Kršitev zakona

Vas poleg navtike zanima še potapljanje? Vprašanja o apnei in potapljanju z avtonomnimi napravami lahko zastavite tukaj.

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Kršitev zakona

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Sr Sep 05, 2012 09:56

.

Zdaj pa še tole.

http://www.finance.si/recept_za_kondici ... k_1_502520

Še nekdo, ki je postal rumen časnik.

Me pa zanima, če se bo kdo spotaknil ob globino potapljanja, ki je enormno presežena po zakonski regulativi.

LP

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Aky
Kontraadmiral
Prispevkov: 288
Pridružen: Sr Apr 01, 2009 17:15
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

OdgovorNapisal/-a Aky » Sr Sep 05, 2012 11:27

Ne poznam nobene zakonske regulative, ki ti omejuje globino potapljanja.

Link?

A.
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Sr Sep 05, 2012 11:47

Pa tudi ce je res rumeno... V osnovi pa gre vendarle za dober namen...

Ali pa sem kaj spregledal?
fischerr
Kapitan
Prispevkov: 150
Pridružen: Pe Okt 02, 2009 09:43
Kraj: Koper - Bunarina

OdgovorNapisal/-a fischerr » Sr Sep 05, 2012 11:50

Rekreativno potapljanje je dovoljeno do 40m.

LP
Aky
Kontraadmiral
Prispevkov: 288
Pridružen: Sr Apr 01, 2009 17:15
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

OdgovorNapisal/-a Aky » Sr Sep 05, 2012 11:52

To piše v pravilnikih potapljaških društev/šol, ne pa v zakonih.

Ali se motim?

A.
fischerr
Kapitan
Prispevkov: 150
Pridružen: Pe Okt 02, 2009 09:43
Kraj: Koper - Bunarina

OdgovorNapisal/-a fischerr » Sr Sep 05, 2012 11:57

tukajle piše:

17. člen

(potapljanje z avtonomno potapljaško opremo)

(1) Potapljanje z avtonomno potapljaško opremo in tehnično potapljanje je dovoljeno samo osebi s predpisano opremo, ki izpolnjuje naslednja pogoja:

– da je psihofizično, zdravstveno in plavalno sposobna za potapljanje;

– da je uspešno opravila usposabljanje in pridobila potrdilo o usposobljenosti za potapljanje z avtonomno potapljaško opremo ali tehnično potapljanje.

(2) Potapljanje z avtonomno potapljaško opremo in tehnično potapljanje s komprimiranim zrakom se lahko izvaja do globine 40 m.

(3) Usposabljanje za potapljanje z avtonomno potapljaško opremo in tehnično potapljanje ter izdajanje potrdil o usposobljenosti se izvaja v skladu s predpisi o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami.

(4) Vlada predpiše merila za potapljanje z avtonomno potapljaško opremo oziroma za tehnično potapljanje in usposabljanje potapljačev, ki sodelujejo ali so lahko vključeni v zaščito, reševanje in pomoč v skladu z zakonom.


Je pa tole kopirano iz zakona o varstvu pred utopitvami.

LP
Aky
Kontraadmiral
Prispevkov: 288
Pridružen: Sr Apr 01, 2009 17:15
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

OdgovorNapisal/-a Aky » Sr Sep 05, 2012 11:58

Ja, s komprimiranim zrakom.

S trimixom lahko greš globje. Koliko vem, te CMAS pelje do 100 metrov.

A.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Sep 05, 2012 12:43

»Potapljal se je z Jacquesom Cousteaujem v severnih in južnih morjih. Pravi, da je Jadransko najlepše,« je povedal Mesić.

To je prava glasba za hrvaška ušesa :twisted:

Ki pa nima veze z realnostjo... na svetu obstajajo številna morja, pred katerimi se lahko Jadransko skrije.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Sr Sep 05, 2012 12:44

.

Dragi člani, ne zaidimo pri tej temi v možnosti potapljanja, ker so ohoho globje kot telih 80 metrov.

Športno potapljanje je zakonsko urejeno!
40 metrov in pika.
Vse ostalo zahteva posebna dovoljenja, ki jih pa za tak namen ne izdajajo.
Kako si lahko časnik privošči objavljat novice, ki so kršenje zakonov.

Jutri si bo en "mudonja" privoščil vožnjo nad dovoljeno brzino po avtocesti, drugi bo glisiral ......
Imam rojsni dan, pa je to dovoljeno! HALO?????


LP

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
ALI
Kapitan
Prispevkov: 166
Pridružen: Pe Feb 27, 2009 15:42
Kraj: Notranjska

OdgovorNapisal/-a ALI » Sr Sep 05, 2012 18:42

Zdravo,

res je 40m maksimalna globina športnega potaplanj, ampak vsako potaplanje pri katermem padeš v obvezne dekompresijske postanke postane tehnično potaplajnje in to je pri globinah 30 + kar hitro.

lp, Ali
borro
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 140
Pridružen: So Sep 05, 2009 17:33
Kraj: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a borro » Sr Sep 05, 2012 20:18

ALI napisal/-a:Zdravo,

res je 40m maksimalna globina športnega potaplanj, ampak vsako potaplanje pri katermem padeš v obvezne dekompresijske postanke postane tehnično potaplajnje in to je pri globinah 30 + kar hitro.

lp, Ali

Alo!!!
V dekompresijske postanke pades pri potapljanju na globini 15m in casu cca25 min( prave kolicine se da prebrati iz potapljaskih tablic...), in to nima veze s tehnicnim potapljanjem - tehnicno potapljanje je cisto druga zgodba. To je potapljanje s tehnicnimi plini in mesanicami...( trimix, nitrox, cave dive)
Potapljac zacetnik(p1) se lahko potopi do globine 20metrov,izkuseni(p2,p3) pa do 40m.
Je pa videti, da so ljudje okoli vedeli kaj dela, zato gre sklepati, da ni sel dol z navadnim zrakom( vse nad60m globine je smrtno nevarno) pac pa z mesanico, zakar pa ima verjetno tudi kaksen izpit...posebnih dovoljenj pa ni potrebno imeti...
https://t.me/pump_upp
ALI
Kapitan
Prispevkov: 166
Pridružen: Pe Feb 27, 2009 15:42
Kraj: Notranjska

OdgovorNapisal/-a ALI » Sr Sep 05, 2012 20:32

borro napisal/-a:
ALI napisal/-a:Zdravo,

res je 40m maksimalna globina športnega potaplanj, ampak vsako potaplanje pri katermem padeš v obvezne dekompresijske postanke postane tehnično potaplajnje in to je pri globinah 30 + kar hitro.

lp, Ali

Alo!!!
V dekompresijske postanke pades pri potapljanju na globini 15m in casu cca25 min( prave kolicine se da prebrati iz potapljaskih tablic...), in to nima veze s tehnicnim potapljanjem - tehnicno potapljanje je cisto druga zgodba. To je potapljanje s tehnicnimi plini in mesanicami...( trimix, nitrox, cave dive)
Potapljac zacetnik(p1) se lahko potopi do globine 20metrov,izkuseni(p2,p3) pa do 40m.
Je pa videti, da so ljudje okoli vedeli kaj dela, zato gre sklepati, da ni sel dol z navadnim zrakom( vse nad60m globine je smrtno nevarno) pac pa z mesanico, zakar pa ima verjetno tudi kaksen izpit...posebnih dovoljenj pa ni potrebno imeti...




borro,
športno potapljanje je potapljanje brez dekompresije
verjemi, da sem vse to že probal in ne pišem tja v en dan ampak iz mojih izkušenj.
na 16 m si lahko brez postanka 72 min ( za orentacijo )
na 30 m 20min
40m 9 min


lp, Ali
borro
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 140
Pridružen: So Sep 05, 2009 17:33
Kraj: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a borro » Sr Sep 05, 2012 20:48

Jaz ti vse verjamem...
-da si bil globje kot dovoljeno
-da si prekoracil dekompresijo,
-da ti je verjetno ze tudi zmankalo zraka......

Tudi sam sem ze vse to pocel pred leti( p2, 200+ potopov, 60+ metrov, harpuna, nocni lov...), dejstvo pa ostaja, kaj je dovoljeno in definicija tehnicnega potapljanja tudi stoji ... :twisted:
https://t.me/pump_upp
Sandi__
Kapitan
Prispevkov: 154
Pridružen: Po Nov 07, 2011 23:11

OdgovorNapisal/-a Sandi__ » Sr Sep 05, 2012 21:19

Potapljal se je na Hrvaškem. Navajanje našega zakona ni smiselno.
ALI
Kapitan
Prispevkov: 166
Pridružen: Pe Feb 27, 2009 15:42
Kraj: Notranjska

OdgovorNapisal/-a ALI » Sr Sep 05, 2012 22:09

Zdravo,

tole pišem dobronamerno in ne zato, da bi se kregal in ne leti na nikogar.
O maksimalnih globinah, ki jih je posameznik dosegel mad potopom se ne splača pisati, saj smo bil vsi pregloboko, kakor smo - bili prehitri na cesti.
Pistati in pregovarjati se max globinah se ne splača že zaradi mlajših nadobudnih potapljačev, ki pravijo, če je njim uspelo bo tudi nam.
Današnje potapljanje je postalo precej bolj komfortno, kot je bilo nekoč, saj nismo imeli kompenzatorjev plovnosti, računalnikov in ostalih tehničnih pripomočkov in ko so mi na DRM prvič posodili slinček ( kompenzator, ki si ga daš okoli vratu in ga prigurtnaš čez jajčka ), sem mislil, da držim boga za j..., saj sem se s tem izognil preobteženosti na dnu. Povem lahko, da smo se potapljali tudi z jeklenkami in regulatorjem, ki jih je nekdo ukradel s tanka, jih zbasali v ruzak in horuk v vodo. Vsi smo morali opraviti tudi zdravniški pregled preden smo se lahko udeležili tečaja, danes pa tega ni več. Prebereš listino na kateri so napisane bolezni, podpišeš, da nič od tega nisi prebolel in da si zdrav pa lahko opravljaš tečaj. ( to me nič ne moti ) Da se vrnem nazaj # če je njim uspelo bo tudi nam #, zaradi nekaj omenjenih dejstev mislim, da smo bili potapljači boljše fizično pripravljeni kakor današnji ( govorim o povprečnežih ) manj zašpehani z več kondicije skratka športniki, ki so si lahko omislili malo bolj zahtevne potope, ki pa jih ni za posnemati. Tudi sam sem prebil magično mejo 100+ v kilogramih in bi bil dober samo še za rekreativno potapljanje.
Ko smo bili mlajši smo se vedno potapljali pregloboko starejši, ko sem postajal bol trezno sem razmišljal in začel uživati tudi na manjših globinah. Eden od dejavnikov, ki ga je potrebno upoštevati je tudi družina, ki te čaka doma in že zaradi njih se je potrebno potapljati varno, kar pa pomeni tudi nedekompresijsko, saj si pod vodo ne moremo privoščiti prav veliko napak, ki odpuščajo in izgubiti pod vodo člana družine ali prijatelja ni enostavno zato še enkrat PAMET.
Peščica na foromu, ki me pozna ve zakaj sem tole napisal.
Sam pa smatram, da je rekreacijsko športno potapljanje primerno za večino zdravih ljudi, globine pa naj ostanjo za izbrance, ki temu posvečajo večino prostega časa in način življenja.

lahko bi pisal še pa še od zgodbic do bolj resnih stvari ampak ....

no eno prigodo pa moram omeniti, zdaj je smešna lahko pa bi se končala bolj klavrno

Ko so se pojavili prvi potapljaški računalniki je bil najpopularneši ALADIN in kakor ponavadi ni bilo časa prebrati navodil za njegovo uporabo ampak takoj tavhat in takrat so si bile številke in črke na zaslonu zelo podobne naprimer številka 5 in črka S
Lokacija: Sv.Marina v Istri včasih raj za potapljače
S prijateljem, ki ni bil ravno najbolj izkušen greva pod vodo in se potapljava ob dnu stene, po nekaj časa on zgine, jaz ga kljub iskanju ne najdem zato zaključim potop in grem na obalo, končno priplava do obale in pove, da se je nekaj zaštrikal in da se je moral hitro dvigniti na gladino. Jezen, ker je moral plavati po gladini vrže opremo na obalo in pravi "vse mi je šlo narobe pa še računalnik je crknu saj na ekranu utripa 505" skoraj bi me kap tisti 505 smo znalci prebrali kot SOS, kar naj bi pomenilo obisk pri zdravniku... vse se je končalo OK


LP, ALI

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti