Koncesije, mapa sidrišč s cenami, peticije

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
donato
Kontraadmiral
Prispevkov: 336
Pridružen: Pe Nov 22, 2013 20:06

Koncesije, mapa sidrišč s cenami, peticije

OdgovorNapisal/-a donato » Pe Maj 27, 2016 12:19

Posredujem link na hrvaški forum

http://www.forum.hr/showthread.php?t=940951

na temo, kjer je govora o koncesijah,
sidriščih - tudi (v prvem postu ) aktualna mapa koncesijskih sidrišč s podatki in cenami, v drugem postu teme pa tudi link

http://www.peticija24.com/i_50_m_zatitn ... _je_previe

korektno razmišljanje o problematiki
pravic glede sidranja in možnost podpisa peticije.

Prave morjeplovce (hrvaške in slovenske) motijo iste "svinjarije"
kalužni mali
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 534
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a heron » Ne Maj 29, 2016 12:51

Jaz uporabljam tale link:
http://www.anchoragesincroatia.net/

Lahko gledaš karko na cel zaslon če hočeš, lahko pa tudi downloadaš in si zadevo postaviš na svoj chartploter ali na računalnik na recimo openCPN.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
maus
Kapitan
Prispevkov: 184
Pridružen: Pe Jan 18, 2008 22:46
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Koncesije

OdgovorNapisal/-a maus » Sr Jun 01, 2016 09:01

heron napisal/-a:Jaz uporabljam tale link:
http://www.anchoragesincroatia.net/

Lahko gledaš karko na cel zaslon če hočeš, lahko pa tudi downloadaš in si zadevo postaviš na svoj chartploter ali na računalnik na recimo openCPN.


Koliko pa so podatki ažurirani ( Hvar ni niti ene)

lpMaus
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Koncesije

OdgovorNapisal/-a kr en » Sr Jun 01, 2016 09:42

maus napisal/-a:
Koliko pa so podatki ažurirani ( Hvar ni niti ene)

lpMaus


Bolj slabo. npr Olib pred trajektno luko je še vedno vrisano polje, pa koncesionar že od lani nima koncesije in je odstranil boje. Poznam stvar in koncesionarja, smo bili pred 14 dnevi pri njemu in je jamral, kako neodzivni so na županiji.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
johnny1300
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: To Okt 28, 2014 08:36
Kraj: Straža
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a johnny1300 » Sr Jun 01, 2016 12:52

Tale je dobra (citiram):
5. Na kraju treba reći da je životna činjenica da su korisnici nautičkih sidrišta u najvećem broju strani nautičari koji unajmljuju plovila tijekom ljetnih mjeseci, a da je “domaći svit vičan pomorskom poslu” rijetko ili nikako na plaćenoj bovi, čast iznimkama i na jednoj i drugoj strani, pa se postavlja pitanje za čiji interes se ovakav zakon donosi. Ako je zbog povećanja turističkog prometa pa neka ga onda ugrade u Turistički zakon, a hrvatskim i svim drugim dobronamjernim nautičarima treba ostaviti Jadransko more da uživaju u njemu bez ovakvih nakaradnih zakonskih odredbi.

To pomeni, da bi imeli hrvati zastonj mi turisti pa plačevali...
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Sr Jun 01, 2016 15:16

johnny1300 napisal/-a:Tale je dobra (citiram):
5. Na kraju treba reći da je životna činjenica da su korisnici nautičkih sidrišta u najvećem broju strani nautičari koji unajmljuju plovila tijekom ljetnih mjeseci, a da je “domaći svit vičan pomorskom poslu” rijetko ili nikako na plaćenoj bovi, čast iznimkama i na jednoj i drugoj strani, pa se postavlja pitanje za čiji interes se ovakav zakon donosi. Ako je zbog povećanja turističkog prometa pa neka ga onda ugrade u Turistički zakon, a hrvatskim i svim drugim dobronamjernim nautičarima treba ostaviti Jadransko more da uživaju u njemu bez ovakvih nakaradnih zakonskih odredbi.

To pomeni, da bi imeli hrvati zastonj mi turisti pa plačevali...


Imam občutek, da si slabo prebral; Pomeni da naj koncesijo bodo za charteraše in ostale, ki to hočejo, vendar naj dopustijo tudi normalnim mornarjem, da uživajo v morju po svoje in brez zakonske prisile in plačevanja.
Vsaj tako jaz razumem in tako miselnost podpiram.
Uporabniški avatar
johnny1300
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: To Okt 28, 2014 08:36
Kraj: Straža
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a johnny1300 » Sr Jun 01, 2016 22:02

Ja izgleda. Mi smo "dobronamjerni navticati" :D
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Pe Jun 10, 2016 14:16

Včeraj sem se vrnil z enotedenskega jadranja po Dalmaciji. Največ smo sidrali. Na Istu smo se vezali na bojo, ker je postavljenih le par boj sem upal, da še ne kasirajo. Po petih minutah je bil koncesionar pri barki. Vprašal sem ga za ceno priveza. Ko mi je povedal, da je cena 20kn po metru, smo se odvezali in se zasidrali na drugi strani zaliva. Koncesionar ni imel pripomb, pa tudi boljše ponudbe ne. Zadnji dan smo se ustavili na Silbi, pred vasjo. Tukaj smo se odločili za bojo, ker je sicer pot do vasi predolga. Tudi tukaj je cena 20kn za meter. Ko sem ga vprašal ali ima izkaznico koncesionarja, ter cenik, je znižal ceno na 150 kn (jadrnica E31), vendar brez računa. Rekel sem mu, da je to sedaj OK, vendar naj mi nekaj pove. Povedal sem mu, da na internetu obstaja popis vseh sidrišč, z najvišjimi dovoljenimi cenami in da je za njegovo sidrišče navedena najvišja cena 15kn/m. Potem pride reakcija:
Pa zašto samo vi Slovenci uvjek komplicirate ? Svi drugi plate bez problema, samo vi tražite nešto...neznam šta.
Potem sem mu še enkrat rekel: 150 je OK, samo rad bi razjasnil neke stvari.
A imate cenik ?
Imam, ali je iz pre dve godine i ne važi više. Pa znate vi koliko troškova imam ja sa koncesijom ? Samo za bove i betonske blokove sam uložio više od 20 tisuča eura.
V tem stilu je potekala debata še kakih deset minut. Vem, da bi mi najraje navrtal barko, vendar mi je na koncu še prevzel smeti.
Zanima me, če kdo ve, od kod črpajo podatke za objavo raznih cenikov objavljenih na internetu, kakor je sledeča:

http://dobarzivot.net/wp-content/uploads/POPIS-SVIH-SIDRI%C5%A0TA-SA-CIJENAMA.pdf

Ali so te cene verodostojne in ali se lahko sklicujemo nanje, ali bomo s tem le dvignili pritisk koncesionarju ?
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » Pe Jun 10, 2016 16:22

MarjanT napisal/-a:
Ali so te cene verodostojne in ali se lahko sklicujemo nanje, ali bomo s tem le dvignili pritisk koncesionarju ?


Naj jim ga dviga! :evil:
Enkrat se bodo mogli naučit transparentnosti in poštenega poslovanja.
Če pa kuka, koliko ga pride koncesnina, pa mu reci zakaj jo je vzel? koliko jaz vem, je velika borba oziroma povpraševanje na natečajih za koncesije. očitno to ni tako slab biznis. Če pa je imel večje ambicije po zaslužku, pa mu nismo mi krivi. In zato ne more cene priglihavati dnevnemu počutju in faci kupca.

A ste kdaj doživeli na Avstrijskem smučišču, da bi cene vstopnic variirale glede na različne dejavnike? Ja, ampak le navzdol.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
boogle
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 80
Pridružen: To Avg 09, 2011 19:15

Re: Koncesije, mapa sidrišč s cenami, peticije

OdgovorNapisal/-a boogle » Sr Feb 06, 2019 22:43

https://dobarzivot.net/vise/nautika/pos ... kih-uvala/

Kaj to pomeni...

"Više ne postoje ranije odredbe da se „ne smije sidriti ni u blizini sidrišta koja imaju koncesiju i to: od sidrišta prema obali i od sidrišta 150 metara prema otvorenom moru."

...da načeloma lahko sidraš v neposredni bližini?
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

Re: Koncesije, mapa sidrišč s cenami, peticije

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Če Feb 07, 2019 11:09

Članek je iz leta 2016
Jadranje je odklop
boogle
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 80
Pridružen: To Avg 09, 2011 19:15

Re: Koncesije, mapa sidrišč s cenami, peticije

OdgovorNapisal/-a boogle » Če Feb 07, 2019 12:42

...sem opazil, se pa sklicuje na aktualno oz nedatirano uredbo:
http://www.mppi.hr/default.aspx?id=13894

Nimam namena se kregat s šerifom, samo vseeno bi rad vedel, kaj je predpisano oz kako je urejeno (če je).
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4387
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

Re: Koncesije, mapa sidrišč s cenami, peticije

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Če Feb 07, 2019 22:27

Žal je še vedno tko kot šerif reče...balkanrulz :roll:
https://medisken.si
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5108
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Koncesije, mapa sidrišč s cenami, peticije

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Feb 09, 2019 08:59

"...Bove su također mnogim nautičarima vratile miran san za olujnih noći jer su sigurniji vez od sidra..." :lol:
"...Pa su i te uvale prestale biti djevičanske jer im je dno izrovano i opustošeno brojnim sidrima...." :?
"...U njima ćete danas češće naći boce, čaše, šalice, tanjure, zdjele i pribor za jelo koji je ispao neopreznim peračima suđa,..." :roll:

Avtor Mladen Gerovac v svojem zapisu je definitivno brez pravih pomorskih izkušenj, saj ne pozna osnov. Verjetno še nikoli ni preživel prave nevihte na sidru ali na lastne oči videl v zalivu kako je sredi noči ob vreščanju otrok, žena, grmenju ,dežju, vetru, barke z bojami vred vrglo na kamnito obalo (2002-2005 v Panteri). Avtor tudi izenačuje prave pomorce in navtike z izkušnjami in dušo s čarter gosti. Pridejo za teden dni s kartico v žepu in do lepot narave nimajo navadno nobenega odnosa. Obnašajo se kot so navajeni doma. Angleži so arogantno glasni saj se imajo za gospodarje sveta, ne menijo se za nikogar, steklenice žganih pijač in pločevinke mečejo v vodo... Francozi se "delajo Francoze" in si prilastijo vse kar se jim zdi. Privezali se bodo na vsega meter od tebe tudi, če imajo cel zaliv prost, so nevljudni in se obnašajo kot da so požrli vse pomorsko znanje, na koncu pa vidiš, da jih večina spusti le dobrih 5m sidrne verige... s tem povedo vse. Vzhodnjaki mečejo v vodo vse.

Največji packi kar se umazanije in odpadkov tiče pa so na žalost prav domačini. V zalivu Soline smo pred dosti leti, ko še ni bilo tako razširjeno kasiranje sidranja plačali sidranje in odvoz smeti. Te iste smeti smo zgodaj zjutraj našli tik za izhodom iz zaliva ko so plavale na mirni gladini morja !?!??!! Nikoli več!! Raje sam poskrbim, da jih vestno odnesem v zabojnike in sortiram.

Zalive najbolj onesnažujejo plastika kot so zaboji, velika embalaža...steklenice, ostanki gradbenega materiala, pralni stroji, odsluženi štedilniki, akumulatorji, filtri motorja, pnevmatike, kolesa, sodi, ribiške mreže... ti nesramni turisti, kaj vse ne pripeljejo(mo) s seboj samo, da bi onesnažili njihovo lepo morje. :shock:
Nazadnje spremenil Nikola T., dne So Feb 09, 2019 11:12, skupaj popravljeno 1 krat.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Koncesije, mapa sidrišč s cenami, peticije

OdgovorNapisal/-a polanc » So Feb 09, 2019 10:12

Ja to smo pa bili tudi mi celinci,ki smo imeli barke v Jernejevem kanalu krivi, da so bili tam stari zapuščeni štedilniki in taka šara..Gotov sem star špohert,star plug in 2 zviti feltni raj pelu 200 km daleč u sečoveljske soline..ko pa 3 km daleč na deponijo komunale...butli...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov