Vodni skuter

Vse o gliserjih, cruiserjih in jahtah ter plovba z njimi

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4389
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Po Apr 06, 2015 07:57

Sam še tole pol bom pa tih, ker nism expert za skuterje, znam pa kr dobr računat...
Zračuni kolk konjev na kilogram in za kakšno ceno dobiš pri sparku in ti bo jasno zakaj je prodajna uspešnica :wink:
https://medisken.si
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Apr 07, 2015 00:26

Koliko KM na 1€ oziroma kW/€
    To je podoben kazalnik, kot cena na megabajt, gigabajt, terabajt računalniškega diska. Med istovrstnimi diski je odličen kazalnik za izbiro.

    Ampak praviloma ne sme biti edini.
    Če rabiš 100 GB disk in nikoli ne bo v uporabi več kot to, ne boš kupil 2 TB, čeprav je morda cena na TB tam najnižja, za prevelik disk, ampak boš kljub opazno višji ceni na TB kupil manjši disk. Kolikor vem se zdaj dobijo že ključki te velikosti - in ti bo morda SSD disk kmalu cenejši od veliko TB, če jih tam toliko ne rabiš, pa še veliiiiko hitreje bo dostopno in manj toka bo porabilo.

    Enako če velja, če rabiš disk za podatke, ki naj bodo še najmanj n let dostopni, ali če rabiš disk, ki porabi minimalno elektrike, ali če ti je pomembna kakršna koli lastnost, v kateri ima kateri od diskov ali izdelovalcev izrazito prednost, vzameš izdelek, ki to ponuja, čeprav dobiš manj TB/€.

    In če si dobro izbral, se ti v skupni ceni uporabe (TCO, total cost of ownership) tudi splača.

    Ja, še povezava, če koga zanima več, recimo Tomshardware je vsaj doslej bil odličen vir - neodvisen od izdelovalcev in tržnega nakladanja.

Ampak o tem, koliko kaj stane, pisati na forumu ni v modi
    Oziroma tako mnenje nekateri često in pogosto zagovarjajo.

    Prav je, da posvarimo nove navtične zagnance, da navtika zelo verjetno ne bo ravno poceni in kaj jih pri tem praviloma čaka, ampak da naj se ne sprašujejo, koliko bo stalo, kot je čest nasvet (in je včasih je bil del vsakega poskusa razprave o porabi goriva na forumu) je nesmisel. In če enaka miselnost velja med 'poslovneži' na splošno, ni čudno, da je gospodarstvo zdrsnilo tja, kjer je.

Če gledaš nabavo skuterja predvsem z računske plati
    mM po mojem v bistvu priporoča, da poleg kW/€ upoštevamo še MTBF (pričakovani čas med okvarami), povprečno ceno okvar oziroma njihove odprave oziroma TCO, skupno ceno, še zanimiveje TCO na uro uporabe, saj pričakujem da bo zanesljivejši stroj v uporabi pogosteje in več let, ne pa le neposredne stroške nabave.

    Pa morda še višjo ceno ob morebitni prodaji rabljenega, tako da recimo pri nabavi novega mogoče dobiš več nazaj, ali pa j večja verjetnost, da bo prodan hitro, če to rabiš...
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Daki

OdgovorNapisal/-a Daki » To Apr 07, 2015 08:47

No jaz na primer ne bi vzel plovila na podlagi takšnega izračuna.
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » To Apr 07, 2015 10:32

gregor.n napisal/-a:Sam še tole pol bom pa tih, ker nism expert za skuterje, znam pa kr dobr računat...
Zračuni kolk konjev na kilogram in za kakšno ceno dobiš pri sparku in ti bo jasno zakaj je prodajna uspešnica :wink:



Saj ne želim in ne trdim, da je zanič ali da ni ok. Hočem samo povedati, da ni primeren, če nekdo išče samo skuterja za namen za kar je navadno skuter.

Cena je res vrhunska, vendar nekaj tudi na račun kvalitete. K teži pa vedno prištej še osebe in zračunaj če dobiš 1HP/3kg, tako priblizno bi moralo biti. Se bolj pravilno je, da prvih nekaj deset konjev zanemariš.
Med skuterjem z 100 ali 110HP NI samo 10% razlike, ampak še nekaj več.

Gledati samo hp/€ je bolj tako, kot bi kupil poceni 10m gliserja z 100HP ali 10m jadrnico z 20m2 jadri. Jaz je nebi, neglede na ceno, ker je zadeva neuporabna.

Pa da res ne bi koga odbil od nakupa. Recimo, nekdo, ki bi se prvic vsedel na Sparka bi imel zelo velike oči. Še vseeno zelo dobro potegne, solidna poraba in če se voziš sam tudi super igračka. Za beiboota pa vrhunska zadeva.

Zdaj bom pa tudi jaz nehal navijati :)
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
debitel
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 146
Pridružen: Sr Feb 20, 2008 19:04

OdgovorNapisal/-a debitel » Če Apr 09, 2015 10:54

Res me zanima tole bolj podrobno:

Spark ima 20 konjev manj od Yamahe, in njeno polovično težo. Pa se dajmo pogovarjat o izkoristku? 90PS in 191kg ali 110PS in 325kg? Po osnovni fizični logiki je kristalno jasno...

Kako je lahko Yamaha v tem primeru boljši nakup?

Sea doo je uveljavljena znamka, tudi yamaha, to je stvar osebnih preferenc.
Poraba je na sparku vsaj deklarirano neverjetno majhna.

Spark je nov 6000, yamaha letnik 2006 pa 3500 Eur, ni logike.

Pa nisem ne za enega ne za drugega, si pa verjetno še letos kupim nekaj za igrat, ker je že čas in me tole res zanima.
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4389
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Če Apr 09, 2015 11:22

Stari, ti se kr zanes na matematiko in ne posluš tistih ki hočjo met za rablen skuter 6 jurjev, ker jim ni druge kot štolp ven in potopit, če majo fajn kasko :lol:
https://medisken.si
debitel
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 146
Pridružen: Sr Feb 20, 2008 19:04

OdgovorNapisal/-a debitel » Če Apr 09, 2015 12:12

hehe,

NE samo res me zanimajo argumenti.

Tako kot je recimo argumentirano poršejevih 300 konjev veliko močnejših kot bmw-jevih ali audijevih, zato se informiram.
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4389
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Če Apr 09, 2015 12:30

To pa itak drži :lol:
https://medisken.si
debitel
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 146
Pridružen: Sr Feb 20, 2008 19:04

OdgovorNapisal/-a debitel » Če Apr 09, 2015 19:59

MamaMicka, bil si izvan :D

Resno me zanima zakaj meniš, da je Yamaha toliko boljša? Argumenti?
Daki

OdgovorNapisal/-a Daki » Če Apr 09, 2015 21:22

Pa saj ti je že na koncu prve strani povedal prednosti in slabosti različnih znamk skuterjev.
debitel
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 146
Pridružen: Sr Feb 20, 2008 19:04

OdgovorNapisal/-a debitel » Če Apr 09, 2015 21:28

Daki napisal/-a:Pa saj ti je že na koncu prve strani povedal prednosti in slabosti različnih znamk skuterjev.


Ne beres!

Na koncu prve strani govori o yamahi z 180ps, kar je se enkrat vec od sparka, vsi linki v temi za nakup pa so od 110 ps verzije? Se mi zdi bistvena razlika, tako na uc 70 ps :wink:

Zato sprasujem.
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Če Apr 09, 2015 21:52

debitel

Itaq tu primerjamo dva popolnoma različna jeta. Kot bi primerjal Mini in BMW 5. Pa kljub temu je Yamaha še vedno hitrejša od Sparka, pospeške ima pa slabše.

Zdaj pa dajmo na enega in drugega 3 osebe pa sploh ne moremo več primerjati. Ne pospeškov, ne hitrosti.

Z Yamaho je primernejša primerjava z Seadoo GTI 130. recimo.

Če pogledamo pa nove cene je pa Yamaha 9500€ Spark pa 7.800 in koliko je to zdaj € na HP?

Lejte, jaz se ponavljam. Vsakomur svoje! Jaz poznam oba in to je pač moje mnenje.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
debitel
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 146
Pridružen: Sr Feb 20, 2008 19:04

OdgovorNapisal/-a debitel » Če Apr 09, 2015 23:01

Berem, pa ne razumem.
Kako je lahko se enkrat tezja jamaha z samo 20ps hitrejsa? S tremi osebami ima jet recimo plus 180kg, hoces rect da je teh zadnjih 20 konjev kot skriti turbo?

Ali je resnicno dizajn in oblika trupa tako boljsa?

Ali spet primerjas 180 konjev in 90 konjev?

Jaz bi rekel da prej primerjamo recimo ktm xbox in m3-ja ( vstavi poljubmo serijo):
M3 je mocnejsi precej mocnejsi, a na grobniku ktm-a po parih ovinkih ne vidi vec niti v auspush.... Ker teza igra bistveno vlogo, kako je lahko ta fizika na vodi drugacna?

Pa se nekaj? Kako poznas oba, ce je spark letosnji model, sploh se ni pri dilerjih, kaj sele v vodi?
Ok si pac zaljubljen v yamaho, ta argument razumem, tudi meni so yamahe top, samo z osnovnim poznavanjem fizike po tehnicnih podatkih teh dveh pa ni dvoma. Razen ce menis da sparkovih 90 konj ni 90 ampak 30.

To ne razumem, kot bi rekel da je tvoja prej omenjena petica na popolnoma zaprtih ovinkih, kacjih ridah hitrejsa od minija? No go... I Am sorry
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral
Prispevkov: 4811
Pridružen: To Jan 11, 2011 17:27

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Pe Apr 10, 2015 07:40

Lej vse sem povedal. Yam je hitrejsa ze po papirjih in yamahini podatki drzijo. Preverjeno.
Ali trdim da ima spark 30 konj? Ne. Trdim pa da je pocasnejsi. Razlog za nizko ceno pa je treba iskati... kje?

Spark je zunaj ze 2 leti!!!!

Zdaj se pa jaz um8kam iz debate ker samo provociras.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4389
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Pe Apr 10, 2015 07:51

https://www.youtube.com/watch?v=MeFQEqulve4

Test obeh, kjer povejo, da imamo vsi na nek način prav :wink:
https://medisken.si

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti