Gumejak - pomoč pri nakupu

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

monster_d
Kapitan
Prispevkov: 196
Pridružen: Ne Apr 08, 2007 18:43
Kraj: Ptuj

OdgovorNapisal/-a monster_d » So Apr 04, 2009 15:00

Meni deluje morda malo švoh s 10ko... kaj pa vem, sej navora majo novi motorji pa velko prostornino morda nebo tak slabo, edino če nabašeš malo več oseb bo tole pomoje malo bolj revno z močjo.
Kolko konjev pa je dovoljeno za tale gumejak? 20, 25km?
pushmycar
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 127
Pridružen: Po Jan 07, 2008 14:40

OdgovorNapisal/-a pushmycar » So Apr 04, 2009 15:36

Kombinacija JE dobra. Je pa vprašanje časa čez koliko sezon bo prekratek in prešvoh. Toda kdo na tem fofumu ni šel skozi ta razvoj? Sicer pa kje bi ljudje sploh lahko kupovali rabljeno? hehe
Nole
Višji praporščak
Prispevkov: 34
Pridružen: Po Jan 21, 2008 18:44

OdgovorNapisal/-a Nole » Če Apr 09, 2009 09:05

Živ!
Bom kar tuki napisal, da ne odpiram novega posta...
Sem nov na forumu, čeprav ga že dalj časa spremljam :D
Od kolega bom kupil enega Zodiaca cca 4m (zložljiv z napihljivim dnom), pa Yamaho 15 KM. Že dve leti ni registriran, čeprav je letnik 2001. Stvar je taka, da imamo u hrvaškem kampu pavšal, in prikolice ne vozimo domov (depo), tko da tud čolna nebi. A ga je smiselno registrirat na hrvaškem, al to sploh ne pride v poštev? :oops: :oops:

Hvala in Lp :D
bobiboss
Viceadmiral
Prispevkov: 360
Pridružen: Pe Maj 30, 2008 15:34
Kraj: lj-podgorica

OdgovorNapisal/-a bobiboss » Če Apr 09, 2009 09:31

če se ti bo obesu od policije ali kapitanije na čoln je bolje da imaš registracijo urejeno.
Uporabniški avatar
Mike
Admiral
Prispevkov: 1373
Pridružen: To Jul 01, 2008 11:01
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Mike » Če Apr 09, 2009 09:41

Guma, če je res, da YAM gumenjake delajo v Zodiacu, potem je kvaliteta dobra. Sam imam ZODIACA 230c, pa gor Johnson 5 KM in leti ko sneta sekira. Čoln je pa star že 9 let, pa nisem imel nobenih problemov, redno vzdrževanje je edino kar potrebuje. Pri meni je edini problem dno, ker ima le na vsake 20 cm eno prečno deščico in gre čez valove kot klobasa. :?
val
Admiral
Prispevkov: 1566
Pridružen: Po Sep 08, 2008 20:12
Kraj: Maribor-koper- Pula

OdgovorNapisal/-a val » Če Apr 09, 2009 09:45

Pozdravljen
Naši priznavajo tudi preglede hrvaških kapetanij,tako če ti doli čoln pregledajo ga lahko v sSloveniji registriraš.
Najbolje pa ,da pokličeš na kapetanijo v Koper in se pozanimaš.
Si pa napisal ,da je čoln zložljiv,če imaš vse papirje bi ga jaz peljal v slo in tukaj registriral.
Lp
Uporabniški avatar
Guma
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Če Mar 05, 2009 18:14

OdgovorNapisal/-a Guma » Pe Maj 08, 2009 14:38

Mi lahko kdo na hitro razloži kaj vse rabim od opreme pri registraciji 3,6m dolgega gumanjaka.
In še eno vprašanje: kakšna naj bo teža sidra in debelina ter dolžina sidrne in privezna vrvi?

Hvala, Lp
Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2206
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

OdgovorNapisal/-a Piki » Pe Maj 08, 2009 20:13

Predpisi pravijo najmanj 20 metrov sidrne vrvi in tri vrvi za privez, skupne dolžine najmanj 30 metrov.Sam bi za ta čoln uporabil vrv premera 8-10 mm. Teža npr. sidra tipa maček naj bo 4 kg. To je dovolj za sidranje v lepem vremenu. Potem rabiš še dve vesli ali pomožni motor, vedro s korcem ter luči in dnevne oznake po predpisih o izogibanju trčenju na morju. To je zakonski minimum, sam pa dodaš še stvari po svoji presoji, npr. orodje...
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3284
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

OdgovorNapisal/-a MareC » Pe Maj 08, 2009 20:27

Guma napisal/-a:Mi lahko kdo na hitro razloži kaj vse rabim od opreme pri registraciji 3,6m dolgega gumanjaka.
In še eno vprašanje: kakšna naj bo teža sidra in debelina ter dolžina sidrne in privezna vrvi?

Hvala, Lp

C/P iz strani
http://www.up.gov.si/si/vodnik_po_stori ... ema_colna/

Oprema čolnov za obalno območje ali območje zavetja
Čoln do 5 m dolžine

*
sidro ali drugo sredstvo za sidranje z najmanj 20 m dolgo vrvjo ali verigo za sidranje, ter tri vrvi za privez, skupne dolžine najmanj 30 m ustrezne jakosti,
*
dve vesli, s tremi palci ali rogovilami, oz. drugo pomožno pogonsko napravo,
*
vedro s korcem,
*
luči in dnevne oznake po predpisih o izogibanju trčenju na morju,
*
konveksno ogledalo (le gliser, ki se uporablja za smučanje na vodi).

Čoln brez kabine nad 5 m in čoln s kabino do 7 m dolžine

*
sidro z najmanj 30 m dolgo vrvjo ali verigo za sidranje in tri vrvi za privez, skupne dolžine najmanj 40 m ustrezne jakosti,
*
pomožno pogonsko napravo (motor ali jadra) ali VHF radijsko postajo ali tri rdeče rakete s padalom,
*
vedro s korcem ali ročno črpalko,
*
luči in dnevne oznake po predpisih o izogibanju trčenju na morju,
*
konkavno ogledalo (za gliserje, ki se uporabljajo za smučanje na vodi),
*
tri rdeče bakle,
*
kompas,
*
rešilni jopiči v tolikšnem številu, kolikor oseb se nahaja na čolnu.

Čoln s kabino nad 7 m dolžine

*
sidro primerne teže, z najmanj 40 m dolgo vrvjo ali verigo za sidranje, ter tri vrvi za privez skupne dolžine najmanj 45 m ustrezne jakosti,
* pomožno pogonsko napravo (motor ali jadra) ali VHF postajo ali tri rdeče rakete s padalom,
*
vedro s korcem ali ročno črpalko,
*
najmanj en prenosni gasilni aparat,
*
luči in dnevne oznake po predpisih o izogibanju trčenja na morju,
*
tri rdeče bakle,
*
komplet prve pomoči,
*
rešilne jopiče v tolikšnem številu, kolikor oseb se nahaja na čolnu,
*
baterijsko svetilko,
*
komplet orodja za vzdrževanje mehanskih naprav,
*
kompas z osvetlitvijo,
*
priročniki za plovbo,
*
pomorske karte vzhodne obale Jadrana s priborom.
Uporabniški avatar
Guma
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Če Mar 05, 2009 18:14

OdgovorNapisal/-a Guma » So Maj 09, 2009 00:08

Kam in kakšne luči pa naj montiram na to malo gumico? :roll:
Uporabniški avatar
Gaso
Admiral
Prispevkov: 1480
Pridružen: To Dec 09, 2008 09:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gaso » So Maj 09, 2009 00:15

Dovolj je da imaš baterijsko svetilko za tvojo gumico.
Uporabniški avatar
Guma
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Če Mar 05, 2009 18:14

OdgovorNapisal/-a Guma » So Maj 09, 2009 08:31

Ok fantje, hvala za odgovore.
gorenjc
Admiral
Prispevkov: 705
Pridružen: Ne Nov 04, 2007 23:22
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a gorenjc » So Maj 09, 2009 08:44

Ne verjamem, da bo dovolj baterijska svetilka, vsaj kakor so "nas učili", imam podobno dolžino čolna, pa sem ob nakupu čolna vedel, da potrebujem 360 belo in rdeče-zeleno. Guma,glede na to, da za tak čoln potrebuješ/imaš izpit, ta podatek moraš poznati.
Zase sem takrat vzel komplet, ki je na eni palici (dobi se v vsaki navtični trgovini), je čisto dovolj, ne policija ne na pregledu čolna niso imeli pripomb.
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3284
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

OdgovorNapisal/-a MareC » So Maj 09, 2009 08:55

gorenjc napisal/-a:Ne verjamem, da bo dovolj baterijska svetilka, vsaj kakor so "nas učili", imam podobno dolžino čolna, pa sem ob nakupu čolna vedel, da potrebujem 360 belo in rdeče-zeleno. Guma,glede na to, da za tak čoln potrebuješ/imaš izpit, ta podatek moraš poznati.
Zase sem takrat vzel komplet, ki je na eni palici (dobi se v vsaki navtični trgovini), je čisto dovolj, ne policija ne na pregledu čolna niso imeli pripomb.


tukaj se strinjam s tabo, najmanj kar je potrebno je bela luč 360 na daljši palici, vsekakor je pa potrebno spoštovat pravila, na hrvaškem so mi 2x težoli, ker nisem imel na malem čolnu(E-401) bele 360, ko sem lovil lignje, sem preprosto rešil in kupil za 20€ belo 360 na baterije AA(ker nisem imel akumulatorja) :wink:
gorenjc
Admiral
Prispevkov: 705
Pridružen: Ne Nov 04, 2007 23:22
Kraj: LJ

OdgovorNapisal/-a gorenjc » So Maj 09, 2009 09:10

ker paše mal obnovit znanje sem poiskal še "uradno verzijo"

24. člen

(plovila na mehanski pogon)

(1) Plovilo na mehanski pogon mora med plovbo imeti:
a) jamborno luč na prednjem jamboru;
b) drugo jamborno luč na krmnem jamboru, ki je postavljena višje od luči na prednjem jamboru; plovilu dolžine manj kot 50 m ni treba imeti ene od obeh luči;
c) bočni luči;
č) krmno luč.

(2) Plovilo na zračni blazini mora med plovbo nad vodno površino imeti poleg luči iz prejšnjega odstavka tudi rumeno bliskajočo krožno luč.
(3) WIG plovilo mora imeti pri vzletanju, pristajanju in letu blizu gladine poleg luči iz prvega odstavka tega člena močno rdečo bliskajočo krožno luč.
(4) Plovilo na mehanski pogon dolžine manj kot 12 m ima lahko namesto luči iz prvega odstavka tega člena belo krožno luč in bočni luči.
(5) Plovilo na mehanski pogon dolžine manj kot 7 m in katerega največja hitrost ne presega 7 vozlov, ima lahko namesto luči iz prvega odstavka tega člena belo krožno luč. Takšno plovilo mora imeti tudi bočni luči.
(6) Na plovilu na mehanski pogon dolžine manj kot 12 m se lahko postavi jamborna luč ali bela krožna luč izven vzdolžne simetrale plovila, če je ni mogoče postaviti na njem. Pri tem morata biti bočni luči v eni kombinirani svetilki, postavljeni v vzdolžni simetrali plovila, ali čim bližje vzdolžni simetrali plovila, na katero je postavljena jamborna luč ali bela krožna luč
.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov