Prikolica - sprememba dovoljene mase

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

js7358
Poddesetnik
Prispevkov: 4
Pridružen: Po Jun 02, 2008 14:38
Kraj: CE/MB

Prikolica - sprememba dovoljene mase

OdgovorNapisal/-a js7358 » To Jul 01, 2008 14:31

Zdravo!

Pred kratkim sem bil na morju s "še tastarim" čolnom, ki je na prikolici ( tretja tablica do 750kg). Na meji s hrvaško je policajka vprašala če je vožen s tretjo tablico in če imam potrdilo o opravljenem tehn. pregledu. Na srečo sem imel vse dokumente urejene in ni bilo problemov.
Me pa zanima sledeča stvar - sedaj sem kupil drug čoln (bayliner 2052) ki tehta cca. 1,2 tone (vsaj mislim da nekaj takega) in je na prikolici ki je sicer močnejše konstrukcije - za primerno težo, vendar pa je registrirana do 750kg, tako da jo lahko vozim tud s tretjo tablico. Pa me je sedaj malo strah glede meje - ko bom čoln peljal čez - papirje imam sicer urejene, vendar kakšna je kaj verjetnost, da mi zakomplicirajo - da me dajo na kakšno tehtnico - daj če se malo spoznaš na te zadeve, takoj vidiš da ta čoln nima manj kot 750 kg (oziroma še manj, če bi odštel prikolico). Ali lahko tud kr tak težijo na meji.....?
Če ma kdo podobne izkušnje, ker videl sem kar nekaj prikolic ki imajo skupno dovoljeno maso 750kg, pa so na njih čolni ki konkretno presegajo to.

Sicer imam namen preuredit prikolico - kupit drugo os in naletno zavoro in jo na novo registrirat - do 1,5 tone, vendar ne vem če mi bo to uspelo naredit do letošnjega dopusta. To bi naredil že zaradi osebne varnosti, ker je kr malo neprijetno vlečit takšno gmoto brez naletne zavore zadaj. Ima kdo tud s tem kaj izkušenj - z spremembo teže prikolice....

Že v naprej hvala za nasvete.
matkoro8
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 88
Pridružen: Ne Dec 02, 2007 22:32

OdgovorNapisal/-a matkoro8 » To Jul 01, 2008 15:01

Pozdravljen,

Če imaš sedaj prikolico registrirano kot lahki priklopnik (do 750kg) potem je moral biti narejen atest na prikolici, mora imeti deklaracijsko tablico (če je tovarniška), št. šasije. S takšno prikolico lahko prevažaš do 750kg skupne mase (prikolica plus tovor) brez naletne zavore.
Prikolico registriraš brez tovora in tam te nihče ne vpraša kaj boš prevažal. Lahko naložiš več tako da presega 750kg s tem pa ogrožaš sebe, druge, če pa te policija stehta pa plačaš kazen.
Lahko, da je prejšnji lastnik naložil čoln na nestrezno prikolico kar se tiče nosilnosti. Preveri težo prikolice, čolna z vso opremo, seštej in če ne presega 750kg potem ni panike.
Če pa presega, potem je po mojem bolje prikolico prodat in nabaviti močnejšo, kajti bilokakršne predelave se boš lotil bo potrebno z prikolico ponovno na homologacijo kjer pa znajo krepko zakomplicirati.


Lep pozdrav, Roman
klemzi
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Sr Apr 16, 2008 15:24
Kraj: trzin

OdgovorNapisal/-a klemzi » Sr Jul 02, 2008 14:58

Svetujem ti, da zamenjaš prikolico. Prvič si v prekršku, ker voziš preveč naloženo prikolico in boš plačal kazen, ki niso majhne, Drugič pa zaradi osebne varnosti, ker 1200kg pri prikolici z zavorami pri zaviranju krepko podaljša zavorno pot, kaj šele brez zavor?????? :idea: :idea: :idea:

Jaz osebo se ne bi upal.

Svetujem ti, da obstoječo prikolico prodaš in kupiš drugo, ker te predelave niso poceni pa tudi ne vem kako je s homologacijo, če jo je še možno narediti. V vsakm primeru se pozanimaj na LPP-ju.

LP Klemen
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » To Jul 08, 2008 20:36

Pred časom sem hotel kupiti prikolico TPV, homologirano na 1300kg in ji spremeniti homologacijo na 1100kg, pa so rekli na LPP, da za to ni nobene možnosti.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
Mike
Admiral
Prispevkov: 1373
Pridružen: To Jul 01, 2008 11:01
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Mike » Sr Jul 09, 2008 07:23

Meni se je zgodilo, da sem na prikolici za avtovleko, ki ima skupno dovoljeno maso 1600kg (prikolica + tovor), peljal avto težak 1500kg. Ustavila me je policija, pogledali so v prometno od prikolice, pogledali nosilnost, težo tovora. Ko so ugotovili da imam pretežak tovor, so me odstranili iz prometa, in dobil sem okroglih 300 eur kazni. Potem pa sem moral z drugo vleko peljati avto naprej. Zadeva se res ne izplača, še posebej ne na dopust ker ti vse pokvari in naredi 2 krat večje stroške. Priporočam nov A test prikolice ali nakup druge. 8)
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Jul 09, 2008 21:39

Mike, a so stehtali vse skupaj, ali so pogledali v papirje (prometno od avta)? Sam sumim, da imam kakšen kg preveč, a masa je napisana le na prikolici in na motorju, na čolnu pa ne, tako da bi moral vse skupaj nekje stehtati.
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
Mike
Admiral
Prispevkov: 1373
Pridružen: To Jul 01, 2008 11:01
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Mike » Če Jul 10, 2008 08:05

Pogledali so prometno od prikolice, kjer je navedena skupna dovoljena masa in masa prazne prikolice, nato pa še prometno od vozila ki sem ga vozil, kjer so videli da je pretežak tovor. Najprej sem še rekel da nimam prometne od vozila ki ga vozim, pa mi je policist zagrozil da me bodo peljali na tehtnico in da bom kril vse stroške. Peljejo te pa na tehtnico za kamione in mislim da ni poceni. :?
Rafter
Kapitan fregate
Prispevkov: 121
Pridružen: Če Jul 05, 2007 23:14
Kraj: Southern district of Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Rafter » Če Sep 25, 2008 22:55

motorni napisal/-a:Pred časom sem hotel kupiti prikolico TPV, homologirano na 1300kg in ji spremeniti homologacijo na 1100kg, pa so rekli na LPP, da za to ni nobene možnosti.

Načeloma v Mariboru, na RTI ni noben problem, ker je to popolnoma legalno. Če je statika prikolice preračunana, da lahko nosi NDM 1300 kg, lahko po tej logiki nosi tudi 110 kg, a ne?

Tu poglej: http://www.rti.si/ .

Pa javi, kako si rešil. Dosti uspeha !!! :D
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Sep 26, 2008 20:03

Ja, tudi meni je to povsem logično, ampak tisti na LPP se ni dal in tako sem potem kupil satellite z NDM750 kg, ki je bila takrat (2003) 120 takratnih jurjev dražja od TPV 1300 kg. Potem mi sicer nikoli ni bilo žal, saj ima ta precej nižje težišče in 26 koleščkov, tako da lahko varno spraviš čoln v vodo in nazaj ven skoraj na vsaki drči. Slika je tu:
http://www.avto.net/mornar2003/ad.asp?ID=56293
Problem, ki ga imam, pa je avto z NDM 2600kg in tako ostane le ena tona za prikolico.
__________________

lp

motorni
Rafter
Kapitan fregate
Prispevkov: 121
Pridružen: Če Jul 05, 2007 23:14
Kraj: Southern district of Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Rafter » Pe Sep 26, 2008 20:54

motorni napisal/-a:Problem, ki ga imam, pa je avto z NDM 2600kg in tako ostane le ena tona za prikolico.

Ali EkB. :wink:
pu
Poročnik korvete
Prispevkov: 55
Pridružen: To Maj 29, 2007 07:07

OdgovorNapisal/-a pu » Sr Okt 01, 2008 06:24

Zdravo!

Fantje, ne se igrat s spreminjanjem nosilnosti prikolice na več, še posebej kake stare! Nosilnost na več se ne veča, ker ta nima izdelane konstrukcije za večjo! Eno je nosilnost osovine in kljuke, drugo pa šasije! Nova os bo zdržala, šasija pa definitivno ne, še posebej stara, ki ima material že utrujen in korodiran.

Na cesti nikoli nismo sami!

Druga zgodba je če se največja bruto nosilnost priklopnika spremeni na dol, to se pravi da se mu zniža bruto dovoljena masa (v primeru, če vozilo nima dovolj velike vlečne mase, oziroma priklopna kljuka).
Zavedati pa se je treba, da je sedaj lahko tovor lažji - nosilnost je manjša.

Če imate slabo prikolico ali je pa nimate, si raje kupite nova, ki bo imela vse dokumente, registrirali jo boste za 4 leta in bo varna. Danes so cene za serijske izdelke zelo ugodne, tako da se predelave ali pa samogradnje ne izplačajo.

LP
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Okt 01, 2008 20:08

pu, saj ni bil problem na več ampak na manj. TPV prikolica z zavoro ima NDM 1300 kg, take z NDM 750 kg in zavoro pa takrat niso delali, hotel pa sem 1000 kg, da ne bi bilo treba delati B+E.
__________________

lp

motorni
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Sr Okt 01, 2008 20:16

A je za B+E izpit res kriterij max. skupne teže - ali lahko uveljavljaš dejansko težo?

Hočem reči, če imaš predimenzinorano prikolico in na njej prevažaš lahek čoln...?
Rafter
Kapitan fregate
Prispevkov: 121
Pridružen: Če Jul 05, 2007 23:14
Kraj: Southern district of Maribor
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Rafter » Sr Okt 01, 2008 22:04

Rok-11 napisal/-a:A je za B+E izpit res kriterij max. skupne teže - ali lahko uveljavljaš dejansko težo?

Hočem reči, če imaš predimenzinorano prikolico in na njej prevažaš lahek čoln...?

NDM. :!:
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Sr Okt 01, 2008 22:58

Rafter napisal/-a:NDM. :!:


?? Prevod prosim

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti