Lehr outboards

Novosti, ki se pojavljajo na področju motornih plovil in jadrnic

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
jure_b
Poročnik korvete
Prispevkov: 53
Pridružen: Pe Jan 18, 2008 12:03

Lehr outboards

OdgovorNapisal/-a jure_b » Sr Nov 07, 2012 11:41

Pri iskanju izvenkrmnega motorja sem naletel na tole novost:

http://www.lehrmarine.com/

Prvi izvenkrmni motor na plin.
Uporabniški avatar
pešekan
Admiral
Prispevkov: 2294
Pridružen: Pe Avg 26, 2011 10:58
Kraj: ilirska bistrica

OdgovorNapisal/-a pešekan » Sr Nov 07, 2012 11:49

Zanimivo. Pa še ena informacija , za vse ki mogoče veste, kako bi se predelal kakšen 5,7 ali 7,4 merc na plin? prednosti,slabosti..........
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

OdgovorNapisal/-a goahead » Sr Nov 07, 2012 12:30

Merce na plin sem na neki spletni strani USA videl. Ne morem pa ti poslati linka, ker nimam pojma kje sem zasledil. Slučajno sem gledal slike od kakega Bay-a 2052 pa mi je padla predelava na plin ven. Bombole je imel pod sedeži na omenjenem čonu, kjer je plac. Mogoče bi bilo fino videt kako tako celotno predelavo.
Uporabniški avatar
pešekan
Admiral
Prispevkov: 2294
Pridružen: Pe Avg 26, 2011 10:58
Kraj: ilirska bistrica

OdgovorNapisal/-a pešekan » Sr Nov 07, 2012 14:24

in kako to pelje.
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

OdgovorNapisal/-a goahead » Sr Nov 07, 2012 14:29

In kako pelje avto, ki ima predelavo na plin :?:
Uporabniški avatar
goahead
Admiral
Prispevkov: 1488
Pridružen: Če Apr 08, 2010 22:53

OdgovorNapisal/-a goahead » Sr Nov 07, 2012 14:57

Uporabniški avatar
pešekan
Admiral
Prispevkov: 2294
Pridružen: Pe Avg 26, 2011 10:58
Kraj: ilirska bistrica

OdgovorNapisal/-a pešekan » Sr Nov 07, 2012 15:11

goahead napisal/-a:In kako pelje avto, ki ima predelavo na plin :?:

kakor kateri :lol:
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1292
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

OdgovorNapisal/-a hrošč » Sr Nov 07, 2012 15:34

Zanimivo, na camping ali "BBQ" bombico :D Me pa zanima, koliko časa se lahko voziš z eno tako bombico pa koliko se to splača. Ceno za avtoplin poznam, ne vem pa če je cena ista, ko daš ti v plinarni napolnit bombo?
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Sr Nov 07, 2012 23:19

So Hrvatje to nekaj predelovali vgradne motorje... Eden je bil tudi pred leti v Burzi nautike predstavljen, bil pa je če se ne motim čoln tipa Bay 2052 oziroma nekaj podobnega... Pelje seveda, samo kam boš dal par 100 litrov plina? Pa še bencinske, ob morju jih s plinom ni.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Če Nov 08, 2012 09:40

Pri navtiki je tako, da je problem že s tanki za gorivo - da not ni smeti, da pri oddušnikih not ne teče, da je "lajtnga" ok. Problem je pri totalnih osnovah - le kaj bi bilo da bi imeli neke zadeve pod pritiskom, zelo nevarne za eksplozijo,... Plin je v navtiki pomoje edin za kohar poganjat.
Rookie
Kontraadmiral
Prispevkov: 225
Pridružen: Sr Maj 12, 2010 20:47
Kraj: Ljubljanski kotliček

OdgovorNapisal/-a Rookie » Po Mar 04, 2013 13:49

kasaudio napisal/-a:Pri navtiki je tako, da je problem že s tanki za gorivo - da not ni smeti, da pri oddušnikih not ne teče, da je "lajtnga" ok. Problem je pri totalnih osnovah - le kaj bi bilo da bi imeli neke zadeve pod pritiskom, zelo nevarne za eksplozijo,... Plin je v navtiki pomoje edin za kohar poganjat.

Kar se tiče varnostnih pravil in materialov, ki se pri plinu uparabljajo, so ti vsaj enaki ali večji kot pri bencinu. Problema sta samo dva: skladiščenje plina, zaradi volumna in teže(tank+plin) ter tankanje ob obali, saj bencinskih v marinah praktično ni. Iz tehničnega stališča predelava ni problem.
Če ne gre, vzamem večje kladivo.
Rookie
Kontraadmiral
Prispevkov: 225
Pridružen: Sr Maj 12, 2010 20:47
Kraj: Ljubljanski kotliček

OdgovorNapisal/-a Rookie » Po Mar 04, 2013 13:54

hrošč napisal/-a:Zanimivo, na camping ali "BBQ" bombico :D Me pa zanima, koliko časa se lahko voziš z eno tako bombico pa koliko se to splača. Ceno za avtoplin poznam, ne vem pa če je cena ista, ko daš ti v plinarni napolnit bombo?

Cena mešanice propan butana( ki je enaka za kuhinjsko jeklenko ali pa za avtoplin) je pri avtoplinu zaradi davščin precej nižja. Liter avtoplina je 0,81€, 10kg jeklenka ki ima cca18l plina pa stane nekja manj kot 20€.
Če ne gre, vzamem večje kladivo.
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Po Mar 04, 2013 14:00

admin napisal/-a:............... Pa še bencinske, ob morju jih s plinom ni.


Sicer ne vem, kako je na to temo drugje, vendar bi se najbrž plin dobil na bencinskih tipa "Umag", kjer je kombinirana bencinska (navtika + zemeljski transport). Največjo težavo vidim pri eventualnem puščanju za uparjalnikom, ker to pomeni kabum. Tudi detektor plina najbrž ne bi zadoščal.

LPG bi bil pa popolnoma aktualen, če bi se izbralo sistem s tekočo fazo brizga.
Ti sistemi so vedno bolj pogosti.
https://vodovod-rh.si/
Rookie
Kontraadmiral
Prispevkov: 225
Pridružen: Sr Maj 12, 2010 20:47
Kraj: Ljubljanski kotliček

OdgovorNapisal/-a Rookie » Po Mar 04, 2013 16:04

Roberth1 napisal/-a:
admin napisal/-a:............... Pa še bencinske, ob morju jih s plinom ni.


Sicer ne vem, kako je na to temo drugje, vendar bi se najbrž plin dobil na bencinskih tipa "Umag", kjer je kombinirana bencinska (navtika + zemeljski transport). Največjo težavo vidim pri eventualnem puščanju za uparjalnikom, ker to pomeni kabum. Tudi detektor plina najbrž ne bi zadoščal.

LPG bi bil pa popolnoma aktualen, če bi se izbralo sistem s tekočo fazo brizga.
Ti sistemi so vedno bolj pogosti.

Za vžig plina rabiš iskro ali odprt plamen. Se pravi je lahko problem tudi pred uparjalnikom. Današnji sistemi so kar se tiče zatesnitve in varnosti pri puščanju res vrhunsko razviti, tako da je moje (strokovno) mnenje da je to še najmanjši problem plina v povezavi z navtiko.
Naprave ki uporabljajo tekočo fazo plina pa dobro delujejo samo na motorjih z direktnim vbrizgom goriva v valj. Poskusi da bi tekočo fazo uporabili pri motorjih z klasičnim vbrizgom(port injection) so se v glavnem izjalovili zaradi uparjevanja plina v napeljavi že pred motornim prostorom.
Če ne gre, vzamem večje kladivo.
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Po Mar 04, 2013 17:07

Za male motorje ni problema tankati. Za navadno jeklenko gres z adapterjem na avtoplin in napolnis(ni sicer čisto dovoljeno).

Tudi predelati motor je mala malca. Tezava pa je pri velikih motorjih, kjer je tudi sicer predelava smiselna, ker 300 litrov plina pa je malo težje nositi in shranjevati na barki.

Če bi bilo pa možno tankati plin ob obali pa bi bila tam vrsta...
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta