Občasne motnje dostopa do foruma morjeplovec

Obvezno preberi!!!

Moderator: moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Občasne motnje dostopa do foruma morjeplovec

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Apr 17, 2015 16:03

Občasne motnje dostopa do foruma morjeplovec

Kaj je bilo včeraj
    Včeraj sem imel nekaj časa in ko je forum z neke lokacije postal nedostopen - in je enako od tam postala nedostopna tudi domena hitrost.comb in njihova stran za obvestila, sem jih poklical.

    Ugotovili smo, da je dostop preprečil njihov mehanizem za obrambo pred zasipanjem z zahtevami ( denial-of-service - DoS - attack). S posrednika (proxy), preko katerega sem pristopal tudi jaz, je bilo 30 sekundah 300 zahtev za dostop do strani, do katerih uporabnik ni imel pravice dostopa (koda 401 ali 403) na enem od njihovih strežnikov.

    Ni pričakovati, da bo živ uporabnik desetkrat v eni sekundi kliknil osvežitev strani, za katero dobi sporočilo, da ne more do nje, zato je obrambni mehanizem začasno onemogočil dostop na njihove strežinke s tega IP naslova.

    10 zavrnjenih zahtev v sekundi z računalnika živega uporabnika namreč praviloma pomeni, da je računalnik okužen s čim zlonamernim ali kaj podobnega. Če pa se to zgodi s strežnika za posredovanje - preko katerega lahko pristopajo stotine ali tisoči uporabnikov hkrati - ali česa podobnega (recimo web crawlers) - pa morajo biti tolerance višje.

    Tako sem osebju hitrost.com sporočil IP številke nekaterih posrednikov, pri katerih je prihajalo do takih težav, tako da so sedaj v seznamu posrednikov z višjimi tolerancami. S teh mest za zdaj podobnih težav ni bilo več zaznati.


Če še kdo naleti na podobno težavo, naj sporoči (lahko na ZS, ker bi lahko bili potrebni podatki o lokaciji, ip številki in podobnem, kar ni vedno za v javnost) - verjetno se bo dalo kaj ukreniti.
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne Pe Apr 17, 2015 16:23, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Občasne motnje dostopa do foruma morjeplovec

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Apr 17, 2015 16:15

Marjan Tomki napisal/-a:Tako mislim, da se ni dalo priti iz Sočija z olimpijade

Na forum se ne da prit iz večine držav JV Azije, vključno s Kitajsko. Očitno je na nekem sumljivem serverju.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Apr 17, 2015 16:37

Zdi se, da ni hitrost.com na sumljivem serverju, ampak da so nastavitve njihove obrambe proti DoS in DDoS napadom iz različnih domen ipd. še pomanjkljive.

Dajmo seznam držav, od koder ne gre...

Najverjetejši možnosti se mi zdita tile:
  • za kakšno reč na hitrost.com v svoji obrambi nimajo, da je potencialna vstopna točka mnogih uporabnikov (mislim, da je nekdo v zvezi s tem omenil megaproxy) in je zato tista stvar ves čas 'začasno' dinamično blokirana; s tem bi bila neupravičeno (skoraj?) ves čas blokirana kaka država, domena...
  • preko kakšne take točke - recimo iz države ali domene ali ponudnika - dejansko prihaja veliko nelegalnega prometa (DDoS zahteve ali mehanizmi za pristope na reklame z okuženih računalnikov itn.), zato lahko tudi pri tolerantnejših nastavitvah pride do obrambnega odziva in ne-sprejemanje zahtev za dostop preko tiste poti.

V prvem primeru se precej lahko kaj ukrene, v drugem pa težje.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Apr 17, 2015 16:51

Marjan Tomki napisal/-a:Dajmo seznam držav, od koder ne gre...

Kitajska, Singapur, Taiwan, Indonezija, če se prav spomnim tudi Indija in Japonska...

Tole napiše:

You don't have permission to access /forum/search.php on this server.

Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Apr 17, 2015 16:55

Bom posredoval...
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

OdgovorNapisal/-a MareC » Pe Apr 17, 2015 17:26

Malezija,Tajska,Filipini
mislim, da celotna Azija
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Apr 17, 2015 17:31

V Maleziji dela MareC. Preverjeno :wink:
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Apr 17, 2015 17:34

Marjan Tomki napisal/-a:Bom posredoval...

Po mizi udari Marjan. Kaj se to pravi... več kot tretjina svetovnega prebivalstva nima dostopa do foruma Morjeplovec :twisted:
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

OdgovorNapisal/-a MareC » Pe Apr 17, 2015 19:04

H2O napisal/-a:V Maleziji dela MareC. Preverjeno :wink:


Meni ni Borneo, in na Langkawiju tud ne :)
saj nima veze bo Marjan zrihtal da bo delalo tud na Marsu :)
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Apr 17, 2015 19:13

@H2O
Škoda mize in bi me roka bolela, če bi moral udariti po mizi. Pa še delo je - in sem že kdaj srečal kakega Črnogorca in se od njega naučil, da se dela ne jemlje preveč zlahka, ampak ga je treba vzeti resno in prej temeljito premisliti
Slika

Ampak če njihovi spoloh niso vedeli za problem in če jim posredujem podatke, bi se lahko večji del dal rešiti brez veliko dela. Bomo videli.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4389
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Pe Apr 17, 2015 23:22

Ti H20, a pa je teb že kdo povedu, da morš v tujini ponavad internet plačat da dela. :lol: :lol: :lol:
https://medisken.si
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Apr 20, 2015 18:08

Posredoval zbrane podatke...
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Verjetno za večino primerov problem z dostopom rešen

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Jul 27, 2015 17:20

Verjetno za večino primerov problem z dostopom rešen
    Tole sem že malo pozabil... Nekaj časa sem mislil, da so težave bile samo za čas njihovega prehoda na druge strežnike in iz mislim da tudi iz domene .net na .com, pa se je izkazalo, da ni bilo tako.

    Kot sem napisal, sem tedaj posredoval podatke o problemu na hitrost.com in na drugi strani naletel na kopetentnega in motiviranega sogovornika. Od tedaj dalje težav z dostopom na forum sam nisem več zaznal.

    Če koga zanima podrobneje:
      Prišli smo do tega - če pomnim prav - da njihova programska oprema proti DoS/DDoS (onesposabljanje interentnih uslug tako, da jih preobremeniš) v več primerih ni dobro ločevala omrežij od posamičnih priklopov.

      Več ko 1 poskus (ali morda več ko 10) v sekundi pristopa na stran, do katere nimaš dovoljenja (access denied) se pri posamezniku šteje za poskus DoD in se zahteve s tega naslova za omejen čas prenehajo sprejemati.

      Pri omrežjih so podobne omejitve, a bi morale biti številke v sekundi dovoljenih takih poskusov ustrezno večje, pa (vsaj za eno v Slo in nekaj iz tujine) niso bile.

      Če si torej pristopal iz večjega ali velikega omrežja, za katerega je hitrost.com imel nastavitev, da je posamezni uporabnik ali majhno omrežje, in je iz tistega omrežja v tistem času prišlo do več kot dovoljenih recimo poskusov pristopa z izidom 'access denied', je morjeplovec za nekaj časa postal nedostopen vsem, tudi bona-fide uporabnikom tistega omrežja.

      To je veljalo tako za nekaj slovenskih kot za nekaj svetovnih, zato ni delalo Miranu z zimske olimpijade, pa je delalo pa ni delalo od tu in tam po svetu, kot se vidi iz prispevkov prej v tej temi.

      S tistim - imena se ne spomnim več - sva šla od problema do problema. Kjer je šlo za omrežje, za katerega smo ugotovili, da je pri dostopu iz njega na forum problem, je zanj spremenil parametre (oziroma prestavil v drugo kategorijo...) tako, da pri običajnih obremenitvah ni več prišlo do takih motenj, pred zlonamernimi bi se pa še vedno obranil.

MareC napisal/-a:
H2O napisal/-a:V Maleziji dela MareC. Preverjeno :wink:


Meni ni Borneo, in na Langkawiju tud ne :)
saj nima veze bo Marjan zrihtal da bo delalo tud na Marsu :)

Za Mars ne vem, kateri ponudnik bi bil.

V glavnem, sporočite če je še kje, od koder so težave z dostopom na forum ostale. Velja tudi, če bo kdo poskušal z Marsa :wink:

Za Tex-a in kompanijo: seveda je to spet vse skopriano iz wikipedije in brez lastne izkušnje.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
matejofski
Viceadmiral
Prispevkov: 505
Pridružen: So Jul 24, 2010 18:55

OdgovorNapisal/-a matejofski » Pe Avg 21, 2015 23:42

Marjan, opravljaš delo ponudnika storitev, za kar bi jaz od njih zahteval vsaj kakšen popust pri hostingu za forum :)
Ker sem sam v istem poslu, takšni uporabniki ponavadi dobijo precej znižane cene, saj rešujejo shared hosting probleme tudi drugim.

LP, Matej
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » So Avg 22, 2015 09:17

Upam, da bo to prebral admin - in znal kaj izpogajat. Če sem s tem kaj pripomogel k lažjemu obstoju foruma, mi je dovolj.

Ja, pa za Tex-a in ostale, ki težijo s tem da kopiram iz wikipedije, seveda je tudi tole spet čisto brez lastne izkušnje, nima zveze s 'pravimi barkami' in je skopirano od tam :wink:
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov