Poliranje čolna - V iskanju svetega grala

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator, moderator2, cibro, Marchi

francelj
Admiral
Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a francelj » To Jun 02, 2015 08:12

Ko je MM poliral mojo barko, me je na nekem mestu prosil, da se obrnem stran, ker bo uporabil šmirgel in je nekaterim pri pogledu na to početje lahko slabo ;-I)
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » To Jun 02, 2015 08:35

Verjamem Francelj, ampak za ornk uničen gelcoat je to edina rešitev. Enostavno je treba pridet do zdravega materiala.
Ampak fantje pozor. (ne delajte tega doma!) To naj dela mož iz prakse in poznavanja materialov. Drugače je lahko resnično jok. Če greš s pregrobim, narediš nepopravljivo škodo, s prefinim, pa zopet ne bo učinka. Prva ocena dotrajanosti gelcoata je bistvenega pomena.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » To Jun 02, 2015 10:47

Upam, da si se tole z P400 šalil. :) To je mučo prehudo za karkoli.

V več, kot 90% ni potrebna uporaba papirja, ker paste delajo čudeže. Tudi sicer šmirglanje kar povprek nima smisla. Papir se uporablja le na delih, kjer ni možno odpolirati. Recimo zadnji del boka, kje zgoraj in to na barkah, ki imajo prekleto trd GC.
Težava papirja je v tem, da kaj hitro ostanejo risi. Če je to manjsi del se človek potrudi in vse odstrani. Če je tega preveč enostavno ni konca, ni pozornosti in če ostanejo risi(swirli) bo spet zaželo oksidirati.
Pri brušenju večjih površin(nad pol m2) je pomembno uporabiti dobro brusilko. Brušenje na roke z grobim papirjem pušča rise, ki jih je muka odstraniti. Pa še te vidiš šele na koncu, ko si že spoliral in nato moraš brusiti še enkrat. :?

Pa še ena stvar. Nekateri gredo brusiti dele, ki rumenijo. V več kot 50% so rumeni deli tam, ker je gelcoat pretanek in hitreje reagira na UV, čistila, vročino... Tam brušenje samo vse skupaj poslabša.
Za nek guideline... jaz imam v arsenalu najbolj grob papir P1000 in če ga uporabim ga uporabim skupaj z emulzijo, ki je mastna, kot cet... Drugace pa 1500, 2000, 3000 in 4000. Pa sevena NIČ NA SUHO. Pri brušenju je VAŽNO, da je VLAŽNO :)

In ja... pažnja, GC je samo en. Ko ga zmanjka boli glava in to bolj, kot po vsaki grapi ali šmarnici. Novejši čolni, na katerih sem jaz prvi z polirko večino vsi že kažejo na delih pretanek GC, kar jaz nikoli ne bom razumel

Drugače @kren imaš pa zelo prav, treba uporabit glavo.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
LaMike
Viceadmiral
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a LaMike » Sr Jun 03, 2015 14:01

Fajn zbledel gc boš brez brušenja poliral vsako leto... ;)
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Sr Jun 03, 2015 15:24

LaMike napisal/-a:Fajn zbledel gc boš brez brušenja poliral vsako leto... ;)

Če ga ne boš že prvič saniral kot je treba.
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Kraj: od Vardara do Triglava

OdgovorNapisal/-a Tex » Sr Jun 03, 2015 17:49

Sploh ne bom komentiral, rad prebiram tole in se zraven malo nasmejim...

Vsak je po svoje mojster... jaz vem, komu bom dajal barko rihtat...
kr en se hodi kar k meni v špegu gledat :D

PS: dam dam, tudi meni ne...
Nazadnje spremenil Tex, dne Sr Jun 03, 2015 22:48, skupaj popravljeno 3 krat.
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
DamDam
Štabni praporščak

OdgovorNapisal/-a DamDam » Sr Jun 03, 2015 22:24

Tex, mi ni čisto jasno, kaj si hotel povedati.....
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Če Jun 04, 2015 09:16

Tex napisal/-a:Sploh ne bom komentiral, rad prebiram tole in se zraven malo nasmejim...

Upam da nisi na tem mestu slucajno mene nasel jeb...
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Kraj: od Vardara do Triglava

OdgovorNapisal/-a Tex » Če Jun 04, 2015 09:34

MM nisem... saj vidiš, da te hvalijo, torej znaš !

Lepo, da si odprl tako temo in deliš znanje in učiš nas amaterje,
jo prebiram in ne komentiram, si pa ob kakem komentarju mislim svoje in se nasmehnem...
Nazadnje spremenil Tex, dne To Jun 09, 2015 00:06, skupaj popravljeno 1 krat.
SlikaSlika

“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Če Jun 04, 2015 09:58

Super.

Bi ti pa bil hvalezen ce je kater moj komentar za nasmehnit, da to poves. Enako od LaMike.

Tema ni misljena da imam jaz monologe, niti da je moja, ceprav sem jo jaz odprl.
Ne trdim da vse znam in da ne delam tudi neumnosti. Skoda je da se mora vsak posebej uciti iz bedarij, ki jih naredi.
Zato so komentarji dobrodošli. Seveda konstruktivni. Ob prcanju ne bo nihce bolj pameten.

Hvala! :wink:
P.s.ce si za narediva vsaj navidezno spravo in mi nehaj spreminjati imena. Uporabljaj micka, mama, mamamicka, mm, ali luka. Bo slo?
DamDam
Štabni praporščak

OdgovorNapisal/-a DamDam » Če Jun 04, 2015 21:48

Tex napisal/-a:Sploh ne bom komentiral, rad prebiram tole in se zraven malo nasmejim...

Tale ti je pa malo podla, da spreminjaš svoj post potem, ko je bil nanj že dan komentar..., da o bontonu ne govorim...

Glede na to, da ti, kot praviš, ni jasno, kaj si hotel z napisanim povedati....a ni škoda cajta.....za kr'neki...?

Pa lep pozdrav
DamDam
Štabni praporščak

OdgovorNapisal/-a DamDam » Pe Jun 05, 2015 22:13

Danes sem končal s popravilom gel coata in poliranjem čolna.
Upoštevajoč nasvete mame Micke in z uporabo materialov, ki mi jih je priporočil mi je lepo uspelo in sem zelo zadovoljen.
Sicer na začetku rabiš, da dobiš vsaj malo občutka, nato pa gre zelo lepo...Užitek je primerjati površino, ki si jo obdelal s prvotno površino....Te kar vleče naprej...

Hvala mami Micki za nasvete in vse ostalo... Z nasveti, ki jih dobiš v trgovinah od prodajalcev polir past, si ravno ne bi opomogel...

LP
Uporabniški avatar
mamaMicka
Admiral

OdgovorNapisal/-a mamaMicka » Pe Feb 05, 2016 12:01

Nisem prav bogat s slikami...
Spodaj so tri slike kako lahko odreagira gelcoat na poreagresivno čistilo. V tem primeru sgrasatore(Meglio, Teo...)

Površina je bila slikana po temeljitem pranju, torej ni kakih ostankov kake umazanije ali podobno...

Del plovila, kjer se zadržuje voda. Odstranjen je bil vodni kamen, ter rahlo obrušeno z P2000 papirjem. Ostalo je še vedno tole...
Slika

Boki plovila. V živo se še bolje vidi sledi gobe za pranje kako je bilo raztegnjeno čistilo. Lahko, da se je na površini cistilo posušilo, ni pa nemogoče, da odreagira takoj. Ta del se je z poliranjem lepo popravil, brez posledic.
Slika

Na tej sliki je raster. Vidni so fleki od neke tekočine. Predvidevam, da čistilo. Tu je bodisi bila postavljena steklenica in je iz nje teklo, lahko je iz nje kapljalo... lahko pa pa je to brizg, ki se je posušil.
Iz rastra je tudi najtežje odstraniti fleke. Včasih se ne da flekov niti zmanjšati.
Slika

Če kdo želi lahko dobi na mail večje slike.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Kraj: LJ.Vižmarje

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Pe Feb 05, 2016 18:28

Trgovci so zato,da prodajo tisto kar pač ne gre,o nasvetih kako je res prav uporabljati neko zadevo pa ni glih njegov interes,ker on kot prodajalec za svojo mizerno plačo,čaka da vzameš in se čimprej skidaš.Mici je poglavje zase,rad pomaga,svetuje in ko vse to upoštevaš,vidiš,da je res,zato si je tudi ustvaril ime in naj tako ostane.
mašinfirer
Uporabniški avatar
jozko
Admiral

OdgovorNapisal/-a jozko » Pe Feb 05, 2016 20:37

habibi Vll napisal/-a:Trgovci so zato,da prodajo tisto kar pač ne gre,o nasvetih kako je res prav uporabljati neko zadevo pa ni glih njegov interes,ker on kot prodajalec za svojo mizerno plačo,čaka da vzameš in se čimprej skidaš.Mici je poglavje zase,rad pomaga,svetuje in ko vse to upoštevaš,vidiš,da je res,zato si je tudi ustvaril ime in naj tako ostane.

Vsaka čast mamiMicki, res obvlada nego gelcoata in podobnih zadev.
Preizkušeno zadnjo jesen :lol:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!

Kdo je na strani

Po forumu brska: covak999 in 3 gosti