Nogavica

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

al

OdgovorNapisal/-a al » Sr Okt 28, 2015 17:21

Strinjam. Skoz neki... :?
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

OdgovorNapisal/-a Lure » Sr Okt 28, 2015 17:53

Jaz sem tudi o spinakerju precej premišljeval, potem pa sem stisnil zobe in kupil Parasailor (rabljen, tako da nekaj ceneje).

Simetrični spinaker - z njim sem največ jadral (na regatah) in je zame tisto pravo, žal pa za maloštevilčno, družinsko posadko ni opcija. Tangun (predvsem gybe) in pospravljanje povzroča toliko opravkov, ki si jih ne predstavljam na družinskem jadranju.

Asimetrični spinaker (genaker) je kar se postavljanja in pospravljanja že lažja opcija, predvsem z nogavico (brez se mi zdi pri veliki površini na 40" barki preveč). Z njim imam sicer manj izkušenj, ni pa čisto idealno jadro za čisto krmne vetrove - simetrični spinaker je tukaj boljša izbira.

Pa smo pri Parasailorju - simetrični spinaker s krilom. Voziš ga brez tanguna, funkcijo alto/baso opravljajo dvojni štriki na vsak rogelj - eden je klasična škotina in gre nazaj v kokpit, drug pa gre najprej v špico premca in nazaj v kokpit. Krilo poskrbi, da se jadro samo razširi (zato ne rabiš tangun), dviguje jadro (tako da ne poriva premec v morje in dviguje krmo pri močnejšem vetru). Odprtina okoli krila je tudi varnostni ventil - pri močnejših vetrovih omogoča, da precej vetra spusti in se ne prenaša v silo na jadro.
Priporočeno je da ga voziš kot edino jadro - še ena komplikacija manj (prelet glavnega jadra) in ni prekrivanja. Mi smo ga na dopustu z družino brez problema vozili v 18-20 vz maestrala. Ima tudi dobro nogavico, tako da tudi pospravljanje ni problem.

Slika
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » Sr Okt 28, 2015 18:12

Meni ne zdi nič kompliciranega jadranje z genekarjem, Ko ga enkrat dvigneš ni več problem. S spuščanjem nisem imel nikoli težav. Pa tudi 130m2 koliko jih ima, sam obvladam vključno z obračanjem. Ko spreminjam smer to naredim, tako, da ga zavrtim okoli sprednjega roba in ne vlečem med sprednjim robom in genovo. Tako mi je lažje, če to počnem solo, kar pa je itak največkrat. Manj možnosti je, da se zatakne za genovo.
Je pa res, da moraš bit mazohist, če v poletni vročini v švoh vetru na premcu zabiješ tudi 1/2 ure preden vse pripraviš in razpleteš vse zapletene štrike. In potem po možnosti veter crkne :evil:
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
diligence
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Sr Avg 31, 2011 22:05

OdgovorNapisal/-a diligence » Če Okt 29, 2015 06:43

od kapitana zena napisal/-a:
al napisal/-a:Moja je pa zmer slabe volje ko pridem z vreco z genakerjem na palubo, ker je zmeri eno sranje.



Oh, kako jo razumem!!!! :lol:


Skupaj z mojo lahko ustanovite društvo sovražnic genakerja :evil:

Meni so nogavico sešili v jadrarni Weve dog.Na netu jih žal danes nisem našel,vizitko imam pa na jadrnici.Ostali so mi v dobrem spominu kotEni redkih mojstrov v navtiki,ki so tudi malo naročilo vzeli s polno resnostjo.Ugodna cena za izdelek ,ki tudi dobro služi namenu.
Uporabniški avatar
Leut
Admiral
Prispevkov: 1166
Pridružen: To Sep 11, 2012 16:51

OdgovorNapisal/-a Leut » Če Okt 29, 2015 08:05

Se pridružujem pri pohvali Wave dogs, tam so mi sešili pred leti genaker, so izjemno profesionalni! Nogavico pa sem naredil sam in funkcionira v nulo, tako da v dveh na dopustu z lahkoto manipuliram z njim.
Nazadnje spremenil Leut, dne Ne Nov 01, 2015 12:26, skupaj popravljeno 1 krat.
brovch
Kapitan korvete
Prispevkov: 97
Pridružen: To Sep 28, 2010 22:51
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a brovch » Če Okt 29, 2015 08:11

malce reklame;
wave dogs sedaj www.vkrila.si Solkan pri Novi Gorici
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Ne Nov 01, 2015 10:21

Genaker je super. Še enkrat hvala Edotu, ker mi je dovolil kopirati njegovo nogavico. Na spodnjem linku je že objavljen posnetek jadranja s spinakerjem, ter genakerjem. Morje je bilo mirno, jadrnica spodaj čista, vetra izredno malo. Pri jadranju s spinakerjem smo imeli veter v krmo,okoli 3 vozle, hitrost jadrnice, kot je razvidno iz posnetka 2,8 kn. Ko smo pospravili spinaker, ter dvignili genaker, je veter malo pojačal, vendar ne nad 6 vozlov. Z vetrom v bok smo dosegali hitrost do 6,5 kn, kar je za moje pojme, lepa hitrost. Spredaj imam pritrjen škripec na račjem kljunu, kakor je opisal Edo. Instrument za hitrost vetra prikazuje hitrost v m/s, ter v boforih. 3m/s je približno 6 kn.

https://www.youtube.com/watch?v=X12w5l_cXfQ
Jadranje je odklop
PeterV
Admiral
Prispevkov: 685
Pridružen: So Nov 14, 2009 08:56

OdgovorNapisal/-a PeterV » Ne Nov 01, 2015 20:48

Ob branju teh prispevkov ugotavljam, da večina meni, da je genaker uporaben samo za jadranje z vetrom oz. v krmo. Sam sem lepo vozil bočno, pa tudi okoli 50 st v veter. Pravi užitek.
al

OdgovorNapisal/-a al » Ne Nov 01, 2015 20:53

PeterV napisal/-a:Ob branju teh prispevkov ugotavljam, da večina meni, da je genaker uporaben samo za jadranje z vetrom oz. v krmo. Sam sem lepo vozil bočno, pa tudi okoli 50 st v veter. Pravi užitek.


kdo pa piše, da je za krmo?
pa ravno gennaker je najmanj primeren za krmo..
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

OdgovorNapisal/-a EDO » Ne Nov 01, 2015 21:58

No, v določenih kombinacijah je uporaben tudi za čisto krmo kot, na primer na tem posnetku:
https://www.youtube.com/watch?v=UDxvg9Z-FjU

ali pa relativno ostro v veter, kot na tem posnetku pri 0.18'':

https://www.youtube.com/watch?v=Sox54V171tk
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Nov 02, 2015 10:37

PeterV napisal/-a:Ob branju teh prispevkov ugotavljam, da večina meni, da je genaker uporaben samo za jadranje z vetrom oz. v krmo. Sam sem lepo vozil bočno, pa tudi okoli 50 st v veter. Pravi užitek.

To je zelo odvisno od kroja - predvsem globine profila - genakerja.

S ploskimi genakerji gre lepo v veter, pri plovbi z vetrom pa se izkažejo slabše.

Pri 'bolj padalastih' pa gre veliko bolje z vetrom, ne gre pa dobro v smeri proti vetru. Bomo poskusili narediti, da se bo to razliko dalo poskusiti, brez tega nima dosti smisla tu pisati.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: AndrejC in 3 gosti