Obnova kompozitnih pokrovov

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6949
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Jan 25, 2013 15:34

Bravo, bravo in še enkrat bravo.
Zelo natančno izvedeni in opisani postopki.
Upam samo, da se me bo, razen smole, prijelo tudi kaj znanja dela s kompozitnimi materiali.
Tole bom še večrkrat prebral. Predvsem mi je pa všeč, kako si se spopadel z vakumiranjem. Bravo!
polanc
Admiral
Prispevkov: 9287
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Jan 25, 2013 17:20

Oj, ti si pa komot Dr ali pa MR pred ime napišeš,Super si to spesnil.
Uporabniški avatar
Gorki
Kontraadmiral
Prispevkov: 257
Pridružen: Po Jul 25, 2011 11:15
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gorki » Pe Jan 25, 2013 17:55

Hvala fantje za zelo spodbudne komentarje. Sem vesel, da vam je všeč. Bom počasi dodal še kakšen detajl za tiste, ki jih veseli in zanima delo s kompoziti. Nisem nek hud ekspert, mal se mi pa sanja... ;)

@ludwe:
Najbrž si tudi modelar glede na to kakšno orodje imaš doma

Skoraj od rojstva :)

@frikmusic:
predusem pa zelo natančno

To mi včasih celo očitajo...
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Pe Jan 25, 2013 18:03

uf... dober si ni kaj...
Tesnil si z tistim "packotom" oz tekočo gumo-plastiko ? misliš da bo to tesnilo in držalo ?
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
Gorki
Kontraadmiral
Prispevkov: 257
Pridružen: Po Jul 25, 2011 11:15
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gorki » Pe Jan 25, 2013 18:09

@Tex:
Tesnil si z tistim "packotom" oz tekočo gumo-plastiko ? misliš da bo to tesnilo in držalo ?

Ne razumem najbolje... Če govoriš o toplotnem lepilu, ki ga stiskaš iz pištole, je bila to le začasna opcija do strditve smole. To lepilo se dokaj enostavno odstrani ko je trdo, hkrati pa dovolj dobro tesni, da ti med laminiranjem smola ne odteka in ne paca zunanji del. Po čolnu sem tesnil s Kent Adhesive&Sealer.
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Pe Jan 25, 2013 18:15

aha, ok, točno o tem sem mislil... hvala
SlikaSlika

“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Jan 25, 2013 20:06

Slika - kazalec tudi na tole iz baze znanja.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3219
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Pe Jan 25, 2013 20:24

Kar fovš sem, kako znate eni lepe zadeve narediti.
Kje pa kupuješ material - epoksidno smolo, karbon etc.?
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5098
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Jan 25, 2013 22:04

Odličen prispevek. Tista ideja za popravilo rastra s pomočjo kalupa iz vročega lepila je pa res enkratna. To si je vredno zapomniti.
Ni mi jasno samo zakaj si vakumiral, če si pa na koncu premazal, kar s tremi sloji smole samo zaradi videza.
LP NT
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Pe Jan 25, 2013 23:36

Pomoje zarad zračnih mehurjev(da jih ni) kot je sam napisal in splošno je znano da se tkanina rada "upira" :)
Uporabniški avatar
Gorki
Kontraadmiral
Prispevkov: 257
Pridružen: Po Jul 25, 2011 11:15
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gorki » So Jan 26, 2013 09:00

@NT: Evo, Marcel je pazljivo prebral... ;)

Če bi hotel varčevati na masi pokrovov, bi sredico izdelal iz kakšne od strukturnih pen ali vsaj vzel tanjšo vezano ploščo. Spustil bi tudi kakšno plast tkanine (dal sem 3 zunaj in 3 znotraj). V času obnove o tem nisem pretirano razmišljal. Togost in nosilnost pokrovov je sedaj totalni "overkill". Če bi jih šel še enkrat obnavljat, bi verjetno dal manj materiala.

Zunanje "lakiranje" s smolo...
Med prameni tkanine, se pojavijo vdolbine. Pramena pa so izbokline. V bistvu je šlo za zalivanje vdolbin, kar se je pa nabralo na izboklinah, sem pa itak večinoma odbrusil. Pri brušenju z vodo sem bil pozoren na barvo "emulzije", ki je nastajala. Čim je začela "emulzija" dobivati temnejši odtenek (prisotnost prahu ogljika) sem prenehal z brušenjem...

@Grega295:
Kje pa kupuješ material - epoksidno smolo, karbon etc.?

Smolo in stekleno tkanino sem tokrat kupil pri Mirnik d.o.o., ker se je mudilo... Drugače kupujem pri R&G oz. pri ženi od člana primusr ( http://www.primusr.com/ ) lahko naročiš iz modelarske trgovine Lindinger v Avstriji R&G robo po enaki ceni, kot je v Lindinger-ju. http://shop.lindinger.at/index.php?cPat ... 42c93c36e7
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4373
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

OdgovorNapisal/-a SR 290 » So Jan 26, 2013 09:33

Zdravo;

Lepo, Gorki To je kot bi gledal kak drug forum. :D
Ampak glede na to, da si uporabil epoksi in konkretne tkanine bi v prihodnje lahko dal vmes modri stirodur, ne pa vezano ploščo. :D
Če vzameš karbon z fiksirano strukturo se ni treba bat muck ali zamikanja pramenov. Drži ga omenjena trgovina.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3944
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kasaudio » So Jan 26, 2013 10:26

Bravo Gorki, dobr si skup spravu tole. Fntje vam rečem, teli pokrovi so za vola ubit. Men še takrat ko je zadevo odpiral ni blo čisto jasno kako bo šlo. Laminiral in vakuminiziral je zmer ob nemogočih urah, ko sem mogu že zdavnaj doma bit. Je super videt kako to gre.

No ostal mu je še eden, litoželezen. Tukaj bo situacija malo težja. Pomoje bo treba kar kalup narest...
Uporabniški avatar
Gorki
Kontraadmiral
Prispevkov: 257
Pridružen: Po Jul 25, 2011 11:15
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gorki » So Jan 26, 2013 11:05

@SR290:
Če vzameš karbon z fiksirano strukturo se ni treba bat muck ali zamikanja pramenov.


To je super če delaš ravne ali 2D ukrivljene plošče. Če pa je tkanino potrebno prilagodit v kot kvadra ali pa čez "sumljive" 3D površine... Kolikor sem jaz delal s tako ogljikovo tkanino, se mi je zdelo, da je to bolj NO-GO za take primere.

Ampak glede na to, da si uporabil epoksi in konkretne tkanine bi v prihodnje lahko dal vmes modri stirodur, ne pa vezano ploščo.

Tale stirodur je sicer mamljiva ideja, ampak a ni tukaj problem delaminacija. Imam tak občutek, da spoj s časoma spusti... Povej tvoje izkušnje, me resno zanima, ker je to bistveno ceneje od npr.: Airexa in podobnih zadev.


@kasaudio:
No ostal mu je še eden, litoželezen. Tukaj bo situacija malo težja. Pomoje bo treba kar kalup narest...

No, no... Brez drame prosim. :lol: Dobro, da si me spomnil. Krasen projekt za čez zimo.
SR 290
Admiral
Prispevkov: 4373
Pridružen: Če Avg 02, 2012 17:40

OdgovorNapisal/-a SR 290 » So Jan 26, 2013 13:06

Gorki napisal/-a:Tale stirodur je sicer mamljiva ideja, ampak a ni tukaj problem delaminacija. Imam tak občutek, da spoj s časoma spusti... Povej tvoje izkušnje, me resno zanima, ker je to bistveno ceneje od npr.: Airexa in podobnih zadev.


Ob epoksiju delaminacija ni noben problem, le malce debelejše steklo moraš dat, da ne pride do uklona večjih valovnih dolžin-kot nihanje strune. Za delaminacijo je nekaj takega kot lahek-rumeno rjavi Airex, tlačno je v smeri pritiska na večjo ploskev boljši, pravokotno nanjo pa ne. Pomembno je, da vzameš modri, ali v skrajnem primeru modro zeleni stirodur in ga za tako aplikacijo pobrusiš z papirjem, ter delaš brez pivnika na drugi strani abrajze. Malce nažagana površina, kot jo imajo namenske pene bi tudi precej pripomogla proti delaminaciji. Z listom žage za železo zarežeš vsaj 1/3 debelino plošče globoko šahivnico z kvadrati 2-3 cm stranico. Ti kanali so dobri tudi za pretok smole ob infuziji in za prilagajanje pene površini.
Za takšne majhne stvari je vsekakor dovolj dober, za kaj nosilnega, mizo, vrata..., pa je treba vzet vsaj 80 kg airex.

V vseh modelih imam stirodur sredico z 50 do 163 g tkanino, v DS modelu izjemoma 360 g karbon in v nekaterih mi prenese tudi nad 60 g obremenitve (DS matematično nad 90 g), delaminacije tam še nisem doživel, čeprav mi je v nekaterih zgrešenih modelih flater stolkel 4 kg servote, ki so krmilili le okrog 120 g težka krilca.


p.s.
Cenejši pivnik od filca so navadne papirne brisače.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov