And the winner is...

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Po Avg 25, 2014 22:02

Pa dobr no spet dve strani klobasanja... jutr grem glisirat čez eno bojo, da vidm kaka je kazn OK ?
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
mato
Admiral
Prispevkov: 817
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

OdgovorNapisal/-a mato » Po Avg 25, 2014 22:05

Mato :wink:
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Avg 25, 2014 22:40

a ste vi vsi izpit kupili al ga mate že 50 let pa takrat še ni blo boj? 50 metrov od boje je cona kjer se ne sme pluti! dokler je na gladini samo boja in nobenega potapljača, ne sme tudi pobiralni (ekipni) čoln do boje (potapljač pod gladino, deka, varnostni postanek, etc).

to znanje je temeljni POGOJ da sploh dobiš dovoljenje oz. izpit za voditelja čolna.

in koliko mora bit boja velika? dovolj če toliko kot človeška glava, samo da je oranžne barve. če ne vidiš buče od nekega plavalca, ti tudi boja vpadljive barve ne pomaga.
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Po Avg 25, 2014 22:43

MT, še ni plul, on je bolj teoretik :twisted:
SlikaSlika

“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Avg 25, 2014 22:47

@mato
    Slika

    Dal tudi povezavo na tole v kazalo BZ, ampak firefox v temle tudi še ne najde niti dela besede "pota", ne le 'potapljaška boja'. Kar se tega tiče, smo še pri iskanju...

@Tex
    Ena od razlik med nama pri "nakladanju" je, da je moje "nakladanje" v manj prispevkih, ki so pa zato daljši, ti pa imaš kup prispevkov v kupu tem, in pri tem v večini zezaš.

    Med mojimi je morda tretjina daljših, on od teh morda še tretjina dolgoveznih, dlakocepskih... In v tejle temi je najbrž nekaj takih - v odgovor marenostrumu. Ampak izkazalo se je, da ni bilo brez koristi.

    Če te 'klobasa' moti, jo tudi mirne duše preskočiš, enako kot lahko tisti, ki jih motijo tvoji, te preskočijo, razen če ti uspe, da zavedeš tudi ostale v temi.

    Tako testiranje z glisiranjem čez bojo, kot ga omenjaš, ti pa močno odsvetujem.


    Ne nameravam se sicer v naslednjih dneh potapljati v hrvaškem morju, ampak tole je bilo čisto dovolj.

    Če ti tako zares ravnaš in ne samo nakladaš in provociraš, bi bilo veliko bolje, če bi bil ti samo teoretik.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Avg 25, 2014 23:15

kr3mn1 napisal/-a:a ste vi vsi izpit kupili al ga mate že 50 let pa takrat še ni blo boj? 50 metrov od boje je cona kjer se ne sme pluti! dokler je na gladini samo boja in nobenega potapljača, ne sme tudi pobiralni (ekipni) čoln do boje (potapljač pod gladino, deka, varnostni postanek, etc).

to znanje je temeljni POGOJ da sploh dobiš dovoljenje oz. izpit za voditelja čolna.

in koliko mora bit boja velika? dovolj če toliko kot človeška glava, samo da je oranžne barve. če ne vidiš buče od nekega plavalca, ti tudi boja vpadljive barve ne pomaga.


Dve strani nazaj sem najprej po spominu napisal 50 m, potem pa šel preverjat.

Google v Slo ni našel predpisa, kjer je razdalja zapisana, jaz potem z iskalnikom na straneh o zakonih tudi še ne. Tudi ne, ali je prepovedano glisiranje, plutje na motorni pogon, plutje s hitrostjo večjo od določene (jadrnica lahko glisira), ali je dovoljeno plutje z gumenjakom na vesla (logično bi bilo da, kaj pravi zakon pa še ne vem...).

Na povezavi na tisti strani med drugim piše
Under state law, boaters must make reasonable efforts to stay 300 feet away from divers-down flags in open water and 100 feet away in rivers, inlets, and navigation channels. Boaters approaching flags closer than these distances must slow their boat to idle speed, or the minimum speed necessary to maintain forward motion and maneuverability.

Kot vidiš, govori o približevanju bližje od te razdalje z 'idle speed', pa mi ni jasno, ali jim je dovoljeno 'brez gasa' ali 'z ugasnjenim motorjem' ali 'v prostem teku', še posebej, ker govori o 'minimum speed necessary for maneuverability. Moj pogojni refleks je, da mora propeler stati, in zaradi murphy-ja da mora tudi motor stati. Ampak kako pri stoječem motorju zagotavljati, da bo krmilo še delovalo, če nisi zasidran (tok, plimovanje...)

Potem sem šel preverjat, kaj bi pisalo v našem zakonu.

Slovenskega zakona, ki to predpisuje ne najdem, svojega priročnika tudi ne, in sem po tem v tistem prispevku - popravil ali pokvaril - na ok. 100 m.

http://www.h2oteam.com/apnea/oprema/?id=36 v zgodbi za svarilo omenja obvezo uporabe boje in razloge, ne pa razdalje, niti predpisa. Če sem natančen celo omenja, da je boja predpisana na hrvaškem... Morda Slo predpisa o tem dejansko ni.

Lahko ti, kr3mn1, navedeš vir?
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne Po Avg 25, 2014 23:28, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Po Avg 25, 2014 23:20

MT, za razliko, so moji hitreje berljivi ;)
SlikaSlika

“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Avg 25, 2014 23:23

v snovi za voditelja čolna je napisano. Se pravi v pomorskem pravu.

to je ja morjeplovski forum, potapljaški ni (naj tudi ne bo, luknje v čolnih niso zaželjene)
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Avg 25, 2014 23:44

@Tex
    Ja, nekateri... Čeprav včasih tako prepričljivo napišeš kakšno neumnost, kot tamle zgoraj, da mora človek razmisliti, ali misliš resno ali ne. In to ne gre več hitro, pa še prepričan nisi.

    Tudi kadar ti uspe koga sprovocirati, napisano ni nič hitreje berljivo, kot to, kar napišem jaz.

    Tudi 'jutri pa res' piše šale. Precej je boljših od tvojih zbadanj - predvsem pa so v primerni temi za to.
@kr3mn1
    Priročnik za voditelja čolna ni avtoritativen (ni zakon, ni predpis...). Če bi mi bil zdajle dosegljiv, bi pogledal, na katere vire se sklicuje.

    Pravila za izogibanje trčenjem na morju si je izmislila IMO, ampak kolikor vem, imajo pravno veljavo v naših vodah zato, ker so ponovljena v našem predpisu - tistem, na katerega je povezavo našel mato.

    In tako še ne najdem zakona, predpisa, pravilnika... kjer sta za pri nas veljavno razdalja in postopek za to predpisana.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Avg 25, 2014 23:52

dobro, zakaj sem pa jaz potem to imel na izpitu, pa me je neki kapetan s tristo čvark to spraševal?
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Avg 26, 2014 00:10

Spomnim se, da sem takrat moral vedeti tudi, iz katerega zakona je kaj veljalo, ampak se prvič ne spomnim več, iz katerega zakona je bilo kaj, drugič pa sem prvič to delal v Yu, ko so veljali Yu zakoni, drugič (ker sem zaturil starega, sem enostavno šel narediti še enkrat) v Slo, preden je bila sprejeta sedanja zakonodaja, in bi tudi takrat - prvič ali drugič - veljavni zakonski viri bili brez smisla, ker je zdaj zakonska osnova vsaj tretja (Slo) ali četrta (EU).

Pa kot si lahko videl na povezavi, tisto, kar si ti moral povedati tistemu kapitanu s čvarki kot kaže ne velja čisto enako po vsem svetu.

In tudi za EU zakonodajo še ne najdem, kaj je pravna podlaga.
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne To Avg 26, 2014 00:39, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » To Avg 26, 2014 00:39

ja, samo jaz sem delal izpit v sloveniji za slovensko morje. debata je pa o piranski punti?
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Avg 26, 2014 00:43

In lahko navedeš zakon, kjer je to predpisano? Jaz ga še ne morem.

Ja, vem kaj se zgodi, če te dobi propeler in jaz ne bom plul s pognanim motorjem zraven (da o glisiranju ne govorim), pa bil zakon ali ne, kot brez hudo dobrega razloga ne bom držal roke brez ognjevanih rokavic v ognju.

Zame zakon ni potreben - tudi če ga ne bi bilo, vedoma in namenoma ne bi.

Ampak začeli ste o tem, da je predpisano, in potem povejte, kje to piše, da pogledamo, kaj točno piše.

Pa Slovenija je v EU, in njena zakonodaja mora biti (do neke mere) skladna z zakonodajo EU (in je del zakonodaje EU) in piranska punta je tudi del EU...

Pa ko smo že tule, odkar sem prvič delal izpit je mogoče že 40 let in vprašanje, če je takrat pri nas že bila v rabi potapljaška boja.
The traditional diver-down flag was developed by divers in 1957. By 1997, nearly every state in the USA had laws requiring the use of a dive flag
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » To Avg 26, 2014 07:59

kr3mn1 napisal/-a:a ste vi vsi izpit kupili al ga mate že 50 let pa takrat še ni blo boj?.


bom dons za štos poklical na upravo za pomorstvo da povejo to. poročam.
mato
Admiral
Prispevkov: 817
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

OdgovorNapisal/-a mato » To Avg 26, 2014 08:18

Sem pogledal tudi kazenski zakonik:
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO2868

kje je del:
DESETI DEL – PREKRŠKI

Pa tudi ni nikjer omenjeno glisiranje preblizu obale ali potapljaške boje.
samo nepravilno plutje.
Mato :wink:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov