Spet jadra na Zbiljskem jezeru

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Uporabniški avatar
johnny1300
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: To Okt 28, 2014 08:36
Kraj: Straža
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a johnny1300 » Sr Apr 29, 2015 07:38

Lepo s slikami in komentarji.
Samo pazi se revme :D

lp
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Apr 29, 2015 17:17

Z revmo mi 'grozijo' že od 1979, od računalniškega tečaja (prešolanje z računalnikov CDC na računalnike FACOM) v Haludovem pri Malinski, na katerem sem se septembra in oktobra srečal in spoprijateljil z burjo in malo jadrnico Sea Devill.

In ugotovil, da mi je treba biti oblečen bistveno manj, kot so me učili prej.

In doslej, po 40 + letih takega, še ni znakov revme.

Tole pa malo o jadranju z Boštjavnovim Flying Junior-jem minulo soboto.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Maj 07, 2015 21:37

Prispevki s slikami poti iz Bohinja na Zbiljsko jezero so bili na prejšnji strani te teme posebej, fotke od pospravljanja štirih jadrnic mini-12 z Zbiljskega jezera sem vstavil nazaj v prispevek o pospravljanju, ki sem ga o tem napisal že prej, in je tukaj.

Nekaj od tam:
SlikaSlika
Slika
Slika
Slika
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Maj 20, 2015 17:16

Bil je kar resen načrt tudi za naslednji konec tedna za Črnuško regato na Zbiljskem jezeru.

Kup reči je bil že narejen, dogovorjeno je bilo z lokalnim turističnim društvom, kje bi se dalo prespati noč med obema dnevoma, dogovorjali so se z elektrarno, da po možnosti pustijo dovolj visoko raven jezera...

Napovedalo se je približno toliko Fireball-ov in več Flying Junior-jev kot predprejšnji konec tedna na memorialu Maria Kluna...

Potem pa se je nekaj zataknilo pri prijavi prireditve - kaj točno, bom še izvedel, ampak naj bi toliko povečalo stroške organizacije, da je bila ta regata prestavljena pred Ankaran.

Je še problem, da noben član JK Neptun nima primernega gumenjaka ali česa podobnega, da bi lahko pred startom - glede na veter takrat - postavili boje. Mislim. da bosta samo dve, torej bo palica oziroma bašton.

Rekli so mi, naj še tule vprašam, če bi morda kdo od članov morjeplovca bil s čim primernim v bližini in imel čas...
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
matejk1
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 80
Pridružen: So Maj 16, 2015 15:58
Kraj: mengeš-krk

OdgovorNapisal/-a matejk1 » Pe Maj 22, 2015 18:46

Pozdravljeni
Ali se bo ta vikend kaj dogajalo na Zbiljskem jezeru bi prisel pogledat, se lepse bi bilo sodelovat

Lep pozdrav
Matej
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Maj 22, 2015 19:42

Žal letos še ne na Zbiljskem jezeru.

Kolikor so mi povedali, je upravna enota pri prijavi prireditve zahtevala reči, ki so potrebne pri velikih prireditvah (če sem razumel prav, zdravnika/zdravniško ekipo, reševalno vozilo itn., kot da gre za Ljubljanski maraton ali podobno), kar bi nesprejemljivo podražilo štartnine.

Zato je po podatkih pri prireditelju, www.fireball.si in http://www.fj-slo.si/index.html letošnja Črnuška regata prestavljena pred Ankaran.

Zgodba s Črnuške regate pred Anaranom je pa tule.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Jeseni se da še jadrati na Zbiljskem jezeru

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Nov 09, 2015 10:05

JK Bohinj je za čez zimo posodil 4 jadrnice mini-12 (in mene) JK Neputnu.

Kako je bilo privleči jadrnice (z balastom, a še brez jamborov) od (še vedno blatne, čeprav so za lani že oblljubili betornirano) klančine nad Okrepčevalnico sidro do plavajočega pomola pri čolnarni, ko je sonce ravno zašlo in je bila voda zelo nizka (rekli so, da je 'plimovanje' zaradi elektrarne do menda 1,7 m razlike), bom pa o priliki še napisal.

Tudi kako je bilo montirati jambore s čelnimi svetilkami - predvidoma v temi o nekaj praktičnih izkušnjah z nočnim vidom. V glavnem, v četrtek zvečer sta bila postavljena jambora na dve, v petek še na drugi dve jadrnici, v nedeljo pa smo po sapicah uro dve kar, ostalo pa bol na dih ko sapico v sicer čudovitem sončnem vremenu že pojadrali.

Dokler bo vreme, se tako da tu spet jadrati. Po novem letu pa - sicer tudi odvisno od vremena - pa se bo najbrž dalo spet že od februarja naprej.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Nov 09, 2015 11:42

Odlično! Zdaj, ko so nam 12ke pred nosom, pa res ni več izgovorov, da ne gremo en dan, a ne.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Nov 09, 2015 17:38

V nedeljo smo 'stestirali' tri jadrnice in jim nič ne manjka. Na četrti pa bo treba 'improvizacijo' tam, kjer je pripeta prva pripona (v rol sprednjem jadru) še zamenjati z sukalnikom (obračalnikom?) - za štiri jadrnice smo imeli pet flokov, a na dveh pač ni bilo zraven vrtljivk, sukalnikov, obračalnikov - kakor že temu pač rečeš - in se je bilo treba znajti z vrvjo za tistih 10 cm. Jambor stoji precej točno navpično in tudi jadrati bi se dalo, čeprav 'rol' zvijanje in razvijanje ne dela. Prvo jadro bi tako bilo treba razviti pred izplutjem in zviti po pristanku, tako da pri kakem močnem vetru lahko ne bi šlo.

Za na Zbilje so na tehle štirih spet rol jadra
To tako zato, ker bodo tako jadrnice hitreje pripravljene za plovbo, kot zato, da se bo še dalo vaditi genaker, pa še zato, ker tu pač nimamo prostora, kjer bi recimo shranili - obesili - sprednja jadra.

Kar zadeva genaker, moram sicer na nekaj jadrnicah spet do konca nazaj poštimati vrvice za poševnik ('kosnik'). V glavnem, ko bodo genakerji prvič, bo verjetno treba še kaj poštrikati, ampak saj to znamo.

Minulo nedeljo je zlahka zaznavno pihalo le kake dve-tri ure, v ostalem času si pa moral kar dobro vedeti, kako ugotoviti, od kod je kaka sapica; če pa si vedel, si čisto lepo plul.

@Marchi
Pokliči, pa lahko greva tudi med tednom.

Za konec tedna bo - če bo vsaj malce pihalo - skoraj gotovo tam kdo od naših - jaz, kinpur in/ali še kdo iz Neptuna... - tam. Tudi so nam za med tednom dali ključ, tako da lahko jadramo tudi ko ne bi bilo nikogar v čolnarni.

Dobrodošli so pa tudi drugi, ki bi radi poskusili.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Dec 09, 2015 21:57

Praktično vsak konec tedna se jadra, skoraj vedno je bil veter vsaj del dneva. Do sedaj tudi ni bilo nikoli tako hladno, da bi morali jadrnice že umakniti iz vode, smo pa na to pripravljeni.

Tole je bilo enkrat novembra. Zanimivo je bilo, da je ponekod pihalo čisto OK, malo kasneje in/ali malo drugje pa bolj za vzorček.
Slika

Običajno ujamemo vsaj nekaj ur vetra, kadar sonce popije meglo ali pa ob spremembah vremena. Recimo 28. ali 29.11 je pihalo kaki dve uri zgodaj popoldne - in smo jih tudi porabili.

Pred ono ohladitvijo in sneženjem smo tudi še malo bolj poskrbeli, da - če bi padlo več snega - ta vendar ne bi mogel pritisniti krovnice in s tem spustiti snežnice v trup.
Slika

Minulo nedeljo so plule tri od štirih večino popoldneva, pihalo je pa povprečno 5 vozlov z najmočnejšim sunkom do 16 vozlov. To je bilo dovolj, da je bilo zanimivo jadrati (dalo se je tudi malo loviti okrog dveh boj).

Se je bilo pa malo težje vrniti k pomolu, ker je elektrarna naredila tako krepko 'oseko', da je bilo treba pošteno nagniti jadrnico, da nismo nasedli.

Tale video spodaj je pa še od pomladi (marca 2015), ampak mislim da prej ni bilo povezave nanj. Takrat je bil dan že dolg in precej dni je bilo sončnih.
Slika

Zdaj - pozna jesen in v začetek zime 2015 - pa je kratek dan s soncem nizko nad obzorjem, tako da tudi ko je, često sije skozi oblake. Precej dni je tudi meglenih in večkrat je le malo, včasih tudi nič vetra. Tu pa tam pa tudi zdaj potegne toliko, da so glavna jadra na krajšavi.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
kinpur
Kapitan fregate
Prispevkov: 110
Pridružen: Po Dec 26, 2011 14:44
Kraj: Zbilje, Ankaran, Sesljan

No pa smo uredili še tekmo

OdgovorNapisal/-a kinpur » Ne Jan 03, 2016 21:21

Ob dnevu samostojnosti in enotnosti smo se pomerili.


https://www.youtube.com/watch?v=Efk5T2OoCQ0
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Jan 03, 2016 21:30

Super!
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Jan 04, 2016 17:59

Še nekaj slik od tam na povezavi pod tema slikama:
    Slika
    Slika


    Malo drugačna povezava na isti video:
    Slika
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Jan 04, 2016 19:52

pa to vzamete včasih tud kakega zarustanega ali nevednega sabo v banjo? :) Pa ko smo lih iz Kranja... :)
EL CAPITANO
Admiral
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr Sep 03, 2008 11:45
Kraj: Brezovica pri Lj.- Bunarina Pula

OdgovorNapisal/-a EL CAPITANO » To Jan 05, 2016 09:43

Kaj pa Marjan pravi na morjeplovsli meč rejs !?
FISHING & SAILING IS LIFE

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 25 gostov