Menjava ventilov za vodo

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a fakinx » Sr Okt 04, 2017 19:07

Jaz sem lani spomladi zamenjal vse podvodne vsise in pripadajoče ventile ter fazonske kose s Truedesign robo.
Po skoraj letu in pol zapiram ventile kot za šalo. Zunaj vsisi zgledajo kot novi, niti se preveč ne nabira na njih morska flora in fauna.
So pa ventili ogromni in je kar mali podvig stlačiti zelooo velike kose v zelo omejen prostor na bokih barke. Z malo predelave in z obvezno demontažo ročk ventilov gre.
Zelo zadovoljen.
sovjet
Kontraadmiral
Prispevkov: 285
Pridružen: To Okt 13, 2009 16:03

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a sovjet » Sr Okt 04, 2017 21:14

fakinx hvala, bom pogledal mere ventilov če mi bo ustrezalo. Kje si kupil zadeve od trudesigna?
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a EDO » Sr Okt 04, 2017 22:24

Jaz sem tudi nekaj ventilov (WC izpust, vsis) zamenjal letos s Trudesign ventili. Prav užitek jih je odpirat iz zapirat. Res je, precej glomazni so. Vsekakor je treba preverit ali je dovolj prostora za montažo. Naslednj leto zamenjam vse preostale ventile s Trudesign. Za montažo sem uporabil: za lepljenje in tesnenje na trupu Epoxy West System z dodatkom Colloidal Silice, za tesnenje med fazonskimi kosi pa Siko 295i - vse skladno z navodili Trudesign. Za enkrat nič ne pušča :wink:
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a fakinx » Sr Okt 11, 2017 14:45

sovjet napisal/-a:fakinx hvala, bom pogledal mere ventilov če mi bo ustrezalo. Kje si kupil zadeve od trudesigna?

https://vijci.com/
Zahtevaj ponudbo (dilaj se za popust!), imajo večino na zalogi, včasih nimajo čisto vsega vendar se skombinira.
Pošiljajo tudi po pošti, čeprav Zagreb verjetno ni tako zelo daleč.

edit: Očitno so menjali prodajni program in Truedesign ni več pri njih, čeravno so na spletni strani http://www.trudesignmarine.com/distributors/47-nautika-kranjec še vedno navedeni.
Malo pobrskaj pri ostalih distributerjih v okolici...
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a EDO » Sr Okt 11, 2017 17:11

Čudno, ker jaz sem pred kakšnima dvema mesecema še nekaj nabavljal. Niso pa mi hoteli neposredno prodat ampak sem robo kupil in prevzel pri lokalnem distributerju (Fereli) v Funtani.
Living well is the best revenge

https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
Uporabniški avatar
Morski Jelen
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 47
Pridružen: Pe Avg 15, 2014 22:08

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a Morski Jelen » Če Okt 12, 2017 23:40

Kakšen pa je smisel tistega načina montaže ventilov in vstopnikov, kjer se ventil privije s po tremi vijaki na nek podstavek? Angleški izraz je "seacock", slovenskega pa ne vem. Predvideval bi, da je to pač samo še eden izmed načinov montaže. Ampak, ko pa gledaš, da nekateri mečejo ven klasično montirane ventile in jih menjajo s temi seacocki pa mora že biti za nekaj koristno.
francelj
Admiral
Prispevkov: 1076
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a francelj » Ne Okt 15, 2017 17:01

Trudesign ventil sem nabavil iz www.svb.de. Samo enega, tripotnega za preklapljanje med črnim tankom in iztokom stranišča v morje. Ostale ventile, nastavke za cevi in vsise in izpuste skozi trup sem zamenjal za bronaste.

V prospektih za Trudesign piše, da so namenjeni vgradnji v plastični trup tako, da so trajno zalaminirani. Ne predvidevajo, da bi jih bilo treba kdaj zamenjati.
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a fakinx » Ne Okt 15, 2017 20:13

Jaz sem jih vgradil "klasično", se pravi vse od vsisa do priklopa na gibljivo cev s smrekico in objemko. Nič nisem laminiral, nimam pa nekega namena zadeve še kadarkoli menjati (vsaj upam).
Sem privrženec filozofije čim nižjih obratovalnih stroškov... :lol:
djjager
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Ne Nov 07, 2010 10:16

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a djjager » Po Jun 04, 2018 07:02

izkoriščam to temo za vprašanje, kako obrniti ventil, ki na zunaj izgleda kot nov, barka je bila nekajkrat za krajši čas v morju v obdobju 5 let, a ventile nikoli ni nihče premikal, tako da so v odprtem stanju in jih z neko normalno silo ni mogoče premakniti. barka je na suhem, tako da bi jih lahko skozi izlive dosegel s kakšnim sprejem, če bi to pomagalo. obstaja kaj takšnega? je kaj upanja?
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a kr en » Po Jun 04, 2018 12:27

Upanja, je malo.
Nič te ne stane, če ga dobro naspreyaš s kakšnim "odvijačem". Dober je od KENT-a "rusty penetrant", ki v določenem času dobro prodrev globino. Potem pa naslednji dan probaj RAHLO udariti po njem, če se bo premaknil. V nasprotnem primeru le menjava.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
polanc
Admiral
Prispevkov: 9290
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a polanc » To Jun 05, 2018 20:18

No jaz sem ta vikend menjal 2 ventila.Za hlajenje motorja inv kuhinji.Smrekca pri motorju se je ob minimalnem udarcu s kladivcem razletela ko da je iz porcelana.Vsisi kolena ventili pa so bili ko novi.ta smrekca je bila malo pinki barve..tko da vsem priporočam pazljivost.Jaz sem imel srečo hvala bogu,da
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2734
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a evovii » Če Dec 06, 2018 12:22

Evo mene tudi čaka zamenjava vsisov in ventilov. Eno vprašanje za strokovnjake. Ok kako zamenjati vsise in ventile mi je načeloma jasno in je lepo razloženo tukaj na forumu.

Zanima pa me ali očiščeno mesto vsisa pustiti tako kot je in enostavno s Kentom namazat vsis in hop nazaj ali bi bilo morda pametno prej z prajmerjem prebarvati mesto vgradnje in potem Kent in vgradnja vsisa? Kakšno je vaše mnenje. Kent direktno na poliester ali prej prebarvati z prajmerjem? Zanima me tudi zakaj je tista luknja na vsisu. Tam bi mogu sigurno namazati z prajmerjem in AF...

Slika

Ker sem v notranjosti malo predelal pohištvo in odstranil en lijak moram tudi zapreti eno odprtino. Kaj narediti. Lahko zalaminiram vendar mi nekako ne diši zato me zanima če se dobi kakšen "vsis" oz čep, ki bi ga lahko vgradil na mesto vsisa in bi služil "blindiranju" odprtine? Lahko bi bil iste oblike kot vsisi z kontra matico in bi ga enostavno vgradil tako kot klasični vsis? kakšne so kaj izkušnje?

Lp Andrej
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5964
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Dec 07, 2018 20:01

Zalaminiraj pa mir.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3220
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Ne Dec 09, 2018 03:30

Jaz sem v 2012 menjal vse ventile, v 2019 pa je plan, da prestavim WC v drugo kabino, kar pomeni, da bosta 2 odprtini (z ventili vred) odveč in da bo potrebno vgraditi 2 nova ventila. Skratka, enake dileme kot opisano zgoraj.

evovii napisal/-a:Zanima pa me ali očiščeno mesto vsisa pustiti tako kot je in enostavno s Kentom namazat vsis in hop nazaj ali bi bilo morda pametno prej z prajmerjem prebarvati mesto vgradnje in potem Kent in vgradnja vsisa? Kakšno je vaše mnenje. Kent direktno na poliester ali prej prebarvati z prajmerjem?

Večina "mojstrov" nič ne zaščiti z epoxy-em, ampak se gole stene laminata zaščiti zgolj s Kentom in zatesnjenimi ventili. Jaz jih nameravam naslednjič premazati vsaj 2x z epoxy primerjem (dvo komp). Nekaj se bo sicer odstranilo, ko potisneš vsis prek preboja, ampak boljš kot narediti nič. Če vse skup ne tesni in je laminat v stiku z vodo ... ustvarijo se pogoji za osmozo.

evovii napisal/-a:Lahko zalaminiram vendar mi nekako ne diši zato me zanima če se dobi kakšen "vsis" oz čep, ki bi ga lahko vgradil na mesto vsisa in bi služil "blindiranju" odprtine?

V 2018 me je na cedilu pustil plastičar (mu je "zmanjkalo časa"). Za 2019 sem se pripravil na možen tak ponoven scenarij in če ne bo šlo drugače, lukenj dveh odvečnih ventilov ne bom laminiral, temveč blindiral ventile (kupiš čep, ki se zavijači v ventil). Sam se take laminacije nekak ne upam lotiti sam.

Je pa pomembno, da so vsi ventili iz enakega materiala; jaz iz medenine prehajam na bron - vse obstoječe ventile bom vrgel ven in jih zamenjal z novimi + 2 dodatna (večinoma Maestrini naročeno prek Svb, nekaj kosov pa kuplneih v Motomarine).
diligence
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Sr Avg 31, 2011 22:05

Re: Menjava ventilov za vodo

OdgovorNapisal/-a diligence » Ne Dec 09, 2018 08:20

Na koliko časa je potrebno menjati ventile? Pri meni po 12 letih izgleda kot novo.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov