Vreme (povezave, zakonitosti...)

Zbirka razlag tehničnih pojmov, fizike, enačbe, pretvorbe enot

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Jul 11, 2014 18:43

@pomen Slika simbolov za veter z zastavicami
    Tistole spodaj - na kar je nekdo od naših pokazal - je malo nestandardno (namenjeno je predvsem pilotom motornih letal, ne pa jadralcem in ostalim na morju). Pri različnih virih so namreč pojasnila za te simbole nekoliko različna.

    Povsod velja, da veter piha od zastavice proti krogcu (če je), drugače pa nekaj primerov:
ARSO (MeteoSlo)
Krogec pomeni brezvetrje, samo paličica veter 2,5 vozla (približno 1,25 m/s), kratek repek 5 vozlov (približno 2,5 m/s), dolg repek oziroma zastavica pa 10 vozlov (približno 5 m/s); vrednosti repkov in zastavic se seštevajo; veter piha v smeri od repkov proti računski točki.


Marine Waypoints
    Slika
    Tale je videti prav, kot se jaz spomnim, čeprav ni dobro pojasnjen.

    Na tej povezavi so tudi nekatere druge enote za opis izjemnih vremenskih pojavov. Najprej Baufortova lestvica, ki se za veter konča pri 12, kar je nad 64 vozlov, potem Saffir-Simpsonovva lestvica za hurikane od 1 do 5(od 65 vozlov do več kot 135 vozlov, pa Fujita lestvica Tornadov od F0 do F6 (F0 od 35 do 62 vozlov in F6 od 277 do 329 vozlov).



To od Aviation Weather je za letalce in je pri šibkih vetrovih - ki so za letalce 'skoraj brezvetrje' malo popačena. Brezvetrje je krogec, manjka pa da je sama palčka 0-3 vozle.

Simbol praviloma ustreza intervalu, torej od-do, ne pa za točno vrednost (recimo 10 kn). Smer vetra je od palčke oziroma zastavice proti krogcu (zastavica na severu pomeni severnik, veter s severa).

Aviation Weather WebSite napisal/-a:Slika less than 5 knots Slika 30 to 34 knots
Slika 5 to 9 knots Slika 35 to 39 knots
Slika 10 to 14 knots Slika 40 to 44 knots
Slika 15 to 19 knots Slika 50 to 54 knots
Slika 20 to 24 knots Slika 70 to 74 knots
Slika 25 to 29 knots Slika 105 to 110 knots and so on


Dobri viri za zgodbe o zelo močnih vetrovih:
    http://www.wunderground.com/hurricane/
    http://en.wikipedia.org/wiki/Portal:Tropical_cyclones
    http://www.weather.com/weather/hurricanecentral

    Maksimalne izmerjene hitrosti (eno minutno povprečje) na višini 10m so bile blizu 300 km/h oziroma 160 vozlov (hurikan Wilma oktobra 2005 v Mehiškem zalivu in na naprej na Atlantiku) oziroma še nekoliko več, okrog 315 km/h oziroma 170 vozlov (Tajfun Haiyan novembra 2013 takrat, ko je dosegel Filipine).

    V glavnem, moje predstave o tem, kako naj bi se te reči praviloma gibale, je to, kar sem tokrat prebral in videl (slike sledi gibanja raznih od teh, ki so jih spremljali) precej sesulo. Zdaj imam bolj vtis, da splošnega pravila pravzaprav ni - bom pa sem še kaj dodal, ko mi bo več jasno.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Italijanski vremenski radarji

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Jul 14, 2014 18:38

Italijanski vremenski radarji

Mic-Tic je potožil, da na CRO vremenskih radarjih ni otokov od Zadra na jug, pri čemer je radar trenutno ena od boljših reči za svarilo pred neverinom, ko je še za obzorjem.

Najprej sem mu rekel za češko stran, ki ima lepljenko radarjev EU, ampak to ima tam, kjer ga zdajle zanima, sivo pego (ni pokrito z radarji) in je potožil, da ni uporabno.


Tole bi pa mogoče lahko bilo uporabno:
Slika
Pri kliku na sliko se odpre stran, ki naj bi imela tudi animacijo, ampak meni animacija ne dela vedno.

Še ena Italija in okolica na radarjih
    na AccuWeather - slikice ne uspe 'ukrasti', ampak prikaže Italijo in okolico s padavinami iz dostopnih radarjev.

Za severni del (nekako do Zadra tudi ven na odprto, kar Cro Bilogora že ne pokrije) sem pa našel še tegale:
Slika
Nahaja se južno od Pordenone in severno od Caorle. Po kliku na sliko tudi dobiš možnost več časov in animacije.

Za južneje od tega iz češke lepljenke vidim, da bi tudi moral biti radar, ki bi na 250 km lahko zajel, kar me zanima, ampak ga še nisem uspel najti.



Tole je zajeto pri Čehih, ampak tam iz slike pri dometu 128 km, tale je pa pri dometu 250 km z istega radarja.

Poskusil bom najti še kakega podobnega za bolj južne otoke. In upam, a še ne vem, ali je katera od teh slik 'živa'.

Edit: Zgoraj je zdaj slika, ki kaže, da zajame tudi vzhodni del Jadrana (prejle na njej videl znak za padavine nekje blizu Šibenika). 'Moja' slika verjetno ni 'živa', ampak pod njo sliko je povezava na ITA stran, od koder si jo sposojam in kjer so podatki verjetno ažurni (animacija). Moram pa še stestirati (primerjava več radarjev in te slike za isti čas).

Nekaj, kar je še za prebrskati:
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne Po Jul 21, 2014 20:49, skupaj popravljeno 2 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Jul 14, 2014 23:05

francelj
Admiral
Prispevkov: 1076
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a francelj » To Jul 15, 2014 09:09

Marchi, tole zadnje je prognoza, če prav razumem. Ni rezultata zadnjih meritev?
Na barki bi sproti najbolj potreboval trenutno radarsko sliko neviht in npr. gibanje v zadnji uri ali dveh.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Jul 15, 2014 16:24

Ja, Hrvaška z radarjem nima pokritega večine Jadrana :(
Do takrat, nam ostane spremljanje napovedi o mogočih nevihtah na napovedi za Jadran in pogled v nebo.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Ne le Hrvaška...

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Jul 16, 2014 18:04

Kolikor vidim iz http://www.radareu.cz/ , tudi Bosna, Črna gora in Albanija nimajo pokritja z vremenskimi radarji.

Pa če je verjeti tej sliki, zahodna obala Grčije tudi ni pokrita.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
bouton
Admiral
Prispevkov: 873
Pridružen: So Dec 22, 2007 13:41

OdgovorNapisal/-a bouton » Če Jul 17, 2014 12:18

Po mojih informacijah naj bi drugo leto Hrvati končali postavitev vremenskega radarja na Pagu. Dobili naj bi tudi EU denar za sofinanciranje. Upajmo, da bo naslednjo sezono že operativen :) Vsekakor bo zelo izboljšal pokrivanje Kvarnerja in Severne Dalmacije.
francelj
Admiral
Prispevkov: 1076
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a francelj » Če Jul 17, 2014 13:26

Iz kakšnih virov pa so Matevžu Lenarčiču med letenjem s tistim malim Pipistrelovim aviončkom preko južnega Pacifika javljali kje so nevihte?

http://www.worldgreenflight.com/index.php?id=5

Spomnim se, da so mu sporočali po telefonu iz Slovenije kje so nevihtni sistemi, da se jim je izogibal. Z radarji cel Pacifik menda ni pokrit, če že mali Jadran ni. Po moje so spremljali sprotne satelitske posnetke. Kaj se jih za Jadran ne da sproti prejemati? To bi tudi bila dobra rešitev, če ni predraga in dokler ne bo prosto dostopnih radarskih slik padavin. Tale http://www.vreme.si/met/sl/app/webmet nas je razvadil.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Jul 17, 2014 18:55

Tule je na prvi sliki videti, da kaže tudi padavine nad otoki nasprotni Šibenika.

Ne vem še, ali se moja slika ažurira (oziroma njen naslov kaže na sliko, ki se ažurira) ali je stara (in bo prej ali slej mrknila), ampak pod njo je povezava v IT in tam so levo zgoraj tipke za animacijo in tisto je videti ažurno.

Kaže, da je zadeva integrirana iz karte Italije in okolice, čez to SAT slika oblakov in čez to še radarska slika padavin (integracija slik kupa radarjev). Po mojem zna priti prav.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Jul 18, 2014 22:06

@zlatko83
    Še: (ne)pokritje Dalmacije z vremenskimi radarji

    Slika

    Istro pokriva radar od malo severno od kraja Caorle med Gradežem in Benetkami. Na tej karti je uporabljeno, kar ta radar doseže do 130 km daleč; na spodnjem prikazu pa so za podatki z istega radarja do 250 km daleč - kar je ravno do konca Paga.

    Slika

    Če ima radar iz okolice Ancone kako podobno možnost za doseg več od 80 km (kot se mi zdi, da je tu, bi moral zajeti Zadarske otoke (Dugi, Kornati), tisti, ki na tej karti pokrije Vis (pa ga izven zgornje integrirane karte še nisem našel) bi pa mogoče lahko zajel tudi Split in Dubrovnik.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Jul 18, 2014 22:27

Mogoče bo kdo znal razložiti ta pojav, ko se ploha prikrade s severovzhoda.
Baje že drugi dan zapored. Ni bila nevihta, tudi pihalo ni nič kaj posebnega, samo "pljusak i grmljavina".
Slika
Meni se ne da odkrivat tople vode, sem pa zlepil te radaske slike od danes 18.7.2014, ker so zanimive za v arhiv in kasnejše debate in analize oz. šolske primere.
Nazadnje spremenil Marchi, dne Po Jul 21, 2014 10:57, skupaj popravljeno 2 krat.
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » So Jul 19, 2014 08:03

To je značilna slika, kadar je nad Jadranom malce povišan tlak, po višinah pa kroži nestabilen vlažen zrak. Res pa je, da je letos malce neobičajno vremensko dogajanje za ta letni čas.
Spominjam se, da je poleti mnogokrat "zalilo" Pulo, malce južneje v Prematuri pa ni bilo niti kapljice dežja ali oblakov. Vremenska motnja se je nad kopnim enostavno ustavila.
Vedeti moramo tudi, da je na SV Istre dokaj velik gorski masiv s strmimi pobočji, Učka, ki sega do morja. Tam so idealni pogoji za vertilalno kroženje vlažnega zraka iz obale, ki dostikrat povzroča lokalne vremenske motnje. Pregret vlažen zrak ob obali se ob pobočju Učke dviga. Ker je v višini bistveno hladneje, hitro kondenzira v oblake, če je tega preveč, nastanejo padavine.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Nov meteo radar pri Dubrovniku

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Feb 22, 2015 19:55

Nov meteo radar pri Dubrovniku
Doslej hrvaške obale in otokov južno od Istre meteo radarji niso pokrivali. Lani so postavili novega na vrhu Žarkovica nedaleč jugovzhodno od Dubrovnika.

Slika

Prva slika je bila lani, zdaj naj bi delal redno.
Slika

Zdaj so njegove slike tudi vkomponirale v Crometeo kompozitne radarske slike in RadarEU.cz. Dober del južnega Jadrana je zdaj pokrit, obala južno od Kvarnerja in in vsi zunanji otoki pa še ne. Zanimivo je, da bi bil lahko to DHMZ-jev projekt, v njihovi radarski sliki pa tega še ni :lol:

Pa kaže, da ne dobijo podatkov za vse periode... To je še kar pomožno sredstvo in še vedno velja Polančev nasvet, da je na krovu treba gledati bolj okrog sebe kot na zaslon.

Ena zanimiva ameriška http://www.livewxradar.com/ (kaže da iz IP najde mojo lokacijo, ampak potem hoče za tja USA radarje, in jih ne najde). Vseeno zanimivo.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Bouges Nina
Admiral
Prispevkov: 853
Pridružen: Po Jun 21, 2010 21:53

OdgovorNapisal/-a Bouges Nina » Če Feb 26, 2015 12:40

http://lipovscak.com/meteo/obavjestavanje.html

Nova dhmzjeva sestavljanka. Zanimivo.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Feb 26, 2015 13:36

Bouges Nina napisal/-a:http://lipovscak.com/meteo/obavjestavanje.html
Nova dhmzjeva sestavljanka. Zanimivo.


Hja, ne vem, če je ravno DHMZjeva sestavljanka.
Nekdo je naredil sestavljanko in prilepil DHMZjev logo.
Sicer dobro zamišljeno a z nekaj večjimi pomanjkljivostmi.
Ena od večjih pomanjkljivosti je, da so diagrami animirani in jih ne moreš kontrolirati, ustaviti, pregledovati. Kot risanka. Neuporabno.

Reklame ne spadajo na resno, referenčno stran, če pa že, pa bolj diskretno. Zdaj so nametane kar med diagrame.
Ne bom našteval naprej.

Izogibam se stranem "iz druge roke" in iščem informacijo čim bližje referenčnemu viru, v tem primeru kar na DHMZ strani, kjer so dostopni vsi ti diagrami. Poleg DHMZ dam roko v ogenj še za CROmeteo, ki je nekakšna civilnodružbena alternativa DHMZju in kar dobro funkcionira, zaenkrat, dokler je entuziazem še prisoten.

Sicer je to samo moje mnenje in vsak morjeplovec/ka najde tisti vir, ki mu odgovarja in ki mu zaupa.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta