Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Pe Nov 15, 2013 08:40

[quote="admin"]
Drugače pa še enkrat, ročni WC je ena največjih traparij, kar so se jih zmislili.

Kaj ni bil prej ročni kot električni :?:
Torej so si prej, hvala bogu, izmislili ročnega. Električni pa je njegova nadgradnja. Sem mnenja, da so električnega prej naredili tudi zaradi prodajne možnosti, kot pa ker je toliko boljši.
Sem drugod prebral kar precej mnenj na to temo in ugotovil, da nobeden ni stoodstoten, nobeden ni nepokvarljiv, nobeden ni boljši od drugega. Vsak ima svoje pluse in minuse.

LP
sasaman
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 134
Pridružen: Če Nov 17, 2011 20:05
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a sasaman » Pe Nov 15, 2013 11:43

No, saj ne vem, kako povedat, da se ne bo kdo razburil.
Vseeno sem pričakoval na tem forumu malo več strpnosti.
Pa saj ne govorimo o politiki, o belih in rdečih ( mimogrede, sem pri rdečih),
govorimo o našem hobiju, o lepotah na morju.
Rad prebiram forum in si pri tem mislim pač svoje; včasih sem navdušen, včasih se ne strinjam, včasih sem celo nevoščljiv,...
Resnično me pa motijo razne nestrpne izjave, izključujoča mnenja,..
Vsak ima pač neko svoje mnenje, rad ga slišim in delim z vami, a absolutnega PRAV največkrat ni.
Lp Saša
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

OdgovorNapisal/-a andrejv » Pe Nov 15, 2013 12:00

Aky napisal/-a:Pri nas jih izdeluje Roto: http://www.roto.si/si/roto-industry/roto-nautic/roto-nautic_4

A.


Hvala, to pa je uporabna informacija. Jih bom kontaktiral. Očitno pa ne vlagajo mnogo v promocijo svojih navtičnih izdelkov, saj jih Google ne najde.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Nov 15, 2013 20:17

Prav danes so me poklicali nazaj, ko sem jih ta teden kontaktiral z vprašanjem o izdelavi tanka po naročilu. Načelno jih izdelajo tudi po naročilu. Zmenil smo se, da več rečemo o tem na sestanku v torek 19.11.2013 na sejmu METS v Amsterdamu. Več o tem bom poročal, ko se vrnem.
LP NT
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » So Nov 16, 2013 12:25

Ljudje božji, pa kaj je vam??? Pa da bi bila vsaj pomlad bi še razumel, da vas razganja... Če bi bili stari 18 let bi tudi razumel, da radi merite koliko je dolg vaš "pimpek" ampak takole...

Tema je o WC-ju in svem povezanim z njim. Saj je OK, če se kdaj malo pohecamo, samo non-stop pisati o "dreku", "sranju", "sekretu", kako trdega kdo spusti... Pa saj se da lepo napisati!

Mnenja pa itak da so vedno različna, enim je všeč nekaj, drugim pa drugo, eni imamo takšne barke, drugi pa drugačne, na koncu pa vsi plujemo!

Zdaj pa res, PROSIM, da vsi malo premislite preden izlijete ves žolč na forum! To ne velja v tej temi, temveč povsod!!! Ni se treba spotaknit niti v vsako besedo, ki jo je nekdo napisal pred tabo, pa bo vsem lepše, forum pa kvalitetnejši! :wink: Easy life folk!!!
val
Admiral
Prispevkov: 1566
Pridružen: Po Sep 08, 2008 20:12
Kraj: Maribor-koper- Pula

OdgovorNapisal/-a val » Ne Nov 17, 2013 10:09

Meni je pa všeč moj ročni wc,in sedaj sploh ne razmišljam o električnem.
O kakem fekalnem tanku še pa manj.Da še tisti drek sabo vozim ,to mi pa res ni.
Za komplet z školjko sem pri SWB-u dal 119 eur,in mi tretje leto dela brez problemov.
Pa še ribe se nahranijo.
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Ne Nov 17, 2013 11:30

Bravo Val, jaz se skoraj strinjam z teboj !
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
acvnuk
Viceadmiral
Prispevkov: 340
Pridružen: Ne Jun 08, 2008 21:56
Kraj: Tržič - Krk,Klimno

OdgovorNapisal/-a acvnuk » Ne Nov 17, 2013 21:10

Jaz sem bil pred dvemi leti ko sem kupil barko ki jo imam sedaj tudi v dilemi kateri wc kupit, rocni ali električni! Imel bi električnega, ker je bolj komot pritisnit na gumb kot pa "pumpat" , pa sem se potem iz enega samega razloga odločil za rocnega! Pri kolegu sem slisal kako glasen je električni, zvok je bil podoben kot mlinček za kavo, le da tukaj mlincek ne melje kave... meni je bil enostavno preglasen, ne vem pa ce so vsi tako glasni!
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1163
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

OdgovorNapisal/-a igorb » Po Nov 18, 2013 08:48

pozdravljeni
se bom pridružil konstruktivno,imam ročnega,poleti sem pomagal kolegu,ki ima poceni električnega,ker je barka pozimi stala je motor zaribal,(starost motorja cca 5let)premaknili ga nismo niti z velikimi kleščami,vijaki so oksidirali,rja je lepo razžrla glave,in preprosto motorja ni bilo mogoče podreti,omenjeni motor je rez del,menda je stal ohoho(na koncu menda 80€),equivalentnega ni bilo mogoče dobiti.
če stalno živiš na barki je mogoče električni boljši,če si weekend in dopustniški mornar je po moje ročni,zamenjaš par tesnil dela je cca 20 min.
2 rjavenje oz prerjavenje na varih inox tankov,prerjavi ker ni bil uporabljen ustrezen material in notranjost med varjenjem ni bila zašćitena s plinom.
lep pozdrav
Uporabniški avatar
kapitan72
Praporščak
Prispevkov: 30
Pridružen: To Feb 03, 2009 19:26
Kraj: Kamnik-Premuda

Pozdravljeni

OdgovorNapisal/-a kapitan72 » Po Nov 18, 2013 20:39

Še moje izkušnje z wc-ji.
Na prejšnjem plovilu smo imeli kemični wc ki pa ga ni hotel uporabljati nihče.
Ko sem pred leti kupil večjo barko je bil wc že serijsko vgrajen,z maceratorjem,črnim tankom in vsi so bili navdušeni posebej moja draga.
Potem se je pa začelo,iz veceja je smrdelo ,macerator je crknil(da ga zamenjaš moraš razkopati pol barke odstraniti tanke..),na koncu pa je spustil še črni tank,to je sodu izbilo dno.
Padla je odločitev wc gre ! Odstranil sem črni tank macerator vso napeljavo cevi,iz wc kabine školko in zatesnil vse luknje.
V wc kabini sem namontiral police in jih tapiciral,tako je wc postal vecja garderobna omara in shramba.
Namesto črnega taka sem vgradil večje rezervovarje za bencin in vodo(povečal sem jih za 100%)
Potem sem moral rešiti samo problem z mojo drago,kupil sem ji 30l.vedro ki je zgoraj lepo zaobljeno in ima pokrov,če je potreba nalijem vanj morsko vodo ga postavim med volan in sedež daje skrit pred pogledi pa še draga je zadovoljna. Vsi ostali pa marš na zadnjo poličko!
Kot zanimivost naj povem da smo na barki do3mesce na leto,in smo prekrižarili celo Hrvaško ,Črno goro de lItalije,spimo na sidru,na vezih od prijateljev znancev ,lokalnih ribičev, v osamljenih zalivih in otokih(nikoli v marini ali na boji od kocesionarjev.
Pa mirno morje!
Kapitanova beseda je zakon!
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Nov 18, 2013 20:54

Glede na to, da je dosti govora o smradu in da se navežem tudi na to temo:
http://www.morjeplovec.net/forum/viewto ... highlight=

Letos je tudi meni začelo smrdeti in preden sem se lotil menjave ... vsega, če bi bilo potrebno, sem šel v akcijo in v cevi prek vikenda napumpal WC čistilo (in pustil), preko tedna pa sem v wc stresel pašek iz kapsul, ki služijo za dezinfekcijo greznic (kao vsebujejo bakterije, ki razžrejo tisto usedlino, ki smrdi) ter malo spumpal vsebino, da je voda + prašek ostala v ceveh.

Rezultat odličen, smrad je bil odpravljen.

Poanta: pojdite pred menjavo sistema malo v vojno ... pri meni je zaleglo spodnje:

Slika
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Po Nov 18, 2013 22:17

1. Iz odduška septičnega tanka bo vedno smrdelo... Pač iztrebki tudi če se nič ne "kuhajo" smrdijo... In ko "potegneš" vodo, le ta prileti v septični tank (recimo 1 liter) in seveda bo ta 1 liter vode izrinil iz tanka natančno 1 liter zelo smrdečega zraka... Vmes bo filter z aktivnim ogljem zadevo malo umiril, odpravil pa zagotovo ne.

2. Če smrdi povsod malo, potem je čas za menjavo cevi!

3. To kar je napisal Grega295 je še kako pomembno in res! Higiena WC-ja je pomembna! Klor za bazene, varekina, kakšne bakterije, tudi potem ko ga izpumpaš če boš še enkrat napumpal malo čiste morske vode in jo izpraznil bo dobro... Morska voda ima efekt samočiščenja, saj je v njej marsikaj...

4. Električni WC je res hudičevo glasen in zbudi pol marine. :lol: No ja, sedaj malo pretiravam, samo res je glasen, na barki zbudi vse, garantirano! :lol:

5. WC papir čez ročnega enostavno ne gre oziroma gre v malih količinah! Električen je imun na papir. Če je izpust direktno v morje, potem ročni "pije vodo", če gre v septični tank, so problemi neizbežni! Kosi papirja in tudi ostalega so veliki in vse to se prime na stene cevi, tanka...

6. Kit, ki zamenja ročni WC z električnim, tisti neskončno dragi vertikalni motor je bolj izhod v sili. Deluje, samo še zdaleč ni tako učinkovit, kot tisti, ki vse zmelje spodaj v ohišju! Če se kdo odloči za menjavo, absolutno priporočam kompletno menjavo, pa še 4x ceneje je, kot pa vertikalni kit za Jabsco! Samo če imate dovolj prostora.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Nov 25, 2013 08:22

Kot sem že omenil sledijo informacije pridobljene na sejmu METS v Amsterdamu prejšnji teden.

Oglasil sem se na razstavnem prostoru Roto doo.
Slika

Pokazali so mi po naročilu zvarjen polietilenski tank, primeren tudi za fekalije.
Slika

Načeloma tanke tudi varijo, vendar samo enostavnih oblik, ker je postopek zelo zamuden. Tudi cenovno veliko bolj priporočajo izdelke standardnih dimenzij.

Na sejmu sem na temo WCja videl še tole zanimivo predstavitev sistema, ki preprečuje smrad. Smrad ne nastaja samo zaradi fekalij pač pa predvsem zaradi razkrajajočega planktona in organizmov v sveži morski vodi, ki služi za splakovanje.

SeaSmart na ročnem WCju
Slika

SeaSmart na električnem WCju
Slika

Oglej si video na njihovi spletni strani.

LP NT
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Po Nov 25, 2013 08:40

140 € za dozator na prosti pad :shock: . Dobro , z led kontrolko , pa vendar :roll: . Še ena igračka za izvablanje denarja. Moje mišljenje pač.

LP
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Nov 25, 2013 10:28

Naprava ima vgrajeno miniaturno črpalko in nekaj elektronike. Napajana je z baterijo za cca 1 leto. Morda ste spregledali, saj zadeva le ni tako enostavna kot se zdi na prvi pogled. Na vstopno cev se namontira T razdelilec skozi katerega pelje kapilara vse do vstopnega ventila. Tega ni označenega na njihovi spletni strani, se pa da videti na tej sliki spodaj.
Slika

Zadeva je narejena za vsa plovila od tistih za zgolj nekaj tisočakov kot za tista za nekaj milijonov. Če zadeva deluje je njena uporabna vrednost za marsikoga še dosti večja od cene. Nekaj pa velja tudi dobra inovativna ideja in navsezadnje, ko pretehtaš še cene osveževalcev in življensko dobo, cena le ni tako pretirana, kot se zdi na prvi pogled.
LP NT

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov