MINI DIVIG SET

Vas poleg navtike zanima še potapljanje? Vprašanja o apnei in potapljanju z avtonomnimi napravami lahko zastavite tukaj.

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Avg 20, 2014 22:37

ljubo napisal/-a:Nasvete kaki so potapljaški inštruktorji in kako hitro pod vodo umreš. res se čudim, da ni več potapljačev mrtvih ..........
Tema je namenjena kako spravit set za potapljanje skupi in ga varno uporabit. Te dni sem ogromno prebrskal in spraševal okoli. Spravljam še drobne stvari skupaj in ko bom videl če vse funkcionira bom podal mojo rešitev.
Pa zares lep večer.

Upam, da ne iščeš bližnjic Ljubo in boš res opravil tečaj... zaradi sebe, ne zaradi mene. Tam te bodo med drugim naučili tudi to, da se NIKOLI ne smeš potapljati sam, kakšen je postopek pred potopom itd, itd.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Sr Avg 20, 2014 22:46

.

ljubo napisal/-a:

V družini imam štiri potapljače



.

Halo, nas malo hecaš?

Saj nas in našega mnenja ne potrebuješ!

Kar doma razčistite po PADI-ju, "Madiju, Zmagiju" in veselo pod vodo, ...., ker po CMAS-u ne boste prišli daleč. Šola CMAS je zame resna zadeva. Šolanje, ki te resno pripravi na podvodno delo, užitke lebdenja, na opazovanje drugačnega sveta.

Enkrat sem že napisal, da pri potapljanju ni veliko maneverskega prostora, ko krenejo stvari po svoje. Oz. ga ni nič, skoraj nič. Do dve minuti zdrži povprečen človek pod vodo brez vdiha. Dodajmo še osem do deset minut, ko je oživljanje še kolikor toliko uspešno in to je to. Živ ali pa mrtev. Nekaj vmes ne obstaja. Toliko časa se pije ena kavica, morda malo pivo, bevanda. Tako tanka je črta med življenjem in smrtjo pod vodo.
Poškodb pri potapljanju skoraj ni. Kakšna odrgnina na kamnih je največ kar te doleti. Ni zlomov, hematomov, amputacij, ...... ni bivakiranja in čakanja na reševalno ekipo, ni nikogar, ni nič, nič več, te ni.

Benjamin Gorkič, Vrhovec Tomo, ...... potapljači, ki so že v onostranstvu. Veliko premladi so odšli v večna lovišča. Oba dobro poznal.
Res pa je tudi to, da se ravno ta trenutek ogromno potapljačev na svetu potaplja in ne bodo umrli. Le zakaj? Zato ker se držijo pravil!
Recimo, na primer, da se zopet odpravite na vašo ljubo morsko lokacijo z avtomobilom. Kako in koliko se držite pravil? Ne bi prišli daleč, če bi odpeljali po levi strani ceste, če ..... ne veste kaj je prav, ker niste opravili šolanja.

Tebi kr3mn1 , pa priznanje za napisano.

LP

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
mato
Admiral
Prispevkov: 815
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

OdgovorNapisal/-a mato » Sr Avg 20, 2014 23:01

kr3mn1 napisal/-a:plavanje na površini v močnem vetru ni možno dlje časa, ker se utopiš v lastni tekočini. Nad morjem zaradi močnega dežja ali vetra tvori slan aerosol (meglica) katera povzroči zasoljenost pljuč...le ta pa izzove izločanje vode v pljuča in sapa postaja vedno krajša. Dihalko obvezno s seboj.
.


Najprej nisem potapljač, seveda pa imam masko in dihalko za firbcat pod vodo.
Me pa sedaj zanima čisto iz tehničnega vidika kako ti pri aerosolu pomaga dihalka.
- Ali je plast aerosola tako tanka, da ti dihalka mesto sesanja dvigne nad aerosol.
- Ali se v cevki izloči kapljevinasta tekočina od zraka in tako vdihuješ čisti zrak?
Mato :wink:
Uporabniški avatar
ljubo
Admiral
Prispevkov: 1206
Pridružen: To Mar 09, 2010 07:36
Kraj: NOVA GORICA

OdgovorNapisal/-a ljubo » Če Avg 21, 2014 07:24

Res se opravičujem. Ne hecam se. Pa tudi komentiral ne bom več ker vidim, da je brez smisla.
Spoštujem tebe pajer1 spoštujem tudi kr3mn1, vaša opozorila in dobro mi je znano kaj govorita. Na žalost pa ne razumeta kaj hočem povedat.
Pajer1 kljub vsemu sem tu pisal, ker sem hotel še tu slišat mnenje.
Očitno tu na forumu ne dobiš tistega, kar človek želi oziroma, da ga mora kdo opljuvat. Kar poveš obrnejo v negativo in zajebancijo. Vsak se čuti ogroženega kar je odraz današnje družbe.
Pa resnično imejte se lepo.
pomisli in zgodilo se bo
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Avg 21, 2014 07:31

Ne vem zakaj si užaljen Ljubo? A res ne vidiš, da ti hočemo samo dobro?

Očitno so ti bolj pri srcu nasveti v stilu: ni panike, nič se ti ne more zgoditi, kar potapljaj se.... tečaji so brez veze, samo denar boš stran metal :roll:
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Če Avg 21, 2014 08:14

mato napisal/-a:
kr3mn1 napisal/-a:plavanje na površini v močnem vetru ni možno dlje časa, ker se utopiš v lastni tekočini. Nad morjem zaradi močnega dežja ali vetra tvori slan aerosol (meglica) katera povzroči zasoljenost pljuč...le ta pa izzove izločanje vode v pljuča in sapa postaja vedno krajša. Dihalko obvezno s seboj.
.


Najprej nisem potapljač, seveda pa imam masko in dihalko za firbcat pod vodo.
Me pa sedaj zanima čisto iz tehničnega vidika kako ti pri aerosolu pomaga dihalka.
- Ali je plast aerosola tako tanka, da ti dihalka mesto sesanja dvigne nad aerosol.
- Ali se v cevki izloči kapljevinasta tekočina od zraka in tako vdihuješ čisti zrak?


to je tisti pršič ali meglica, ki je od vodne površine visoka nekih 10 cm. Sedaj ko plavaš, veš da nisi do pasu iz vode temveč tik ob gladini z usti. Dihalka ti dvigne nivo za tistih 25cm, kar pomeni da dihaš iznad meglice. Kar pomeni, da ne (večino plavalnega časa vsaj) vdihuješ meglice slane vode. Pluča so tehnično gledano malomanj kot odprta rana prekrita s sluzjo - zato si za primer vzemi doma zrezek, ga posoli in pusti v krožniku 10 minut, pa ti bo efekt približno jasen. In ker pljuča niso oživčena, razen kratke sape ne čutiš nič drugega.

V morjeplovstvu je na primer Lebič (veter), le ta tako "lepo" lomi valove, da če padeš z barke, katera je tudi rahlo hendikepirana zaradi vetra, imaš lahko resne probleme.

lp

lp
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Če Avg 21, 2014 08:27

ljubo napisal/-a:Res se opravičujem. Ne hecam se. Pa tudi komentiral ne bom več ker vidim, da je brez smisla.
Spoštujem tebe pajer1 spoštujem tudi kr3mn1, vaša opozorila in dobro mi je znano kaj govorita. Na žalost pa ne razumeta kaj hočem povedat.
Pajer1 kljub vsemu sem tu pisal, ker sem hotel še tu slišat mnenje.
Očitno tu na forumu ne dobiš tistega, kar človek želi oziroma, da ga mora kdo opljuvat. Kar poveš obrnejo v negativo in zajebancijo. Vsak se čuti ogroženega kar je odraz današnje družbe.
Pa resnično imejte se lepo.


Želje poveš natakarju v birtiji in ti jih za določeno ceno izpolni.
Tule pa ni želja, ampak upoštevanje zakonitosti.

Takle mamo, hehehehehe! ljubo, samo razpravljamo in v mojem pisanju ni zajebancije, lastnega ega in podobno.


Moje videnje okoli tega pisanja je samo v tem, da ne moreš rizičnih dejavnosti početi brez znanja o nevarnostih.
Tam spodaj ni odstopa, kot npr. pri smučariji! Daš smuči na ramo in peš, po riti dričaš v dolino, če ne gre, če je prenevarno. Če se zaplezaš v steni, .....

Ostanimo pri temi.

Velikokrat pri dejavnosti potapljanja nastopi stanje nepravilnega dihanja.

Vzeto z neta: Citirano!

Napake pri dihanju
Najpogostejša in zelo nevarna napaka je hiperventilacija:

Hiperventilacija = forsirano hitro dihanje z močnimi izdihi: povzroči padec parcialnega tlaka CO2 v krvi (preveč CO2 izločimo z dihanjem). Ker je večia dihalnih receptorjev občutljiva na raven CO2 v krvi, oziroma kislost krvi, ki je v direktni povezavi z CO2 to pomeni, da v kri in do celic dejansko pride manj kisika kot pa je potrebno. Znižanje CO2 povzroči še zožanje (konstrikcijo) kapilar in eritrociti z oksihemoglobinom se sploh ne morejo prebiti do tkiv in celic, da bi ji oddali potrebni kisik. Hiperventilacija povzroči vrtoglavico in v končnem stadiju nezavest zaradi možganske hipoksije (premalo kisika v možganih).



Še veliko se da napisat!

Pa prosim brez nekih ocen kaj je kdo! Tukaj smo zaradi širjenja znanja in dobrega počutja.

ljubo napisal/-a: Vsak se čuti ogroženega


Nič, nisem in se ne počutim ogroženega, samo povem, oz. napišem kar vem.

LP

.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Če Avg 21, 2014 08:40

pajer1:

jaz mislim da je pri amaterskih potopih največja bojazen barotravma pljuč.

Pljuča imajo nek volumen 4-5 litrov velik (ne bomo sedaj razčlenjevali rezidentalni, aktivni etc..), pri polnih pljučih se lahko volumen preko mere poveča samo za nekih max. 15 procentov.

Razdelimo tlačne cone. Absolutni tlak na vodni gladini znaša 1 bar

1 meter globine 1.1bar
2 metra globine 1.2 bara
3 metri globine 1.3 bara
4 metri globine 1.4 bara
.
.
.

jasno razvidno iz napisanega, da če vdihnem na 2h metrih na polno iz jeklenke, nisem navajen avtomatsko v kritični situaciji ali pri dvigu spustiti zrak ven, da imam poškodbo pljuč. pri 2h metrih! in ne, ne gre sam ven, ker je zapiralni del v vratu močnejši od tega. da se nekdo dvigne iz petih metrov pri polno zajeti sapi iz jeklenke - bo vesel če ne bo trajni invalid.

Na bazenih se dogajajo že te poškodbe, na morju še toliko prej. Meni ni smešno, zato pa toliko "težim".

ljubo:

nobeden se ne čuti ogroženega, grozno je gledat kako nekdo sili v lastno nesrečo. jaz pa sigurno bi se jih našlo še ene par ti zastonj odpredavam kaj in kako, pa boš na koncu videl, da le ni mačji kašelj. in se boš primerno temu, če bo želja še vedno tu, tudi šel izobrazit.

lp, david
Uporabniški avatar
ljubo
Admiral
Prispevkov: 1206
Pridružen: To Mar 09, 2010 07:36
Kraj: NOVA GORICA

OdgovorNapisal/-a ljubo » Če Avg 21, 2014 09:19

ljubo napisal/-a:uf crknit lih ne mislim mam v načrtu še kar nekaj let živet. Sam sem povprašal inštruktorje in potapljače za nasvet. Povedal sem jim kaj želim oni pa so mi lepo svetovali. Pomagajo mi spravljat opremo skupaj tako, da bo ustrezala vsem predpisom in seveda inštrukcije oziroma tečaj za moje potrebe.
Lepo počasi se daleč pride in mislim, da je le pametno nastavit in vse se da in še veliko let se bomo srečali ob vrčku piva.

Nisem užaljen le ne da se mi pregovarjat. To sem napisal že na vrhu. Zavedam se tudi da sem tak kot sem.
David hvala za ponudbo nikoli se ne ve. Nič danes v življenju ni zastonj pa čeprav mislimo tako. Kar daš to dobiš.
pomisli in zgodilo se bo
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Avg 21, 2014 09:28

Glej Ljubo mi (in tvoji prijatelji potapljači) ti lahko na dolgo in široko pojasnjujemo, kaj vse je pomembno pri potapljanju, ampak če se ne boš tega naučil v praksi, ti ne bo nič pomagalo, ker boš pol stvari pozabil. Zato pa na tečaju te stvari stalno ponavljaš in vadiš... da ti pridejo v kri. V paniki pod vodo se verjetno ne boš spomnil, kaj so ti razlagali Pajer1, kr3mn1, H2O in tvoji prijatelji potapljači... spomnil se boš pa, kaj si stokrat naredil in ponovil na tečaju.

P.S. Predlagam, da se organizira skupni potapljaški tečaj za morjeplovce, ki jih to zanima. Mi imamo še enega kandidata v družini :wink:
mato
Admiral
Prispevkov: 815
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

OdgovorNapisal/-a mato » Če Avg 21, 2014 10:31

kr3mn1


Hvala za odgovor.
Mato :wink:
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Če Avg 21, 2014 10:46

a vi tekmujete kdo bo večji roman napisal, pa kdo bo večkrat ponovil že napisano ?
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Avg 21, 2014 10:47

Slabo vreme je, pa nam je dolgcajt :wink:
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Če Avg 21, 2014 10:49

KJE ?
Pri nas je Sonce ! je pa res ponoči je malo deževalo...
SlikaSlika

“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
nr7120
Poročnik fregate
Prispevkov: 65
Pridružen: So Maj 05, 2012 12:19

OdgovorNapisal/-a nr7120 » Če Avg 21, 2014 11:36

Torej, brez ustreznega tečaja prste vstran...
Nazaj k temi: v werkhof marine sem videl tocno taksen set za 499, vkljucno z torbo kamor je vse zapakirano. 2l jeklenka. Malo drago, vendar je oglasevano tocno za to za kar je bila tema odprta
Seveda pa zraven popust za par urni tecaj potaplanja.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti