Megla

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Sep 08, 2015 18:50

Povezava na Nemove fotke na

Koda: Izberi vse

http://cid-1bad924391ba0c79.spaces.live.com/photos/cns!1BAD924391BA0C79!203/
žal tudi ne dela več.

Macro$hit pač ukinja tudi stare storitve, podobno kot podporo starim operacijskim sistemom (ki so bili novi večkrat reklamirani kot 'best (for?) ever').

Če Nemo še kaj pogleda na forum, mogoče še ima slike in jih lahko kako vrnemo v prispevek.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » To Sep 08, 2015 22:24

Pa dobro, a boš sedaj vse teme iz naftalina potegnil ? Vsaj kaj o megli napiši...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Sep 09, 2015 08:46

Tex napisal/-a:Pa dobro, a boš sedaj vse teme iz naftalina potegnil ? Vsaj kaj o megli napiši...

Mogoče imaš ti kak kontakt za Nema in ga lahko podrezaš, če še kje ima fotke, pa mogoče še namesto tegale kaj prijaznega napišeš admin-u, da posodobi(mo) forumov SW na kaj, kar bo lahko tudi shranilo slike?

O megli je pa v zadnjem času že tekla beseda, zlasti v temi Palagruža, kjer je bilo nekaj o tem, kako pri tem z radarjem.

Jaz pa bom res še tudi nekaj napisal o tem.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Dve megli - prva Hvar avgusta 2015

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Sep 28, 2015 19:45

Dve megli - prva Hvar avgusta 2015
    V šoli, v knjigah, pa tudi pri hoji v gore - ko me še niso zezala kolena - sem si zapomnil meglo iz hladnejše polovice leta, večinoma iz časa, ko s(m)o rekli, da je prišlo do toplotnega obrata (hladneje v dolini kot v hribih).

    Tokrat sem imel priliko izkusiti gosto jutranjo meglo sredi Jadrana v najtoplejšem delu leta, nad morjem, segretim na skoraj 30°C - in sem si začel razbijati glavo, kaj o megli še 'vem', pa ni res.

    Ker mi na tisti poti nekaj časa tudi ni delal GPS (prenizka napetost), in ker često plovem s čim manjšim, kar take opreme sploh nima, sem se vprašal tudi, kako tako slabi vidljivosti - če te ujame zunaj - poskusiti biti kos 's tradicionalnimi sredstvi'.

    Zaradi drugih zanimivih dogodivščin na tistem potepu za raziskovanje tega takrat ni bilo dovolj časa.

Edit: Druga povezava bi morala kazati na ARKOD na zemljevid, kje je to bilo, pa je kazala še enkrat na zgodobo o poti, kjer sem naletel na to meglo. Popravljeno.
Nazadnje spremenil Marjan Tomki, dne To Sep 29, 2015 11:09, skupaj popravljeno 1 krat.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
piko
Kontraadmiral
Prispevkov: 232
Pridružen: Sr Maj 26, 2010 09:23

OdgovorNapisal/-a piko » To Sep 29, 2015 07:53

pozdravljeni,

v zvezi z zgornjim tekstom bi povedal le to, da je sredi vročega poletja možna ne le jutranja megla ampak se ta lahko zavleče tja do enajste ure dopoldan. lahko tudi kaj dlje.

to sem doživel pred leti dopust na Biševu. nekaj dni zaporedoma je megla pri jasnem vremenu vztrajala skoraj do poldneva. pa ne meglica ampak megla.
ponoči je pa zaradi vlage kar teklo z zunanjih sten, dreves...

mirno morje,

ž
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Sep 30, 2015 19:51

Najlepša hvala za info o tem na Biševu.
    Več let - do letos - nisem bil na Jadranu v avgustu, tako da sploh ne bi mogel reči, kako pogosta je jutranja oziroma dopoldanska megla na tem delu Jadrana v tem delu leta - in za to sem tem bolj vesel, da si se oglasil.

Megla pred leti
    Dopoldanske poletne megle na sicer jasne dni sem se spomnil iz Ljubljane 1955-1960, ko sem predšolski mulček hodil na kopališče Ilirija v plavalno šolo.

    Zbudili smo se vsak dan v malo megleno jutro, prišli na kopališče, se preoblekli in šli razgibavanje in ogrevanje... in tam okrog 10-e, 11-e ure je meglo prebilo in kmalu potem tudi do konca popilo sonce.

    Nekaj ur potem je kos kruha, ki je bil za malico in bil na soncu, hrustal pod zobmi (ne morem reči ali izsušen ali kaj drugega, ampak meni je bil zanimiv).

    Kasneje pa se podobnega vzorca megle poleti ne spomnim več - morda tudi nisem več hodil okrog ob tistem dnevnem času, ali pa nisem bil pozoren na vreme.

Ljubljanska megla in megla v gorah
    Včasih - ko je bilo v Ljubljani veliko več kurišč - je bila ljubljanska megla v kurilni sezoni, torej od jeseni do pomladi - podoben pojem, kot londonska.

    Pri obeh, pri megli v Ljubljani in megli v gorah mi je ostalo v spominu, da je bila vidljivost v vse smeri precej enako dobra ali slaba, torej da je bila megla bolj ko ne homogena.

Letos avgusta - nekaj prispevkov višje
    Takrat je bila vidljivost v različne smeri izrazito različna. V večino smeri je bila meglena stena, le proti severu - N do NNE - se je kot skozi rečno dolino - med zidovi megle videlo do Brača. Vidljivost pol morske milje? Milja? Ena in pol?

    Ugibanje, saj oddaljenosti do te meglene stene nisem mogel oceniti, ker ni bilo nobene orientacijske točke.

    Plul sem po tistem prehodu skozi meglo. V uri-dveh se je ta prehod pod sončno toploto razširil tako, da sem videl tudi Šolto ter ladje, ki so plule skozi Splitska vrata. Na jug proti Paklinim otokom in Visu je ostalo zamegljeno, tako da mislim, da ne enega ne drugega tisti dan nisem videl.

    Iz megle z juga se je postopno izvil trajekt - najbrž z Visa, morda morsko miljo-dve daleč - in jaz sem se kar malo potrudil, da sem že dovolj od daleč pasel radovednost, ko je plul mimo.

Kaj če ni radarja, GPS-a...
    Nekateri bodo mnenja, da brez te opreme nimaš kaj početi v takem vremenu.

    Ampak tudi če izploveš z tako opremo, se lahko zgodi, da je v hipu nimaš več - bodisi zaradi udara strele, odpovedi električnega napajanja - ali, kar zadeva GPS, tudi da Američani za kako področje izklopijo signal s satelitov. Vse to so tudi razlogi, zaradi katerih se elektronski navigacijski pripomočki pravno še vedno štejejo za pomožna navigacijska sredstva.

    Tako je najbrž treba ne le znati, ampak tudi biti izurjen za varno plovbo brez te opreme - tudi za obalno navigacijo brez radarja in GPS-a v megli.

    In karkoli bi moral znati dobro narediti, je treba ne le preizkusiti tudi v praksi, ampak se v tem tudi izuriti.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
al

OdgovorNapisal/-a al » Če Nov 05, 2015 20:54

Mi lahko da nekdo (na kratko) prosim link kje bi dobil dobro napoved za Slo morje (in Tržaški zaliv vse do Benetk), kjer bi bila napoved za meglo-kadar je seveda (npr: kot je bila danes na Obali).
Ne neko splošno napoved, ki piše, da je lahko itd...

Očitno je, kot vidim sedaj, megla resen problem na tem koncu mlake...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Nov 05, 2015 21:12

Če se iz temperature in relativne vlažnosti kaj razbere glede megle, potem si lahko pomagaš s tem grafom
Vertikalni časovni presek, temperatura in vlažnost

Pa še vertikalna sondaža rosišča.

Saj si rekel, da nočeš napovedi v stilu "možnost megle...". :lol: :wink:
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Pe Nov 06, 2015 10:50

Marjan Tomki napisal/-a:

Tako je najbrž treba ne le znati, ampak tudi biti izurjen za varno plovbo brez te opreme - tudi za obalno navigacijo brez radarja in GPS-a v megli.




Priobalno plutje v gosti megli samo z kompasom, je taka muka, kot počasi žile rezat ! govorim pa ti iz prakse, zato bi bil vesel kakšne "strokovne teoretične razlage" !

lp.T
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6953
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Nov 06, 2015 13:03

Eden od načinov navigacije v megli je s pomočjo karte in globinomera. Če vsaj približno vemo, kje smo bili, ko nas je zajela megla, se orientiramo po izobatah, ki povezujejo točke enake globine in jim sledimo. Recimo da sledimo 10m izobati in jo hkrati spremljamo na zemljevidu, nam to omogoča, da lahko precej natančno določimo, kje se nahajamo in posledično varno priplujemo v zaliv, kjer vržemo sidro in počakamo na boljše razmere.
Kompas pa nam pomaga, da v začetku določimo pravo smer, kamor želimo pluti in kjer želimo zaznati željene izobare. Pa seveda tudi, da na karti primerjamo smer in globino in tako natančno vemo kje smo in še bolj pomembno, kaj je pred nami.
gornik
Kapitan fregate
Prispevkov: 122
Pridružen: Pe Jun 22, 2007 17:17
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a gornik » Pe Nov 06, 2015 13:31

Dejmo rečt še kakšno pozitivno o megli. :twisted:

Pred leti smo v začetku novembra pluli iz Izole dol ob zahodni istrski obali. Pred večerom smo v megli vpluli v Črvar in se privezali na prosto mesto med jahtami, ne da bi nas kdo opazil. Priključili na elektriko, dotočili vodo, šli na kofetek, prespali ter zjutraj odpluli - enako neopaženo kot zvečer.
Megla je zakon!
:lol:
al

OdgovorNapisal/-a al » Pe Nov 06, 2015 13:39

gornik napisal/-a:Dejmo rečt še kakšno pozitivno o megli. :twisted:

Pred leti smo v začetku novembra pluli iz Izole dol ob zahodni istrski obali. Pred večerom smo v megli vpluli v Črvar in se privezali na prosto mesto med jahtami, ne da bi nas kdo opazil. Priključili na elektriko, dotočili vodo, šli na kofetek, prespali ter zjutraj odpluli - enako neopaženo kot zvečer.
Megla je zakon!
:lol:


:D :D :D
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » Pe Nov 06, 2015 14:18

gornik napisal/-a:Dejmo rečt še kakšno pozitivno o megli. :twisted:

Pred leti smo v začetku novembra pluli iz Izole dol ob zahodni istrski obali. Pred večerom smo v megli vpluli v Črvar in se privezali na prosto mesto med jahtami, ne da bi nas kdo opazil. Priključili na elektriko, dotočili vodo, šli na kofetek, prespali ter zjutraj odpluli - enako neopaženo kot zvečer.
Megla je zakon!
:lol:


Ko je še Dario delal, je bila to praksa, tudi kadar ni bilo megle. :P
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Po Nov 09, 2015 15:31

kr en napisal/-a:
gornik napisal/-a:Dejmo rečt še kakšno pozitivno o megli. :twisted:

Pred leti smo v začetku novembra pluli iz Izole dol ob zahodni istrski obali. Pred večerom smo v megli vpluli v Črvar in se privezali na prosto mesto med jahtami, ne da bi nas kdo opazil. Priključili na elektriko, dotočili vodo, šli na kofetek, prespali ter zjutraj odpluli - enako neopaženo kot zvečer.
Megla je zakon!
:lol:


Ko je še Dario delal, je bila to praksa, tudi kadar ni bilo megle. :P


To je še vedno praksa, ne vem pa zakaj vedno med rjuharji ?! :twisted:
SlikaSlika

“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Po Nov 09, 2015 16:19

Tex napisal/-a:
kr en napisal/-a:
gornik napisal/-a:Dejmo rečt še kakšno pozitivno o megli. :twisted:

Pred leti smo v začetku novembra pluli iz Izole dol ob zahodni istrski obali. Pred večerom smo v megli vpluli v Črvar in se privezali na prosto mesto med jahtami, ne da bi nas kdo opazil. Priključili na elektriko, dotočili vodo, šli na kofetek, prespali ter zjutraj odpluli - enako neopaženo kot zvečer.
Megla je zakon!
:lol:


Ko je še Dario delal, je bila to praksa, tudi kadar ni bilo megle. :P


To je še vedno praksa, ne vem pa zakaj vedno med rjuharji ?! :twisted:

Še dobro, da mu niso štrikov prerezali :wink:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov