Črnuška regata 2015 - pri sv. Katarini v Ankaranu

Vabila in poročila z navtičnih sejmov in navtičnih dogodkov

Moderatorji: moderator2, moderator

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Črnuška regata 2015 - pri sv. Katarini v Ankaranu

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Jun 01, 2015 17:43

Črnuška regata 2015 - pri sv. Katarini v Ankaranu

Uvod
    V Črnučah organizirajo kup lokalnih športnih prireditev, v upanju, da bodo katere s časoma tudi malo zrasle (in nekatere od njih so se že kar prijele).

    Slišal sem, da obstaja načrt za pretočno elektrarno na Savi, ki naj bi 'zakrivila' zajezitveno jezero blizu Črnuč, na katerem naj bi bile v načrtu tudi možnosti za vodne športe. Kaže, da so se Črnučani spravili 'preživeti otroške bolezni' pri pripravi vodno-športnih dogodkov prej, kot pri njih nastane (če nastane) tako jezero, kjer bi se dalo početi take reči.

    Ideja je bila začeti na enem od Ljubljani - oziroma Črnučam - bližnjih jezer - Zbiljskem, in v zvezi s tem je steklo kup reči, pa se je potem izkazalo, da naj bi za javno športno prireditev bili pod podobnim režimom, kot tiste v stadionu Stožice (in imele v zvezi s tem imeli podobne stroške).

    Nekateri člani JK Neptun so najprej nameravali kar odnehati, ampak ker je kar nekaj Fireballov in Flying Junior-jev reklo, da pridejo, so organizatorji pobrskali za drugimi možnostmi in izšlo se je s prenosom na morje v Ankaran.

    Na Zbiljskem jezeru so nas spremljali labodi - in kaže, da so bili mnenja, da tudi v Ankaranu ne smemo brez njih.

    Slika
Vreme...
    Prognoza je bila približno taka. Zares se je popoldne začel nad Istro kazati tudi kak pramenček svetlega in potem tudi modrega, ampak dež je ponehal in veter potegnil šele po 15. uri.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Jun 01, 2015 17:44

Sobotni del regate :lol: :lol: :lol:
    23. maj 2015. Začelo se je po vremenski napovedi, takole: še dežniki in kužoti so bili pod streho.
    Slika
    SlikaSlika

    Ampak nikjer ne piše, da se na veter ne sme čakati v dobri družbi ter ob dobri hrani in pijači.
    Slika

    Zadnje dni pred regato sem povprašal, če bi kak morjeplovec z gumonom imel kaj časa... Tokrat ni bilo takega, bila pa je tale gospa z gumonom.
    SlikaSlika

    Med tem morje nagubano (od vetra bi bil to en bofor) od dežja.
    Slika
    Slika
    In laboda sta rekla, da če je Črnuška regata, in če bi morala biti na Zbiljskem jezeru, kjer je kup labodov, tudi tu ne sme iti brez labodov.
    Slika

    Lep razgled...
    Slika
    a za zdaj le na steni.

    Ampak rekli smo, da ni slabega vremena, so le manj primerno oblečeni ljudje.
    Slika

    Čas smo porabili tudi za reševanje tehničnih težav - ena od dveh boj, ki so nam jih prijazno posodili iz Celja, je kar temeljito puščala. Nekaj sodelovanja, košček blaga za jadro ali monštrine in tuba neostika...
    SlikaSlika
    Še ena plat organizacijskih priprav: zastavice za startno proceduro (bucke in tudi neostik, mislim)

    Točka tekoče zadeve
    SlikaSlika

    Užitnih reči ni na slikah, malo zato, ker je tisti, ki je slikal, tudi pekel. Čevapčiči so bili odlični in jih je bilo dovolj, popečena zelenjava prav tako - in tako naprej.

    Ampak nekaj posnetkov za vtis o vzdušju se pa le najde...
    Slika

    Vino je bilo z Goriških brd, temno in svetlo, ampak na to plat se jaz ne razumem. Bilo pa je tudi dovolj sokov za 'mularijo', z mano vred.
    Slika
    Slika
    Slika
    Slika

    SlikaSlika

    In ko je bila ura toliko, da za tisti dan ni bilo več iti postaviti polja, ne da bi se dvignil veter, pospravljanje.
    Slika
    Slika


Sobota, po uradnem delu
Odpeljali smo se v marino v Koper - in dež je pojenjal, veter se je dvignil. In sončno...

