Vleka čolna na prikolici

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4387
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Po Jul 02, 2012 23:40

tomaz_slo napisal/-a:Če imaš v homologaciji dovoljeno maso vlečenega vozila vsaj 1300kg, potem bo modri moral na dopolnilni tečaj :D Pa tudi v tem primeru ne bi smel peljati niti s kategorijo E :idea: ... A nista bila modra v paru? :shock:


Očitno si nabasu na onga ki obvlada abecedo, kolega "matematik" pa je šel na sekret :lol: ne sekiraj se in bodi vesel da je matematik opravlju veliko potrebo, ker drgač bi ti še globo v številkah napisal če bi se taprav cajt vrnil :lol: :lol: :lol:
https://medisken.si
Uporabniški avatar
Bostjan11
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Ne Maj 29, 2011 19:37

OdgovorNapisal/-a Bostjan11 » To Jul 03, 2012 08:21

V homologaciji imam, da lahko vlečem 1600kg.

Samo ni prijetno, ko se voziš 14 ura na 36 stopinjah in prideš na slovensko mejo in naletiš na plavega, ki ne pozna zakonov in te želi nekaj prepričat, da na koncu sam ne veš ali si ti nor. Od zdaj naprej imam vedno sprintan zakon ,kar tudi priporočam vsem ostalim.
Glastron 177 sx , Volvo penta 3.0 Gs
Uporabniški avatar
Savo1953
Admiral
Prispevkov: 956
Pridružen: Če Jan 22, 2009 13:32
Kraj: Škofljica - Kvarner (Duga uvala)

OdgovorNapisal/-a Savo1953 » To Jul 03, 2012 08:52

Običajno zagovarjam svoje bivše kolega, ampak, če je res tako, kot si napisal, bom samo sklonil glavo in modro molčal...
Kdor hoče, najde pot, kdor noče, najde izgovor.
pale
Admiral
Prispevkov: 1901
Pridružen: Pe Okt 19, 2007 06:34
Kraj: ˇljubljana

OdgovorNapisal/-a pale » To Jul 03, 2012 08:59

Bostjan11 napisal/-a:V homologaciji imam, da lahko vlečem 1600kg.

Samo ni prijetno, ko se voziš 14 ura na 36 stopinjah in prideš na slovensko mejo in naletiš na plavega, ki ne pozna zakonov in te želi nekaj prepričat, da na koncu sam ne veš ali si ti nor. Od zdaj naprej imam vedno sprintan zakon ,kar tudi priporočam vsem ostalim.



ali lahko prlimaš povezavo ali sprintano da bi še kdo skopiral
Uporabniški avatar
Bostjan11
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Ne Maj 29, 2011 19:37

OdgovorNapisal/-a Bostjan11 » To Jul 03, 2012 09:23

Poslal sem tudi mail na policijo, da mi razložijo zakon. Ko mi odgovorijo bom še dodal screen tega emaila.

Povezava do zakona o voznikih.
56. člen je tisti, ki razlaga to področje.

http://www.uradni-list.si/1/content?id=101703
Glastron 177 sx , Volvo penta 3.0 Gs
Uporabniški avatar
PogachnyK
Admiral
Prispevkov: 742
Pridružen: Ne Feb 26, 2012 11:09

OdgovorNapisal/-a PogachnyK » Ne Apr 13, 2014 17:34

L.P.

V homologacijskem kartončku nimam zapisane NDM za nezvirano priklopno vozilo (pač nič ne piše) Za NDM z naletno zavoro pa imam vpisano 1500kg( centralna os)

Ali to sedaj pomeni, da ne smem vleči prikolice brez naletne zavore z NDM 750kg?

Ke opažam, da tudi veliko avtomobilov nima opredeljeno, koliko je je max obremenitev vlečne naprave (navpično) in potemtakem to pomeni, da na kljuki ne smeš prevažati nosilcev za kolesa?

Tipični primer "maetsral9"
Slika
Hvala na razumevanju
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Ne Apr 13, 2014 17:59

Takrat, ko sem jaz opravljal izpit, je veljalo, da je lahko masa vlečenega vozila polovica teže vlečnega vozila (a le do 750 kg)

Vertikalno obremenitev ti določa vlečna naprava (mislim, da se ta podatek ne vpisuje v homolomo)
https://vodovod-rh.si/
bats
Kapitan
Prispevkov: 184
Pridružen: To Jun 12, 2012 08:01
Kraj: Gorenjska

OdgovorNapisal/-a bats » Po Apr 14, 2014 14:28

@PogachnyK
v homologacijskem kartončku ti lepo piše:
O.1.3 zavran priklopnik max. 1100 kg, O.2 nezaviran priklopnik 570 kg.Vertikalno obremenitev določa po eni strani vozilo, ki je višja od vlečne naprave in po drugi strani sama vlečna naprava.Običajno imaš poleg oznake kljuke vpisano tudi vertikalno obremenitev(Z.2, Z.2.1), verjetno si kljuko naknadno vgradil in imaš podatke vpisane na drugi strani kartončka.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Apr 14, 2014 15:52

Ja, malo je avtomobilov, vsaj takih bolj civilnih, s katerimi smeš vleči tiste ta poceni Baumax prikolice, 750kg brez zavore
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
PogachnyK
Admiral
Prispevkov: 742
Pridružen: Ne Feb 26, 2012 11:09

OdgovorNapisal/-a PogachnyK » Po Apr 14, 2014 18:23

No pa zadevo še malo zakoplicirajmo...


Moj Citoren c5 je star 10 let, in ker takrat še ni bilo potrdil o skladnosti (A4 homologacija) so bile samo izjave o ustreznosti (tisti mali kartonček)

In ker se v izjavo o ustreznosti ni vpisevalo toliko podatkov, se je tam plahko vpisala le max teža, ki jo lahko vlečeš.

Primer:
Slika

Meni je verjetno pisalo pod NDM PRIKLOPNEGA VOZILA 1500kg, ta podatek pa vpisalo v izjavo o ustreznosti pod 0.1.3. (Zavirani priklopnik s centralno osjo.


Verjetno, je najbolje iti na policijo vprašat, kako je s temi zadevami, vendar se tu točno vidi, da ljudje na homologacijah nimajo pojma kam vpisat kak podatek.

Homologacijo sem moral spremeniti, zaradi vpisa vlečne naprave.
Hvala na razumevanju
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2527
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Po Apr 14, 2014 19:06

No, če nimaš tu notri napisano dovoljeno maso priklopnika brez zavore, jo imaš pa v navodolih od avta in verjetno bodo šli takrat, ko boš koga razsul, to gledat..
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
PogachnyK
Admiral
Prispevkov: 742
Pridružen: Ne Feb 26, 2012 11:09

OdgovorNapisal/-a PogachnyK » To Apr 15, 2014 12:53

Ja evo v "knjigici" piše 750kg :D :D

Dobro vesel kot radio. Ker za limuzine piše 730. Za karavane pa 750.
Hvala na razumevanju
bats
Kapitan
Prispevkov: 184
Pridružen: To Jun 12, 2012 08:01
Kraj: Gorenjska

OdgovorNapisal/-a bats » To Apr 15, 2014 13:11

kar se tiče predpisov, je v splošnem brez zavore dovoljena vleka do 750 kg, razen če ni navzdol omejeno z samim vozilom (kot primer zgoraj), koliko pa je dovoljena vleka zaviranega priklopnika pa je obvezen podatek v hom. kartončku (stari ali novi) oz. se da podatek razbrati iz max. dovoljene mase skupine vozil minus max. dovoljena tehnična masa vozila.

Dodal, uredil pajer 1, moderator

prosim če popraviš zadnjo skrajšavo besede oz. napišeš celo, ker teh. ima lahko večpomenskost.
Po SSKJ pa je :

teh. = tehnika


LP, Pajer1
bats
Kapitan
Prispevkov: 184
Pridružen: To Jun 12, 2012 08:01
Kraj: Gorenjska

OdgovorNapisal/-a bats » To Apr 15, 2014 13:38

dovoljena tehnična masa vozila.
ktjt
Kapitan
Prispevkov: 167
Pridružen: Sr Apr 04, 2012 21:36

OdgovorNapisal/-a ktjt » To Jun 21, 2016 16:59

Bostjan11 napisal/-a:Pozdravljeni,
Da ne bom odpiral nove teme bom kar tukaj napisal.

Prosim bi, če mi lahko kdo razloži 21 odstavka 56. člena Zakona o voznikih

56. člen
(21 odstavek: Imetniki vozniškega dovoljenja za vožnjo vozil kategorij B, C1, C, D1 ali D smejo voziti motorna vozila navedenih kategorij tudi, kadar so jim dodani lahki priklopniki. Imetniki vozniškega dovoljenja za vožnjo vozil kategorije B smejo voziti motorno vozilo te kategorije tudi, kadar mu je dodano priklopno vozilo, ki ni lahki priklopnik, če največja dovoljena masa skupine vozil ne presega 3.500 kg in taka skupina vozil ne posega v pravila o homologaciji vozil...)

, ker ne vem ali ga narobe razumem ali naši policaji na mejnih prehodih ne poznajo zakonov.

V soboto, ko sem se vračal z morja je policaj zahteval od mene E-kategorijo, ker sem vozil priklopno vozilo z dovoljeno skupno maso 1300 kg. Trdil mi je, da lahko z B- kategorijo vozim samo lahki priklopnik do 750Kg. Prikolico sem vlekel z avtom, ki ima NDM 2010 kg.
Torej skupna masa priklopnega vozila in vlečnega vozila ni presegla 3500 kg.
Po 15 minutah ko sva trdila vsak svoje mi je vrnil dokumente in rekel, da to kaj delam je zagrožena kazen 250 eur in da naj si še enkrat preberem zakon.

Hvala za odgovor.


Torej, ker so si mnenja malo različna in tudi policaji ne vedo prav točno kako in kaj, zanima še mene.
V homologaciji imam NDM skupine vozil 3415 kg, masa vozila pa je 1460 kg. Torej teoretično lahko vozim prikolico z naletno zavoro (ni lahek priklopnik) do višine 1955 kg?
Mi pa še piše v homologaciji največja tehnično dovoljena masa priklopnega vozila za priklopnik s centralno osjo je 1400 kg. Kaj je torej tista max. masa, ki jo lahko vozim?

Čoln Stingray 195cs, avto Audi A3 sportback 2.0.

Hvala za odgovore.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov