ČIŠČENJE JADER

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
cougar
Poročnik fregate
Prispevkov: 66
Pridružen: Sr Jan 16, 2008 21:25
Kraj: maribor

ČIŠČENJE JADER

OdgovorNapisal/-a cougar » To Okt 07, 2008 08:47

Mi lahko prosim kdo svetuje s čem bi bilo najboljše očistiti glavno jadro na katerem imam par flekov od olja in me močno živcirajo.Spršujem zato ker jadra ne bi rad poškodoval (zaščita ipd.)
hvala za nasvete!
cougar
gregstr
Kontraadmiral
Prispevkov: 249
Pridružen: Če Jul 05, 2007 09:19
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a gregstr » So Okt 11, 2008 21:20

Jaz jih na mojih očistim kar z malo šampona za čolne in vodo ... je pa res da takih flekov nisem imel.

Sem pa recimo gumo zadaj očistil do originalne beline z white špiritom. Mogoče bi lahko to poskusil na flekih, pa seveda speri z veliko količino vode.
Pozor samo white špirit lahko uporabiš !!!
Uporabniški avatar
cougar
Poročnik fregate
Prispevkov: 66
Pridružen: Sr Jan 16, 2008 21:25
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a cougar » Sr Okt 15, 2008 20:52

Hvala za nasvet, poskusil sem z milom za roke pa sem vse še polj spocal. Barko sem že dal na zimski vez, vendar glavnega jadra nisem snel, rolla pa tako ne snemam nikoli. Je pa v "šuhu" lepo zvezano in upam, da ne bo kaj narobe. Videl sem namreč kar nekaj jadrnic ki čez zimo puščajo jadra . Če sem zgrešil mi bo vsaka graja dobra šola za v bodoče.
cougar
val
Admiral
Prispevkov: 1566
Pridružen: Po Sep 08, 2008 20:12
Kraj: Maribor-koper- Pula

OdgovorNapisal/-a val » Če Okt 16, 2008 11:27

Pozdravljen
Jaz sem pa ravno včeraj snel jadra.je vsega skupaj dela za eno uro z zlaganjem vred.Se mi pa zdi vredno narediti bodo jadra prezimila na suhem
brez dežja vetra in sonca ,ki jih najbolj uničuje .
Lep pozdrav
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Če Okt 16, 2008 11:27

Glede čiščenja nisem odgovarjal, ker se ne spomnim kdaj sem nazadnje kaj čistil z jader in s čim - lahko pa pokomentiram puščanje jader na barki čez zimo:
Sam snamem vse in gre na hranjenje na suho. Lahko v barko, lahkoo domov v klet. Če pustiš zunaj imaš dva možna minusa - prvi je sonce oz. UV sevanje, ki dakron uničuje (stara). To velja predvsem za roll genovo, če je nimaš spravljene v kakšni nogavici oz. vreči čez vse. Namreč samo UV odporen rob po moje ne zadošča.
Drug problem je pa vlaga, zaradi katere se lahko razvije plesen. Zaradi nje bi sicer lahko propadel le kakšen šiv, vendar ne izgleda niti najmanj privlačno.
zorro001
Naddesetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: Po Nov 28, 2011 21:18

OdgovorNapisal/-a zorro001 » Po Nov 28, 2011 21:55

Pozdravljen,

sicer ne vem če sem "zadel" ampak mislim, da bi tole lahko pomagalo http://trgovina.alvidis.si/bluline-biov ... 1-blu.html zadeva čisti madeže od goriva (pomoje tudi od olja) iz vode.. tu je še filmček, ki mislim da nazorno pokaže kako deluje... zadeva je dobesedno požrla madeže in fleke... http://alvidis.si/BLULINE_Bioversal.html

lep pozdrav
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » To Nov 29, 2011 09:18

Jaz sem jadra pustil gor samo prvo zimo in nikoli več. V vseh preostalih sezonah se niso toliko postarala, kot preko tiste zime. Vlaga in sonce naredita svoje. Predvsem na genovi, če ni v šuhu. Glavno imam v vreči pa je vseeno prišla voda notri. Občasno razvijanje tudi ne pomaga kaj dosti. Samo snemanje in pospravljanje jader pa ni ne vem kako huda reč. Tako kot ti je že val napisal. Kakšno uro ti vzame. Če pa imaš pomoč pa še manj.
Za čiščenje pa sem mrzel. Pojma nimam.
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1065
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » To Nov 29, 2011 12:22

Ha ha ha Edo, 15 minut se zlaga, 45 minut pa za pivce ali dva, ne?
lp
Aleš
Jadranje je zakon....
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5106
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Nov 29, 2011 13:53

jadra opereš z sledečim pripravkom:
- tekoče milo za roke 2-3dcl
- 3dcl varikine (do 5dcl odvisno od plesni)
- voda 5-8l
- za odstranjevanje mastnih flekov dodaš 1dcl razmaščevalca (meglio, Teo... )

Vzameš mehko krtačo za palubo in na OBE strani jader naneseš pripravljeno čistilno mešanico. Počakaš čim dlje le posušiti se ne sme nanos čistila. Po potrebi zopet podrgneš s krtračo dokler ne porabiš vse mešanice. Za čiščenje si vzemi najmanj tri ure časa da bo čistilo imelo čas delovati. Po končanem čiščenju jadra dobro speri z veliko vode. Lahko uporabiš tudi tlačni čistilec.
POZOR NIKAKOR OD preblizu in le z zmanjšanim pritiskom!!

To je bilo že objavljeno tukaj...
LP NT
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » To Nov 29, 2011 14:17

a-lex napisal/-a:Ha ha ha Edo, 15 minut se zlaga, 45 minut pa za pivce ali dva, ne?
lp
Aleš

Zasluženo pivce res pride na koncu :wink: ampak res po najmanj eni uri. Imam full baten gl. jadro in imam kar nekaj dela z letvicami. Sploh pa mora bit brezvetrje, ker jadro počasi spuščam dol in jemljem letvice ven. Pa ponavadi to vse sam naredim :? Letos je žena pomagala pa je skoz nekaj jamrala :roll: ampak se mi zdi, da me je bolj zafrkavala kot kaj drugega.
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
a-lex
Admiral
Prispevkov: 1065
Pridružen: Ne Feb 08, 2009 22:47
Kraj: Piran-Ljubljana

OdgovorNapisal/-a a-lex » To Nov 29, 2011 14:22

Letos sem pustil oba jadra gor in sem sklenil, da bom šel jadrat vsak prosti čas (vikend), ko bom na morju.
Čistilno - vzdrževalna dela pa v aprilu... :D :D :D :D
Jadranje je zakon....
al

OdgovorNapisal/-a al » To Nov 29, 2011 14:38

Ma jaz imam tudi jadra gor. Včeraj sem prav lepo jadral.

Če pa vas ni pol leta na barki pa je sigurno pametno jih sneti.
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » To Nov 29, 2011 18:11

a-lex napisal/-a:Letos sem pustil oba jadra gor in sem sklenil, da bom šel jadrat vsak prosti čas (vikend), ko bom na morju.

Ma tako jaz vsako leto samega sebe prepričujem, da bom šel pozimi jadrat vsak prost vikend pa ne vem kaj pa na koncu nič ne rata. Ni časa :cry: Ves čas je neko sranje na sporedu. Ne vem kam to pelje :evil:
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5106
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Čiščenje, pranje, jader, odstranjevanje plesni na jadru

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Apr 17, 2017 22:13

Da obnovim temo. Iskal sem način čiščenja jader, ki mi ne bi vzel preveč časa.
Od prej sem videl, da je varikina za plesen dala dobre rezultate le premalo časa je delovala, zato sem se domislil načina čiščenja, ki mi je vzel vsega skupaj slabo uro dela.
Plastični kontejner za papir sem opral z visokotlačnim čistilcem, ga začepil s čepom na dnu. Vsak zabojnik ima vstavljenega na spodnji strani, le zavrteti ga je treba. Natočil sem vodo do dobre tretjine, notri počasi vložil jadra, da se ni zrak ujel v platno, vlil 2,5 litra varikine, pomešal z metlo in pustil nekaj dni. Občasno sem samo malo porinil jadra proti dnu, da se je vse malo pomešalo.
Danes sem jadra potegnil iz zabojnika, jih razprostrl na predhodno oprana tla. Z obeh strani sem jih spral s curkom vode iz visokotlačnega čistilca vendar zelo od daleč in nežno. Jadra sem zvil in mokra peljal na barko, jih namestil in posušil. Moram reči, da mi je sedaj PRVIČ uspelo odstraniti zelene madeže plesni iz notranjosti med šivi. Z rezultatom sem izjemno zadovoljen in obenem presenečen, saj sem s to tehniko porabil daleč najmanj časa in energije, kot z vsemi prejšnjimi poskusi mehanskega čiščenja.
LP Iztok
CAR
Admiral
Prispevkov: 2268
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

OdgovorNapisal/-a CAR » To Apr 18, 2017 20:12

Kaj pa vpliv varikine na sukanec. Ali lahko jedkost kaj škoduje?
You can't control the wind, but you can adjust your sails.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov