Predbožično jadranje

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Daki

OdgovorNapisal/-a Daki » To Dec 08, 2015 09:31

Lepa reportaža.
Tadejko
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Ne Jul 27, 2014 11:27
Kraj: Ljubljana - Červar

OdgovorNapisal/-a Tadejko » Sr Dec 16, 2015 23:55

Tan Gun napisal/-a:Letos pa smo imeli na našem predbožičnem jadranju rekordno udeležbo; kar 15 jadrnic!
Jasno da zato, saj je bila vremenska napoved ugodna. Na žalost pa smo se zato borili z bonaco :

http://svetpodlahkimikoraki.blogspot.si/search/label/Morske%20zgodbe


Odlično poročilo.
Me veseli, da mi je letos uspelo zraven.
Pozdrav iz Black magic-a
EL CAPITANO
Admiral
Prispevkov: 860
Pridružen: Sr Sep 03, 2008 11:45
Kraj: Brezovica pri Lj.- Bunarina Pula

OdgovorNapisal/-a EL CAPITANO » Če Dec 17, 2015 10:35

Sosed lepo si odjadral :!:
FISHING & SAILING IS LIFE
Tan Gun
Poročnik fregate
Prispevkov: 67
Pridružen: To Jun 02, 2009 09:52
Kraj: Šmartno ob Paki

OdgovorNapisal/-a Tan Gun » Sr Dec 23, 2015 08:18

EL CAPITANO napisal/-a:Sosed lepo si odjadral :!:


Hvala Kapitan :) Vsi smo vsako leto boljši; vsaj tako si mislimo ...
_________________________________________
Nothing works on an old boat. Except the skipper.
jaka
Desetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: Sr Dec 09, 2009 21:09
Kraj: obala

OdgovorNapisal/-a jaka » To Dec 13, 2016 09:02

In Letos še večja udeležba. Še malo pa bo Susak premajhen za vse :D
brez panike fantje
Tan Gun
Poročnik fregate
Prispevkov: 67
Pridružen: To Jun 02, 2009 09:52
Kraj: Šmartno ob Paki

OdgovorNapisal/-a Tan Gun » Če Dec 15, 2016 20:02

jaka napisal/-a:In Letos še večja udeležba. Še malo pa bo Susak premajhen za vse :D


Res je, mandrač na Susku nam je postal premajhen. Pa itak sem slišal, da imajo v planu zgraditi dodatne priveze. Bomo videli drugo leto ...

Je bilo pa tudi letos mirno in prijetno jadranje:

http://ab.vrencur.info/2016/12/xxix-predbozicno-jadranje.html
_________________________________________
Nothing works on an old boat. Except the skipper.
Tadejko
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Ne Jul 27, 2014 11:27
Kraj: Ljubljana - Červar

OdgovorNapisal/-a Tadejko » Če Dec 15, 2016 20:43

jaka napisal/-a:In Letos še večja udeležba. Še malo pa bo Susak premajhen za vse :D


Lani sem bil kot član posadke, letos kot skiper...
Upam, da je to dober začetek tradicije. 8)
Tadejko
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Ne Jul 27, 2014 11:27
Kraj: Ljubljana - Červar

OdgovorNapisal/-a Tadejko » Če Dec 29, 2016 20:15

Tadejko napisal/-a:Lani sem bil kot član posadke, letos kot skiper...
Upam, da je to dober začetek tradicije. 8)


Tule so pa še naši plovi:
Sreda-četrtek 7.-8. 12. 2016
Vrsar - Premuda
Slika

Petek 9. 12. 2016
Premuda - Susak
(manjka del od starta do Grujice)
Slika

Sobota 10. 12. 2016
Susak - Porer
(in prenočevanje v Verudi)

Slika
Tadejko
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Ne Jul 27, 2014 11:27
Kraj: Ljubljana - Červar

Re: Predbožično jadranje

OdgovorNapisal/-a Tadejko » Ne Nov 05, 2017 21:41

Tudi letos se pripravlja predbožično jadranje in sicer že 30. po vrsti
Za podrobnosti klik.
Tadejko
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Ne Jul 27, 2014 11:27
Kraj: Ljubljana - Červar

Re: Predbožično jadranje

OdgovorNapisal/-a Tadejko » Ne Dec 10, 2017 21:03

Tadejko napisal/-a:Tudi letos se pripravlja predbožično jadranje in sicer že 30. po vrsti
Za podrobnosti klik.

... in smo že nazaj.
Vrsar - Ilovik - Pula - Sv. Ivan na pučini

Najbolj pestro je bilo v petek. Ilovik, mimo Suska, Porer in Pula.
Skoraj 50 NM, dobrih 8 ur jadranja, SW s sunki preko 30 kt, val do 3m, tretja krajšava na jadru in nov hitrostni rekord (10.1 kt na GPS).

Pa še petkov track
Slika
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

Re: Predbožično jadranje

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Po Dec 11, 2017 11:30

Verjamem, da ste se imeli lepo. Upam, da vam je uspela kakšna fotka.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Predbožično jadranje

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Dec 11, 2017 12:05

Bravo, da ste se opogumuli v takem vremenu.
Se priporočamo za kakšne fotke ali celo video. In pa opiši malo, kako je bilo na morju. Kakšne posebnosti?
Jadranje v močnem jugu zna biti adrenalinsko v pozitivnem, uživaškem smislu.
Tadejko
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Ne Jul 27, 2014 11:27
Kraj: Ljubljana - Červar

Re: Predbožično jadranje

OdgovorNapisal/-a Tadejko » Po Dec 11, 2017 12:44

Marchi napisal/-a:Bravo, da ste se opogumuli v takem vremenu.
Se priporočamo za kakšne fotke ali celo video. In pa opiši malo, kako je bilo na morju. Kakšne posebnosti?
Jadranje v močnem jugu zna biti adrenalinsko v pozitivnem, uživaškem smislu.


Mislim, da je bil tudi letos zraven avtor originalne teme - "Tan Gun", tako da se že veselim njegove reportaže.
Slikati in snemati nisem utegnil, sem se preveč držal krmila :D En video, ki ga je posnel član posadke, je
tule (facebook).

Res ni bil "walk in the park", ampak po 3. krajšavi je postalo že skoraj prijetno. Za mojo E295 je tole že kar meja možnega.

Drugače pa so tole glavni povzetki razmišljanja, preden smo izpluli.

Napovedan je bil SW okoli 25 vozlov (oranžna barva na napovedi DHMZ Aladin). Pred odhodom smo preverili podatke iz avtomatskih postaj Porer in Sv. Ivan. Na obeh je bilo 11-12 m/s, kar se je ujemalo z napovedjo. Po podatkih iz drugih bark so max. sunki dejansko dosegli 30-33 vozlov, konstanten veter pa je bil okoli 25 kt.
Za naslednji dan je bila napovedana močna burja (menda je bilo na Susku >40 vozlov) oz. tramontana (s severa). Če bi nas dobil severnik, bi bilo nemogoče zorcati smer do Istre, tako pa smo imeli veter z boka in je kar šlo. Val bi bil pri burji najbrž manjši, ampak kot rečeno, je bila predvidena iz severne smeri.
Vsi naslednji dnevi (nedelja do torek popoldan) spet močan jugo. Torej ne bi z odlogom do nedelje nič pridobili oz. če bi čakali, da se umiri, bi bili do srede na Iloviku (ali Susku, kjer smo imeli zadnji "pit stop").

Vsi člani posadke so bili izkušeni jadralci in sem se lahko zanesel na njihovo sodelovanje in pomoč.

Seveda pa razmere niso bile primerne za družinsko jadranje :) . Tudi precej večje barke (npr Bavaria 38) je močno "podiralo" in štraorcalo. Prvič v "karieri" sem imel privezanega mornarja na krovu, ko smo delali 3. krajšavo in ko smo pospravljali jadra pred vhodom v Pulo.

Če bi ponovno plul v enakih razmerah bi spremenil/popravil dve stvari.

Naša taktika je bila držati smer rahlo bolj proti zahodu in ne peljati direktno na Porer. Če bi vozili naravnost proti Kamenjaku, bi bila vožnja malo bolj udobna (veter že malo v polkrmo) vendar bi s tem tvegali, da končamo preveč severno (na 20 NM težko povsem precizno zadaneš željeno destinacijo + zanos zaradi vetra in vala). Severno od Porerja nikakor nismo hoteli končati, saj v teh razmerah niti slučajno ne bi mogli odorcati okrog Kamenjaka. No, žal smo s smerjo malo pretiravali, saj sam nisem utegnil kontrolirati smeri, "navigator" iz kabine pa je malo pretiraval z zahodno smerjo :) To se vidi tudi na tracku, kjer smo odšli kar precej južno, preden smo popravili smer. S tem smo si pridelali nekaj dodatnih milj in pa malo manj udobno vožnjo... vsaka šola nekaj stane.

Poleg tega smo naredili še eno napako - jadra smo pospravljali že pred vhodom za Pulski valobran. Želel sem se namreč izogniti obratu z vetrom in tudi v temi nisem bil dovolj dobrega občutka, kje je valobran in koliko prostora imamo. Noč ima pač svojo moč in hotel sem biti 110 % da je okoli nas dovolj vode, Tako nas je ob pospravljanju malo premetavalo, namesto da bi naredili obrat z vetrom, zapluli za valobran in tam v bolj mirnem morju pospravili jadro.


Tole je prva etapa - nočna vožnja Vrsar-Ilovik
Slika

Tole je pa rodeo v petek
Slika
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Predbožično jadranje

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Dec 11, 2017 13:58

Wauu, bravo, pravi zimski raly. Koliko pa vas je bilo, saj je cel Kvarner poln jader?
Z vetrom v bok ali polkrmo zanos res ni tako velik kot pri orcanju ostro v veter, tako da ja, lahko bi ubrali udobnejšo smer. Ampak vseeno je pametneje imeti nekaj rezerve v višini, kot pa se bosti z jugom okrog Kamenjaka.
Kako pa se je obnašal jugo v primerjavi z burjo?
Tadejko
Kontraadmiral
Prispevkov: 317
Pridružen: Ne Jul 27, 2014 11:27
Kraj: Ljubljana - Červar

Re: Predbožično jadranje

OdgovorNapisal/-a Tadejko » Po Dec 11, 2017 16:31

Marchi napisal/-a:Wauu, bravo, pravi zimski raly. Koliko pa vas je bilo, saj je cel Kvarner poln jader?

Letos se nas je na startu zbralo 13, ena posadka se je že na poti na Ilovik odločila za vrnitev, saj so ocenili, da za njihovo barko razmere ne bodo dovolj varne. Mislim, da so se odločili pravilno, saj sta bila samo dva na 26 čeveljski športni jadrnici.

Marchi napisal/-a:Kako pa se je obnašal jugo v primerjavi z burjo?

Letos sem se v začetku oktobra peljal čez Kvarner v burji, ki je bila po jakosti najbrž še malo močnejša, tako da so spomini še sveži.

Takrat sem plul od Osorja proti Kamenjaku, kurz 270 in veter čista polkrma, kar primerjavo nekoliko oteži. Polkrma je bila neprimerljivo bolj "človeku prijazna". Imel sem odprt samo flok, brez glavnega jadra, zato so odpadle vse težave povezane s štraorcadami. Smeri v petek ne bi mogli odpeljati brez glavnega jadra, saj bi se potem peljali na Reko :)

Glavna razlika je bila jakost morja. Tehnično je bila obakrat poštena štirica (pene na valovih, vendar jih veter še ne odnaša, kar je kriterij za morje 5). Velikost vala pa je bila pri jugu neprimerljivo večja - veliko daljši in višji valovi. Takrat pri burji je morda sem in tja kakšen prišel blizu 2m, pri burji smo srečali pa kar nekaj 3m valov. Tudi kot, pod katerim je prihajal val, je bil manj ugoden (več valjanja), kar je imelo za posledico nekaj slabosti med posadko, vendar nas je bilo dovolj, da rok ni zmanjkalo.

Z velikostjo vala je povezana tudi količina dela na krmilu - krmarjenje po takšnem valu zahteva veliko več koncentracije in nenazadnje fizičnega dela. Ko se poklopijo reful, velik val in nagib (vse hkrati), takrat barka neusmiljeno hoče zaviti v orco in jo je treba malo bolj "na silo" zadržati v pravi smeri. Ko koncentracija popusti, ali pa zamudiš pravi trenutek za popravljanje, si takoj "nagrajen" :) s hektolitri vode, ki pljusknejo preko zavetrnega boka v kokpit...

Zanimiv je tudi psihološki učinek. Pri burji sije sonce, nebo je jasno (razen pri ciklonalni burji seveda), sicer je malo hladneje, ampak vse skupaj deluje precej vedro. Pri jugu mračno nebo, "zabasano" nebo, imeli smo tudi nekja dežja (k sreči samo prš, ne naliv) in ko se pogrezneš na dno še posebej velikega vala in od ostalih jadrnic vidiš samo še vrh jambora... te malo stisne.

Za povsem pošteno primerjavo bo pa treba enkrat odpeljati tvojo ruto Medulin -Susak, da bodo razmere bolj izenačene 8)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov