Spam prispevki na forumu

Obvezno preberi!!!

Moderator: moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Spam prispevki na forumu

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Okt 18, 2013 20:13

V zadnjem času na forumu večkrat pride do objave spam 'prispevkov' neželjenih reklam.

Ko jih vidi kdo, ki ima pravico urejanja tam, kjer se pojavijo, jih odstranimo.

Do takrat pa - prosim - imejte v mislih, da je tip, ki je kriv za ta spam, praviloma plačan od klika na povezavo v spam sporočilu in ne klikajte nanjo.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
bolid
Admiral
Prispevkov: 2659
Pridružen: Če Maj 29, 2008 18:56
Kraj: Novo mesto
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bolid » Pe Okt 18, 2013 21:01

Temu idiotu saummabomb sem poslal zs vendar ga še ni pogledal, kljub temu da je prijavljen na forumu in letijo njegovi spami sem gor.
Ure dnevi leta tečejo....
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Pe Okt 18, 2013 21:12

ejej...

za temi imeni ni ljudi. Te račune odpira program...
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Okt 18, 2013 22:26

Kot je napisal MM.

Problem je, da je treba ne le dati 'ban' tistim 'uporabnikom' - ali jih izbrisati, karkoli od tega je lažje, ampak tudi poskrbeti, da program ne bo potem vsakih nekaj sekund odprl novega uporabnika.

Če sicer avtomat (program) v kratkem času naredi nekaj milijonov profilov, forumov SW verjetno ne bo zdržal.

Neuspešno objavo program verjetno testira (in če bi jaz to napisal, bi potem odprl novega uporabnika), skoraj gotovo pa ne testira, ali že objavljene bedarije še obstajajo.

Zato se zdi, da nas ne zeza preveč, ko zbrišemo sporočila. Problem je le, da je za precejšen konec foruma moderator le admin in tam bedarije za zdaj ostajajo.

Možno bi bilo narediti tudi postopek (verjetno skripto), ki bi za 'uporabnike' s seznama vsakih nekaj sekund pogledala, če je kaj objav in umaknila najdeno. Potem bi imel admin (ali moderator) le še nalogo, da vsakega novega takega 'uporabnika' da na ta seznam.


Verjetno pa bo tudi treba narediti Captcha - torej da moraš prebereš nekaj 'pomečkanega' in moraš to vtipkati - ali dosedanjega zamenjati z zahtevnejšim, če obstaja in ga tole prebije - vsaj za to, da odpreš novega uporabnika. Potem avtomat ne bo mogel več narediti novega uporabnika.

To preživi kombinacija, da človek naredi uporabnika (in pride mimo Captcha), 'objave' pa lepi avtomat - ampak temu je kos postopek s skripto za umikanje.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

'Uporabnik' LICA

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Mar 21, 2014 10:52

@LICA
    Nastal je danes malo po drugi uri zjutraj.
Pridružen/-a: Pet Mar 2014 2:20

    Od tedaj dalje je 23 izvodov istega prispevka v različne teme, praviloma tri (v enem primeru štiri) prispevke v minuti.

    Vse poslano z c-24-18-200-123.hsd1.wa.comcast.net, za katerega kaže, da je ponudnik dostopa do interneta iz območja Seattle, država Washington, Združene države Amerike.

    Spam, verjetno okužen računalnik (zombie), ne oseba.

    Slike znajo vsebovati zlonamerno kodo, ampak v tu prilepljeni pregledovalnik ne najde nič takega. Za zdaj ne vidim, kakšno korist bi vsiljivec nameraval s temle dobiti.

When pulling the information for 24.18.200.123, we found that the organization tied to this IP is Comcast Cable. More details for 24.18.200.123 are displayed if available at the date of your request, which is March 21, 2014.

A more detailed IP address report for 24.18.200.123 is below. At the time you pulled this report, the time zone of 24.18.200.123 is America/Los_Angeles.

The current local time of 24.18.200.123 is 21.03.2014 02:19:24.

More IP details of 24.18.200.123 are shown below along with a location of the address on a map.
IP Lookup Result for 24.18.200.123
IP Address: 24.18.200.123
Host of this IP: c-24-18-200-123.hsd1.wa.comcast.net
Organization: Comcast Cable
ISP: Comcast Cable
City: Bellevue
Country: United States
State: Washington
Postal Code: 98005
Timezone: America/Los_Angeles
Local Time: 21.03.2014 02:19:24

    Vsi 'prispevki' vsebujejo le povezavo na sliko inmajo prazno polje za naslov - kjer v seznamu piše 'Naslov sporočila', je to zares naslov teme.
    Časi in teme:
Forum: Motorna plovila Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:22 Naslov sporočila: Evinrude 115
Forum: Jadrnice Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:23 Naslov sporočila: Musto HPX vs. Henry Lloyd Ocean explorer
Forum: Oprema plovil in vse kar paše zraven Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:23 Naslov sporočila: Obvezna oprema
Forum: Gumenjaki Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:23 Naslov sporočila: Nekaj vprašanj o gumenjakih
Forum: Navtični sejmi in dogodki Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:24 Naslov sporočila: Predavanje - Tehnike sidranja v teoriji in praksi
Forum: Pravila in zakoni Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:24 Naslov sporočila: Vinjete in ribolovne dovolilnice
Forum: Ribolov Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:24 Naslov sporočila: Lignjelov, sezona 13/14
Forum: Naša plovila Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:24 Naslov sporočila: Polančeva tafrišna
Forum: Razno v zvezi z navtiko Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:24 Naslov sporočila: Marina na otoku Krk- voda, elektrika
Forum: Mali oglasi Morjeplovcev Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:24 Naslov sporočila: P: Elan S 375
Forum: Navtične trgovine Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:25 Naslov sporočila: Trgovine za to in ono navtično
Forum: Vse kar ne spada nikamor Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:25 Naslov sporočila: Prepis na Hr. zastavo
Forum: Popravila, gradnja, obnova Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:25 Naslov sporočila: BIMINI TOP
Forum: Popravila, gradnja, obnova Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:26 Naslov sporočila: RF motnje na sonarju zaradi motorja.. (kako odpraviti)
Forum: Popravila, gradnja, obnova Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:26 Naslov sporočila: Solarni panel -> Dva MPPT kontrolerja -> vsak na svoj
Forum: Popravila, gradnja, obnova Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:26 Naslov sporočila: Alu. Vrata
Forum: Motorna plovila Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:27 Naslov sporočila: Prosim za vaše mnenje o čolnu
Forum: Motorna plovila Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:27 Naslov sporočila: čoln Hellwig
Forum: Jadrnice Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:27 Naslov sporočila: hoja po jamborju
Forum: Gumenjaki Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:27 Naslov sporočila: Mission-Craft
Forum: Sporočila članov Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:28 Naslov sporočila: "Prepucavanje" dveh naših članov... :)
Forum: Sporočila članov Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:28 Naslov sporočila: Novi člani se predstavijo...
Forum: Baza tehničnega znanja Objavljeno: Pet Mar 21, 2014 02:28 Naslov sporočila: Priklop sončne celice, akumulatorja, porabnikov in polnilnik

    Še malo pogledam, če najdem kakšno pravilo, od česa je bilo odvisno, v katere teme je to letelo, potem pa pospravim, kjer imam pravice.

    Edino najdeno pravilo je, da so bile teme aktivne v zadnjem času (tednu, dveh), ampak ni bilo objav v vse v tem času aktivne teme. Ni videti pravila po vsebini ali avtorjih tem in/ali prispevkov ne karkoli drugega, kar bi mi padlo v oči.

    Pobrisal, kar je v moji 'pristojnosti'.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
kekeck
Kontraadmiral
Prispevkov: 223
Pridružen: Po Jan 26, 2009 18:39

OdgovorNapisal/-a kekeck » Pe Mar 21, 2014 17:25

MT, hvala za skrb za urejen forum.
... potovanj ne štejem po prejadranih miljah ampak po krajih ki jih obiščem in ljudeh ki jih srečam ...
kristof
Poročnik fregate
Prispevkov: 63
Pridružen: So Jun 22, 2013 11:59

OdgovorNapisal/-a kristof » Pe Mar 21, 2014 17:35

Spam sporočila pišejo ponavadi "boti" oziroma skripte. To da ne boste klikali oglasov ne bo dosti pomagalo, saj tak bot deluje na več tisoč forumih in je to samo stvar statistike, kakšen procent jih že pritisne..(pa tudi če ne pritisne nihče, so backlinki po forumih plačljiva zadeva, zaslužki so lahko zelo visoki)

Kakorkoli, rešitev je captcha pri registraciji (če to ne pomaga pa še pri oddaji posta). Lahko je to samo serija več 20 vprašanj v slovenščini ki so trivialna odgovoriti za nekoga ki ni robot.. lahko je to slika kot je na veliko straneh
Tega ni treba na novo delati, saj za phpbb forum 100% obstaja tak mod že narejen, samo vgradi se ga v kodo po navodilih avtorja
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Mar 21, 2014 19:23

kristof napisal/-a:Spam sporočila pišejo ponavadi "boti" oziroma skripte. To da ne boste klikali oglasov ne bo dosti pomagalo, saj tak bot deluje na več tisoč forumih in je to samo stvar statistike, kakšen procent jih že pritisne..(pa tudi če ne pritisne nihče, so backlinki po forumih plačljiva zadeva, zaslužki so lahko zelo visoki)

Res je, večino spama pišejo taki ali drugačni avtomati, programi - in skriptni jeziki so pač zelo znani in zato je zares veliko skript.

Zanimivo mi je bilo, da v 'prispevku' nisem našel nobene druge povezave nazaj, razen za prikaz slike, da pa bi kdo meril število prikazov slike - kot je ta - in za to dobival plačilo, še nisem naletel.

Običajno je šlo plačevanje za oglede reklame, ki ni bila samo taka mala slika, zato sem tudi razmeroma skrbno pogledal, če v sliki ni kaj aktvinega, kar bi skušalo kaj naložiti na računalnik tistega, ki odpre prispevek, pa nisem našel nič takega.

Sploh je po mojem rak-rana internetne 'reklamerske' 'industrije' enostavno to, da se plačujejo ogledi (dejansko celo le dostopi računalnika do) reklam, namesto da bi se plačevali nakupi zaradi ogledov.

V naslednjih dneh bom imel verjetno (tudi) o tem priliko povprašati (dosegljivih mi bo nekaj ljudi od Sophos-a).

kristof napisal/-a:Kakorkoli, rešitev je captcha pri registraciji (če to ne pomaga pa še pri oddaji posta). Lahko je to samo serija več 20 vprašanj v slovenščini ki so trivialna odgovoriti za nekoga ki ni robot.. lahko je to slika kot je na veliko straneh
Tega ni treba na novo delati, saj za phpbb forum 100% obstaja tak mod že narejen, samo vgradi se ga v kodo po navodilih avtorja


Captcha ni brez stranskih učinkov. Po eni plati je problem pri slabovidnih, po drugi plati kompliciranje pri oddaji uporabniku žre čas.

Sicer kolikor vem admin - že nekaj let, pa se mu noče iziti - načrtuje menjanje različice foruma, in v novejši naj bi bilo marsikaj takega že 'out of the box'.

Tole tu na forumu je kot tu pa tam kakšna kaplja, zunaj je pa podobne solate naliv za nalivom. Glede na 'kamenodobni' SW, na katerem teče forum, sta admin in mislim da Sajo naredila tako dobro, da se bolje že težko da.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » Pe Mar 21, 2014 19:56

MT, daj jim kontra. Ulet na njihov page in jim s svojimi "kratkimi" prispevki zabij server :P
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
kristof
Poročnik fregate
Prispevkov: 63
Pridružen: So Jun 22, 2013 11:59

OdgovorNapisal/-a kristof » So Mar 22, 2014 07:59

Ogledi slik se res ne plačujejo direktno, ampak ko naredi "bot" povezavo z sliko na tvoji strani si zviša ranking svoje strani v googlu. Namreč razlog da je google takrat uspel z svojim brskalnikom je bil, da je strani ocenjeval glede na backlinke.. Princip je tak, več strani kaže na tvojo stran bolj pomembna bo in višje na lestvici v googlu bo..

No tukaj je pa fora, če hočeš ti to narediti na pošten način traja leta in leta, drugi način je plačati skripterjem da te umetno povzdignejo na vrh google lestvice

Captcha je problem za slabovidne, samo se lahko to reši da se da serijo vprašanj, ki jih skripta rotira, namesto slikice

Glede menjavanja pa je to res zelo enostavno nadgraditi na naslednjo verzijo, vsi podatki se exportajo, če želite sem pa pripravljen ponuditi pomoč..
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Mar 22, 2014 08:08

@kr en
    Če bi to pomagalo, bi jim človek tja prelil pol youtube, pa ni pes, da ne bi počepnil. Če samo kihnem na youtube, je tega več kot moj najdaljši prispevek tu.

    Ampak ne bi pomagalo. Zakaj ne bi, je pa zgodba, katere večji del ni več zanimiv za tu.
@kristof
    Hvala za pojasnilo. To z rangiranjem zaradi povezav je nekaj, s čimer moje sklicevanje (tako slike s povezavami pod njimi kot povezave sicer) tudi povečuje rang morjeplovčevih zadetkov na google iskalniku in je še en od razlogov za povezave v mojih prispevkih.

    Domnevam sicer, da ima google že dolgo skripte, ki poskušajo prepoznati bot-based povezave, zato spamerji po svetu zaposljujejo ljudi, ki odpirajo 'domače internetne strani', ki imajo povezave na tiste internetne strani, ki bi jim radi zvišali verjetnost zadetkov. Ampak tudi ti se se začnejo ponavljati, kar je spet - pogojno - prepoznavano, kar se da spet umakniti iz rangiranja...

    In kot za spam na splošno so kriteriji in tehnologije filtrov vse prej kot perfektni.

    Kot sem zapisal, morda izvem kaj novega v torek.

    Kar zadeva menjavo različice programske opreme foruma... Postopek je pred nekaj časa že enkrat bil v teku, pa se je zapletlo in je na koncu admin pustil na stari različici. Ne spomnim se, kaj je bilo (jaz tudi nisem sodeloval). Več o tej plati pa na ZS.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti