Ribolov s SUPom

Vse o ribolovu s kopnega, plovila ali podvodnem ribolovu. Dodate lahko tudi primerne lokacije in vaše izkušnje.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Če Jan 16, 2014 20:49

.

OK, se strinjam, da je vznemirljiv ribolov s take deske.
Tudi primerna je za priobalni lahki ribolov. Vse ostalo so sanje, da ne rečem nabijanja.

Kdor je ujel orado od kilograma in več, ve kakšno moč ima riba. Dvokilska orada te potegne z deske v vodo prej, predno se zaveš. Palamida, trupac, lokarda, felun, brancin, ..... kolikor sem poizkusil nimaš pogojev, da ostaneš na deski. Kako je deska obrnjena na smer lova tudi ni pomembno, ker ulovljena riba ponavadi menja smer skrajno levo-skrajno desno in se v bistvu vrtiš za ribo.

O tuni pa sploh ne bom zgubljal besed. Ni šans, pika!

Ostanimo pri bistvu. Za lahek ribolov primerno orodje, za kaj več pa odsvetujem.

LP

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Spin123
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 139
Pridružen: Ne Okt 13, 2013 20:16

OdgovorNapisal/-a Spin123 » Če Jan 16, 2014 21:20

Nekaj novega in zanimivega 8) sam bi se namreč raje odločil za kajak se mi zdi vseeno malo bolj stabilno, hitrejše in da lahko z njim prepotuješ daljše razdalje..

Riba pa te sigurno ne bo potegnila v vodo saj zato pa je zavora.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Če Jan 16, 2014 21:25

Spin123 napisal/-a:Nekaj novega in zanimivega 8) sam bi se namreč raje odločil za kajak se mi zdi vseeno malo bolj stabilno, hitrejše in da lahko z njim prepotuješ daljše razdalje..

Riba pa te sigurno ne bo potegnila v vodo saj zato pa je zavora.


Za kaj bi se ti odločil me ......., govorimo o deski.

Zakaj je zavora, kako deluje, nam pa razloži, da bomo vedeli.

Povej, si morski ribič?

LP

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
grestr
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Po Jul 09, 2012 09:54

OdgovorNapisal/-a grestr » Pe Jan 17, 2014 14:34

nono Pajer1 si poizkusil? kaj si poizkusil stat na SUPu? ali lovit iz SUPa? Potem tvojem zapisu bi človek lahko sklepal da je te 2kg orada sposobna zvlečt s pomola v vodo, pa oba veva, da temu ni tako :D

lej lovim iz SUPa. a zakaj? simpl, ker nimam čolna in veslanje mi je krasna oblika rekreacije. združeno z ribolovom, pa je totalna sprostitev. no to da nič ne ujamem me počas načenja. :) SUP je dolg 330cm in širok 90cm in nudi popolnoma dovolj stabilno in prostorno platformo za ribolov. Cepnt iz tako velikega supa je kar umetnost, če ne že skor nemogoče. Nekaj drugega je race sup z svojimi 63cm širine. Prevrne se ne, ker plosko leži na vodi in se ne more prevrnit. Udobje na supu ali primerljivo dolgem čolnu z 5km na krmi .... na supu imam na izbiro, stojim, sedim na stolu, klečim, sedim na deski, sedim na deski z nogami v vodi .... skratka lahko se premikam in si poiščem udoben položaj, lov iz 3,5m gumona mi je bil iz tega vidika mnogo bolj naporen. odlagalnega prostora je dovolj, imam integrirana dva nosilca za palici, lahko si dokupim"fishing rack" skupaj z hladilno torbo katera sluzi kot sedez, moj sup je votel in lahko v njega pospravim vse vrvi, sidro, posode z priborom, pijaco, hrano .....
kar se tice stabilnosti blizje kot sta si rit in deska, bolj si stabilen in ja itak je treba opazovat dogajanje okoli sebe in v primeru da 10 m od tebe tiši neka polizpodrivna barka na polnem gasu, se usedes na desko in pocakas valove. Tud fanta v sosednjem 401 sta se mal prijela za rob colna in pozdravla kapitana .... ko so valovi mimo vstanes/se usedes in nadaljujes.

neprostovoljno plavanje je potrebno vzeti v obzir in se temu primerno oblect, če padem iz supa, pač splezam nazaj gor in problema ni, ča padem iz čolna, ki ima dvignjeno lestev ali pa je nima .... precej več dela da splezam nazaj gor, pri kajaku je še velika možnost da ga prevrnem.
obleka, v teh temperaturah vedno in zgolj samo suhi neopren katerega uporabljam, pri zimski surfariji.

vreme a tisti ki imate čoln pa ne spremljate napovedi?

ribolov, trenutno posedujem opremo namenjeno lignjem. ujel 15 sip
za lov velikih rib je potrebne nekaj dodatne opreme, privezana palica za sup in ribič privezan za desko z leashom ki ima hitro odpenjanje, da ti v primeru padca deska ne pobegne.
povej mi kje je 2kg orada ali primerljivo in kako je ujamem, pa ti povem kam me je zvlekla in kako se je končal ....

ujet tuno, dejmo se mal pogovarjat, kaj bi nardil z sedmico če jo zadanemo.

poleg obvezne suhe obleke imam se kapo na kateri je 360stopinjska bela luč

v eni uri brez napora preveslam 4nm, hitrost je ravno fajn, za lahko panulo. rezultat, pirka - spuscena, hobotnica - ušla, drugega nič.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Jan 17, 2014 14:43

Kako pa zadevo transportiraš? Na strehi avta, kot surf?
Ko praviš, da je votla, a to pomeni, da ima veliko prostora za kramo, posledično pa zna biti zelo težka za vlačenje v in iz vode?
grestr
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Po Jul 09, 2012 09:54

OdgovorNapisal/-a grestr » Pe Jan 17, 2014 14:54

jap, na strehi in do Lj ti jo se dez opere, drugače greš pa se v pralnico :D
placa je v njej ful, sam pazit moraš da se ti stvari ne odpeljejo predaleč, loputo ima samo spredaj.
deske imajo po večini okoli 15kg -+3, moja jih ima 17 in z njo BP rokujem sam.
Druga ki si jo lastim je napihljiva in jo je spuščene za en velik ruzak in gre BP v prtljažnik.
tretja, ki jo pričakujem ima katamaran obliko trupa, dvižne smernike in vgrajena kolesa za vlačenje po plaži, aja pa 29 kg :?
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Pe Jan 17, 2014 15:34

.

Lovil in ulovil sem že veliko rib.

Z deske še nisem lovil!

Pomanjkljivost deske vidim v tem, da je ribič z njo v stiku samo s podplati ali ritjo. Težišče ribiča je pri veslanju zelo nizko, pri ribolovu se pa z velikostjo ribe, horizontalne oddaljenosti lovine od deske pomakne visoko navzgor. Nad pas ribolovca. Ti ne moreš na deski stopit korak naprej, v stran in lovit ravnotežja. Ko govorim o moči ribe, naj bo jasno, da je 12 kilogramska lica pri zadnjem poskusu pobega ustvarila tak bočni upor na čoln elan 401, da je zajel vodo. Ko zapneš takole palamido

Slika

si na koncu zelo razočaran, ker vlekla, spreminjala smer, tako nabijala , da je občutek desetkrat težje ribe. Na koncu pa boge dve kile.

Takale skuša

Slika

je tudi potencijalna kandidatka za kopanje, ker ponavadi prime 20-30m stran od čolna in dva do tri metre pod gladino. Šiba pa ko sneta skerca.

Pomol oz. trdo podlago primerjat z malim plavajoči objektom ne gre. No go!


Še enkrat preberi kaj sem zgoraj napisal. Za talni lahek ribolov, ki se opravlja vertikalno zadovoljuje.

Me pa navdušuješ s svojim navdušenjem. Imaš srce kot nebotičnik za ribolov smo rekli včasih. Zdaj pa kao ful dobr.

Ko boš ujel kakšno večjo ribo boš šele ugotovil o čem govorim.

LP

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Jan 17, 2014 15:59

@Spin123
Spin123 napisal/-a:Nekaj novega in zanimivega 8) sam bi se namreč raje odločil za kajak se mi zdi vseeno malo bolj stabilno, hitrejše in da lahko z njim prepotuješ daljše razdalje..

Riba pa te sigurno ne bo potegnila v vodo saj zato pa je zavora.
    Si ti s kajaka že poskusil?

    Ne vem... Jaz se nisem ne vem koliko prevozil v kajaku, ampak v večini tistih, s katerimi sem se, držiš ravnovesje podobno kot na kolesu. In na kolesu je še posebej pes držati ravnovesje na mestu. Dodaš k temu ribo, ki se upira...

    Zato asociacija z mladim in še neubogljivim, a močnim psom, ki teka sem in tja, ko ga ima na povodcu lastnik, ki stoji na rolerjih. Saj ima 'flex' povodec tudi zavoro, ampak nisem videl, da bi kaj dosti pomagalo...

    Pomaga samo, da si fenomenalen na rolerjih - ali pa skjoring z vlečnim psom, ko sta tako pes kot vodnik tega navajena.

    Ampak ribe, ko jo ujameš, najbrž nimaš navajene :lol: :lol: :lol: kar zadevo 'malo oteži'.


    Stranski plovec pri kajaku in ribolovu pomaga (triake uporabljajo za to, pa ene Hobie Island nekaj tudi), pa če si dober 'vrvohodec' gre tudi brez njih - in če ti gre, verjetno uživaš ko štirje, podobno kot je bilo videti na tistem posnetku.

    Ampak za nasplošno za na morje priporočati to - preden poskusiš, kar pa grestr je - pa najbrž ni.

    Poskusiti da - in izkušnja zna biti zanimiva, tudi s kakšnim plavanjem za ribo, ki te ujame vred...

    In potem od te izkušnje dalje.
@Pajer1
    Jaz ne bi verjel, da s SUP deske gre, dokler nisem videl posnetka, na katerega je dal grestr povezavo.

    Tam ima tista riba precej več kot 2 kg (omenja 47 funtov, kar je čez 20 kg). Če pogledaš, kako mu krivi palico, pa kakšno hitrost ima deska, ko ga riba vleče, pa kako hitro riba potegne v stran - in kako lepo hitro tisti na posnetku obrne desko tako, da se palica zelo redko tako upogne...

    Potem sem postavil vprašanja - in grestr si je nanje že poiskal odgovore. Pripravljen na prevračanje, ustrezno oblečen, hitro odpenjanje če treba...

    Verjetno še niso vsi optimalni, ampak bo pač iskal boljše.

    Skoraj gotovo to ni rešitev za vse, ki bi lovili ribe, ampak me prav zanima, kakšne bodo izkušnje naprej :wink: .
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
marenostrum
Viceadmiral
Prispevkov: 357
Pridružen: Pe Jan 10, 2014 19:51

OdgovorNapisal/-a marenostrum » Pe Jan 17, 2014 17:37

Če kdo vid uživancijo pri lovu iz supa, naj kar uživa. Ne pa prosim prepričvat, kok je dila bol stabilna od elana 401 ali mauga gumončka pa tut 4nm v eni uri, to pa je že mal heca.Sam surfam pa tut sup mi ni tuj.Tko da vem kok je. Zadost je škombra, katera udari ob prijemu pa se greš kopat.Kilska orada najprej proč vleče, pa prot teb in ti boš zraven lovil ravnoteže.Pr lovu na ribončke pa itak morš met našpanano vrvico brez dvigovanja pa skakajna svinca.Še tko mlad pa neumn ribon bo šelpapat h ribiču na elanu ali gumonu.

lp
grestr
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Po Jul 09, 2012 09:54

OdgovorNapisal/-a grestr » Pe Jan 17, 2014 18:36

Ja glej, če se bojiš bit moker, potem se pač drži super stabilnih in nezibajočih se gumonov in malih banj :)
4nm/h je turistična hitrost na rbiški dilu, pri race deskah gre čez 5,5 profiji še več.... Go gooogle ;)

Kar se tiče spina in njegovega mnenja da bi sel raje z kajakom..... pac je povedal svoje mnenje, sicer mal na blef, pa kaj pol. Al tistim z premalo prispevki ni dovoljeno kr neki na pamet govort?

Kayak fishing ni zgolj par entuziistov, pač pa zelo razvita industrija katera se z velikimi vlozki seli v SUP industrijo.
Sam izberem SUP namesto kayak predvsem zaradi udobja: lahko stojim, sedim, lezim, skacem v vodo. Tiste poze v kayaku moj kriz ne prenese vec kot uro, na SUPu sem bil 6 ur, pa se mi se ni kolcal po obali, sam sem mislu da bo Polanc kak spric ponudu, pa sem šou nazaj. Polanc hec, hec, hec pa tud na kayaku ne vem če se greš lahko kadarkol kopat.

Pajer vem da si precej sokriv za pomankanje rib v Jadranu :) lej tkole se zmenva, pokazi kje in kako se ujame 2kg riba, ne glede na znamko, pa bom vse veselo in skrbno posnel, potem pa zamenjava ti snemas, jaz lovim...... smeh in ribja vecerja zagotovljena :):)

Aja, a če se pade iz SUPa? Itak da se, pa kaj pol, splezaš nazaj gor pa greš naprej. Drugac pa, k bicikl, k znaš pol gre BP dokler se ne začnes kaj afnat pa novih trikov učit.....

Cheers
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Pe Jan 17, 2014 19:00

grestr napisal/-a:
Pajer vem da si precej sokriv za pomankanje rib v Jadranu :) lej tkole se zmenva, pokazi kje in kako se ujame 2kg riba, ne glede na znamko, pa bom vse veselo in skrbno posnel, potem pa zamenjava ti snemas, jaz lovim...... smeh in ribja vecerja zagotovljena :):)

Aja, a če se pade iz SUPa? Itak da se, pa kaj pol, splezaš nazaj gor pa greš naprej. Drugac pa, k bicikl, k znaš pol gre BP dokler se ne začnes kaj afnat pa novih trikov učit.....

Cheers


Rib je še zmeraj dovolj. Vztrajnost na vodi, prava oprema, čas, pozicija za ciljano ribo, vaba, razumevanje domačih za tvoj hoby program, lunine mene, plima-oseka, itd...

To, da padeš v vodo je še najmanj kar boli in peče. Izguba opreme je tukaj najbolj pereča!

LP

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Pe Jan 17, 2014 19:00

.

Tole pa postaja vrhunsko. grestr, zagovarja, jaz z veliko rezerve odobravam, naslednji, tako, še dovolj korektno pošiljajo sporočilo s tokom naprej, Marjan Tomki tudi z zelo širokim strokovnim pogledom odpira ribolov še s kajakom in vsaj 100 bralcev, ki se zabavajo ob našem pisanju.

EJ, pa je človek samo vprašal, če bi morda kdo bil pripravljen it v španovijo.

matic 99 napisal/-a:Sem strastni ribic ki ima zeljo po ribolovu s colna zato iscem nekoga ki ima v nasem morju privezan manjsi ribiski coln in bi ga bil proti placilu seveda pripravljen oddati za vikend ali dva na mesec .Lahko pa sem tudi solastnik ali kaj podobnega odprt sem za vse varijante vendar sem zainteresiran izkljucno za manjsi coln ki je primeren za ribolov colna ne bi uporabljal v poletnih mesecih julij in avgust.

Gregor


Še malo pa bomo pristali v temi šale.

LP

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Jan 17, 2014 19:50

:lol: Pajer1! Medtem se je še naslov teme zamenjal. :lol:
matic99 pa ne vem kam je izginil, upam da se ni s kakšnim SUPom kje potopil.

Sam kaj nam pomaga tole nakladanje, pa različne tehnike pa oprema in vabe..., če mi teh rib tudi od daleč ne bomo vidli, mogoče če bo sreča, tukaj na forumu :cry:
grestr
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Po Jul 09, 2012 09:54

aaa

OdgovorNapisal/-a grestr » Pe Jan 17, 2014 20:04

oprema je privezana oz. zaprta v diht plavajočih škatlah (tuperware)
men je vse za 1x vse skupaj zgolj rekreacija/sprostitev in pobeg pred pobesnelim svetom :D

drugače pa tuba je polna filmov:

meni najljubši

hmmm, pa se deska ni nekja velika vidt

tud z muharco gre
grestr
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 44
Pridružen: Po Jul 09, 2012 09:54

OdgovorNapisal/-a grestr » Pe Jan 17, 2014 20:10


Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 15 gostov