Izpluli smo z jadrnico JK Neptun in jadrali kake štiri ure, dokler ni sonce začelo bežati za oblačni zid na zahodu, okrog 20.-te ure. Takrat smo odjadrali nazaj v marino, privezali barko in na njej prespali.

Od tega dela žal fotk ni, ker je šel Rožle spat na kopno.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Jun 01, 2015 17:45

Črnuška regata v Ankaranu 2015
Nedelja, 24.5, 2015

Priprave
    Čez noč je bilo tudi nekaj plohic, zjutraj pa jasno nebo od obzorja do obzorja, le tu pa tam kaka koprena v višinah.

    V Ankaranu se je začelo z zajtrkom - popečen kruh, čevapčiči, pečena jajčka in zelenjava.

    Fotke se nadaljujejo, ko pride Rožle.
    Slika

    Sponzor? Kak del organizacije?
    Slika


Zbor krmark in krmarjev
    Slika

    in še koga iz posadke
    Slika

    Veter ena s Fireball-a oceni na 5-10 vozlov; moj vetromer pokaže 4,5 povprečje in 9,2 max sunek. Ampak nihče ne trdi, da bo tako ostalo.

Psihološka priprava
    Slika




Priprave na izplutje...
    Za Tex-a in ostale 'hlaponarje', ki menijo, da so vse male jadrnice mini-12 (ali pa se delajo ta tako mislijo): tistole tam je Fireball
    SlikaSlika


    Tudi tole niso mini-12 ampak optimisti
    Slika
    Slika
    Slika



Izplutje
    Tudi tole ni mini-12, ampak Flying Junior
    Slika

    Slika

    In prva na vodi
    Slika

    Lepši pogled - optimisti oziroma optimistke
    Slika
    Slika
    Slika
    Slika

    Slika
    Slika

    in Fireball-i
    Slika
    Slika
    Slika


Biti bi moralo precej posnetkov in slik tudi s tekme, ampak jih še nimam.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a alesjo » Po Jun 01, 2015 18:37

LEPO, ko vidim morje, nebo in jadra pa sem :D :D
Daki

OdgovorNapisal/-a Daki » Po Jun 01, 2015 23:31

Lepo. Drugače pa sem iz črnuč pa nisem nikjer zasledil da bo regata.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Jun 02, 2015 20:53

@Daki
    Bom povprašal, kje so imeli kaj razglašeno po Črnučah.

Nič poslikanega/posnetega z vode ne najdem na internetu, čeprav sem v Anaranu videl posnetke...

Torej za zdaj le opis.
    Ni nas bilo veliko - sprememba lokacije in dež prejšnji dan je verjetno precej pripomogel k temu.

    Tri dekleta z optimisti in njihova spremljevalka z gumenjakom iz Olimpic-a iz Izole, od tam tudi glavni sodnik (brez nje ne bi šlo ne postaviti ne izvesti regate).

    Od FJ sva bila midva edina, ostali nekateri niso utegnili, nekateri pa so tistega dne jadrali na večjih jadrnicah na regati pred Izolo.

    Fireball-i so bili trije - ena ženska posadka, ena mešana in ena z dvema fantoma, za katera so rekli, da sicer vozita eno 'še malo hujšo' klaso, ampak bodisi nisem ulovil, bodisi si nisem zapomnil katero. Če izvem, dopolnim.

    V glavnem, to bi morale dopolniti slike - in če/ko dobim, bom.


    Ob izplutju 5-10 vozlov, veter od obale pri Sv. Katarini, zato tudi start malo pred zasidranimi ladjami sredi zaliva proti obali, in vsak plov dve 'palčki', torej med startno jadrnico in bojo proti vetru, do boje pred obalo, z vetrom nazaj do in okrog startne boje in potem še enkrat proti vetru do boje proti obali, pa nazaj z vetrom v cilj.

    Dve palčki, torej le startna barka in dve boji, tako da je bilo čim enostavneje za označiti regatno polje. Bilo nas je malo, zato smo lahko tudi imeli start vsi skupaj.

    Boštjan je rekel, da naju bodo pri toliko vetra, ki je jačal, fireball-i nabili, a nič zato.

    Pri prvem plovu se je pokazalo, da bi nas krepko šibnil le tisti fireball z obema fantoma, pa jima je za začetek počila vrv za poteg glavnega jadra po bazi oziroma po bumu - in jima tako ni bilo nič dolgčas.

    Ostalo pri tem in naslednjem ali naslednjih dveh plovih je bilo zanimivo jadranje - in to, da sva ostala v bližini, pri jadranju proti vetru večkrat tudi pred katerim od fireball-ov, le obračanje vetra pri obali naju je večkrat stalo natančne presoje in zato dodatnih obratov proti vetru, kar je pobralo čas.

    Meni je tudi malo manjkalo kondicije - reč je bila malo podobna recimo štirim uram ali nekaj takega smučanja z intenzivnim razbremenjevanjem, ko je bilo treba stalno prenašati težo s prestopanjem čez kobilico sem in tja ob spremenljivem vetru, poleg tega pa občasno še viseti na žici z jambora - in seveda sproti ne pozabiti na jadro, pa na morebitno jadrnico na zavetrni strani jadra, še zlasti ko si na levih uzdah in ima tista pravico poti...

    Med tekmo je veter pojačal - meriti niti slučajno nisem utegnil - in zlasti bliže obali bil zelo spremenljive smeri. Pri zadnjih dveh plovih so nam gospe s fireballov rekle, da so ocenile na 20-25 vozlov, in vsi dvosedi smo se vsaj po enkrat skopali.

    Midva sva se dvakrat.

    Enkrat pri plovbi ostro v veter proti boji, ko je reful izrazito obrnil - Boštjan pa verjetno zamudil s spremembo smeri zato, ker bi z tako spremembo 'zgrešil' bojo in bi morala še dvakrat obrniti pred njo - in naju prijel z dotlej zavetrne strani in položil v vodo.

    Dotlej se s Flying Juniorjem še nisem prevračal in ga postavljal nazaj, tako da so mi bile posebnosti tega nove.

    Če se spomnim prav, se je jadrnica počasi obrnila z jamborom navzdol in kobilico kvišku, jaz pa sem se znašel v zračnem mehurju pod njo. Navodilo je, da je pred obračanjem nazaj potrebno popustiti škotino in škoto, tako da sem to naredil, potem pa je bilo treba nazaj na površje.

    Ker imaš rešilni jopič, se ne moreš kar potopiti in izplavati, ampak se odrivaš od barke nad sabo, da lahko prideš pod njenim robom na površje, ampak to mi je bilo znano že od prej.

    Ko sem izplaval, sem videl, da je Boštjan brez kape, ki je plavala malo nizveterno, zraven pa še eden od kroksov - in ker Boštjan še ni ravno obračal barke nazaj, sem odplaval, oboje pobral in se vrnil.

    Potem sem jaz držal premec, da se je barka obrnila s premcem proti vetru, Boštjan pa plezal iz vode na gredelj, kar je postopno barko postavilo nazaj na pravo stran in to tako, da tudi ni bila preveč polna.

    Potem se je bilo - brez opore za noge, kar po moji lanski zgodbi z ramo tudi ni zanemarljivo - treba vzpeti v barko, odpreti odprtine za izčrpavanje vode in spet ujeti veter v jadra in zapluti.

    Te odprtine so na dnu in pri odprtih je odprtina take oblike, da hitrost vode ob dovolj hitri plovbi izčrpava vodo iz barke. Vetra je bilo dovolj, da tudi precej polna ni šla počasi, in kot se je praznila, je spet dobivala hitrost - in v nekaj minutah je bila barka prazna. Ampak se ne spomnim, ali sva prej priplula v cilj tistega plova ali sva izpraznila v minutah pred naslednjim startom.

    Naslednji plov sva pri plovbi z vetrom pri metuljčku postala nestabilna - začelo je nihati in amplituda je naraščala, pa se nisva dovolj hitro odzvala prav - in sva šla plavat še enkrat.

    Tokrat je bilo postavljanje nazaj že skoraj kvalifikacije za regato krajevne skupnosti Zgornji Kašelj v hitrostnem postavljanju prevrnjene barke nazaj - ampak med tem sem videl, da sta se prevrnila vsaj dva od fireballov.

    Potem sva izvedela, da je pri tem ena izgubila letev iz glavnega jadra, ki potem ni imelo več prave oblike, tako da sta se - ne brez težav - vrnili na obalo. Tudi drugi fireball z mešano posadko (krmarka Alenka mislim da je priblžno mojih let) je po prevračanju - in ker je kazalo, da veter še jača - tudi obrnil proti obali.

    Če sta se tista iz 'moškega' fireballa tudi obrnila, sta se med najinim plavanjem in tudi postavila nazaj tako hitro, da tega nisem utegnil videti.

    V glavnem, popolnoma nič dolgčas in zame poučno :wink:
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Jun 02, 2015 21:59

Razglasitev rezultatov s še malo 'fešte'

    Najboljši posnetek treh optimistk - pri razglasitvi rezultatov namreč niso dosti mislili, od kod je svetloba in kaj se bo videlo na slikah.
    Slika

    Tri, oziroma štiri dekleta iz Olimpic-a iz Izole, optimistke.
    Slika


    Prvo mesto FJ :lol: :lol: :lol:
    Slika
    Pomembno je tudi, da ima Boštjan ob podelitvi še vedno kapo in cel par crocs-ov in ne le pol, jaz pa zdaj mogoče zaslužim potrdilo, da sem se že prevračal in postavljal nazaj s FJ .

    Mislim da tretji, ženska posadka Fireball-a, tistega, ki je bil ob letev v glavnem jadru. Gospa v sredini ima v vozičku 'štručko', na katero je med regato tokrat pazil 'štručkin' očka.
    Slika


    Gospod Zvonko iz Črnuč (Daki ga bo mogoče lahko prepoznal) za odbor - in mešana posadka Fireballa.

    Fotke podelitve za drugo mesto niso dobro uspele, namesto tega najprej gospa Alenka na Fireballu na naslovnici Antene izpred skoraj 40 let
    Slika

    in potem s svojim flokistom tule na levi
    Slika


    Zmagovalca - kljub odtrgani vrvi in krpanju in...
    Slika

    Za prvo mesto menda ena zelo dobra kapljica iz Goriških brd.
    Slika

    Sodnik - brez tega tudi niti slučajno ne bi šlo
    Slika

    Pa - kar se na slikah proti svetlobi ne vidi - majčke, za optimistke žogice in knjige, za katere je bilo videti, da so zadeli, pa za vse udeležence libele (kot kaže, se je našlo nekaj sponzorjev).
    Slika
    Slika

    Pa v ozadju slika 'štručke' v očkovem naročju.
    Slika


Zadnje dejanje deklet iz Olimpica v zvezi s to regato
    Zakaj bi pospravljali jadrnice in jih vozili po kopnem v Izolo? Raje odjadrajo nazaj čez zaliv. Vetra je nekoliko popustil, tako da ga je ravno dovolj.

    Priprave in preverjanje pred ponovno izplovitvijo
    Slika

    Slika


    Slika

    Slika

    Šiba...
    SlikaSlika

    Še zadnja - in kareli na gumenjak.
    SlikaSlika

    Slika

    Nad celino je 'kislo', nad morjem pa...
    SlikaSlika

    Slika

    Skupaj mavrica. Lep dan.
    Slika
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Jun 17, 2015 18:00

Še nekaj fotk z vode s s 'Črnuške regate' v Ankaranu - nekaj več jih je na povezavi.

Bistven del regatnega odbora - Anja in gumon med pripravo polja
Slika
in potem
Slika


Jerneja in Katja
Slika

Jaka in Andrej
Slika
Slika

Lana - tudi optimist glisira
Slika

Tole je bilo najbrž po enem od štartov plova
Slika

Midva z Boštjanom v dveh različnih položajih
Slika
Slika
Za pojasnilo Tex-u in drugim 'dobronamernim':
Druga slika je seveda spet najdena z Googlom in skopirana iz wikipedie :oops: :wink: :lol: :lol:

Alenka in Matjaž
Slika
Ja, točno ista Alenka, ki je tudi na tejle naslovnici Antene
Slika


Jaka in Andrej - tegale manevra nisem uspel videti v živo - rekli pa so, naj bi se tudi onadva enkrat 'skopala'
Slika
Slika

Dimitrij bi moral imeti še kup zanimivih slik, pa kak video tudi (recimo katero od prevračanj - najinih ali ostalih, saj kot so nam rekli, se samo od optimistk ni nobena prevrnila).
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Dec 09, 2015 22:18

Našel še video s Črnuške regate 2015
Slika
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov