wc na barki

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Pe Maj 06, 2016 12:28

Prebral sem celo temo, pa imam kljub temu nekaj vprašanj ker me vsakič zanima kako nekaj deluje. Slejkotprej so težave in če ti ni jasno kaj imaš, potem ti ne more biti niti jasno kako rešiti.

Barko imam par zimskih mesecev in prejšnji vikend sem se igral z vodo in WC-jem. WC je takšen, da ima pedalo ob WC-ju ni pa mi jasno kako naj bi to delovalo saj ko pritisneš voda zelo malo teče, potem ko pa ornk prtisneš pa ponikne v luknjo in potem se to zapre pa spet polni voda... Kakor berem tule naj bi se za to uporabljala morska voda? Če sem pravilno opazoval je slejkotrej na desni strani barke vrglo nekaj vode ven, če/ko sem vklopil macerator pa na desni nekaj ostankov dreka od prejšnjih-mi še nismo uporabljali.

Na steni v wc-ju imam stikalo, ki ima tri položaje. Gor je Head, dol je water pump. Tole dol sem mislil, da je pumpa za sladko vodo, to gor pa nekaj melje pa ni macerator?

Imam tudi črni tank in neka naprava pred tem je v dveh nivojih ki ima to "head" pumpo, se mi zdi da loči trdo od vode al kaj... u glavnem macerator ispumpa črni tank v morje, to se vidi, ampak ni mi jasno, kako je možno, da je stikalo za vklop tega le v motornem prostoru, kar je precej nerodno?
Wellcraft 2600 Martinique
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Maj 06, 2016 13:11

No. 1 napisal/-a:če/ko sem vklopil macerator pa na desni nekaj ostankov dreka od prejšnjih-mi še nismo uporabljali.

Dober tek... ravno pri kosilu grem to brat :evil:

Po moje imaš dve črpalki/ maceratorja. En ti zmelje drek takoj za školjko, z drugim pa prazniš črni tank. Ne prižigaj črpalke/maceratorja na prazno, ker boš skuril gumico in ti ne bo več vlekla.
MicTic
Viceadmiral
Prispevkov: 490
Pridružen: Ne Jul 25, 2010 12:48
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a MicTic » Pe Maj 06, 2016 13:21

Glede uporabe električne pumpe.
Srednji položaj je mirovanje.
Električna pumpa deluje takole.
a. V enem položaju (v tvojem predvidevam spodnji) vleče vodo iz morja v školko (jo splahnuje), ob enem macerira in pošilja vsebino zmleto ali v črni tank (odvisno od nastavitve) ali pa direktno v morje.
b. V primeru, da se oz ko se nabere preveč vode v školki preklopiš stikalo v drugi položaj (v tvojem primeru predvidevam zgornji) in vleče samo vodo iz školke skozi macerator v črni tank ali direktno v vodo. Zapreš dotok sveže morske vode.
Ko zmanjka vode v školki, preklopiš v spodnji položaj in ponoviš zadevo. Če vode ni v školki slišiš samo mlinček, ki melje na suho.
....
Odtoki iz WC školk so speljani iz barke na več načinov:
a. Direktno v morje
b. Preko črnega tanka (ko si v pristanišču, imaš zaprt ventil od iztoka iz črnega tanka, ko prideš na primerno mesto, odpreš ta ventil in vsebina po principu težnosti iteče iz taka in ga tako izprazniš) oz lahko imaš odprt ventil in gre vsa svinarija preko črnega tanka direkt v vodo. (Ker je črni tank veliko večja posoda, kot odtočna cev, lahko kaj ostane v tanku, zato ga je večkrat potrebno sprati s čisto morsko vodo, preko WC školke, s tem da dodaš kake kemikalije (kar seveda ni čisto ekološko).
c. Imaš tudi poseben T ventil takoj po iztoku fekalne vode iz školke, s katerim izbiraš med varianto točka a in točka b

Seveda WC deluje "bolje", če so odprti vsi ventili za dotok splakovalne morske vode in za odtok črne umazane vode. :) :D

Da uporablja mornarski WC sladko vodo za splakovanje školke, še nisem opazil in tudi v tvojem primeru skoraj 99,9999% ni tako.
Flying is beautiful.
Sailling is better!
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Pe Maj 06, 2016 13:51

MicTic napisal/-a:Glede uporabe električne pumpe.
Srednji položaj je mirovanje.
Električna pumpa deluje takole.
a. V enem položaju (v tvojem predvidevam spodnji) vleče vodo iz morja v školko (jo splahnuje), ob enem macerira in pošilja vsebino zmleto ali v črni tank (odvisno od nastavitve) ali pa direktno v morje.
b. V primeru, da se oz ko se nabere preveč vode v školki preklopiš stikalo v drugi položaj (v tvojem primeru predvidevam zgornji) in vleče samo vodo iz školke skozi macerator v črni tank ali direktno v vodo. Zapreš dotok sveže morske vode.
Ko zmanjka vode v školki, preklopiš v spodnji položaj in ponoviš zadevo. Če vode ni v školki slišiš samo mlinček, ki melje na suho.


Mislim, da je spodnji položaj sladka voda, ker takrat dela tudi tuš in pipa, zgornji je pa ta, ki vleče vodo iz morja v školjko in dela mlinček.

Ampak ta voda v WC mora z nekim šusom pridit al to kr mal curlja? Pri meni zelo malo curlja v wc, po moje moram še kaj za morsko vodo spucat ker nima "šusa".To sta sigurno različni pumpi za sladko in slano vodo, se pravi moram to slano pumpo še poiskat, skoraj zagotovo je pa z mlinčkom skupaj.

MicTic napisal/-a:Odtoki iz WC školk so speljani iz barke na več načinov:
a. Direktno v morje
b. Preko črnega tanka (ko si v pristanišču, imaš zaprt ventil od iztoka iz črnega tanka, ko prideš na primerno mesto, odpreš ta ventil in vsebina po principu težnosti iteče iz taka in ga tako izprazniš) oz lahko imaš odprt ventil in gre vsa svinarija preko črnega tanka direkt v vodo. (Ker je črni tank veliko večja posoda, kot odtočna cev, lahko kaj ostane v tanku, zato ga je večkrat potrebno sprati s čisto morsko vodo, preko WC školke, s tem da dodaš kake kemikalije (kar seveda ni čisto ekološko).
c. Imaš tudi poseben T ventil takoj po iztoku fekalne vode iz školke, s katerim izbiraš med varianto točka a in točka b.


Ventila v taki obliki nisem našel, mam pa "mlinček" macerator, ki je na cevi od črnega tanka do luknje na levi strani čolna in ko ta macerator laufa gre drek ven. Da bi sam od sebe odtekel po moje nimam opcije... nerodno je pa to, da je to stikalo za macerator čisto zraven maceratorja, kar pomeni v motornem prostoru in moraš to dvignit, ležat na tleh in držati gumb da to pumpa oz. "melje" ven.

Ta T ventil bom pa šel poiskat prec danes ko dosežem barko da vidim če sem ga res spregledal ;)
Wellcraft 2600 Martinique
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Maj 06, 2016 13:53

MicTic napisal/-a:Da uporablja mornarski WC sladko vodo za splakovanje školke, še nisem opazil in tudi v tvojem primeru skoraj 99,9999% ni tako.

Uporablja, ampak na večjih barkah (na moji prejšnji barki so se wc-ji splakovali s sladko vodo).
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Pe Maj 06, 2016 13:57

H2O napisal/-a:Uporablja, ampak na večjih barkah (na moji prejšnji barki so se wc-ji splakovali s sladko vodo).


Mojih 7,95 ziher ni tko, jst sm bl neuk... ko sem raziskoval (še) nisem pomislil na morsko vodo ;)
Wellcraft 2600 Martinique
MicTic
Viceadmiral
Prispevkov: 490
Pridružen: Ne Jul 25, 2010 12:48
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a MicTic » Pe Maj 06, 2016 14:02

To je nekaj čudnega!
v 99,99999% delujejo električne WC pumpe na opisan način.

Nikamor ni treba porivati roke.
Če je to " home made " narejeno je lahko vse mogoče, če pa izgleda, kot da je original, dela po opisani logiki.
Slikaj!
Mogoče skupaj ugotovimo kaj je na tem.
....
Seveda, ko vklopiš stikalo navzdol, se vklopi tudi pumpa za dotok morske vode in macerator (ki je iztočna pumpa in mlinček skupaj).
....
Lahko imaš pa tudi spodnji fekalien tank kot je narisano na temle naslovu, potem stvar deluje malo drugače.
http://www.vetus.com/waste-water-system ... ilets.html
Flying is beautiful.

Sailling is better!
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Pe Maj 06, 2016 14:16

Slikano mam pa seveda vse, saj veš nova barka si čist navdušen...

Stikalo v WC-ju

Slika

Tole je škatla, ki ropota, ko daš stikalo v položaj gor in iz dosedanjega opisa črpa morsko vodo in skrbi za to da pride po zgornji cevi v črni tank (spredaj črni, zadaj voda). Spodnja cev iz črnega tanka pa gre potem še do maceratorja, ki to pumpa iz črnega in na kontra strani čolna to vn pumpa

Slika

Na tej sliki pa je ta macerator, ki to vn pumpa iz črnega tanka in to nerodno stikalo za prižiganje tega je gor na tej črni omarci kjer je master za preklop med napajanji in izklop. Tam za bojlerjem je luknja ko to vn meče-ravno na kontra strani barke kot je črni tank

Slika
Wellcraft 2600 Martinique
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Po Maj 09, 2016 09:01

Evo bil na barki in očitno spadam v 0,01%, saj je v WC-ju sladka voda. Nobene pumpe za morsko vodo, nikjer slane vode...
Pritiska pa ni, ker kakor zalaufaš pumpo se bojler uščije, tko da ne samo, da ni na motor vštekan, še spuša...
Wellcraft 2600 Martinique
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Po Maj 09, 2016 09:06

To je po eni strani dobro... ker ti bo manj smrdelo (organizmi v morski vodi se namreč v ceveh in tanku razkrajajo in tak wc bolj smrdi, kot tisti, ki se splakuje s sladko vodo). Ampak problem je poraba sladke vode, ker je na 8 metrski barki verjetno nimaš ravno na pretek.
MicTic
Viceadmiral
Prispevkov: 490
Pridružen: Ne Jul 25, 2010 12:48
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a MicTic » Po Maj 09, 2016 13:49

Premalo sem pameten!
Bi mogel videti. Kaj takega prvič vidim!
Ne znam pomagat več....
Kaj pa sistem:
Ko ti vse odpove, preberi navodila.
Ali pa kontaktiraj dobavitelja.
:D
Včasih pomaga!
Flying is beautiful.

Sailling is better!
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Po Maj 09, 2016 14:04

MicTic napisal/-a:Premalo sem pameten!
Bi mogel videti. Kaj takega prvič vidim!
Ne znam pomagat več....
Kaj pa sistem:
Ko ti vse odpove, preberi navodila.
Ali pa kontaktiraj dobavitelja.
:D
Včasih pomaga!


Ta dva sistema sem že probal, navodil na to temo ni, pa imam originalna a so tako ameriška, da se bolj spuščajo v te podrobnosti, da zapreš vrata, da ne padeš iz sekreta ipd... dobavitelj pa sta dva starčka, ki sta dve leti raziskovala ta čoln oz. dvakrat sta bila komaj na njemu ker nista več prišla nanj, tko da sem v tej temi še naaajveč zvedel ;)
Wellcraft 2600 Martinique
MicTic
Viceadmiral
Prispevkov: 490
Pridružen: Ne Jul 25, 2010 12:48
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a MicTic » Po Maj 09, 2016 15:08

Kje imaš barko?
....
Ali razmišlaš, da bi stvar raziskal in naredil, tako kot ima večina.
Mislim, da bi se dalo, toda preje je potrebno stvar videti!
Flying is beautiful.

Sailling is better!
No. 1
Admiral
Prispevkov: 1231
Pridružen: Ne Maj 23, 2010 22:26
Kraj: Vodice & Novigrad

OdgovorNapisal/-a No. 1 » Po Maj 09, 2016 15:14

MicTic napisal/-a:Kje imaš barko?
....
Ali razmišlaš, da bi stvar raziskal in naredil, tako kot ima večina.
Mislim, da bi se dalo, toda preje je potrebno stvar videti!

Zaenkrat v Novigradu v vodi, v soboto gre pa na suho za AF in še nekaj malenkosti.
Razmišljam marsikaj, malo bom še povohljal, moral bi videti kako, ki ima narejeno na morsko vodo, potem pa nekaj ukrepati-se strinjam :)
Wellcraft 2600 Martinique
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5110
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Maj 09, 2016 21:06

WC na plovilu sem opisal natančneje v temi Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

Slika

Črni tank, izvedba z Y ventilom za praznenje morje/tank in macerator črpalko za praznenje
Slika
....

H2O ...organizmi v morski vodi se namreč v ceveh in tanku razkrajajo in tak wc bolj smrdi, kot tisti, ki se splakuje s sladko vodo...
- Po daljšem času oboje smrdi! Koliko smrdi pa je zgolj retorično vprašanje.

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot], Google [Bot] in 14 gostov