JADRAN 2016

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Uporabniški avatar
johnny1300
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: To Okt 28, 2014 08:36
Kraj: Straža
Kontakt:

JADRAN 2016

OdgovorNapisal/-a johnny1300 » Po Maj 02, 2016 19:06

Marchi je lani odprl temo Jadran 2015, pa ni bilo veliko prispevkov. Sedaj sem načel temo Jadran 2016 in bom opisal predprvomajsko križarjenje. Malo za popestritev tega temnega popoldneva.

Letos sem prvič najel katamaran in sicer Lagoon 380, ki je za 8+2 oseb. Izpluli smo iz marine Betina-Murter. Na začetku sem imel malo potne roke. ker katamarana še nisem krmaril. Ko se ga navadiš je čisto OK, pa tudi dva motorja ti pri izplutju ali pri privezu zelo pomagata.

Slika
    Marina Betina 23.4.2016

Slika

Slika
    Posadka prvih tri dni na MOONSHADOW.

Slika
    Brez pršuta in dobrega kruha se ne gre na plovbo.

Slika
    Kurs je bil proti NW. Z jugom v polkrmo smo lepo jadrali. Ustavili in brezplačno prenočili smo se na boji v zalivu Pinizelič na otoku Žutu.

Slika
    Naslednji dan je bil siv/črn. Jugo nas je popeljal na konec Iža v zaliv Soline. Prespali smo na sidru zopet brezplačno.

Slika
    Za kosilo so bile ribice nalovljene prejšnji večer. Poplaknili pa smo jih z dobro modro frankinjo.

Slika
    Od hranitelja rib v ribogojnici smo kupili dagnje. Jih je kar sam pripeljal. So bile pa kar umazane.

Slika
    Čiščenje školjk.

Slika
    V ponedeljek zjutraj smo se zbudili v sončno jutro. Vse noči so bile ZELO hladne. Oblečeni smo bili v trenirke in pokriti s kovtri. Do polovice Pašmana je bilo morje "olje", potem pa je začela burja.

Slika
    Pravočanso smo spustili jadra, ker je na koncu Pašmana proti Vrgadi pihala burja do 30kts. Do marine smo motorirali. Še dobro da je med pristajanjem pihala burja v Krmo, da se je dalo lepo pristati. No skoraj lepo. Z desnim motorjem sem pobral mooring, katerega je potem rešil potapljač.

Slika
    Sončni zahod v marini. Ta večer so se nam pridružili še štirje člani posadke.

Slika
    Zapuščen čoln na Murterju.

Slika
    Naslednje jutro smo izpluli proti Kornatom. Prvotni cilj nam je bil Vis, pa je bila napoved Juga in pa valov prevelika. SNEG NA VELEBITU

Slika
    Med Kornatskimi otoki smo lepo jadrali z Jugom v polkrmo.

Slika
    Priprava školjk na buzaro.

Slika
    Med jadranjem nam je odpadel gambet za dvižnico buma. Leteči servis....

Slika
    Toreta

Slika
    Prijadrali smo v zaliv Telaščica. Najprej smo se vezali na bojo pred restavracijami. Prišla sta rendžerja in za gemišt so nas pustili se vezati na bok, pa še zelo dobro sem se scenkal za ceno. Šli smo pogledati jezero Mir in se dvignili na klife

Slika
    Sončni zagod v Telaščici.

Slika
    Naslednji dan nam je bil cilj sever Dugega otoka - Pantera. Mi z Jugom v polkrmo, formula pa ostro v veter proti SE.

Slika
    Zaradi juga smo se vezali kar v Marino Veli Rat. Plačali po scenkani ceni 616kun. Popoldne šli še na sprehod do svetilnika.

Slika
    Vračali se po pravljični poti.

Slika
    Sončni zahod z odtenki sive in oranžne.

Slika
    Po jutranji kavici in čaju smo se peš odpravili iz marine v zaliv Sakarun. Obala polna odpadkov...

Slika
    Po sprehodu smo se odpravili nazaj proti SE v Jugo. Super jadranje med Zverincem, Tun Veli in Sestrunjem. Vetra do 22kts. Naša maksimalna hitrost pa je bila 8,9 kts.

Slika
    Zvečer smo sidrali v zalivu Luka. "Kapitanove" palačinke...

Slika
    V petek dopoldne smo pešaka naredili krog po Luki. Punce so se tudi kopale v 16oC morju. Pot nadaljevali proti Murterju ob otoku Žutu in to na motor, ker je bilo vetra samo do 7kts.

Slika
    Mimo Vrgade proti otoku Murter. Sidrali v zalivu Kosirina.

Slika
    Dan je bil prekrasen in se zaključil z lepim sončnim zahodom.



Zgodaj zjutraj smo izpluli in bili v marini ob 8.30. Med plutjem smo pripravili potovalke za izkrcanje.
Primopredaja je potekala brez problema.

Katamarana je super, ker je kokpit dovolj velik in je v višini kuhinje. Med kuharicami, pomivalci in ostalo posadko je zelo dobra komunikacija.
Pri samem jadranju pa ni nekega občutka, da jadraš, ni nagibanja, ne čutiš kje so meje,...
DHMZ je vetrove kazal kar pravilno. Napovedanega dežja pa je bilo manj in manjkrat. Od zadnjih štiri dni smo tri dni uživali v sončku, ki je lepo segreval premražena telesa. Večinoma smo morali biti dobro oblečeni. Jaz sem imel stalno hlače, bundo, kapo, velikokrat pa tudi kapuco in rokavice.
Kljub soncu je bilo hladno.
Kakor koli je bila tudi to ena lepa izkušnja.

Za slike pa se zahvaljujem Boru-članu posadke, ki je bil naš fotograf in med 2000 posnetki je bilo kar težko izbrati prave...
Nazadnje spremenil johnny1300, dne To Maj 03, 2016 07:19, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » Po Maj 02, 2016 20:40

Lepo doživetje kljub hladu,ki vas je tresel ponoči.Lepo pa slišat na koncu,da je posadka složna in,da so vsi pripravljeni delat(ve se,na barki delajo vsi),kar je edino prav za prijetno potovanje. :lol:
mašinfirer
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Maj 02, 2016 21:14

Super. Kar pošteno turo ste naredili.
PeterV
Admiral
Prispevkov: 685
Pridružen: So Nov 14, 2009 08:56

OdgovorNapisal/-a PeterV » Po Maj 02, 2016 21:51

Lepa tura. Z užitkom sem prebral!
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4648
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a alesjo » Po Maj 02, 2016 21:57

8) malo zimke ste meli, ampak verjamem, da ste se imeli super, lepa reportaža :D
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 711
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

OdgovorNapisal/-a Lure » To Maj 03, 2016 13:08

Res lepa reportaža, hvala!
Uporabniški avatar
theDamjan
Admiral
Prispevkov: 960
Pridružen: Ne Mar 01, 2015 19:42
Kraj: Trebnje - Novi Vinodolski - Jadransko morje
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a theDamjan » To Maj 03, 2016 14:19

Z veseljem prebral. Odlično napisano.
-----------------
***Naj bo vsak dan najlepši!
aleks09
Admiral
Prispevkov: 1132
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a aleks09 » To Maj 03, 2016 20:36

Take potopise je lepo prebirat.. kratko in jedrnato .. super opis.. sem vam prav malo "foušen"... seveda pa vam takega uživanja želim še mnogokrat...
seemann
Poddesetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: So Okt 17, 2015 02:42

OdgovorNapisal/-a seemann » To Maj 03, 2016 22:22

Vidim, da ste srečali Dušana Puha na poti na 10. Jadransko regato.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Maj 04, 2016 00:00

bravo evo to so reportaže in zgodbe..
Uporabniški avatar
johnny1300
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: To Okt 28, 2014 08:36
Kraj: Straža
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a johnny1300 » Sr Maj 04, 2016 09:11

Marchi napisal/-a:Super. Kar pošteno turo ste naredili.


Ko si čarteris, potem strmiš, da narediš čim več milj. Jaz bi jih še več, pa je potrebno gledati tudi na posadko. V štirih dneh, ko nas je bilo 10 na katamaranu, smo si ogledali Telaščico, Veli rat svetilnik, Sakarun, Luko ter Sali in smo fino kombinirali hojo ter jadranje. Po slovensko :D
Uporabniški avatar
johnny1300
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: To Okt 28, 2014 08:36
Kraj: Straža
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a johnny1300 » Sr Maj 04, 2016 09:12

polanc napisal/-a:bravo evo to so reportaže in zgodbe..


He, he Polanc. Ampak tako sočno, kot znaš ti napisat, zna malokdo :D
Uporabniški avatar
johnny1300
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: To Okt 28, 2014 08:36
Kraj: Straža
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a johnny1300 » Pe Maj 06, 2016 21:41

Bom kar to temo izkoristil za vprašanje. Mogoče je bilo to že v kateri temi obdelano, pa se ne spomnim kje.
Lani sem krmaril Bavario 37, letos pa Lagoon 380 in vedno, ko sem šel ostro v veter mi je v ena uzda lepo vlekla, druga uzda pa slabše, torej pri sorazmerno enakem vetru je bila hitrost plovbe na eni uzdi večja od druge.
Recimo pri Lagoonu mi je leva uzda delala boljše.
A ima še kdo podobno izkušnjo?
Sem kaj narobe naredil?
Kaj je za izboljšati?
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Maj 06, 2016 22:10

Genova je navita v levo ali desno in posledično pri vožnji v veter na eni strani dela večje zračne vrtince na začetku jadra.Ni pa to nevem kako velika razlika in ne vpliva drastično na kot in hitrost vožnje v veter.Še bolj se to občuti ko je odprte le pol genove.
Ja hvala sem vesel da moje zgodbe radi berete,je pa tale potopis tko lepo in resnično napisan,brez pretiravanj in podobne šare.. Čakamo nadaljevanje.
LP Iztok
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Maj 07, 2016 21:48

johnny1300 napisal/-a:Bom kar to temo izkoristil za vprašanje. Mogoče je bilo to že v kateri temi obdelano, pa se ne spomnim kje.
Lani sem krmaril Bavario 37, letos pa Lagoon 380 in vedno, ko sem šel ostro v veter mi je v ena uzda lepo vlekla, druga uzda pa slabše, torej pri sorazmerno enakem vetru je bila hitrost plovbe na eni uzdi večja od druge.
Recimo pri Lagoonu mi je leva uzda delala boljše.
A ima še kdo podobno izkušnjo?
Sem kaj narobe naredil?
Kaj je za izboljšati?


Včasih je samo windex na vrhu jambora zamaknjen in ti kaže napačen kot vetra, tako da misliš, da gre v levo bolj ostro v veter kot v desno, npr.
Lahko je pa seveda tudi kaj "resnejšega", kot. zamaknjen jambor, ali pa razporeditev teže itd.
Pa tudi pogoji testiranja morajo biti v obe smeri enaki. Ne da ti valovi nabijajo v eno strani, v drugo pa ne.

Kdo je na strani

Po forumu brska: Majestic-12 [Bot] in 4 gosti