Unije 1.8.2016

Morjeplovska fotografija motivov povezanih z morjem...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

OdgovorNapisal/-a MareC » Sr Avg 03, 2016 15:37

cibro napisal/-a:Kaj maš za net da je no limits?


eduroam :wink:
PeterV
Admiral
Prispevkov: 685
Pridružen: So Nov 14, 2009 08:56

OdgovorNapisal/-a PeterV » So Sep 17, 2016 21:39

Marchi napisal/-a:Vrhunske fotke vrhunskih butlov. :lol: :roll:


Zakaj tako misliš? Ne razumem. Ok, Fotke so res vrhunske, kdo pa so vrhunski butli?
matejofski
Viceadmiral
Prispevkov: 505
Pridružen: So Jul 24, 2010 18:55

OdgovorNapisal/-a matejofski » So Sep 17, 2016 22:24

Verjetno tile v barkah na sidru v na zahod popolnoma odprtem zalivu ob približevanju nevihte :)
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Sep 17, 2016 23:13

PeterV napisal/-a:
Marchi napisal/-a:Vrhunske fotke vrhunskih butlov. :lol: :roll:


Zakaj tako misliš? Ne razumem. Ok, Fotke so res vrhunske, kdo pa so vrhunski butli?
matejofski napisal/-a:Verjetno tile v barkah na sidru v na zahod popolnoma odprtem zalivu ob približevanju nevihte :)



Sedi 5!
Nazadnje spremenil Marchi, dne Po Sep 19, 2016 12:19, skupaj popravljeno 1 krat.
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Ne Sep 18, 2016 09:45

matejofski napisal/-a:Verjetno tile v barkah na sidru v na zahod popolnoma odprtem zalivu ob približevanju nevihte :)


Zagotovo.
Že to da so sidrali tu ob taki napovedi oz. možnosti zadostuje za tako oznako.
PeterV
Admiral
Prispevkov: 685
Pridružen: So Nov 14, 2009 08:56

OdgovorNapisal/-a PeterV » Ne Sep 18, 2016 19:47

Kaj še nobenega od vas nikoli ni "dobilo", ker ni bilo časa pobegnit? Ko je na primer DHMZ objavil samo: Na Jadranu moguči neverini? Pa ko je windguru kazal čisto drugače kot aladin ali acuweather? Pa ne veš ali bi se skril v zaliv, ki je zaščiten od vzhoda ali v tistega, ki je varen pred tramontano? Ste res vedno pravočasno pobegnili pred nevihtami? Ala vam vera! Meni ni vedno uspelo. Me je dobilo enkrat pri Iloviku, pa je sidro dobro držalo, tisti z boj so morali ven, ker so orali z betonskimi kockami, pa me je dobilo na Ravi, pa enkrat med Paklenimi. To se pač dogaja. Pa sem po vsem tem bogatejši za dragocene izkušnje. Nimam pa se in tudi koga, ki se mu kaj podobnega zgodi, ne bi imenoval z vrhunskim butlom, sem preveč doživel.
Uporabniški avatar
Leut
Admiral
Prispevkov: 1166
Pridružen: To Sep 11, 2012 16:51

OdgovorNapisal/-a Leut » Ne Sep 18, 2016 20:10

Saj ne rečem, da nimaš prav, kar si napisal, vendar, na teh fotkah se preveč očitno vidi, koliko je ura, oziroma, koliko bo ura. Samo večni optimisti verjamejo, da ko prihajajo z zahoda proti Unijam tako očitna vizualna sporočila, da se ne bo nič zgodilo. To je to. Vse ostalo, kar si napisal, pa je marsikdo že doživel, vključno z mano. Razlika je le v tem, da sem sam doživel "veselico" na napačnem mestu ob napačnem času. Z drugimi besedami, fronta je hitro in nenormalno spremenila smer in me našla v "napačnem" zalivu. To se dogaja, če si veliko let in časa na morju, je verjetnost, da boš kaj takega slej ko prej doživel, zelo velika.
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Po Sep 19, 2016 11:57

PeterV napisal/-a:Kaj še nobenega od vas nikoli ni "dobilo", ker ni bilo časa pobegnit? Ko je na primer DHMZ objavil samo: Na Jadranu moguči neverini? Pa ko je windguru kazal čisto drugače kot aladin ali acuweather? Pa ne veš ali bi se skril v zaliv, ki je zaščiten od vzhoda ali v tistega, ki je varen pred tramontano? Ste res vedno pravočasno pobegnili pred nevihtami? Ala vam vera! Meni ni vedno uspelo. Me je dobilo enkrat pri Iloviku, pa je sidro dobro držalo, tisti z boj so morali ven, ker so orali z betonskimi kockami, pa me je dobilo na Ravi, pa enkrat med Paklenimi. To se pač dogaja. Pa sem po vsem tem bogatejši za dragocene izkušnje. Nimam pa se in tudi koga, ki se mu kaj podobnega zgodi, ne bi imenoval z vrhunskim butlom, sem preveč doživel.


Najprej - se čisto strinjam z Leutom. Vsemogoče se lahko zgodi - a na tem mestu, ob takem nebu... ne more biti naključje. Enostavno nemogoče.

Drugo pa je tole: na morju enostavno ne moreš (smeš) biti z zaprtimi očmi in čutili. Neglede na vse mogoče napovedi moraš biti vedno na tekočem z izgledom neba okrog sebe in s stanjem (in gibanjem) barometra. Če nisi - to kar se ti itak lahko zgodi ni le smola, pač pa tudi sam pomembno prispevaš.

Pa še tole - mnogokrat me dobijo neverini in takšni ali drugačni vetrovi - a v vseh letih se spomnim le enkrat - ko sem bil praktično še otrok - da nisem vedel / videl da prihaja.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Sep 19, 2016 12:32

PeterV razmišlja prav!
Moj komentar je bil malo "kavč verzija". Velikokrat tudi napoved ne dopušča kakšnih možnosti, ker si obrati vetra hitro sledijo. So napovedani (npr. iz juga na tramontano, burjo) ampak zadnje kar je pametno narediti v takem primeru je, prestavljati se na drugo sidrišče sredi neurja. Razen če 100% vemo kaj počnemo in ... Edino kar nam preostane, da sidro pošteno vkopljemo, po potrebi še drugo in to je to.
Poleti je ponavadi gužva na sidriščih, tako da se teorije o sidranju malo podrejo, ker je prostora veliko manj kot bi si želeli.
Ob slabi napovedi, se z družino, ki ne prenaša najbolje stresne navtike, zatečemo v marino. Če smo korlci, potem se gremo junake ampak takrat imam veliko rok na barki in ni problem kaj zategnit, odrezat, plavat na obalo ...

Tole sidrišče na Unijah ni primerno za napovedi neviht, tramontan in tudi močnega NW vetra ne. To me je zmotilo in me res zanima, kakšne plane so imeli skiperji teh bark s slik, razen tega da je posadka želela v gostilno in lep pogled na mesto.

Dobra stran:
Če ne bi bilo teh junakov, potem Maretove slike ne bi bile tako spektakularne. Škoda, ker ni še kakšne fotke, ko je bila akcija.

Reality:
Sicer se na Unijah v takem vremenu zgleda takole. Zdaj pa ocenite sami kako in kaj.
https://youtu.be/xhLcQPxmbb4
https://youtu.be/R0NSRW6X6TA
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

OdgovorNapisal/-a MareC » Po Sep 19, 2016 12:54

tukaj je specifika, jaz skoraj 100% vem kaj se bo dogajalo, zato sem imel čoln na tej strani, ker če kaže na slabše ga peljem v Maračol
ti navtiki niso vedeli kaj jih lahko doleti, fronta je tokrat šla kakih 10-15km nižje zato so jo dobro odnesli :roll:
še par fotk, kako je, ko resno udari zapadanjak

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Slika

Slika

Slika
Nazadnje spremenil MareC, dne Po Sep 19, 2016 21:33, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Sep 19, 2016 13:12

MareC napisal/-a:tukaj je specifika, jaz skoraj 100% vem kaj se bo dogajalo, zato sem imel čoln na tej strani, ker če kaže na slabše ga peljem v Maračol
ti navtiki niso vedeli kaj jih lahko doleti, fronta je tokrat šla kakih 10-15km nižje zato so jo dobro odnesli :roll:


Itak,da imajo (frontalne) nevihte praviloma smer NW proti SE.
A to pomeni, če nevihta prihaja bolj iz severa, se pravi iz smeri Raše ipd. potem bo na Unijah kriza, če pa se nevihta dela bolj zahodno, proti Italiji, pa bo verjetno šla južneje in je manj nevarna?
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

OdgovorNapisal/-a MareC » Po Sep 19, 2016 13:17

Marchi napisal/-a:
MareC napisal/-a:tukaj je specifika, jaz skoraj 100% vem kaj se bo dogajalo, zato sem imel čoln na tej strani, ker če kaže na slabše ga peljem v Maračol
ti navtiki niso vedeli kaj jih lahko doleti, fronta je tokrat šla kakih 10-15km nižje zato so jo dobro odnesli :roll:


Itak,da imajo (frontalne) nevihte praviloma smer NW proti SE.
A to pomeni, če nevihta prihaja bolj iz severa, se pravi iz smeri Raše ipd. potem bo na Unijah kriza, če pa se nevihta dela bolj zahodno, proti Italiji, pa bo verjetno šla južneje in je manj nevarna?


ne, če prihaja iz severa oz iz Raše bo bolj po tramontani in je načeloma ok v luki, če se zgradi nad otočkom Školjič potem bo pa huda, navadno potuje od svetilnika Vnetak proti Puli, potem trči v fronto , ki se navadno zgradi med rtom Istre proti Italiji, nato jo povleče skupaj z italijansko proti SE :) te so praviloma najhujše :wink:
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Sep 19, 2016 13:20

Ampak tramontana na sidrišču pred mestom, pa ni najprijaznejša, a ne?
Zadaj za valobranom, že, vseeno pa veselo gunca.
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

OdgovorNapisal/-a MareC » Po Sep 19, 2016 13:24

Marchi napisal/-a:Ampak tramontana na sidrišču pred mestom, pa ni najprijaznejša, a ne?
Zadaj za valobranom, že, vseeno pa veselo gunca.


gunca že, ne trga pa sidra :wink:
NOVI FOSIL
Admiral
Prispevkov: 2555
Pridružen: To Jan 05, 2016 20:50
Kraj: LJ-CRES
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a NOVI FOSIL » Če Sep 22, 2016 01:24

:D
Mene je pred par leti dobila pijavica. Ko sem videl fronto prihajati iz zahoda sem se sidral v zalivu na vzhodni strani otoka Zeča. Neurje je bilo tako silovito da me je na sidru v zavrtelo 8x v krogu z zelo veliko brzino. Videl sem se že v skalah na obali. Srečo imam da sidro ni popustilo. Tako kot se je začelo se je tudi umirilo v petih minutah in nato močan dež s strelam. Zgleda da me je sam Erazem rešil.
Še danes se zmrazim ko se spomnim tega dogodka.

Res je kot pravi PeterV. Dostikrat ne moreš izbirat zavetja sploh če si v središču fronte.
Pa mirno morje želim vsem morjeplovcem.
:wink:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti