Začetnik - tečaj, izpit in praktični tečaj

Vse kar mislite, da ne spada v nobeno od zgornjih tem, je pa povezano z navtiko, dodajte sem

Moderatorji: moderator2, moderator

Sonicus Ud Istre
Kapitan fregate
Prispevkov: 120
Pridružen: Po Sep 05, 2016 14:48
Kraj: Ljubljana / Novigrad

Začetnik - tečaj, izpit in praktični tečaj

OdgovorNapisal/-a Sonicus Ud Istre » Po Sep 12, 2016 12:01

Pozdravljeni vsi,

dokončno me je pičila pomorska mrzlica in preden se lotim nakupa čolna, nameravam narediti izpit, ki ga še nimam.

Pred opravljanjem izpita bom šel še na tečaj, pa me zanima ali so pri podjetju Spinaker v redu tečaji, kdor je z njimi imel izkušnje:
http://www.spinaker.si/izpit-za-coln/#tecaj

Ali priporočate kakšnega drugega ponudnika? Rad bi prišel skozi čim ceneje, a najpomembnejše mi je, da se res dobro naučim teorije - izpita ne bom delal samo zato, "da pridem skozi in dobim pildek".

Ker pa je teorija samo teorija, mi je zanimiva tudi njihova ponudba praktičnega tečaja, ali je kdo tole že šel:
http://www.spinaker.si/prakticni-tecaji/tecaj-plovbe-z-gumenjakom/

Na koncu bi imel še vprašanje glede tempiranja terminov:po eni strani bi šel najraje že sedajle jeseni na tečaj in izpit, ampak verjetno je bolje da to vse skupaj naredim spomladi? In da nato pred poletjem/začetek poletja grem z dovolj svežim teoretičnim še na praktični tečaj...?

Če ima kdo kako misel/nasvet glede tega, bom vesel če napiše...
Uporabniški avatar
Dado
Kapitan fregate
Prispevkov: 111
Pridružen: To Avg 11, 2015 14:03
Kraj: ~ Prlekija ~

OdgovorNapisal/-a Dado » Po Sep 12, 2016 12:10

Kje delat ispit je pomoje čisto vseeno ker se ne razlikujejo nevem kako, kdaj delat ispit pa mislim da če imaš vsaj malo porihtano v glavi da tudi ni težava... Saj veš kaj se janezek nauči to janezek zna, čepa kaj pozabiš pa so zato priročniki in tale forum :-D

Lp
~ Eli ~
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » Po Sep 12, 2016 12:19

ti naredi teoretici izpit takoj ko ga lahko, itaq veze z prakticnim delom na morju, sploh ce bos vozil gumo, razen pasnjaka, bitvenega in sidrnega vozla tukaj ni. Ni povezave med teorijo in prakso, sploh tu ne. zakaj?

Prakticni del, raje investiraj tistih 70 evrov v kakega kolega, da bos dal za bencin in kako pivo, pa naj te on uci. Ker tole od spinakerja, Sem sel zraven (v bistvu Sem placal drugim za darilo, pa Sem rekel, zakaj pa ne, in Sem sel se sam zraven - hitreje se nisem vrgel denarja stran). To ni bil ne tecaj, ne voznja s colnom...ma nic od nic. To kar je pisalo na strani, sploh ni bilo res.

Coln poraz, mehanizem za krmiljenje trd ko kamen, ga nekateri z dvema rokama skoraj niso mogli obrnit, coln prepoln - mislim da nas je bilo 6 gor, ceprav pise 4, od tistih vaj:

1.Spoznavanje gumenjaka in prikolice za njegov prevoz, - NE
2.pregled in priprava gumenjaka, njegove opreme ter priprava posadke, - NE
3.varna plovba (uporaba pravil o izogibanju trčenju na morju), - NE
4.glisiranje, - JA
5.privezovanje na privezno bojo, - NE
6.pristajanje s privezovanjem (bočno in v četverovez), -SAMO PRISTAJANJE, NIC VEZANJA
7.sidranje. - NE

je bilo samo tocka 4 in delno 6. Poleg tega je model skadil 2 skatli cikov v tistih 4ih urah. Ko smo prisli nazaj, Sem bil tako razocaran (prav tako ostali, da smo samo sli, brez besed. Takega natega se nisem dozivel. Uni lepotci od Spinakerja so se pa setal tm po eni mali jadrnici pa se sami fejst zdel.

Tako kot napisano, za izpit Sem slisal, da niso slabi in da imajo visok delez tistih ki naredijo v prvo, docim tole z gumenjakom...kot Sem rekel, raje daj nekomu ki ima nekaj milj za sabo pa naj te nauci, ker tistole....je nateg brez primere. Pri tem da je takrat pisalo, da je to tecaj na 6m gumi, bila je pa neka cudna kombinacija 5 metrskega colna z vpotegnjenim motorjem med tube, tako da je realno mogoce bil coln uporaben kot nek 4 metrski. Nic od nic v glavnem
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

OdgovorNapisal/-a jozko » Po Sep 12, 2016 15:05

Sonicus Ud Istre, če napišeš od kod si, oziroma kje bi želel opravljat tečaj, bi ti bilo nedvomno lažje odgovoriti :roll:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
plagiator
Kontraadmiral
Prispevkov: 330
Pridružen: Ne Sep 07, 2014 14:30
Kraj: Maribor - Pašman

OdgovorNapisal/-a plagiator » Po Sep 12, 2016 15:55

Vsi so sedaj skrčili tečaje na min. ur, saj tako zagotavljajo najnižjo ceno, kar pa moraš vzeti na znanje je to, da boš večji del delal doma. Nikakor s tem ne želim reči, da ti ni potrebno na predavanje hodit, saj se tam zve veliko novega ter obrazložijo zadeve. Pred izpitom nisem imel veze z nautiko, izpit sem naredil pozimi, nato pa Maja že vrgel prvi čoln v morje. Naredil sem s prve nato pa bil sam nad sabo razočaran, ker nisem znal privezat čolna ter sidra, pa opazil da je takšnih začetnikov kar nekaj, zato nekakšno obnovitev znanja pred sezono priporočam, pa to ni nujno kaj takšnega kod si ti predlagal temveč [b]kr3mn1[/b.
Želim ti veliko uspeha pri opravljanju izpita.
Če ni v moji moči da ti pomagam, ti tudi slabega ne želim
Sonicus Ud Istre
Kapitan fregate
Prispevkov: 120
Pridružen: Po Sep 05, 2016 14:48
Kraj: Ljubljana / Novigrad

OdgovorNapisal/-a Sonicus Ud Istre » To Sep 13, 2016 11:40

Hvala vsem za odzive, zlasti uporabne so bile informacije o realnosti glede praktičnega tečaja - če je tako, je pa res katastrofa, zakaj niste zahtevali denarja nazaj?

No nima veze, k sreči dejansko imam dva kolega s čolnom, ki me lahko naučita nekaj prakse, saj malo sta me že. Sem pač mislil da če neka firma ponuja plačljivo storitev, da bo tudi profesionalno izpeljana, a spet dobim nov opomin, da smo v deželi šalabajzerjev...

Skratka, če prav razumem: na teoretično predavanje od te firme se mi vseeno splača iti. Vidim da je v ceni všteto tudi nekaj literature - se splača nabaviti še kako dodatno knjigo?
Bom šel jeseni/pozimi na predavanja in opravit izpit, ko bo spet sezona pa s kišto pira do kolega, da me še malo uči zares vozit.


Aja, @jozko: sem iz Ljubljane, "poletna baza" je pa Novigrad v Istri, sem sedaj to tudi vpisal v profil. Tako da najraje bi seveda šel na tečaj in izpit v LJ.
Uporabniški avatar
Dado
Kapitan fregate
Prispevkov: 111
Pridružen: To Avg 11, 2015 14:03
Kraj: ~ Prlekija ~

OdgovorNapisal/-a Dado » To Sep 13, 2016 12:10

Vse potrebno literaturo boš (upam) dobil na tečaju tako da ne zapravlaj denarja po nepotrebnem, prišparaj raje za kaki dodatni plato mrzlega ;-)
~ Eli ~
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » To Sep 13, 2016 14:33

Sonicus Ud Istre napisal/-a:Hvala vsem za odzive, zlasti uporabne so bile informacije o realnosti glede praktičnega tečaja - če je tako, je pa res katastrofa, zakaj niste zahtevali denarja nazaj?

No nima veze, k sreči dejansko imam dva kolega s čolnom, ki me lahko naučita nekaj prakse, saj malo sta me že. Sem pač mislil da če neka firma ponuja plačljivo storitev, da bo tudi profesionalno izpeljana, a spet dobim nov opomin, da smo v deželi šalabajzerjev...

Skratka, če prav razumem: na teoretično predavanje od te firme se mi vseeno splača iti. Vidim da je v ceni všteto tudi nekaj literature - se splača nabaviti še kako dodatno knjigo?
Bom šel jeseni/pozimi na predavanja in opravit izpit, ko bo spet sezona pa s kišto pira do kolega, da me še malo uči zares vozit.


Aja, @jozko: sem iz Ljubljane, "poletna baza" je pa Novigrad v Istri, sem sedaj to tudi vpisal v profil. Tako da najraje bi seveda šel na tečaj in izpit v LJ.


Ne vem če boš letos še v LJ delal izpit, mislim da do naslednje sezone samo na šoli za pomorstvo na obali. Ker so včasih samo pomladi in polet do avgusta hodil v LJ.

Drugače, lahko greš tudi kam drugam v LJ delat, jih je ene par ki odpredavajo tisto, kar rabiš da ispit nardiš. Prakse te v LJ noben ne bo.
Sonicus Ud Istre
Kapitan fregate
Prispevkov: 120
Pridružen: Po Sep 05, 2016 14:48
Kraj: Ljubljana / Novigrad

OdgovorNapisal/-a Sonicus Ud Istre » To Sep 13, 2016 15:01

kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » To Sep 13, 2016 21:28

toliko bolje. Hotel sem samo povedat, da v LJ je več šol, ne samo spinaker...
Sonicus Ud Istre
Kapitan fregate
Prispevkov: 120
Pridružen: Po Sep 05, 2016 14:48
Kraj: Ljubljana / Novigrad

OdgovorNapisal/-a Sonicus Ud Istre » Sr Sep 14, 2016 08:56

Ja, spinaker mi je pač prvi 'prišel pod roko', ravno zato pa sem odprl to temo, da morda izvem še o drugih šolah/ponudnikih tečajev, kakšne imajo ljudje izkušnje.
xsashox
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Po Sep 12, 2016 15:46

OdgovorNapisal/-a xsashox » To Sep 27, 2016 22:50

Sam sem naredil letos izpit in se letos prvič podal na morsko avanturo z gliserjem. Pač, malo samozavesti pa gre... Od vsega na morju je bilo tankanje na Ini (Preko, Ugljan) ubistvu največji problem saj je zraven pristajal trajekt, meni pa je rit neslo pod pomol zaradi valov...

Predlagam ti da greš dejansko na predavanja (kamorkoli) od vsega pa največ odnesi o vozlih in navigaciji (ja pomembno je vse, vendar to je meni prišlo najbolj prav v praksi letos)

Sem pravzaprav užival ob branju foruma ko sem ležal na palubi v Sakarunu in Levrnaki... :)
Uporabniški avatar
mi_ko
Višji vodnik
Prispevkov: 18
Pridružen: Pe Jul 12, 2019 15:56

Re: Začetnik - tečaj, izpit in praktični tečaj

OdgovorNapisal/-a mi_ko » Po Avg 12, 2019 16:13

Pozravljeni,

pred kratkim sem opravil izpit za voditelja čolna. Ker ne bi rad odpiral nove teme, me zanima, če ima kdo kakšne sveže informacije kako je s temi Spinakerjevimi praktičnimi tečaji za gumenjak. Ali so v teh letih od te teme kaj izboljšali zadevo ali se še vedno grejo malo na pol vse skupaj.

Če ima kdo kakšno boljšo alternativo - kolegov, ki bi me naučili teh veščin žal nimam, sem pa z veseljem pripravljen odšteti nekaj denarja, če je zadeva korektna :)
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2754
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Začetnik - tečaj, izpit in praktični tečaj

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Avg 12, 2019 16:31

Jaz sem bil pri Spinakerju na zacetnem tecaju jadranja in sem bil zelo zadovoljen!
weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

Re: Začetnik - tečaj, izpit in praktični tečaj

OdgovorNapisal/-a weta » Po Avg 12, 2019 22:05

Jaz sem leta nazaj zadevo za voditelja čplna naštudiral sam in gladko naredil. Menim, da to ni neka tematika, ki je tožko se jo sam naučiti, da bi moral na tečaj oziroma predavanja.
Tudi sicer sem bolj tak tip, da najprej probam, če ne gre, grem čitat navodila.....pri vseh zadevah.....vem pa, da pbstaja tip ljudi, ki pred nakupom izdelka, storitve itd gre najprej čitat navodila, gre na tecaje itd....

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti