar nekaj težav. Samo primer, najprej so nas vabili v oficirsko šolo ter potem v CK in na vprašanje enega od naših, koliko je članarina, je dobil odgovor 1,0 din/mes. Ko je odgovoril, da če je tako malo, pa res ni vredno vse skupaj pol pi.. tople vode. Jaz sem po kazni postal trubač, ker sem bil tudi glasbenik, ostali pa v arest.
Toliko za ilustracijo, na koncu so mi pa ponudili čin kapetana, če ostanem kot inženir v armiji. Malo smo zašli iz navtike, kajne!

V odgovor k drugi alineji tvojega odgovora, tudi sam analiziram vsebine tem naših Morjeplovcev in sem tudi prišel do spoznanja, da so nekateri presneto dobro izkušeni in podkovani v navtiki, (ne glede na čin). Nekateri so pač preje imeli več časa in priložnosti za ta "šport", nekateri smo bili pa preveč angažirani v službi. Sedaj ko sem šele leto in pol v službi pri "cesarju" pa poiskušam čimveč nadoknaditi.
Kako pa kaj gradnja tvoje barke, ali gre po terminskem planu ?

Lep in uspešen dan1
indoo
Kapitan
Prispevkov: 182
Pridružen: So Jun 14, 2008 00:10
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a indoo » Po Sep 01, 2008 13:19

Tisti nevihtni udar ali tramontana je popolnoma vseeno pihalo je ko hudič in sem ga preživel v Osorju, tam kjer je most med Cresom in Lošinjem. To je bilo en dan pred znamenitem plimnem valu v Lošinju, ki sem ga tudi preživel. Tako da je moja žena "zelo" uživala tisti vikend.
samo morje !
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Po Sep 01, 2008 13:26

dalvey napisal/-a:Ne boš verjel, da se s trditvijo v prvi alineji tvojega odgovora popolnoma strinjam, saj sem pretolkel 507 dana (ker mi je na faxu manjkala samo matematika) v JNA v Zadru in smo imeli "intelektualci" kar nekaj težav. Samo primer, najprej so nas vabili v oficirsko šolo ter potem v CK in na vprašanje enega od naših, koliko je članarina, je dobil odgovor 1,0 din/mes. Ko je odgovoril, da če je tako malo, pa res ni vredno vse skupaj pol pi.. tople vode. Jaz sem po kazni postal trubač, ker sem bil tudi glasbenik, ostali pa v arest.
Toliko za ilustracijo, na koncu so mi pa ponudili čin kapetana, če ostanem kot inženir v armiji. Malo smo zašli iz navtike, kajne!

V odgovor k drugi alineji tvojega odgovora, tudi sam analiziram vsebine tem naših Morjeplovcev in sem tudi prišel do spoznanja, da so nekateri presneto dobro izkušeni in podkovani v navtiki, (ne glede na čin). Nekateri so pač preje imeli več časa in priložnosti za ta "šport", nekateri smo bili pa preveč angažirani v službi. Sedaj ko sem šele leto in pol v službi pri "cesarju" pa poiskušam čimveč nadoknaditi.
Kako pa kaj gradnja tvoje barke, ali gre po terminskem planu ?

Lep in uspešen dan1

Ne analiziram teksta, pa klub temu vem , da je to rubrika o vremenu. Rad in z zanimanjem prebiram prispevke drugih članov, kateri se nanašajo na morjeplovstvo, mi je pa hudo , da ti moram povedat direktno, ker namigov nisi razumel. Prosim drži se navtike oz. kar spada zraven. Če kaj znaš , kar še ni bilo predebatirano, povej in predvsem objasni. Kaj ti hočem povedat? Konkretne stvari, katere se nanašajo na ta forum. Naj ostane kvaliteten, kot je bil do sedaj.
Brez zamere in LP
dalvey

OdgovorNapisal/-a dalvey » Po Sep 01, 2008 13:33

Hvala Atilone, bom striktno upošteval nasvet, da ne bomo res preveč zapolnili forum z drugim temami izven konteksta navtike.
Lp
Uporabniški avatar
stojko
Viceadmiral
Prispevkov: 464
Pridružen: So Jun 21, 2008 16:50
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a stojko » To Sep 09, 2008 18:26

Danes sem dobil slike, kako je izgledal plimni val na Malemu Lošinju....

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Sep 09, 2008 18:30

Noro... Zlati BMW s prižganimi lučmi na slikah je od mojega kolega...

LP
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » To Sep 09, 2008 19:30

Ufff, tole za barke niti ni bil problem (če so se mornarji spomnili jih držati stran od potopljenih robov pomolov) - ampak avtomobili in restavracije/stanovanja v pritličju pa najbrž niso dobro prenesli tegale...

Admin - a kaj veš kako se je izšlo z avtom tvojega kolega?

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti