Oddaja apartmaja sorodnikom / prijateljem

Tukaj lahko razpravljate o vsem, kar ne sodi v nobeno od zgornjih rubrik. Vseeno naj ne vsebuje preveč politike, verskega prepričanja in podobnega, kar lahko hitro preveč razdvaja ljudi!

Moderatorji: moderator2, moderator

salesky
Viceadmiral
Prispevkov: 343
Pridružen: To Jan 22, 2013 21:59
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Oddaja apartmaja sorodnikom / prijateljem

OdgovorNapisal/-a salesky » To Nov 28, 2017 11:50

Pozdravljeni,

Kako je to zakonsko rešeno na hrvaškem? Verjetno, če bi želel "na črno" ponuditi apartma sorodnikom ali bližnjim prijateljem bi bil v prekršku na hrvaškem?
--- Lenuhec.si ---
Uporabniški avatar
Savo1953
Admiral
Prispevkov: 956
Pridružen: Če Jan 22, 2009 13:32
Kraj: Škofljica - Kvarner (Duga uvala)

Re: Oddaja apartmaja sorodnikom / prijateljem

OdgovorNapisal/-a Savo1953 » To Nov 28, 2017 16:18

salesky napisal/-a:Pozdravljeni,

Kako je to zakonsko rešeno na hrvaškem? Verjetno, če bi želel "na črno" ponuditi apartma sorodnikom ali bližnjim prijateljem bi bil v prekršku na hrvaškem?


Za sorodnike gre, za prijatelje žal ne. Pomembno je za koliko oseb je plačan pavšal in istočasno ne sme biti prijavljeno več oseb. Je pa sedaj lažje, ko lahko prijavo in odjavo urejaš sam, preko "e-visitor" aplikacije.
Pri kontroli (v mojem primeru 4X ) niso komplicirali. Ne spomnim se kje sem bral, je pa v Narodnih novinah (Njihov Ur.l.) točno navedeno do katerega kolena je dopustna oddaja preko pavšala.

Oddaja "na črno"? Glede na njihove predpise ne svetujem.
Kdor hoče, najde pot, kdor noče, najde izgovor.
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2309
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

Re: Oddaja apartmaja sorodnikom / prijateljem

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » To Nov 28, 2017 16:47

V aplikaciji e-visitor je tudi rubrika ''prijatelji vlasnika''. Tako da jih lahko prijaviš kot tvoje goste in za njih plačaš turistično takso brez da jim uradno oddaš apartma. So pač tvoji gosti, gostom pa se ne zaračunava a ne? Seveda pa to ne gre v nedogled. Nekoč sem ujel, da naj bi v enem letu tolerirali 15 oseb izven ožje družine, a ne me držat za besedo...
toni8

Re: Oddaja apartmaja sorodnikom / prijateljem

OdgovorNapisal/-a toni8 » To Nov 28, 2017 18:56

Savo1953 napisal/-a:
salesky napisal/-a: Ne spomnim se kje sem bral, je pa v Narodnih novinah (Njihov Ur.l.) točno navedeno do katerega kolena je dopustna oddaja preko pavšala.


Za dokazovanje kolena pa inšpektorji zahtevajo uradno overjene rojstne liste za 5 generacij nazaj.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Oddaja apartmaja sorodnikom / prijateljem

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » To Nov 28, 2017 20:27

Kolikor sem jaz seznanjen, so lahko v mojem stanovanju na hr. ožji družinski člani : oče , mama, brat, sestra, žena in otroci. In 15 prijateljev.....bistveno pa je, da prijatelji letujejo brezplačno ( če plačajo stroške elektrike, vode ipd, si v prekršku).....znanca so oglobili, ker je njegova nečakinja inšpektorju rekla , da mu je plačala račun za elektriko....
mirno morje
salesky
Viceadmiral
Prispevkov: 343
Pridružen: To Jan 22, 2013 21:59
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Re: Oddaja apartmaja sorodnikom / prijateljem

OdgovorNapisal/-a salesky » Če Nov 30, 2017 11:47

Hvala vsem za odgovore!

Se pravi, če je apartma pisan name so starši od žene avtomatsko pod "prijatelji"? Če pa bi pisal pol nase in pol na ženo pa njeni starši spadajo med ožje družinske člane?

Saj če je res 15 "prijateljev" znotraj tega obsega potem itak ni težav.
--- Lenuhec.si ---
nac
Admiral
Prispevkov: 623
Pridružen: Če Jul 02, 2009 22:18

Re: Oddaja apartmaja sorodnikom / prijateljem

OdgovorNapisal/-a nac » Če Nov 30, 2017 12:59

salesky napisal/-a:Hvala vsem za odgovore!

Se pravi, če je apartma pisan name so starši od žene avtomatsko pod "prijatelji"? Če pa bi pisal pol nase in pol na ženo pa njeni starši spadajo med ožje družinske člane?

Saj če je res 15 "prijateljev" znotraj tega obsega potem itak ni težav.


....lahko so tudi "neprijatelji"... :D
salesky
Viceadmiral
Prispevkov: 343
Pridružen: To Jan 22, 2013 21:59
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Re: Oddaja apartmaja sorodnikom / prijateljem

OdgovorNapisal/-a salesky » Če Nov 30, 2017 15:02

:D
--- Lenuhec.si ---
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4826
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: Oddaja apartmaja sorodnikom / prijateljem

OdgovorNapisal/-a kocka » Sr Dec 06, 2017 07:56

[quote="salesky"]Hvala vsem za odgovore!

Se pravi, če je apartma pisan name so starši od žene avtomatsko pod "prijatelji"? Če pa bi pisal pol nase in pol na ženo pa njeni starši spadajo med ožje družinske člane?

Jaz bi raje davek plačal, nekako mi deluje ceneje. :lol:
salesky
Viceadmiral
Prispevkov: 343
Pridružen: To Jan 22, 2013 21:59
Kraj: Štajerska
Kontakt:

Re: Oddaja apartmaja sorodnikom / prijateljem

OdgovorNapisal/-a salesky » Sr Dec 06, 2017 08:15

Samo za to bi verjetno moral imeti apartma kategoriziran in verjetno plačati še kaj drugega?
--- Lenuhec.si ---
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3287
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Oddaja apartmaja sorodnikom / prijateljem

OdgovorNapisal/-a MareC » Sr Dec 06, 2017 08:50

salesky napisal/-a:Samo za to bi verjetno moral imeti apartma kategoriziran in verjetno plačati še kaj drugega?


točno tako kategorizacija, kot SLO državljan moraš po novem odpreti podjetje na hrvaškem( to potegne tudi računovodstvo, oddajo davčne napovedi...), avtomatsko od odprtja podjetja MORAŠ biti zavezanec za PDV, za domačine to ne velja oni lahko plačujejo pavšal in lahko odprejo "dopunsko djelatnost" kar je mnogo ceneje (kot pri nas popoldanska obrt)
in potem se itak ne splača , če imaš en majhen app za oddajo, ker stroški na letni ravni enormno narastejo
NOVI FOSIL
Admiral
Prispevkov: 2555
Pridružen: To Jan 05, 2016 20:50
Kraj: LJ-CRES
Kontakt:

Re: Oddaja apartmaja sorodnikom / prijateljem

OdgovorNapisal/-a NOVI FOSIL » Pe Dec 08, 2017 09:56

:D
Vsi člani EU morajo biti obravnavani enako.
Še ena pobuda za EU komisijo o diskriminaciji :?:
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

Re: Oddaja apartmaja sorodnikom / prijateljem

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Pe Dec 08, 2017 21:11

V naši vasi legalno oddaja Slovenec apartmaje (mislim da 3) nižjega cenovnega ranga, 2km od morja, pa se mu očitno splača....
mirno morje
Ted40
Višji vodnik
Prispevkov: 15
Pridružen: Sr Jul 04, 2012 16:11

Re: Oddaja apartmaja sorodnikom / prijateljem

OdgovorNapisal/-a Ted40 » So Feb 15, 2020 18:38

Pozdravljeni!

Da ne odpiram nove teme. Zanima me ali se je letos kaj spremenilo glede oddajanja apartmaja na hrvaškem (Istra) glede tega.
Situacija je sledeča. Prijatelj ima apartma v okolici Umaga, ker pa gre v tujino bi mi ga dal brezplačno na koriščenje za to sezono. Ne ve nič glede oddajanja, ker je to koristil samo sam z svojo družino. Zanima me sledeče ali morava narediti kakšno pogodbo oziroma na kakšen način se to uredi. Zanima me pa tudi ali lahko potem povabim kako frendico/frenda za kak dan, da prespi. Ali jih moram prijavit in plačat samo takso ko so pri meni. Nekaj sem bral, da se lahko da na nek spisek več oseb (15 oseb na spisku) in se plača samo taksa. Kako je s tem danes, koliko oseb lahko da na spisek, če se da. Ima kdo kak uporaben link do kakih zakonov, ker nebi rad, da ima on kot lastnik in jaz kake probleme zaradi inšpektorjev.

Hvala za odgovore, lp

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov